חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | מעשנים פסיביים - האם אתה עובר עבירה פלילית כשהחבר'ה לידך מעשנים סמים?

מעשנים פסיביים - האם אתה עובר עבירה פלילית כשהחבר'ה לידך מעשנים סמים?

החוק אוסר להחזיק או לעשות שימוש בכל אחד מן החומרים הרשומים בפקודת הסמים המסוכנים. מטרתן של הסנקציות העונשיות הן להרתיע את כלל הציבור ולמגר את תופעת השימוש בסמים. במידה והנך פועל על פי חוק ולא צורך סמים, אך מסביבך ישנם אנשים המעשנים סמים - האם הנך חשוף לפלילים על לא עוול בכפך? עו"ד אסף דוק מסביר אודות עישון סמים פסיבי והשלכותיו המשפטיות.

במידה ונתפס בביתך אדם המעשן סמים - האם הנך חשוף לפלילים?

סעיף 9 בפקודת הסמים המסוכנים מפרט כי על אדם המחזיק בחצרים, חל איסור לעשות בהם שימוש עבור הכנה, שימוש ומכירה של סמים או ביצוע כל פעולה אחרת ללא היתר, במידה והוא לא מורשה בכך על פי דין. על בסיס סעיף זה, גם במידה ולא החזקת סמים ואף לא צרכת אותם, אך נתפס בביתך אדם שצורך סמים – הדבר יכול להוות בסיס להגשת כתב אישום, והכל תלוי בנסיבות המקרה ובהחלטת המשטרה במקום. המשמעות היא מפחידה למדי עבור מי שיש לו חברים או מכרים אשר עושים שימוש קבוע בסמים.

העניין מסובך אף יותר במקרה של דירת שותפים – במידה ואחד השותפים נתפס עם סמים בדירה, באזור המשותף בבית – בסלון או במטבח, מדובר בעניין חמור יותר מאשר אם הסמים אותרו בחדר של השותף. כמו כן, במידה ואותרו סמים במכונית נוסעת, הדבר עלול לסבך את הנהג בצורה רצינית, ולהביא לכדי שלילת רישיון, גם אם הסמים אינם באמתחתו אלא הם שייכים לנוסע אחר. על בסיס סעיף זה, ניתן לסגור מועדון שהוכח שמעשנים בו סמים באופן קבוע שכן הוא משמש כסוג של "מאורת סמים"; כפי שארע במקרה של מועדון החתול והכלב אשר נסגר בשנת 2013 על ידי המשטרה עקב אשמה זו.

למלשינים אל תהיי תקווה: מעשנים לידיך סמים? על פי החוק – עליך להלשין

הדברים הופכים למורכבים אף יותר כשמדובר במצב בו אדם רק מכיר אנשים שמעשנים, מוכרים, או מגדלים סמים. אותו אדם אינו מסייע להם בשום אופן, והם לא עושים זאת במקום השייך לו. אמנם עדיין, על פי החוק, ייתכן שעל אותו אדם להלשין על האנשים שמבצעים את העבירות. על פי סעיף 262 לחוק העונשין, הנוגע לאי מניעת פשע, במידה ואדם יודע על מי שמתכנן לבצע פשעים עתידיים (שתקופת המאסר עליהם הינה שלוש שנים ומעלה), חובה עליו לדווח לרשויות. בין עבירות אלה חלה גם חובת דיווח על ייצור, ייצוא, ייבוא סחר, גידול, שימוש או החזקת סמים.

סיוע לעבירת שימוש בסמים: האם בלא כוונה הפכת למסייע לעבירה?

לאור הכתוב לעיל, במידה ואדם אחר מעשן סמים בביתך, אתה עלול להיות מואשם בלא פחות מסיוע לעבירה. על פי סעיף 31 לחוק העונשין, אדם מוגדר כמי שמסייע לעבירה בכך שביצע מעשה בכדי לאפשר את קיומה, בין אם המעשה נעשה טרם ביצוע העבירה או אחריה, בין אם המעשה נועד לאבטח את מבצע העבירה, למנוע את תפיסתו, גילויו או גילוי השלל, או מסייע בכל דרך אחרת להצלחת העבירה. על פי סעיף 32 לחוק העונשין, דין המסייע לעבירה, הינו כמחצית מהעונש הקבוע בחוק בגין העבירה לה הוא סייע.

מכאן נובעת השאלה: במידה ומישהו עישן על הספה שלך מריחואנה, אתה הופך אוטומטית למסייע לעבירה? האם זוהי אפשרות תיאורטית או גם אפשרות מעשית? התשובה לכך – הכל תלוי בנסיבות העבירה: האם מדובר בג'וינט או במעבדת סמים, האם ידעתם על קיומה, האם בוצע סחר והאם ידעתם עליו? מכאן נובע שעבירת הסיוע לביצוע מעשה פשע הינה מורכבת וייעוץ משפטי מקצועי צמוד בידי עורך דין הבקיא בדיני פקודת הסמים המסוכנים, יכול להשפיע דרמטית על ההחלטה האם להגיש כתב אישום, האם תתקבל הרשעה ובמידה והדבר רלוונטי – מה יהיה גזר הדין.

במידה אתה נמצא בסביבה בה מעשנים סמים ואתה חושש להיתפס – כיצד עליך לנהוג?

עליך לפנות ללא דיחוי להיוועצות עם עורך דין פלילי כדי למנוע האשמה באחת העבירות שנמנו במאמר. מבחינת החוק, הימצאות בקרבת אנשים העוברים על פקודת הסמים המסוכנים, או אפילו ידיעה על כך, מאפשרת תאורטית העמדה לדין. אמנם, הדברים הם מאוד מורכבים ותלויי נסיבות. בשביל שתוכל להגן על עצמך מפני האשמה בעבירה שמישהו אחר עשה, חשוב שיעמוד לצדך עורך דין פלילי אשר יציג את גרסתך בצורה מהימנה ומקצועית, וימנע את האשמתך או פתיחת תיק פלילי נגדך בגלל טעויות של מישהו אחר.

היוועצות בעו"ד פלילי הינה קריטית לאורך כל שלביו של ההליך המנהלי או המשפטי המתנהל נגדך. עורך הדין שייצג את האינטרסים שלך יוכל עוד משלביו הראשונים של ההליך לסכל את האפשרות שתואשם או תורשע בהאשמות שווא וכן במקרים מסוימים אף להביא לביטול ההליך הפלילי שנפתח נגדך. בכל מקרה של חשד בביצוע או מעורבות בעבירה פלילית, הצורך בייעוץ משפטי מקצועי הוא הכרחי. עורך הדין יוכל להקטין את כובד הראיות נגדך ולהביא לתוצאות המיטביות בתיק בכך שיסייע לך לגבש גרסה עקבית שעשויה להיות ההבדל בין הרשעה לזיכוי.

משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לשוטרים אשר מצאו עצמם חשודים או נאשמים בהליכים פליליים מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה וזומנת לחקירה במשטרה או הוגש נגדך כתב אישום בעבירות סמים - פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
שחרור ממעצר חשוד בעבירות סחר בסמים והחזקת סמים שחרור ממעצר זוג חשודים בעבירות חמורות של סחר בסמים, גידול וייצור סמים שחרור נאשם ממעצר במסגרת ערר בעבירות גידול וייצור סמים במשקל 900 גרם הארכת מאסר מותנה לנאשם בפעם השלישית בעבירות סמים שחרור ממעצר חשוד בעבירות מעשה מגונה בקטינה והטרדה מינית סגירת תיק פלילי ללקוח בעבירות בידוי ראיות ומסירת ידיעה כוזבת

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
מה העונש על החזקת סמים לצריכה עצמית?
גונטר | 06:38 18/06/2014
מה העונש על החזקת סמים לצריכה עצמית?
עו''ד אסף דוק | 06:52 18/06/2014
מה העונש על החזקת סמים לצריכה עצמית?
מירי | 06:32 06/06/2018
משפט על החזקת 30 גרם סמים ברכב
עידו | 10:07 19/02/2018
משפט על החזקת 30 גרם סמים ברכב
עו''ד עודד רגב | 18:52 19/02/2018
החזקת סמים ברכב והזמנה למשפט על נהיגה תחת השפעת סמים
גלעד | 07:04 03/09/2016
החזקת סמים ברכב והזמנה למשפט על נהיגה תחת השפעת סמים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 07:48 03/09/2016