חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | תלונות שווא על הטרדות מיניות - האם לא נסחפנו?

תלונות שווא על הטרדות מיניות - האם לא נסחפנו?

כמה פעמים אנו נתקלים בתופעה זו? חגיגה תקשורתית שלמה סביב "עבריין מין", אשר אישה אחת או יותר העידו נגדו שתקף אותן מינית. כתבות מלאות שנאה, טוקבקים זועמים, קריאות להכניסו לכלא למאסר עולם, לסרס אותו או אף להוציאו להורג. וכעבור זמן מה, לאחר שחייו נהרסו ושמו הושחר כליל, בידיעה צדדית בעיתון מופיעה הידיעה לפיה התגלו ראיות הסותרות את גרסתה של המתלוננת והכל מתפוגג כלא היה. אך הנזק לחשוד כבר נעשה וחייו לעולם לא ישובו למסלולם. עו"ד אסף דוק מסביר אודות תופעת תלונות השווא בגין הטרדות מיניות בישראל והדרכים להתמודד עימה.

הסיבות שבגללן נשים מעלילות על גברים שהטרידו או תקפו אותן מינית הן רבות ומגוונות. להלן חלק מן העילות שעלולות להוביל לתלונת שווא בגין הטרדה מינית:

א. אכזבה רומנטית

לא אחת אישה אשר מקיימת יחסים עם גבר ומגלה שציפייתה שהדבר יתפתח לקשר רציני או אף לנישואין – מתבדה, היא עשויה להיות חדורת תחושת נקם באותו גבר, דבר העלול להוביל אותה להעליל עליו שאנס אותה או תקף אותה מינית.

ב. קבלת "דמי שתיקה"

ישנם מקרים בהם איום בהאשמה בהטרדה או תקיפה מינית נועד כדי להשיג דמי שתיקה מהגבר בצורה של – כסף, קידום בעבודה, או כל טובת הנאה אחרת. במידה ואלו לא משולמים לפי דרישתה של האישה – היא תעליל עליו שפגע בה מינית, מה שעלול להוביל אותו אל דוכן הנאשמים.

ג. פרשנות לא נכונה של העובדות

זה קורה לא מעט. מסיבה רווית אלכוהול, גבר ואישה רוקדים, האישה מוצאת את עצמה מתעוררת ליד גבר זר, ובשכנוע עצמי עמוק היא מספרת לעצמה שאין סיכוי שהיא קיימה איתו יחסים מרצונה החופשי, ולבטח הוא סימם או שיכר אותה. מכאן ועד כותרות זועקות בעיתונים על מעשה אונס במסיבה – היא קצרה ביותר. כמו כן, סיטואציה שבה גבר מחמיא במקום העבודה לאישה אחרת, והיא מפרשת את המחמאה כהטרדה. או גבר שהתחכך בטעות באישה כשהוא ניסה לעבור במסדרון צפוף – ומבחינתה מדובר בהטרדה מינית.

ד. טשטוש הזיכרון בשל מרחק הזמן

קיימות לא מעט תלונות אשר מוגשות שנים אחר האירוע. הזיכרון האנושי מתעתע, ולא אחת נראה שהאופן בו נשים המגישות תלונות שווא, זוכרות את האירוע המדובר, נועד לשרת את האג'נדה שלהן, שהיא הריסת חייו של הגבר המואשם.

הנזק שגורמות תלונות שווא על ביצוע עבירות מין

אין ספק שהניזוקים העיקריים מתלונות שווא על הטרדה מינית הם הגברים המואשמים עצמם, אולם גם נשים שהוטרדו או הותקפו מינית יוצאות ניזוקות מזה ביותר. תלונות שווא חוזרות ונשנות, יוצרות כרסום באמון שרוכשת המשטרה ובית המשפט לעדויות של נשים על תקיפה מינית, ומובילות לחשדנות מובנת כלפי כל תלונה על עבירות מין, גם כשתלונות אלו מוצדקות. כך, מוצאות עצמן נשים שהותקפו ונאנסו, במצב בו הן צריכות לענות על שאלות פולשניות, ולהוכיח שאכן מה שהן מספרות – אמת הוא. כל תלונת שווא מגבירה את החדשנות במערכת האכיפה והמשפט, ומעלה את רף ההוכחה הנדרש מנשים אשר רוצות להתלונן על עבירות מין שבוצעו בהן. כתוצאה מתלונות השווא, גם הסובלנות הציבורית כלפי תלונות שכאלו פוחתת, עד כדי כך שנשים רבות שהוטרדו מינית פוחדות לספר את אשר הן חוו, כתוצאה מהעליהום הציבורי שהן עלולות לחוות, שנוצר בין היתר על ידי תלונות שהוכחו כשקריות.

תפקידה של התקשורת בעידוד תלונות שווא

לרוב, התקשורת "תעוט" על כל סיפור עסיסי של מעשים מיניים לא חוקיים, ומתוך שיקולי רייטינג, תבליט תלונות שכאלו, ותקצין את תוכנן. את דמם של הגברים עברייני המין התקשורת תחפש, שכן זה הביקוש שקיים בקהל הצופים, לכן היא תעשה הכל בכדי להעצים את התלונה והמתלוננת, לא פעם תוך התעלמות כמעט מוחלטת מכל ראייה או עדות שעלולה לסתור את התלונה.

מה העונש על הגשת תלונת שווא על הטרדה מינית?

לפי סעיף 243 לחוק העונשין, אדם המוסר לשוטר או למי שמוסמך להגיש תביעה פלילית, ידיעה על עבירה תוך שהוא יודע כי מדובר בידיעה כוזבת דינו עד 3 שנות מאסר. במידה והידיעה הכוזבת עוסקת בעבירה מסוג פשע, העונש מנזק לעד 5 שנות מאסר. בעניין זה, אין משנה אם הוגשה תביעה פלילית עקב הידיעה או לא.

כמו כן, עבירת שיבוש הליכי חקירה ומשפט מפורטת תחת סעיף 244 לחוק העונשין, לפיה דינו של העושה דבר בכוונה למנוע או להכשיל הליך שיפוטי או להביא לידי עיוות דין, בין אם דרך העלמת ראיות, בסיכול הזמנת עד ובין אם דרך אחרת, הוא עד 3 שנות מאסר.

זאת ועוד, סעיף 253 לחוק העונשין שעניינו עבירת החיפוי, מתייחס לקבלת טובת הנאה או לניסיון לקבלה בגין אי גילוי ידיעה בדבר ביצועה של עבירה מסוג עוון או פשע וכן אי מסירת הודעה לרשות החוקרת או אי מסירת עדות בבית המשפט, בין שמדובר בהליך פלילי ובין שמדובר בהליך אזרחי. בהתאם לכך נקבע כי אדם המבטיח שלא לגלות אודות ביצועה של עבירה פלילית מסוג עוון או פשע או מחפה על כך בתמורה לקבלת טובת הנאה - צפוי לעונש של עד 3 שנות מאסר. כמו כן, אדם המבטיח שלא למסור הודעה ברשות החוקרת או שלא למסור עדות בבית המשפט בתמורה לקבלת טובת הנאה - צפוי לעונש של עד 5 שנות מאסר.

הנחיות חדשות מטעם פרקליטות המדינה בעל הקשור להגשת תלונות שווא

לאחרונה יצא עדכון להנחיה מספר 2.5 מטעם פרקליט המדינה. העדכון נוגע למדיניות בפתיחת חקירות והעמדות לדין כאשר מתעוררים חשדות למסירה של עדויות או אמירות כוזבות, הן בפני בית המשפט והן בחקירה. מדובר בשורה ארוכה של הנחיות אשר מטרתן היא להגביר את האכיפה מחד, ומאידך למנוע חקירות פחות מוצדקות. יש להבין כי מדובר בנושא מורכב ורגיש בו הופיעו לא מעט בעיות ומכשולים לאורך השנים. לדוגמא, פעמים רבות לא פתחה המשטרה בחקירה לאחר הגשת תלונת שווא, ובמקרים אחרים נפתחו חקירות כנגד אנשים כשהנסיבות אינן מצדיקות זאת לחלוטין. על כן, מטרת העדכון היא לשנות את ההנחיות הקודמות ולחדדן, כך שאכן תפתח חקירה במקרים מוצדקים, ומאידך לא יינקטו הליכים פליליים כשאין אינטרס ציבורי המצדיק את העניין. 

הצורך בניתוח מעשים והערכתם טרם הגשת תלונה בגין הטרדה מינית

אין ספק: ישנן לא מעט תלונות אמתיות ומוצדקות, גם כאלו אשר הוגשו שנים לאחר האירועים. אך לצדן, יש כאלה שלא. חשוב לזכור: הטרדות מיניות לא אחת מתרחשות במהלך סיטואציות חברתיות מורכבות, בהן כל צד חווה את מה שקרה בצורה אחרת. לא פעם האופן שבו מתלוננת מפרשת את הסיטואציה, הוא לא נאמן למציאות. כיצד אישה יכולה למנוע מעצמה פירוש מוטעה זה העלול להוביל להגשת תלונת שווא?

בין אם האירוע התרחש לאחרונה, או בין אם עברו שנים מאז, כל אישה צריכה לשאול את עצמה מה באמת התרחש שם, האם והאם הבהירה את עצמה בכל הנוגע לחוסר רצונה להיות במגע או לדבר עם אותו גבר. כמו כן, האם נעשה שימוש בכוח או בכפייה? האם נאמרו דברים לא נאותים, או בוצעו מעשים שכאלו? ולבסוף, האם חומרת המעשים היא כזאת המצדיקה הליך פלילי ואת הרס חייו האישיים, המשפחתיים, והקריירה, של האדם המואשם?

רק במידה והתשובה על אחת או יותר מהשאלות הללו היא חיובית – על האישה להגיש תלונה, לאחר התייעצות עם עורך דין פלילי. במידה וגרסתה של המתלוננת תופרך ותתגלה כלא אמינה, אות הקין עלול לדבוק דווקא בה, ולרדוף אותה לכל אשר תלך. אות קין, שעלול להקרין גם על מתלוננת אחרות שתלונותיהן מוצדקות, ושעשוי להרתיע אותן מלהתלונן, או לחלופין לעורר חשדנות יתרה כלפי גרסתן. לכן, לפני הגשת תלונה במשטרה על עבירות מין, ישנה חשיבות אמיתית להיוועץ בעו"ד פלילי, אשר ידע לבחון את גרסתך בצורה מקצועית ואובייקטיבית, ואז לגבש יחד איתך החלטה האם להגיש את התלונה או לא, ובמידה וכן – להיאבק עבור כך שהצדק יצא לאור.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין הטרדה מינית?

הנזק שעלול להיגרם מתלונת שווא על עבירות מין הוא רב ביותר. לאחר שהוגשה התלונה – כמעט ואין דרך חזרה. במידה והתלונה תבשיל לכתב אישום, מדובר בכדור שלג העלול לתפוח לממדים מפלצתיים; למשפט מתוקשר, כתבות בטלוויזיה, בעיתונים, טוקבקים אכזריים. והגרוע מכל – אות קין בל ימחה ידבק על מצחו של הנאשם ועונש מאסר ממושך שעלולים לגרום להרס בלתי הפיך בחייו של האדם החף מפשע.

לאור כל אלה, היוועצות בעו"ד פלילי הינה קריטית לאורך כל שלביו של ההליך המשפטי המתנהל נגדך. עורך הדין שייצג את האינטרסים שלך יוכל עוד משלביו הראשונים של ההליך לסכל את האפשרות שתואשם או תורשע בהאשמות שווא וכן במקרים מסוימים אף להביא לביטול ההליך הפלילי שנפתח נגדך. בכל מקרה של חשד בביצוע או מעורבות בעבירה פלילית, הצורך בייעוץ משפטי מקצועי הוא הכרחי. עורך הדין יוכל להקטין את כובד הראיות נגדך ולהביא לתוצאות המיטביות בתיק בכך שיסייע לך לגבש גרסה עקבית שעשויה להיות ההבדל בין הרשעה לזיכוי.

במידה וזומנת לחקירה במשטרה או הוגש נגדך כתב אישום שלא בצדק בגין הטרדה מינית, פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות מין | הטרדה מינית | שיבוש הליכי חקירה | עורך דין עבירות מין | חוק למניעת הטרדה מינית | תלונה על הטרדה מינית | הגשת תלונה במשטרה | תלונת שווא | מסירת ידיעה כוזבת | שיבוש מהלכי משפט וחקירה | עורך דין הטרדה מינית | תלונות שווא על הטרדה מינית | הנחיה 2.5 של פרקליטות המדינה | עורך דין תקיפה מינית | תלונת שווא על הטרדה מינית | תלונת שווא על תקיפה מינית | תלונות שווא | תלונות שווא על עבירות מין

הצלחות המשרד בתחום
שחרור נאשם ממעצר בעבירות חמורות של מעשי סדום ומעשים מגונים בילדים בית המשפט העליון דוחה ערר המדינה על שחרור נאשם בעבירות מין חמורות בילדים שחרור ממעצר חשוד בעבירות מעשה מגונה בקטינה והטרדה מינית ביטול כתב אישום בעבירת מעשה מגונה בפומבי סגירת תיק פלילי ללקוח בעבירות יבוא סמים באינטרנט - בפעם השניה סגירת תיק פלילי בהיעדר אשמה פלילית ללקוח שנחשד בביצוע מעשים מגונים בקטינים בתוך המשפחה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
מה העונש על הטרדה מינית של קטינה
רועי | 20:50 23/07/2019
מה העונש על הטרדה מינית של קטינה
עו''ד תומר מזרחי | 16:08 28/07/2019
הטרדה מינית וחובת דיווח
מלאכי | 22:31 29/06/2018
הטרדה מינית
יונית | 17:22 29/03/2018
הטרדה מינית
עו''ד עודד רגב | 08:20 23/04/2018