חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | האם ניתן להגיש ראיות חפציות בשלב הטיעונים לעונש?

האם ניתן להגיש ראיות חפציות בשלב הטיעונים לעונש?

הצגת ראיות בפני בית המשפט היא כלי משפטי מרכזי בהוכחת חפות או אשמה של נאשם. הממצאים הנאספים מהזירה – המכונים "ראיות חפציות", יש בהם כדי להעיד בצורה אותנטית ומשמעותית הרבה יותר מעדותו של אדם. כיצד מתייחס החוק למצב בו התביעה מעוניינת להציג בפני בית המשפט, בשלב הטיעונים לעונש, ראיות חפציות המבססות את הרשעתו של נאשם בהליך בו לא התנהלו הוכחות? האם אין בכך השגת יתרון משפטי בלתי הוגן? עו"ד אסף דוק מסביר.

האם ניתן להציג בשלב הטיעונים לעונש ראיות חפציות המתעדות את מעשה העבירה בהליך בו לא התנהלו הוכחות?

לא פעם, "ראיות חפציות" – הממצאים אשר נאספים על ידי צוות החקירה מזירות עבירה, הן האמצעי היחיד שיכול לקשור בין חשוד בעבירה, לבין זירת או זירות עבירה שונות. מנגד, יש בהן גם כדי לשלול קשר בין החשוד לזירת העבירה, ולהפיג את החשדות כנגדו. לא פעם, לראיות החפציות – הדוממות ברובן, קול חזק משל עשרות עדים. לכן משקלן בבית המשפט הוא רב ביותר, והן יכולות להטות לכאן ולכאן את ההליך המשפטי בעניינו של חשוד או נאשם.

על פי סעיף 40 י לחוק העונשין, (תיקון 113), בשלב הוכחת נסיבות הקשורות בביצוע עבירה:

א. יקבע בית המשפט כי קיימות נסיבות שקשורות בביצוע עבירה, על סמך ראיות שהובאו בפני בית המשפט בשלב בירור האשמה.

ב. אמנם, הנאשם רשאי להציג ראיות מטעמו גם בשלב הטיעונים לעונש, כל עוד אינן סותרות את מה שנטען על ידו עוד בשלב בירור האשמה.

ג. בנוסף, בסמכותו של בית המשפט להיעתר לבקשת אחד מהצדדים במשפט להציג ראיות הקשורות בנסיבות ביצוע העבירה גם בשלב הטיעונים לעונש, במידה ושוכנע שלא הייתה קיימת אפשרות להציגן בשלב בירור האשמה, או במידה והדבר נדרש כדי למנוע מצב של עיוות דין.

כך, מסעיף 40 י לחוק העונשין עולה, כי במצב הרגיל של הדברים, ניתן להציג ראיות בפני בית המשפט רק לפני שלב הכרעת הדין, אשר מתקיים לאחר הליך הוכחות. כלל זה תקף גם במצב בו הנאשם בוחר להודות בעובדות המופיעות בכתב האישום, או לחלופין כאשר נחתם הסכם טיעון בין הצדדים. התנאים שצריכים להתקיים בכדי שבית המשפט יוכל לאשר בקשה לחרוג מכלל זה, ולאפשר הצגת ראיות גם בזמן הטיעונים לעונש, הם נוקשים למדי: רק במצב בו הנאשם לא מציג ראיה אשר סותרת את מה שכבר נטען על ידו, ובמצב בו בית המשפט שוכנע שלא הייתה אפשרות להציג את הראיות לפני כן, או שהן נדרשות לכדי למנוע מצב של עיוות דין – הוא יכול לאשר זאת.

מה קורה כאשר אחד הצדדים מבקש להמחיש את העובדות עליהן מבוססת הרשעתו של נאשם בשלב הטיעונים לעונש?

לא פעם, מורשעים חשודים על סמך הודאה של הנאשם, הסדר טיעון, או על סמך עדויות אנושיות ללא תוספת של ראיות חפציות. במצב כזה, קשה לבית המשפט לעמוד על חומרת המעשים ולגשת למלאכת גזירת העונש, מבלי לצפות בראיות החפציות, שימחישו לו את טבע העבירה. לכן, במצבים כאלו בית המשפט בהחלט יכול לאשר הצגה של ראיות חדשות בכפוף לסייגים שיופרטו בהמשך. דוגמה לכך נמצאת בת"פ 57962-07-15, כאשר כבוד השופט מיכאל קרשן נעתר לבקשת התביעה להציג בפני בית המשפט בשלב הטיעונים לעונש סרטוני וידאו המדגימים את חומרת מעשיה של הנתבעת – מטפלת סיעודית אשר הורשעה על סמך הודאתה במסגרתו של הסכם דיוני שבו הצדדים לא הגיעו להסכמה בדבר עונשה.

כך, סרטוני וידאו, תמונות של חבלות, ממצאים מהזירה כגון כלי רצח, בגדים קרועים, ועוד, יש בהם להמחיש ולהאיר על טבע העבירה, מבלי להוסיף או לגרוע על סעיפי האישום. בסמכותו של בית המשפט לצפות באילו – גם בשלב הטיעונים לעונש, כדי שיוכל לבצע את מלאכת העונש, בצורה ראויה, כל עוד הראיות נוגעות לסעיפי האישום בהם הורשע הנאשם בלבד, ושהן מהוות חלק מחומר החקירה.

חשיבותו של הייצוג המשפטי בשלב הטיעונים לעונש

שגויה הטענה הרווחת כי שלב הטיעונים לעונש הינו שלב פשוט ודי בהבעת התנצלות בכדי שבית המשפט יקל בענישה. יש לזכור כי שלב הטיעונים לעונש הינו שלב קריטי ביותר על חייו של הנאשם ומכתיב הוא את גורלו. על כן, אין להקל בכך ראש ויש להיעזר בשירות המשפטי המקצועי ביותר בשלב זה, וכמובן עדיף טרם כך. עורך דין פלילי מקצועי ובעל ניסיון רב בתחום יידע להתמקד בטענות הנכונות בהתאם לנסיבות המקרה תוך הצגת היבטים הנוגעים לנסיבותיו האישיות של הנאשם. שלב הטיעונים לעונש עוסק בהיבטים מוסריים של הגינות, צדק וגמול בנוסף להיבטים המשפטיים. עברו של הנאשם עשויי  לסייע במתן גזר הדין אך גם להכשילו. עורך דין פלילי מיומן יידע להציג את הגרסה שתטיב ביותר עם הנאשם בכדי שהעונש יהיה מקל ככל האפשר.

משרדנו עוסק בייצוג נאשמים בפלילים מזה תקופה ארוכה ושומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת בגורמים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה ואתה עומד בפני משפט פלילי פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי וצבאי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק מזה תקופה ארוכה בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
טיעונים לעונש | קבילות ראיות | שלב הטיעונים לעונש | טיעונים לעונש בתיק פלילי | הצגת ראיות בשלב הטיעונים לעונש | הגשת ראיות בשלב הטיעונים לעונש

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פלילי להורים שנחשדו בתקיפה והתעללות בילדיהם הקטינים סגירת תיק פלילי ללקוח שהואשם ביבוא סמים ברשת שחרור ממעצר לקוח שנחשד בביצוע עבירות אלימות כלפי בת זוגו סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בתקיפה והפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו זיכוי נאשם מעבירות איומים ותקיפת עובד ציבור סגירת תיק פלילי ללקוח שנעצר ונחקר בחשד שתקף שוטרת סיור וקצין משטרה מתחנת אשדוד

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
הגשת ערעור לפס"ד עוקף ראיות
אוהד | 17:00 16/06/2017
הגשת ערעור לפס"ד עוקף ראיות
עו''ד אלעד שאול אלבז | 11:57 18/06/2017
תיק סגור מחוסר ראיות ואישור על חוסר רשום פלילי בעבירות מין
יוד | 19:07 22/12/2016
תיק סגור מחוסר ראיות ואישור על חוסר רשום פלילי בעבירות מין
עו''ד אלעד שאול אלבז | 17:34 24/12/2016
גיוס לשבס עם רישום פלילי סגור מחוסר ראיות
רחל | 07:23 30/09/2014
גיוס לשבס עם רישום פלילי סגור מחוסר ראיות
עו''ד אסף דוק | 19:46 30/09/2014