חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | פיצוי כספי לעצור באיזוק אלקטרוני שזוכה במשפטו

פיצוי כספי לעצור באיזוק אלקטרוני שזוכה במשפטו

מזה מספר שנים נעשה בישראל שימוש באזיקים אלקטרוניים במסגרת שחרור בערובה של חשודים ונאשמים. במסגרת ההליך המשפטי הם צפויים לשהות זמן לא מועט במעצר בית בפיקוח אלקטרוני עוד בטרם הוכרעה אשמתם. בהתאם לסעיף 80 לחוק העונשין, במידה ואדם שהה במעצר מאחורי סורג ובריח ולבסוף זוכה בדינו, ניתן בכפוף לתנאים מסוימים, לפצות אותו. אך האם הדבר נכון גם לאדם אשר שהה במעצר בית בפיקוח של איזוק אלקטרוני? עו"ד אסף דוק מסביר.

על פי סעיף 80א לחוק העונשין הנוגע להוצאות ההגנה מאוצר המדינה, במשפט שבסופו לא מצא בית המשפט יסוד להאשמת הנאשם, או שמצא נסיבות אחרות המצדיקות זאת – בסמכות בית המשפט להורות שישולם מאוצר המדינה פיצוי לנאשם בגין מאסרו או מעצרו והוצאות הגנתו, שנגרמו עקב האשמת השווא בעניינו.

מסעיף זה עולה, כפי שפרשו זאת בתי המשפט, שאדם שנעצר יפוצה על ידי המדינה משני טעמים:

טעם ראשון – חוסר יסוד להאשמה: בית המשפט יבחן האם תובע סביר שהיה בוחן את תיק החקירה לפי הראיות והמידע שהופיעו בהם, היה מוצא יסוד להאשמה של החשוד, או לא. אין לבחון זאת בצורה של חוכמה בדיעבד לאחר שמיעת כלל העדויות – אלא רק לפי מה שמופיע בתיק החקירה. במידה ויעלה שתובע סביר לא היה מוצא יסוד להאשמה על סמך תיק החקירה, קיימת עילה לפיצוי האדם ששהה במעצר.

טעם שני – נסיבות המצדיקות פיצוי: במידה ובית המשפט מוצא שהמעצר גרם לנאשם נזק המצדיק קבלת פיצוי, בסמכות בית המשפט לפסוק לשלם לו פיצוי מאוצר המדינה.
כפי שעולה מסעיף החוק, אכן קיימת אפשרות לקבלת פיצוי עבור שהייה "לא מוצדקת" במעצר או במאסר. אמנם נשאלת השאלה האם גם מעצר עם איזוק אלקטרוני מצדיקה קבלת פיצוי, במידה ולא נמצאה אשמה?

האם מעצר בית בפיקוח אלקטרוני שווה ערך למעצר רגיל מאחורי סורג ובריח?

על סמך סעיף 80 לחוק העונשין, ונוכח זיכויים מכתב האישום שהוגש כנגדם, שלושה מבקשים הגישו בקשה לקבלת פיצויים בגין תקופה בה שהו במעצר בית בפיקוח אלקטרוני, וכן בגין ההוצאות של ניהול הגנתם. הבקשה הובאה לפתחו של בית משפט השלום ברחובות, בצ"א 2579503-17.

בית המשפט דן בבקשתם וציין שאין דין מעצר בית כמעצר רגיל מאחורי סורג ובריח. שכן במעצר רגיל, חירותו של העצור נשללת בצורה כמעט מוחלטת, הוא אינו יכול לעבוד, להיפגש עם משפחתו ורעיו לפי רצונו ואף רצונותיו הבסיסיים ביותר נמצאים תחת הגבלה ופיקוח. מנגד, במעצר בית, החשוד או הנאשם יכול לפגוש בחבריו או משפחתו, לצאת לעבוד, לישון במיטתו, לעסוק בענייניו, ועוד. אי לכך, לא ניתן להרחיב את סעיף החוק לכך שגם עבור ימי מעצר בית יתקבל פיצוי. לעומת זאת, מעצר בית המלווה בפיקוח איזוק אלקטרוני, נכנס תחת הקטגוריה של מעצר.

כך מגדיר סעיף 22 ב' לחוק העונשין את סוגיית האיזוק האלקטרוני: בית המשפט רשאי להורות שניתן לקיים את המעצר במקום שיקבע, כאשר העצור מצוי תחת פיקוח אלקטרוני. כך, בניגוד למעצר בית ללא פיקוח אלקטרוני הנחשב כחלופת מעצר, מעצר בית עם פיקוח אלקטרוני נחשב כמעצר לכל דבר, על כל המשתמע מכך. לאדם האזוק באזיק אלקטרוני אסור לצאת לעבוד, וחלות עליו עוד מספר הגבלות אשר הופכות את שהותו לקשה יותר ממעצר בית ללא פיקוח אלקטרוני, אם כי לא קשה כמעצר מאחורי סורג ובריח. היותו והעצור מפוקח על ידי שירות בתי הסוהר – דבר אשר לא קיים במעצר בית ללא איזוק אלקטרוני – מעידה על כך שאכן ניתן להחשיב ימי מעצר בית עם פיקוח אלקטרוני, כימי מעצר רגילים, עבור מטרת פסיקת פיצויים. לכן, בית המשפט קבע שהמבקשים זכאים לפיצויים אשר חושבו בהתאם לסך הימים שכל אחד מהם ישב במעצר באיזוק אלקטרוני ועל פי השכר הממוצע במשק.

בכך, בית המשפט התווה את הנורמה לפיה פיקוח באמצעות איזוק אלקטרוני אכן נחשב לאמצעי המגביל את חירותו של חשוד או נאשם באופן מהותי, ואדם אשר סבל מעונש כזה מבלי שנמצאה לבסוף אשמה בעניינו, אכן זכאי לפיצויים מטעם המדינה.

שהית במעצר בית בפיקוח אלקטרוני ומשפטך הסתיים בזיכוי?

לעומת מעצר בית תחת פיקוח של קרובי משפחה הנחשב לחלופת מעצר, מעצר בית תחת פיקוח של איזוק אלקטרוני נחשב כמעצר של ממש כיוון שהעצור נמצא תחת פיקוח של שירות בתי הסוהר, ממש כמו במעצר רגיל. העצור מוגבל לביתו, מנותר, ואינו יכול לצאת לעבוד, דבר אשר פוגע בו מבחינה כלכלית ונפשית. אי לכך, במידה והיית נתון למעצר בית ולאיזוק אלקטרוני ומשפטך הסתיים בזיכוי, עליך ליצור קשר עם עורך דין פלילי אשר יאבק על זכותך לזכות בפיצויים מטעם המדינה עבור הנזק הנפשי והכלכלי שנגרם לך, על לא עוול בכפך. אל תוותר על זכות זו – המגיעה לך על פי חוק.

משרדנו עוסק בייצוג נאשמים בפלילים מזה תקופה ארוכה ושומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת בגורמים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה ואתה עומד בפני משפט פלילי פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
ביטול מלא של מעצר בית ללקוח המואשם בעבירות אלימות במשפחה כנגד בת זוגו אי הרשעה ללקוח בעבירת גניבה הגם שלא הצביע על פגיעה קונקרטית בעיסוקו סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בתקיפת בת זוגו במספר הזדמנויות אבי דוביצקי ישלם לעו"ד אסף דוק למעלה מ-350,000 ש"ח בגין לשון הרע שחרור ממעצר חשוד בהצתת מבנה בית המשפט בתל אביב סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בעבירות מחשב וקבלת דבר במרמה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
פיצוי לאזרח שביתו ניזוק כתוצאה מאירוע פלילי
שכנה | 13:34 08/11/2017
פיצוי לאזרח שביתו ניזוק כתוצאה מאירוע פלילי
עו''ד אור הדאיה | 06:34 09/11/2017
פיצוי בגין עבירה שבוצעה כלפיי
דפנה | 15:21 06/05/2014
תביעה נגררת להרשעה בפלילים
עו''ד אסף דוק | 15:47 06/05/2014
פיצוי כספי לנפגעת עבירה
אנונימית | 09:43 15/10/2016
פיצוי כספי לנפגעת עבירה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 08:01 16/10/2016