חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | הימורים לא חוקיים במקום העבודה ובבתי עסק - סוגים ועונשים
קטגוריות: עבירות הימורים

הימורים לא חוקיים במקום העבודה ובבתי עסק - סוגים ועונשים

תופעת ההימורים הפכה בעשורים האחרונים לבילוי מקובל במדיניות מערביות רבות. בישראל העיסוק כאמור מורשה רק לגופים המאושרים לכך כמו המועצה להסדר הימורים בספורט ומפעל הפיס. כל הימור או משחק מזל שאינם במסגרת גופים אלו אינו חוקי, אך לצערנו היקפה של תופעת ההימורים הבלתי חוקיים בישראל מתרחבת ומתפשטת וגורפת מיליארדי שקלים מדי שנה. התופעה הפכה לנפוצה גם בתוך מקומות העבודה וכן בבתי עסק, כגון: מועדוני סנוקר או בתי קפה, מקומות לגיטימיים כביכול שבהם מתקיימים משחקים אסורים בחדרי חדרים. עו"ד אסף דוק מסביר אודות תופעת ההימורים הבלתי חוקיים והעונשים הצפויים לעובדים או בעלי עסקים המארגנים הימורים ומשחקים אסורים.

תופעת ההימורים הבלתי חוקיים בישראל רווחת ותופסת תאוצה עם השנים ובכלל זה בינגו, בתי קזינו, הימורי ספורט, הימורים באינטרנט, קרבות בעלי-חיים ומכונות מזל. המשטרה מעריכה כי מדי שנה הענף מגלגל בין 10 ל-15 מיליארד שקלים בשנה. התופעה מכלכלת את פעילותם העבריינית של ארגוני הפשיעה הכוללים, אלימות, הלבנת הון ופעילות בשוק האפור.

הימורים חוקיים - יש דבר כזה?

בישראל ישנם שני גופים המורשים לעסוק בהימורים והם המועצה להסדר הימורים בספורט ומפעל הפיס, אשר מפעילים סוגים רבים של משחקי כאלו. מפעל הפיס מפעיל לדוגמה חיש-גד, לוטו, צ'אנס ותוכנית מנויים והמועצה להסדר הימורים בספורט מפעילה הימורים על תוצאות משחקי ספורט כדוגמת ווינר וטוטו ובנוסף מפעילה אתר אינטרנטי להימורים. תופעת ההימורים החוקיים רווחת במרבית משקי הבית בישראל. אומנם לאחרונה, השר משה כחלון התייחס לתופעת ההימורים ומכונות המזל של מפעל הפיס כאל רעה חולה ומטרתו להסיר את מכונות המזל בכדי להציל משפחות רבות שאיבדו בעקבות כך את כספם ורכושם.

בשנת 1964 נחקק בספר העונשין איסור לעסוק ולערוך הגרלות, משחקים אסורים וכן איסור להשתתף במשחק אסור. בגין עבירה זו נקבע מאסר של עד שנה או קנס בסך 29,200 שקלים. יחד עם זאת, כפי שצוין, החוק מתיר עריכת הגרלות והימורים באישורו של משרד האוצר.

הימורים בלתי חוקיים במקום העבודה ובבתי עסק - מה החוק אומר?

חוק העונשין אוסר על הפעלת הימורים בלתי חוקיים, הגרלות ומשחקים אסורים, משחקים שתמורתם ניתן לזכות בכסף או בדברים השווים לו וזאת בהתאם לתוצאות, אשר תלויות בגורל ולא בהבנה או ביכולת. החוק בישראל אוסר בין היתר על החזקה או ניהול של מקום למטרות הימורים, הגרלות או משחקים אסורים, אומנם בעלי עסקים רבים "עוקפים" זאת דרך הסוואה של מקום חוקי, כגון, בית קפה או מועדון סנוקר.

בעלי עסקים רבים עושים שימוש במקום עסקיהם עבור ניהול והפעלה של משחקי הימורים בלתי חוקיים. מקומות בילוי שנראים כחוקיים כביכול, כגון בתי קפה וסנוקר, הופכים בשעות הקטנות של הלילה למקומות בהם מתקיימת פעילות עבריינית.

כך לדוגמה, בתיק פלילי 8082-09, בית המשפט הרשיע נאשם שהחזיק בבעלותו מועדון באילת בשם "ביליארד סנטר", כי שימש כמועדון הימורים בלתי חוקיים וזאת חרף טענתו כי המועדון נועד למשחקי סנוקר בלבד.

בתיק כאמור, בית המשפט המחוזי בבאר שבע דן בכתב האישום אשר ייחס לנאשם מספר אישומים ביניהם, אישום בגין עבירות לפי סעיפים 225 ו-228 לחוק העונשין, קרי עבירות של ארגון משחקים אסורים והחזקה וניהול מקום משחקים אסורים. לפי כתב האישום, הנאשם החזיק בין השנים 2004-2009 מועדון הימורים באילת בשם "ביליארד סנטר". מהעובדות עולה כי התנהלו במקום משחקים אסורים, בהם המשתתפים היו עשויים לזכות בכסף בהתאם לתוצאות, אשר תלויות בגורל. הנאשם לצורך ניהול המקום, החזיק במכונות הימורים וכן בציוד נוסף והעסיק מספר עובדים שהפעילו את המועדון באופן שוטף. המשטרה פשטה על המועדון והוציאה צוו סגירה, ממנו הנאשם התעלם שכן הוא פתח מחדש את המקום.

לטענתו של הנאשם, הוא ניהל במועדון משחקי סנוקר בלבד ולא התקיימו בו הימורים בלתי חוקיים או משחקים אסורים. עוד טען כי המועדון נוהל על פי החוק והעסקת העובדים בו היו לצורכי הפעלת משחקי הסנוקר. חרף טענותיו, כבוד השופטת טלי חיימוביץ, שדנה בכלל הראיות והעובדות בתיק עסקנן, הרשיעה את הנאשם במספר עבירות ביניהם בעבירות לפי סעיפים 225 ו-228 לחוק העונשין, קרי ארגון משחקים אסורים והחזקה וניהול משחקים אסורים.

סנקציות ועונשים למארגן הימורים בלתי חוקיים

◻️ אדם המארגן או עורך משחק אסור, הגרלה או הימור מסתכן בעבירה שדינה הוא עד 3 שנות מאסר או קנס בגובה של עד 452,000 שקלים.

◻️ המחזיק או מנהל מקום משחקים אסורים או מקום לעריכת הגרלות או הימורים דינו עד 3 שנות מאסר או קנס כאמור.

◻️ בנוסף, אדם המשכיר חצרים או מרשה את השימוש בהם בידיעה שישמשו מקום למשחקים אסורים או לעריכת הגרלות או הימורים מסתכן בעבירה שדינה הוא עד 6 חודשי מאסר או קנס כאמור.

אל תתגרה בגורל - זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בעבירות הימורים?

המחוקק קבע כי לא רק השתתפות בהימורים, הגרלות או משחקים אסורים מהווה עבירה פלילית חמורה אלא גם מי שמארגן, מפעיל או מחזיק מקום לשם עריכת ההימורים, ההגרלות והמשחקים האסורים. במידה ונתפסת מארגן או מפעיל הימורים בלתי חוקיים במקום עבודתך, או שנתפסת מחזיק או מנהל מקום לעריכת ההימורים כאמור, כדאי שתפנה ללא דיחוי לעורך דין פלילי מנוסה המתמחה בעבירות הימוריםהיוועצות בעורך דין פלילי הינה קריטית לאורך כל שלביו של ההליך המשפטי המתנהל נגדך. עורך הדין שייצג את האינטרסים שלך יוכל עוד משלביו הראשונים של ההליך לסכל את האפשרות שתואשם או תורשע בהאשמות שווא וכן במקרים מסוימים אף להביא לביטול ההליך הפלילי שנפתח נגדך. בכל מקרה של חשד בביצוע או מעורבות בעבירה פלילית, הצורך בייעוץ משפטי מקצועי הוא הכרחי. עורך הדין יוכל להקטין את כובד הראיות נגדך ולהביא לתוצאות המיטביות בתיק בכך שיסייע לך לגבשש גרסה עקבית שעשויה להיות ההבדל בין הרשעה לזיכוי.

מידה וזומנת לחקירה במשטרה או הוגש נגדך כתב אישום בעבירות הימורים, פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק מחוסר אשמה למנהל בית ספר שהואשם בהטרדה מינית של מורות הכפופות לו ביטול כתב אישום לקטין שהואשם בהחזקת סכין שלא כדין זיכוי סטודנטית מעבירת הונאה בבחינה במכללה האקדמית הדסה ירושלים הרשעת אישה שתקפה באלימות במספר הזדמנויות את לקוח משרדנו במסגרת קובלנה פלילית פרטית הארכת מאסר על תנאי חב הפעלה והארכת פסילה בפועל בעבירות סמים ענישה מקלה: מאסר על תנאי בלבד ללקוח שהסיג גבול תקף ופצע אדם אחר בביתו

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
הימורים באינטרנט באופן חוקי
מממ | 18:14 17/04/2015
הימורים באינטרנט באופן חוקי
עו''ד דן נתיב | 16:56 19/04/2015
הימורים באינטרנט
ליאור | 17:53 10/08/2013
הימורים באינטרנט
עו''ד אסף דוק | 18:13 10/08/2013
עבירות סחר בסמים
אבי | 20:20 17/11/2018