חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | באילו מקרים מותר לשוטרים להשתמש באקדח טייזר?

באילו מקרים מותר לשוטרים להשתמש באקדח טייזר?

כבר זמן רב שאקדח הטייזר הפך לכלי משטרתי נפוץ מאוד בריסון עבריינים אלימים וביצוע מעצרים. לכאורה מדובר בכלי יעיל ביותר שכן הוא לא הורג או גורם לנזק, פשוט לשימוש, ומנטרל את המטרה באופן מיידי. אולם, עם השנים מצטברות עוד ועוד תלונות ועדויות המגובות במחקרים, ששוטרים נוטים לעשות שימוש בכלי זה גם במקרים שאינם מוצדקים, ושהכלי שלכאורה אינו גורם נזק – דווקא גורם, והוא אף מסוכן. באילו מצבים מותר לשוטרים להשתמש באקדח טייזר? מתי השימוש בו ייחשב ללא חוקי? כיצד עליך לפעול אם הותקפת שלא כדין באמצעות אקדח טייזר? עו"ד אסף דוק מסביר.

על פי סעיף 19 לפקודת סדר הדין הפלילי הנוגע לשימוש בכוח: מי שבסמכותו לעצור אדם אחר עקב סיבה מוצדקת על פי חוק, רשאי לעשות שימוש באמצעים סבירים ונדרשים לביצוע המעצר, במידה והאדם מנסה להתנגד או להתחמק מהמעצר. כמו כן, על פי פקודת המשטרה (נוסח חדש), בסמכותו של שוטר לעשות שימוש בכוח סביר כדי למנוע פגיעה בנפש או ברכוש או במקרים בהם קיים חשש לשלום הציבור.

משמעות המונח "כוח סביר"

כוח סביר זהו הכוח שנאלץ השוטר להשתמש בו בהתאם לנסיבות, תוך שעליו להתחשב בנזק שעלול להיגרם לאדם שכנגדו הוא מפעיל כוח. חשוב לדעת כי במידה ושוטר שמנסה לעצור מישהו, מותקף, לא חלה עליו החובה לסגת.

האם שימוש באקדח טייזר נחשב כהפעלת כוח סביר?

על פי נהלים שפרסמה המשטרה, בכדי ששימוש באקדח טייזר יהיה מוצדק, ויחשב כשימוש בכוח סביר עבור ביצוע מעצר או עבור שמירה על שלום הציבור, צריכים להתקיים מספר תנאים:

◻️ על השוטר שמשתמש בטייזר לקבל הסמכה ולעבור הכשרה, טרם השימוש בו.

◻️ שימוש בטייזר מותר במצבים הבאים: עבור הגנה עצמית, לשם ביצוע מעצר שהנעצר מתנגד לו, או בכדי לרסן עצורים. רק אם התנהגות העצור או האדם שכנגדו מתבצע מעצר, היא תוקפנית וחריגה ואין דרך אחרת להפסיקה, רשאי השוטר לעשות שימוש באקדח טייזר עבור ריסונו.

◻️ תינתן אזהרה על ידי השוטר לפני כל שימוש שיעשה בטייזר, ורק במידה והתנהגות האדם לא פסקה – יפעיל השוטר את הטייזר, לא יותר משלוש פעמים כנגד אותו אדם.

◻️ אדם אשר סובל מאפליפסיה, מחלת לב, או שלחלופין הוא בזמן נהיגה, או עומד על מקום גבוה או מסוכן – אין להשתמש כנגדו בטייזר.

◻️ אין לכוון את הטייזר אל הראש, הפנים, הצוואר, המפשעה, וכדומה.

כיצד ניתן להוכיח ששוטר עשה שימוש לא מוצדק בטייזר?

במידה ונכלאת לסכסוך עם שוטר שבמהלכו האחרון הפעיל כנגדך אקדח טייזר באופן בלתי מוצדק, קודם חשוב שתדע שבכל אקדח טייזר קיים מנגנון שתפקידו לתעד כל הפעלה ושימוש בו. כמו כן, ברגע שדבר כזה קורה – ובכלל בכל התקלות עם המשטרה – עליך לדרוש מהשוטר לחדול ממעשיו האלימים ולבקש ממנו את פרטיו האישיים, וכן את פרטיהם של אנשים הנמצאים באזור, כולל פרטי יצירת קשר, עבור מתן עדות. עליך לדעת שזכותך להקליט ולצלם כל מפגש עם שוטר, גם אם השוטר אומר לך שלא. עמוד על זכות זו. דאג שמעשיו של השוטר יתועדו. אם יש מצלמות שיתכן ותיעדו את המתרחש, נסה לאתר את בעליהן ולבקש ממנו רשות לעשות בצילומים שימוש. לעולם אל תגיב באלימות על אלימות השוטרים, שכן אז אתה משחק לידיהם. עליך לשמור על קור רוח, ולדאוג כי הכל יהיה מתועד, ושיהיו אנשים שיגבו את טענותיך בבית המשפט.

מהן ההשלכות של שימוש לא חוקי באקדח טייזר?

אם יוכח שהשימוש בטייזר לא היה מוצדק, השוטר עלול להיענש באופנים שונים בהתאם לנסיבות וחומרת המקרה: החל מלעמוד לדין משמעתי שיכול להוביל להורדה בדרגה או השעיה, דרך הדין הפלילי שבו שימוש בטייזר יכול לגרור האשמה בעבירות חמורות של הפרת אמונים, תקיפה, ואף תקיפה הגורמת לחבלה של ממש. כל אחת מעבירות אלו, יכולה להסתכם בשנים מאחורי סורג ובריח.

במידה ושוטר הפעיל כנגדך אקדח טייזר, עליך לדאוג שהדבר יהיה מתועד ושתוכל ליצור קשר עם אנשים שהיו עדים למקרה. גם במידה ונעצרת, עליך ליצור קשר באופן מיידי עם עורך דין פלילי אשר ידע להציג את גרסתך לאירועים באופן המיטבי. שים לב – ככל שמפתה יהיה הדבר, עליך להימנע מפרובוקציות מיותרות, ואיומים, כגון: "חכה, חכה, אתה תשלם על זה." דברים שכאלו יכולים רק להזיק לך. לאורך כל התהליך עליך לשמור על זכות השתיקה, ובהזדמנות הראשונה ליצור קשר עם עורך דין פלילי, אשר יאמר את מה שיש לומר, עבורך. עורך הדין ידע להדגיש את חומרת מעשיו של השוטר שביצע שימוש לא חוקי באקדח טייזר, וידע להצביע על הכשלים שבהתנהלותו, תוך הצגת ראיות ועדויות שיהיה בהם כדי להוביל לפתיחת חקירת מח"ש ובהמשך אף להעמדתו לדין פלילי.

נפלת קורבן לאלימות משטרתית?

משרדנו מתמחה בייצוג נפגעי אלימות שוטרים תוך הצלחות מוכחות בתחום מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת בגורמים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה ונפלת קורבן לאלימות משטרתית, פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
אלימות שוטרים | אלימות משטרתית | חקירה במח"ש | תלונה נגד שוטר | תלונה למח"ש | תלונה נגד שוטרים | תלונה על שוטר במח"ש | פיצוי בגין אלימות שוטרים | אקדח טייזר | חוקיות השימוש באקדח טייזר | טייזר חשמלי | שימוש לא חוקי באקדח טייזר | taser gun

הצלחות המשרד בתחום
למרות שנמלט מאימת הדין - אבי דוביצקי ישלם ללקוח המשרד 400,000 ש"ח לאחר שהוציא דיבתו ברשת ביטול כתב אישום וסגירת תיק בהסדר מותנה ללקוח שהואשם באיומים ברצח סגירת תיק פלילי להורים שנחשדו בתקיפה והתעללות בילדיהם הקטינים אי הרשעה ללקוח שהואשם בעבירת תקיפה סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד באונס ומעשה סדום באישה אותה הכיר סגירת תיק לאחר שימוע ללקוח שנחשד בתקיפה חמורה בצוותא

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
תלונה על אלימות במשפחה שהובילה לתיק על העלבת עובד ציבור
אזרח | 10:04 01/12/2013
תיק פלילי בגין העלבת עובד ציבור
עו''ד אסף דוק | 10:42 01/12/2013
תודה רבה על תשובתך המפורטת והמהירה!
אזרח | 10:54 01/12/2013
תלונה במשטרה בגין הפרת הסדרי ראייה
נופר | 16:20 01/09/2017
תלונה במשטרה בגין הפרת הסדרי ראייה
עו''ד אור הדאיה | 19:17 02/09/2017
תלונה במשטרה בגין הפרת הסדרי ראייה
מגיבה | 09:11 03/09/2017
טייזר
נתנאל | 10:56 31/01/2017
טייזר
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:09 07/02/2017