חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | באילו מצבים לא תינתן לחשוד זכות שימוע בהליך פלילי?

באילו מצבים לא תינתן לחשוד זכות שימוע בהליך פלילי?

במציאות ימינו, די בעצם הגשת כתב אישום כנגד אדם בכדי להביא לפגיעה אנושה בשמו, בקריירה שלו ובמשפחתו. זכות השימוע בהליך הפלילי מעוגנת בסעיף 60א לחוק סדר הדין הפלילי ומגדירה את המצבים בהם תינתן לחשוד האפשרות לנסות ולשכנע את התביעה שלא יהיה זה מוצדק להגיש נגדו כתב אישום ולפתוח בהליך משפטי נגדו. משכך, בכוחו של הליך השימוע להביא להימנעות מפתיחת הליך פלילי נגד אדם ולחסוך ממנו סבל מיותר וזמן יקר. מה הם התנאים לקיומו של הליך השימוע הפלילי וכן כיצד יש לנהוג בו? עו"ד אסף דוק מסביר.

זכות השימוע בהליך פלילי מעוגנת בסעיף 60א לחוק סדר הדין הפלילי, לפיו, חשוד בעבירה רשאי במשך 30 יום מיום בו קיבל מכתב יידוע לחשוד על מסירת חומר החקירה בעניינו אל רשות התביעה, להגיש בקשה מנומקת בכתב לרשות התביעה, בה הוא שוטח את נימוקיו מדוע יש להימנע מהגשה של כתב אישום.

ברוב המקרים, מימוש הליך השימוע הפלילי הינו חיוני ביותר, שכן יש ביכולתו של שימוע למנוע הגשת כתב אישום כנגד החשוד. כמו כן, שלילת זכות השימוע מחשוד, גם בה יש בכדי להועיל לעניינו, ולהוות "קלף" עבור צוות ההגנה, לאורך ההליך המשפטי. אמנם, התנהלות לא נכונה במהלך השימוע עלולה לגרום לנזק, לכן הצורך להיעזר בשירות משפטי הוא הכרחי.

זאת ועוד, מסעיף 60 א' עולה עניין נוסף: זכות השימוע אינה מופיעה בשום מקום בסעיף החוק, וחשודים רבים אינם מבינים את המשמעות של ה"מכתב יידוע לחשוד" המתקבל אצלם בדואר. משמעותו, שיש להם עד 30 יום להגיש בקשה בכתב שיכולה למנוע הגשת כתב אישום בעניינם. בקשה בכתב, שלפעמים יסכים בית המשפט להזמין את החשוד שישטח את טענותיו בעל פה. אי בהירות זו רק מבליטה את הצורך להצטייד בעורך דין פלילי מהרגע הראשון של הליך החקירה, אשר ידע להציג בפני הלקוח את כלל האפשרויות הקיימות עבורו. יחד עם זאת יש לזכור: כי לא כל עבור סוג של עבירה זכות השימוע תקפה.

◻️ עבירות מסוג חטא - אילו הן עבירות שהעונש המירבי בגינן הינו עד 3 חודשי מאסר או קנס שאינו עולה על סכום מסוים. בעבירות אלו זכות השימוע אינה קיימת.

◻️ עבירות מסוג עוון - אילו הן עבירות שהעונש בגינן נע בין 3 חודשי מאסר ועד 3 שנות מאסר. גם בעבירות אלו זכות השימוע אינה קיימת.

◻️ עבירות מסוג פשע - אילו הן עבירות שהעונש בגינן נע  בין 3 שנות מאסר ועד מאסר עולם. רק בעבירות מסוג פשע קיימת זכות שימוע.

כמו כן, לא תינתן זכות שימוע למי שבעת העברת חומר החקירה בעניינו היה נתון במעצר וכתב האישום הוגש בעת מעצרו. יחד עם זאת, באשר לחשודים אשר מצויים במעצר חובת היידוע עדיין מוטלת על התביעה להודיע לחשוד על העברת חומר החקירה לרשותה. נוסף על כך, אין חובת יידוע בעבירות אלימות במשפחה.

דוגמא למכתב שימוע שנשלח ללקוח המשרד:

 

קיבלת מכתב שימוע - מה עליך לעשות עכשיו?

זכור, כי מרגע קבלת ההזמנה לשימוע עומדים לרשותך 30 ימים בלבד לפנות לרשויות התביעה בניסיון להימנע מהגשת כתב אישום כנגדך. ישנה חשיבות מכרעת להיעזר בשירותיו של עורך דין פלילי מנוסה במסגרת הליך השימוע. עורך הדין יוכל לסייע לך להבין האם המקרה הספציפי שלך ראוי ויכול להסתיים ללא העמדה לדין פלילי. במידה והתשובה לכך הינה חיובית – הרי שעל עורך הדין לשאת ולתת בשמך מול נציגי התביעה על מנת ולהגיע לתוצאה המשפטית הטובה ביותר עבורך. הליך זה מהווה כלי חשוב בניסיון להימנע מהעמדתך לדין פלילי – אל תזלזלו בו.

לפיכך, נוכח חשיבותה הרבה של הזכות לשימוע ונוכח ההשלכות מרחיקות הלכת שעשויות להיות לפגיעה בזכות זו על המשך ניהול ההליך הפלילי נגדך ובכך על עתידך, עליך להתייחס להליך השימוע בכובד ראש ולהיוועץ בהקדם בעורך דין פלילי באשר לאפשרויות השונות העומדות בפניך. באפשרותך ליצור עימנו קשר בכל שעה בטלפון 052-6885006 או באמצעות הטופס המקוון באתר.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
זכות השימוע | זכות שימוע | שימוע פלילי | בקשה להימנע מהגשת כתב אישום | הזמנה לשימוע | ייצוג משפטי בשימוע | שימוע לפני הגשת כתב אישום | שימוע בפרקליטות | זכות השימוע 60א | עורך דין שימוע פלילי | שימוע פלילי בעל פה

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פלילי לקטין בעבירת תיווך בסמים ביטול כתב אישום וסגירת תיק בהסדר מותנה ללקוחות שהואשמו בגניבה סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד שאיים ותקף את אשתו סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בתקיפת בת זוגו ופציעתה אבי דוביצקי צייד הפדופילים ישלם לעו"ד אסף דוק מעל 350 אלף שקלים אי הרשעה ללקוחה שאיימה ותקפה סייעת בגן ילדים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עומרי | 19:48 03/03/2014
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עו''ד חזי כהן | 22:44 04/03/2014
שימוע לפני הגשת כתב אישום לקטין שהודה במעשה מגונה בקטינה
קירה | 11:00 22/12/2018
האם המשטרה חייבת חובת שימוע או תגובה לפני הגשת כתב אישום
יעל | 16:40 13/11/2016
האם המשטרה חייבת חובת שימוע או תגובה לפני הגשת כתב אישום
עו''ד אלעד שאול אלבז | 20:34 13/11/2016
האם המשטרה חייבת חובת שימוע או תגובה לפני הגשת כתב אישום
דני | 23:50 13/11/2016