חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | הלבנת הון באמצעות תרומות

הלבנת הון באמצעות תרומות

זה דבר ידוע שהפשע לכאורה "משתלם". הכוונה בכך היא, שעברייני צווארון לבן וארגוני פשיעה מצליחים לגלגל סכומים מעוררי קנאה, המגיעים לעתים למיליוני שקלים, כתוצאה מפעילות בלתי חוקית של סחיטות, סחר בסמים, הימורים, זנות ומעילות. אמנם הם נתקלים בבעיה: כיצד להלבין את ההון הרב והלא חוקי שנצבר אצלם? עם השנים, עבריינים וארגוני פשע פיתחו מגוון שיטות ואמצעים להחדיר את הכסף השחור אל תוך הכלכלה הלגיטימית, על אף השתכללות האכיפה כנגדם. אחת השיטות היא הקמה ושימוש בעמותות וארגוני צדקה על מנת ולהלבין את ההון השחור המוזרם אליהם בדרך של תרומות. עו"ד אסף דוק מסביר כיצד פועלת השיטה וממה רצוי להיזהר.

הלבנת הון היא כל פעולה הנעשית ברכוש לצורך הסוואת מקורו העברייני (פעילות פלילית או השתמטות ממס) ויעדו של הכסף המועבר בפעולה זו. הרציונאל העומד מאחורי האיסור על הלבנת הון הוא כי כל פגיעה בהון השחור מפחיתה משמעותית את הכדאיות שבפעילות הפלילית.

באופן מסורתי, עסקים שעושים שימוש רב במזומן כגון קיוסקים, מכולות, מסעדות, חניונים ועוד, שימשו את העבריינים כדי להלבין בהם כספים. אמנם, עם השנים, ככל ששיטות הפיקוח השתכללו, וככל שרעב העבריינים להלבין סכומי כסף הולכים וגדלים גבר, הם פנו לאפיקים אחרים כדי להלבין את הכספים. עד כדי כך, שלפי דעת מספר מומחים אין כמעט תחום כלכלי שהפשיעה המאורגנת אינה עוסקת בו, כדי להלבין כספים. כך, השקעה במיזמי סטארט אפ, נכסי נדל"ן, יצירות אמנות ועוד, שימשו ומשמשמים את ארגוני הפשיעה להחדיר את ההון השחור, ולהלבינו.

אמנם לא רק בעסקים הם עושים שימוש להלבנת הון. העבריינים החלו גם להקים עמותות וארגוני צדקה או לתרום לכאלו – בכדי להלבין הון שנצבר עקב פעילות בלתי חוקית. כיצד מתבצע הדבר? במאמר הבא.

כיצד עמותות וארגוני צדקה משמשים להלבנת הון?

השיטה עובדת בצורה הבאה: עברייני צווארון לבן תורמים כסף לעמותות וארגוני צדקה, בארץ ובחו"ל, בסכומים משמעותיים ביותר. היתרונות בכך הן שלארגונים ולעמותות שכאלו זורמים סכומי כסף גדולים מאוד, וקיימת אפשרות לתרום אותם באופן אנונימי (כפי שאכן לא מעט תורמים עושים). באופן זה, יחד עם הלבנת ההון, ניתן גם לחמוק מתשלום מס הכנסה. הכסף שהוכנס לעמותה או לארגון צדקה, מוחזר ל"תורם", על ידי כך שהארגון או העמותה מייצרים הוצאות פיקטיביות – לדוגמה משכורות לאנשים שכלל לא עובדים בהם, הזמנות לציוד שכלל לא מגיע, ועוד. בפועל, הכסף הזה זורם לידיו של העבריין שתרם. בכך, כסף שחור מוכנס לעמותה, וכסף מולבן יוצא ממנה. וכל זה, מבלי לשלם מס הכנסה. תיאורטית וגם מעשית, ניתן כך להעלים מס ולהלבין, סכומים של מיליוני דולרים.

מה העונש בגין הלבנת הון?

על פי סעיף 3 לחוק לאיסור הלבנת הון, אדם המנסה להסוות או להסתיר את מקורו של רכוש אסור - את מקורו, את בעלי הזכויות עליו, תנועותיו או עשיית פעולה כלשהי בו- דינו עד 10 שנות מאסר, או לחלופין קנס. רכוש אסור מוגדר כדלהלן: רכוש ששימש או אפשר ביצוע עבירה, או שמקורו בעבירה – בצורה ישירה או בעקיפין.

מדוע אסור בישראל לפצל תרומות גדולות?

אחת השיטות להלבין הון באמצעות תרומות, ותוך כדי כך לטשטש עקיבות, היא על ידי חילוק התרומות לסכומים קטנים. בכך, אין צורך לדווח לרשויות, והתרומה יכולה לעבור "מתחת לראדר", מבלי להעלות חשד להלבנת הון. לכן, בישראל חל איסור על פיצול תרומה בסך של 50 אלף שקלים ומעלה.

נפלת קורבן להלבנת הון באמצעות תרומות?

עקב משחק החתול והעכבר שמשחקות רשויות האכיפה השונות עם עברייני הצווארון הלבן, עלול להיווצר מצב בו תורם תמים, שתרם באופן הדומה לזה בו תורמים העבריינים, נחשד על ידי רשויות האכיפה בגין ניסיון להלבנת הון או העלמת מס. אדם כזה עלול למצוא את עצמו עומד לדין על עבירה שלא ביצע. מכאן שהחשיבות בהיוועצות בעו"ד פלילי מנוסה במקרה שכזה היא גדולה ביותר, זאת בכדי למנוע את הכתמת שמך או אף ישיבה מאחורי סורג ובריח לתקופה משמעותית ותשלום קנסות עתק, על לא עוול בכפך.

משרדנו מתמחה בייצוג קורבנות הלבנות הון תוך הצלחות מוכחות בתחום מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת בגורמים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה ונפלת קורבן למעשה הלבנת הון, פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי וצבאי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק מזה תקופה ארוכה בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות הלבנת הון | חוק איסור הלבנת הון | עונש על הלבנת הון | הלבנת הון באמצעות תרומות | הלבנת הון באמצעות עמותות | הלבנת הון באמצעות ארגוני צדקה

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק בהיעדר אשמה להורים שנחשדו בתקיפה והתעללות בילדיהם הקטינים סגירת תיק פלילי ללקוח שהואשם במעשה מגונה בקטינה סגירת תיק חקירה ללקוחה שנחשדה באיומים וחבלה במזיד ברכב הרשעת אישה שתקפה באלימות במספר הזדמנויות את לקוח משרדנו במסגרת קובלנה פלילית פרטית סגירת תיק פלילי ללקוח שהואשם ביבוא סמים ברשת סגירת 4 תיקים ללקוח בעבירות סחר בסמים ומכירת משקאות משכרים לקטינים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
העברת חתימה בין טפסים באמצעות מחשב ?
רועי | 18:03 04/06/2018
העברת חתימה בין טפסים באמצעות מחשב ?
רועי | 09:07 08/06/2018
העברת חתימה בין טפסים באמצעות מחשב ?
יוני | 11:57 27/08/2018
הזמנה לחקירה באמצעות הטלפון
שמעון | 18:32 12/05/2014
הזמנה לחקירה באמצעות הטלפון
עו''ד אסף דוק | 17:39 14/05/2014
עבירות סחר בסמים
אבי | 20:20 17/11/2018