חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | אמונה עיוורת - על יחסי מין במסגרת הדרכה או ייעוץ של כהן דת

אמונה עיוורת - על יחסי מין במסגרת הדרכה או ייעוץ של כהן דת

בעילה אסורה בהסכמה ומעשה סדום כוללים מהיום גם מעשים שנעשו במסגרת הדרכה או ייעוץ של כהן דת או אדם הידוע בציבור או המציג את עצמו כבעל סגולות מיוחדות. כנסת ישראל אישרה הצעת חוק לפיה כהן דת הבועל אישה או העושה מעשה סדום או מעשה מגונה באדם, שמלאו להם 18 שנים, במשך התקופה שבה נתן להם ייעוץ או הדרכה או סמוך לה, בהסכמה שהושגה תוך ניצול תלות נפשית שמקורה בייעוץ או בהדרכה שניתנו להם על ידו, עובר עבירה שדינה עד 4 שנות מאסר. עו"ד אסף דוק מסביר על יסודותיה ומרכיביה של עבירת קיום יחסי מין בין כהן דת או בעל סגולות רוחניות לאדם שקיבל יעוץ או הדרכה.

יסודות עבירת יחסי מין במסגרת הדרכה או ייעוץ של כהן דת

עבירת בעילה אסורה בהסכמה כוללת בתוכה את רוב המצבים בהם גבר נמצא בעמדה בכירה יותר על פני אישה או גבר אחר, והוא מקיים או מנסה לקיים עם הכפופים לו יחסי מין "בהסכמתם". לא אחת אנו שומעים על בכירים המנצלים מינית את מטופליהם או את הכפופים להם במקומות העבודה, במשרדי הממשלה, בצבא ואף במשטרה. אמנם, עד לא מכבר הייתה קיימת "תיבת פנדורה" שלא העזו לפתוח אותה, במישור המשפטי. תיבה זו היא היחסים בין רב או כהן דת לבין תלמידיו. לצערנו, הציבור הישראלי הזדעזע לא פעם עקב מקרים שהופיעו בתקשורת בהם דמויות דתיות רוחניות קיימו יחסי מין עם מאמיניהם. אך עד לא מכבר, הדבר לא הוכר על ידי המחוקק כעבירה.

בשנת 2016 אישרה כנסת ישראל את הצעת חוק העונשין (תיקון – בעילה אסורה בהסכמה ומעשה סדום במסגרת הדרכה או יעוץ של כהן דת), התשע"ו-2015, הקובעת שעבירות של בעילה אסורה בהסכמה ומעשה סדום יכללו גם יחסי מין במסגרת הדרכה או ייעוץ של כהן דת. בהתאם לתיקון, כהן דת הבועל אישה או העושה מעשה סדום או מעשה מגונה באדם, שמלאו להם 18 שנים, במשך התקופה שבה נתן להם ייעוץ או הדרכה או סמוך לה, בהסכמה שהושגה תוך ניצול תלות נפשית שמקורה בייעוץ או בהדרכה שניתנו להם על ידו, דינו עד 4 שנות מאסר. החוק שתוקן למעשה יצר הסדר דומה להסדר הקבוע ביחס למטפל נפשי, הקבוע בסעיף 347א לחוק העונשין.

לפני התיקון לחוק, היה צורך להוכיח שהמעשים המיניים בין רב לתלמידיו או מאמיניו – נעשו בכפייה. לאחר התיקון לחוק, ההסכמה של האחרונים איננה רלוונטית. בשנים האחרונות הכיר המחוקק כי קיימת תמונה מורכבת יותר לעניין ה"הסכמה" בפגיעות מיניות. על פי החוק החדש, "כהן דת", או "בעל סגולות רוחניות ייחודיות" מנוע מלקיים מערכת יחסים מינית עם מאמיניו. הדבר תקף לתקופה בו הוא מלמד או מעניק ייעוץ רוחני, נפשי ודתי, וגם בתקופה הסמוכה לך. החוק מסתמך על ההנחה שהסכמה לקיום יחסי מין מצד המאמין או התלמיד, נובעת מתוך ניצול של תלות נפשית של הנ"ל ברבו. 

החוק החדש חל על כהן דת וגם על מי שמתחזה להיות כהן דת או מי שמציג את עצמו ככזה או אדם הידוע בציבור או המציג את עצמו כבעל סגולות רוחניות מיוחדות. כמו כן, החוק חל על ייעוץ או הדרכה שנעשו באופן מתמשך, בדרך של מפגש פנים אל פנים.

מה העונש על יחסי מין בין כהן דת או בעל סגולות רוחניות לאדם שקיבל יעוץ או הדרכה?

◻️ כהן דת העושה באדם שמלאו לו 18 שנים מעשה מגונה בנסיבות המפורטות בסעיף 347ב(ב), דינו - עד 3 שנות מאסר.

◻️ כהן דת הבועל אישה או העושה מעשה סדום באדם, שמלאו להם 18 שנים, במהלך התקופה שבה נתן להם ייעוץ או הדרכה או סמוך לאחר מכן, תוך ניצול תלות נפשית ממשית בהם, שמקורה בייעוץ או בהדרכה שניתנו להם על ידו, דינו – עד 4 שנות מאסר.

◻️ כהן דת העושה מעשה מגונה בקטין שמלאו לו 14 שנים תוך ניצול יחסי תלות, מרות, חינוך, השגחה, עבודה או שירות - דינו עד 4 שנות מאסר.

החוק כאמור התקבל על רקע מקרים חוזרים ונשנים שזעקו מכותרות העיתונים של מקרים בהם נשים וגברים כאחד נפגעו מאלימות ופגיעה מינית במסגרת כתות, תוך כדי ייעוץ מיני כוהני דת, הילרים, רבנים, וכדומה. החוק החדש, מעניק כלים אפקטיביים וחד משמעיים להתמודדות עם התופעה.

הרציונאל העומד מאחורי האיסור בקיום יחסי מין בין סמכות רוחנית לבין תלמידיו

התרומה לחברה של תוספת זו לחוק היא גדולה ביותר. לא אחת, מתקיים קשר שתיקה ארוך שנים החובק משפחות ואף קהילות שלמות הנוגע למעשיהם של המנהיגים הרוחניים או הדתיים של קהילה או מגזר. לא פעם, נחשף בתקשורת כיצד תלמידים רבים של רב ידוע ומוערך קיימו עמו יחסי מין בכפייה או "לא בכפייה", כקטינים וגם לא כקטינים. בעבר, גבר או אישה שאזרו אומץ וחשפו את קשר השתיקה, עוררו מחול שדים שבמסגרתו עשויים היו לסבול מהתנכלויות, השמצות, נידוי, ואף אלימות, מצד אלו התומכים באותה דמות רוחנית אשר נשגבת מבחינתם. החוק החדש נועד בכדי להגן על הקרבנות, לעודד אותם לחשוף את המחדל ולגרום להם להבין כי תהיה להם אוזן קשבת בבית המשפט.

בנוסף, כאשר אדם שנפגע מאותם כהני הדת, מעז לעשות את הצעד ולחשוף את המעשים הנפשעים, לא אחת הוא מוביל לסחף ומודעות המעודדים חשיפת קרבנות ונפגעים נוספים שמעיזים לומר – "גם לי זה קרה". תיקון חוק זה נותן מענה לכל אותם מקרים מושתקים וכואבים, פורם את קשרי השתיקה הסבוכים וההדוקים ומעניק לקורבנות את ההכרה בכך שאכן נעשה להם עוול, ושעליהם להילחם עבור כך שהדבר יתוקן.

במידה ונפגעת בצורה זו אחרת על ידי דמות רוחנית או דתית כגון רב, הילר, או כל כהן דת מסוג כלשהו, עליך לפנות באופן מיידי להיוועצות עם עורך דין פלילי אשר ידע ברגישות ובמקצועיות להביא לכך שגרסתך תוצג באופן המיומן והאמין ביותר בחדרי החקירות ועל דוכן העדים. זה בכדי להביא לכך שהאדם שפגע בך או בקרובים אליך, יאבד את סמכותו ומעמדו, ויאסר מאחורי סורג ובריח כעונש על מעשיו, ובכך יאפשר לך לקבל את הצדק המגיע לך וימנע ממנו להמשיך במעלליו.

חווית תקיפה מינית על-ידי כהן דת?

במידה ועברת תקיפה מינית על ידי כהן דת - זכור כי מטרת הפרקליטות היא הרשעת הנאשם ואילו האינטרס הנזיקי של הקורבן אינו צד להליך הפלילי! לכן, משרדנו מעניק ייצוג משפטי למתלוננים ולנפגעי עבירה הזכאים לתבוע פיצוי כספי בגין הנזקים שנגרמו להם כתוצאה מעבירה פלילית ממנה נפגעו. כמו כן,  משרדנו אף מייצג נפגעי עבירה לפני תחילת ההליכים כנגד מבצע העבירה על מנת ולהבטיח שזכויותיו של נפגע עבירה יישמרו לכל אורך ההליך הפלילי וכן שיקבל את הפיצוי המגיע לו במסגרת ההליך הפלילי עצמו.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין קיום יחסי מין במסגרת הדרכה או ייעוץ של כהן דת?

במידה והנך חשוד בתקיפה מיניתאתה זקוק לעורך דין פלילי מנוסה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, בין אם זה בחקירת המשטרה ובין אם זה בכותלי בית המשפט, שכן המדובר בעבירה שתוצאתה יכולה להיות חמורה מאוד עבורך הכוללות כאפשרות סבירה לחלוטין גם שהייה מאחורי סורג ובריח לתקופה ממושכת. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לחשודים ונאשמים בעבירות מין מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם.

זכור, כי היוועצות בעו"ד פלילי הינה קריטית לאורך כל שלביו של ההליך המשפטי המתנהל נגדך. עורך הדין שייצג את האינטרסים שלך יוכל עוד משלביו הראשונים של ההליך לסכל את האפשרות שתואשם או תורשע בהאשמות שווא וכן במקרים מסוימים אף להביא לביטול ההליך הפלילי שנפתח נגדך. בכל מקרה של חשד בביצוע או מעורבות בעבירה פלילית, הצורך בייעוץ משפטי מקצועי הוא הכרחי. עורך הדין יוכל להקטין את כובד הראיות נגדך ולהביא לתוצאות המיטביות בתיק בכך שיסייע לך לגבש גרסה עקבית שעשויה להיות ההבדל בין הרשעה לזיכוי.

במידה וזומנת לחקירה במשטרה או הוגש נגדך כתב אישום בגין קיום יחסי מין במסגרת הדרכה או ייעוץ של כהן דת, פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
מעשה מגונה | הטרדה מינית | בעילה אסורה בהסכמה | מעשה סדום | יחסי מטפל מטופל | ניצול מיני של מטופלים | קיום יחסי מין בין מטפל למטופל | ניצול מיני בין מטפל למטופל | עונש על בעילה אסורה בהסכמה | יחסי מין בין כהן דת לתלמיד | תקיפה מינית של כהן דת | הטרדה מינית של כהן דת | יחסי מין בין רב לתלמיד | מעשה מגונה במסגרת הדרכה או יעוץ של כהן דת | מעשה סדום במסגרת הדרכה או יעוץ של כהן דת | הטרדה מינית מצד רב | מעשה מגונה מצד רב | ניצול מיני של רב | קיום יחסי מין בין סמכות רוחנית לבין מאמין | יחסי מין בין כהן דת לאדם שקיבל ממנו ייעוץ או הדרכה

הצלחות המשרד בתחום
שחרור ממעצר חשוד בעבירות מעשה מגונה בקטינה והטרדה מינית ביטול כתב אישום בעבירת מעשה מגונה בפומבי שחרור ממעצר חשוד בביצוע מעשים מגונים בקטינים קבלת פטור מאיסור עיסוק ללקוח שהורשע בעבירת מין בקטינה ביטול רישום משטרתי בעבירות השתתפות בהתקהלות אסורה והיזק לרכוש סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שנחשד בביצוע מעשים מגונים בקטינה בת 12 והחזקת סמים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
עונש על מעשה מגונה במסגרת יחסי עובד-מעביד
טלי | 20:15 03/08/2017
עונש על מעשה מגונה במסגרת יחסי עובד-מעביד
עו''ד אור הדאיה | 06:27 04/08/2017
מעשה מגונה במסגרת עיסוי
אנונימי | 10:13 19/02/2018
מעשה מגונה במסגרת עיסוי
עו''ד עודד רגב | 18:46 19/02/2018
האם כל נגיעה היא מעשה מגונה?
אנונימי | 13:59 23/09/2018
האם כל נגיעה היא מעשה מגונה?
עו''ד רביד כהן | 08:09 26/09/2018