חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | כיצד להתגונן מפני תלונת שווא על מעשה מגונה והטרדה מינית?

כיצד להתגונן מפני תלונת שווא על מעשה מגונה והטרדה מינית?

המודעות הגואה בדבר זכות האישה על גופה, ובדבר הצורך של קורבנות להתלונן ללא מורא על אנשים שהטרידו אותם מינית, גרמו לעליית תלולה במספר התלונות המוגשות בתקופה האחרונה בגין מעשים מגונים והטרדות מיניות. אמנם, כמו בכל מגמה, חיובית ככל שתהיה, יש המנצלים את האוזן הקשבת כלפי קורבנות תקיפה מינית, לרעה, זאת משום שחלק גדול מהתלונות הן תלונות שווא המוגשות מתוך נקמנות ובצע כסף. כיצד יש להתגונן מפני תלונת שווא על הטרדה מינית ומעשה מגונה? עו"ד אסף דוק מסביר.

לב שבור, אי קידום בעבודה, רצון להפיל אדם מעמדה בכירה, או פחד שיתגלה הרומן בין המתלוננת לחשוד; כל אלו הן סיבות נפוצות למדי הגורמות לנשים להגיש תלונת שווא על גבר, ולא פעם כזה שמקיימים ביניהם יחסים בהסכמה, בגין מעשים מגונים והטרדה מינית. הנטייה של הציבור היא להאמין באופן כמעט אוטומטי למתלוננת כאשר תלונות כאלו מוגשות. האם גם במשטרה ובבית המשפט קיימת מגמה שכזו? התשובה תלויה בהתמודדותו של החשוד עם התלונה.

מהו מעשה מגונה ומה העונש בצידו?

בסעיף 348 לחוק העונשין מוגדר מעשה מגונה בתור מעשה הנעשה למען סיפוק, גירוי או ביזוי מיני ללא הסכמתו של אחד הצדדים. ניתן להבין כי מדובר בהגדרה רחבה מאוד המכסה על שורה ארוכה של פעולות והתנהגויות, כגון חשיפתו של איבר המין בפומבי, אוננות או נגיעה באברים מוצנעים. ואולם, המחוקק הבחין בין דרגות חומרה שונות של מעשים מגונים, והבדיל מבחינה עקרונית בין מעשים הכוללים מגע מיני למול הנפגע בלבד, לבין מעשים המתקיימים בפומבי ואינם כוללים מגע. החמור יותר הוא הסיווג הראשון שכולל פגיעה מהותית יותר בפרטיותו, בגופו ובנפשו של הקורבן.

אדם המבצע מעשה מגונה באדם מעל גיל 16 שנים, צפוי לעונש של עד 3 שנות מאסר, במידה שגיל הנפגע נמוך מ- 18 וגבוה מ- 14 שנים והמעשה בוצע במסגרת יחסי תלות, מרות, חינוך או השגחה - עולה העונש המרבי לעד 4 שנות מאסר. כמו כן, אדם המבצע מעשה מגונה באדם שמלאו לו 18 שנים, תוך ניצול מרות ביחסי עבודה או בשירות, דינו - עד 4 שנות מאסר.

◻️ אדם המבצע מעשה מגונה שבוצע תוך שימוש בכוח, דינו עד 7 שנות מאסר. ענישה זהה מוטלת גם על מעשים מגונים שנעשו כנגד הלוקים בנפשם או בשכלם וכנגד קורבנות שגילם נמוך מ- 14 שנים (גיל ההסכמה).

◻️ במידה ובוצע מעשה מגונה בקטין מעל גיל 14 שלא בנסיבות שיפורטו בהמשך - העונש הוא עד 3 שנות מאסר.

◻️ במידה ובוצע מעשה מגונה בקטין שמלאו לו 14 שנים תוך ניצול יחסי תלות, מרות, חינוך, השגחה, עבודה או שירות - העונש הוא עד 4 שנות מאסר.

◻️ במידה ובוצע מעשה מגונה בקטין שטרם מלאו לו 14 שנים, אף בהסכמתו או תוך ניצול מצב של חוסר הכרה בו הוא שרוי או תוך ניצול היותו חולה נפש או לקוי בשכלו – העונש הוא עד 7 שנות מאסר.

◻️ במידה ובוצע מעשה המגונה בקטין מתחת לגיל 16 באחת מן הנסיבות הבאות העונש מזנק לעד 10 שנות מאסר:
1. תוך שימוש בנשק קר או חם.
2. תוך גרימת חבלה גופנית או נפשית או הריון.
3. תוך התעללות בקטין.
4. בנוכחות אחרים שחברו יחדיו לבצע את המעשה.

◻️ 
אדם המבצע מעשה מגונה בפומבי צפוי לעונש של עד שנת מאסר. במידה והמעשה בוצע לעיני קטין מתחת לגיל 16 - העונש מזנק לעד 3 שנות מאסר.

חשוב להדגיש כי למעט מקרים נדירים יוטל עונש שאינו נמוך מרבע מהענישה המקסימאלית, אף שייתכן כי יוטל מאסר על תנאי. בנוסף, בעת האחרונה גוברת גם ההתייחסות לפעולות מיניות ברשת האינטרנט, העלולות בהחלט להיחשב למעשה מגונה.

מהי הטרדה מינית ומה העונש בצידה?

עבירת הטרדה מינית וההתנכלות מתייחסת לתופעה של פגיעה בפרט בדרך של הצעות מיניות, התייחסויות מיניות או התנכלות למוטרד על רקע תלונה או תביעה שהגיש בשל ההטרדה המינית שחווה. הטרדה מינית יכולה ללבוש צורות שונות, כגון: "מחמאה" המתייחסת למראה החיצוני של אדם בהקשר למיניותו, מעביד שלא מקדם בתפקיד עובדת רק משום שמסרבת לשכב עימו, משחקי חיזור הכוללים הצעות מיניות חוזרות ונשנות ואפילו מבטים עורגים בלתי רצויים. הענישה על הטרדה מינית נעה בין שנתיים עד ארבע שנות מאסר.

כיצד יש לנהוג בעת חקירה משטרתית בחשד למעשה מגונה?

במידה וזומנת לחקירה במשטרה עקב תלונה שהוגשה נגדך, עליך להתעקש להיוועץ עם עורך דין פלילי בטרם תאמר מילה לאדם (שכן אפילו הנהג שמסיע אותך לחקירה או למתקן כליאה יכול להיות מדובב). יש חשיבות רבה לאילו מילים תשתמש בהם כאשר תציג את גרסתך בפני החוקרים. גרסה ראשונית זו היא בעלת חשיבות קריטית והיא תשמש נגדך או בעדך, לאורך כל ההליך הפלילי. לכן, יש חשיבות עליונה לכך שעורך דין פלילי יתדרך אותך מה לומר, מה לא לומר וכן איך לומר, טרם מסירת גרסתך הראשונית.

חשיבותו של העימות עם המתלונן

במידה ואתה בטוח בצדקתך ועורך הדין שלך סבור שיש לכך מקום, הוא ידע כיצד לדרוש שיערך בינך למתלוננת עימות. שים לב, רוב העבירות של מעשים מגונים והטרדות מיניות מבוססים על מילת המתלוננת מול מילת החשוד. הדרך שבה כל אחד מהצדדים מגיב להצעת עימות תסגיר עד כמה אמינה היא גרסתו. במידה והצד של המתלוננת ינסה להתחמק מעימות בתואנות שונות, במשטרה ובבית המשפט יכולים לראות בכך הוכחה לאי אמינותה של גרסת המתלוננת.

אלוהים נמצא בפרטים הקטנים

במסגרת העימות בין המתלוננת לחשוד או במסגרת גביית העדות בבית המשפט, ניתן לשאול את המתלוננת שאלות שהיא אמורה לדעת את התשובה עליהן, במידה והוטרדה מינית על ידי החשוד. לדוגמה, במידה והיא טוענת שהוא הסיר את מכנסיו בפניה, ניתן לשאול על סימן שיש לו על רגליו כגון צלקת וכדומה. במידה ולא תדע פרט זה – הדבר יחזק את הסברה שהדבר לא קרה. עורך דין מיומן ידע כיצד לטמון את אותן "מלכודות", שלתוכן מתלוננת ששיקרה, עשויה ליפול.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין מעשה מגונה?

אתה זקוק לעורך דין מנוסה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, בין אם זה בחקירת המשטרה ובין אם זה בכותלי בית המשפט, שכן המדובר בעבירה שתוצאתה יכולה להיות חמורה מאוד עבורך הכוללות כאפשרות סבירה לחלוטין גם שהייה מאחורי סורג ובריח לתקופה ממושכת. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לחשודים ונאשמים בעבירות מין מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם.

לאור העובדה שתלונות על מעשים מגונים והטרדות מיניות מבוססות בעיקר על גרסת המתלונן או המתלוננת אל מול גרסת החשוד, עולה החשיבות של היוועצות מיידית עם עורך דין פלילי שיידע למצוא את נקודות התורפה בגרסת המתלוננת, לעמת אותה איתם, ובכך לחשוף את השקר. במידת הצורך הוא ידע גם להוכיח שלא היית במקום ובזמן שהמתלוננת טוענת שהיית בו, או שהדברים כלל לא יכלו להתקיים.

היוועצות בעו"ד פלילי הינה קריטית לאורך כל שלביו של ההליך המשפטי המתנהל נגדך. עורך הדין שייצג את האינטרסים שלך יוכל עוד משלביו הראשונים של ההליך לסכל את האפשרות שתואשם או תורשע בהאשמות שווא וכן במקרים מסוימים אף להביא לביטול ההליך הפלילי שנפתח נגדך. בכל מקרה של חשד בביצוע או מעורבות בעבירה פלילית, הצורך בייעוץ משפטי מקצועי הוא הכרחי. עורך הדין יוכל להקטין את כובד הראיות נגדך ולהביא לתוצאות המיטביות בתיק בכך שיסייע לך לגבש גרסה עקבית שעשויה להיות ההבדל בין הרשעה לזיכוי.

במידה וזומנת לחקירה במשטרה או הוגש נגדך כתב אישום בגין מעשה מגונה, פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי בעניינם. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מונה צוות עורכי דין מוכשר וייחודי המתורגל בחשיבה "מחוץ לקופסה" למציאת פתרונות מקוריים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצון המטופל. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
מעשה מגונה | הטרדה מינית | תלונת שווא | מסירת ידיעה כוזבת | עורך דין הטרדה מינית | מעשה מגונה בקטין | עונש על מעשה מגונה | עונש על הטרדה מינית | תלונות שווא על הטרדה מינית | עורך דין מעשה מגונה בקטין | תלונת שווא עבירות מין | עורך דין מעשה מגונה | תלונת שווא על מעשה מגונה | תלונת שווא על הטרדה מינית | תלונות שווא במשטרה | תלונת שווא על תקיפה מינית

הצלחות המשרד בתחום
שחרור ממעצר חשוד בעבירות מעשה מגונה בקטינה והטרדה מינית ביטול כתב אישום בעבירת מעשה מגונה בפומבי שחרור ממעצר חשוד בביצוע מעשים מגונים בקטינים קבלת פטור מאיסור עיסוק ללקוח שהורשע בעבירת מין בקטינה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
עונש על מעשה מגונה במסגרת יחסי עובד-מעביד
טלי | 20:15 03/08/2017
עונש על מעשה מגונה במסגרת יחסי עובד-מעביד
עו''ד אור הדאיה | 06:27 04/08/2017
רישום פלילי בעבירת של מעשה מגונה בקטין
אפרים | 09:46 19/02/2014
חישוב תקופת התיישנות לצורך הגשת בקשת חנינה
עו''ד אסף דוק | 08:24 20/02/2014
תלונת שווא בעבירת אונס
גלית | 06:22 05/03/2019
האם כל נגיעה היא מעשה מגונה?
אנונימי | 13:59 23/09/2018
האם כל נגיעה היא מעשה מגונה?
עו''ד רביד כהן | 08:09 26/09/2018
מעשה מגונה במסגרת עיסוי
אנונימי | 10:13 19/02/2018
מעשה מגונה במסגרת עיסוי
עו''ד עודד רגב | 18:46 19/02/2018
תלונת שווא על שוטר שכן
עופר | 11:14 03/04/2017
תלונת שווא על שוטר שכן
עו''ד אלעד שאול אלבז | 11:45 04/04/2017
כתב אישום מעשה מגונה
נחמן | 05:14 27/06/2016
כתב אישום מעשה מגונה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 09:59 27/06/2016
תלונת שווא
חיליק | 05:25 18/05/2016
תלונת שווא
עו''ד אלעד שאול אלבז | 08:56 18/05/2016