חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | מהו שחרור מנהלי ובאילו מקרים מתאפשר?
קטגוריות: ייצוג אסירים

מהו שחרור מנהלי ובאילו מקרים מתאפשר?

הצפיפות הגדולה בבתי הסוהר, מביאה לכדי כך שזה לא משתלם וגם לא פרקטי, להחזיק את כלל האסירים עד לתום תקופת מאסרם. לכן, במצב בו תפוסת האסירים הנמצאים בבתי הסוהר גבוהה יותר מהתקן שנקבע מתקיים נוהל של "שחרור מנהלי" – במסגרתו, אסיר משוחרר לפני מועד השחרור שנקבע עבורו על פי פקודת המאסר שהוצאה כנגדו על ידי בית המשפט. עו"ד אסף דוק מסביר מהו שחרור מנהלי, באילו מקרים מתאפשר ומהם התנאים לקבלתו.

הצפיפות הגדולה הקיימת כיום בבתי הסוהר, מחייבת את שר לביטחון פנים, לקבוע אחת לשנה, מהו תקן הכליאה לאותה שנה. במצב שבו כמות האסירים היא גדולה יותר מהתקן שנקבע, נציב השב"ס רשאי להורות על שחרור אסירים במסגרת של "שחרור מנהלי". שחרור מנהלי כפוף אם כן לתקן הכליאה שנקבע. במידה וכמות האסירים לא עברה את התקן – הדבר לא יתקיים.

מה הם התנאים לקבלת שחרור מנהלי?

על פי סעיף 68 לפקודת בתי הסוהר משנת תשל"ב-1971, שחרור מנהלי יחול על אסירים שתקופת מאסרם אינה עולה על 4 שנים. או, אסירים שתקופת מאסרם עולה על 4 שנים, אך וועדת השחרורים החליטה לגביהם שהם ישוחררו על תנאי מריצוי יתרת התקופה במאסר.

כמות האסירים שתשוחרר תהיה תואמת לכמות האסירים שעברה את תקן הכליאה. העדיפות לאסירים תינתן לאלו שתקופת יתרת מאסרם היא הנמוכה ביותר. זה אומר, שאסיר שנידון לארבע שנות מאסר ונותר לו לרצות חודשיים מהם, ייהנה מעדיפות לזכות בשחרור מנהלי על פני אסיר שנידון לשלוש שנים מאחורי סורג ובריח אך נותר לו לרצות תקופה של חצי שנה בבית המאסר.

בנוסף, שחרור מנהלי יכול להתקיים רק עבור אסירים שיתרת המאסר שלהם אינה עולה על הכמות המירבית שנקבעה לקבוצת האסירים אליה הם משתייכים. לדוגמה, אסירים שתקופת מאסרם היא מעל לחודש ועד לחצי שנה, לא יוכלו להשתחרר במסגרת שחרור מנהלי, במידה ויתרת מאסרם עולה על שבועיים. אסיר שתקופת מאסרו היא בין 126 שבועות ל-132 שבועות, יוכל להשתחרר במסגרת שחרור מנהלי רק במידה ויתרת מאסרו עומדת על פחות מ-23 שבועות. אמנם, במידה וביום הקובע מבחינת השחרור, קבוצת האסירים הזכאים לשחרור מנהלי גדולה מאלו שצריכים בפועל להשתחרר, כל האסירים הזכאים לכך ישוחררו, גם אם כתוצאה מכך כמות האסירים בבתי הכלא תהיה נמוכה מהתקן.

למי ניתן לפנות כדי לזכות בשחרור מנהלי?

מכיוון שהשחרור המנהלי תלוי בגורמים שהם מחוץ לשליטתו של האסיר או באי כוחו, כגון כמות האסירים הכלואים באותה שנה לעומת התקן הקיים, וכן בתקופת המאסר הקצובה לאסיר, לא ניתן לבצע פנייה לגורם כלשהו כדי לזכות בשחרור המנהלי. ההחלטה לבצע שחרור מנהלי, כמות האסירים שישוחררו, וזהותם, כפופים לחלוטין לנהלים הקבועים בחוק ולשיקול דעתו של השב"ס. לכן, גם האפשרות לערער על אי שחרור אסיר במסגרת שחרור מנהלי – אינה קיימת.

סיוע משפטי לאסירים

משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לאסירים מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. באפשרותך להיוועץ עימנו בטלפון 052-6885006 או להשאיר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
אי הרשעה פלילית לעובדת בנק בכירה בעבירות תקיפה ואיומים סגירת תיק פלילי בהיעדר אשמה ללקוח שנחשד ביבוא סמים קשים באינטרנט מאסר על תנאי בלבד ללקוח שהחזיק 2,443 תמונות וסרטי תועבה ובהם דמויות של קטינים סיום משפט פלילי ללא הרשעה בעבירות סמים סגירת תיק מחוסר אשמה למעסה שהואשם בביצוע מעשים מגונים במטופלות שחרור ממעצר מעסה החשוד באונס מטופלת במהלך מסאז'

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
שחרור אדם ממעצר בעבירות אלימות במשפחה
יפית | 19:46 29/11/2016
שחרור אדם ממעצר בעבירות אלימות במשפחה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:44 30/11/2016
שחרור חשוד ממעצר בעבירות אלימות במשפחה
Tal | 07:10 20/07/2016
שחרור חשוד ממעצר בעבירות אלימות במשפחה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 08:58 20/07/2016
ועדת שחרורים
שילת | 12:42 03/06/2016
ועדת שחרורים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 15:50 07/06/2016