חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | כיצד לבחור עורך דין פלילי?

כיצד לבחור עורך דין פלילי?

אדם הניצב בפני אישום פלילי צריך לבחור בקפידה עורך דין פלילי שייצג את האינטרסים שלו אל מול זרועותיה הארוכות של המערכת השלטונית בישראל. אז איך עושים את זה? כיצד יודעים שבחרנו בעורך הדין המתאים? במאמר הבא תמצאו מספר טיפים בבחירת עורך הדין הפלילי.

במדינת ישראל (לצערנו) קיימת תופעה שכיחה למדי בקרב נותני שירותים ועסקים שונים ולא ממוקדים המכונה בשפה העממית "אכול כפי יכולתך".

ואיך זה מתקשר למאמר זה?

מיד תבינו. האתר הזה רובו ככולו עוסק בתחום המשפט מחד והמשפט הפלילי בפרט. בשורות הבאות נסביר את החשיבות בבחירת עורך הדין הפלילי המתאים ביותר לתיק שלכם. אותם אנשים אשר נחשדו או הסתבכו עם החוק בביצוע של עבירות פליליות או מעשים פליליים וממש לא משנה אם אתם ביצעתם אותם או בן משפחה ביצע ואתם שוכרים את שירות עורך הדין הפלילי עבורו – הכוונה במסמך זה תהיה זהה לשניכם.

קיימים בישראל לא מעט עו"ד העוסקים בתחום האזרחי ובפרסומם המקצועי במדיות השונות מוסיפים גם את המילה "פלילי" או "ייצוג פלילי" או סגירת תיקים או כל מילה או משפט שיעזור למי שקורא לרצות לקנות את החתול בשק.

האם הוא שרלטן?

לא! ייתכן והוא אף עו"ד מומחה וטוב, אך הוא כלל אינו ממוקד בתחום הפלילי ולוקח מכל הבא ליד ועל כן ניתן יהיה לשבץ אותו תחת הקטגוריה "אכול כפי יכולתך" . זכרו: המפתח להצלחה (בכל תחום) הוא מיקוד!

תחום הפליליים הוא תחום מאוד קפדני ונוקשה ורמת הענישה בו בייחוד בשנים האחרונות היא מהמחמירות ביותר שיש הכוללת עונשים כספיים ומאסרים ממושכים שלא תמיד מצדיקים את עצמם. אם כך איך נוכל לבחור עו"ד פלילי ולדעת שלא נפלנו בפח?

לזה קיימים 6 כללי זהב  ברורים שאם תרשמו אותם ותעקבו אחריהם תוכלו לעשות את הבחירה הנכונה ביותר עבורכם; 

כלל ראשון: בחרו עורך דין מוסמך (חבר בלשכת עורכי הדין בישראל), הקפידו מראש לבחור עו"ד המתמחה רק בתחום הפלילי הן ברמה האישית והן ברמת המעטפת – כלומר, שמשרדו אינו נותן שירותים אזרחיים שאינם פליליים וטועם מכל העולמות. שופטים מכירים את המשרדים השונים ויודעים במי לסמוך ומי מגיע לבית המשפט למראית עין ומתנהלים בהתאם. עליך להבין מראש כי תחום המשפט מורכב מנישות וקטגוריות רבות המצריכות התמקצעות ומיקוד בכל אחת מהן. בדרך כלל העמלה הנמוכה שתשלם לעו"ד שמבין אך לא מתמחה בפליליים אל מול העמלה הטיפה יותר יקרה שתשלם לעו"ד פלילי שעיקר פועלו והתמקדותו היא רק בהיבט הפלילי , תהיה גבוה בדיעבד ושכרך יצא בהפסדך  .

כלל שני: בדקו והשוו מחירים. בדרך כלל לכל תיק יש מחיר אחיד אם כי זה לא מדע מדויק והסטיות בטווחי המחירים בין הצעת מחיר אחת לשנייה לא יהיו כאלו משמעותיות . חשוב לציין כי עורך דין "יקרן" לא תמיד יספק את הסחורה וכן לא תמיד יותר טוב או מיומן מזה שלוקח שכ"ט נמוך יותר, אם כי יש משקל לגובה שכ"ט כמו למשל: עורך דין מפורסם, עורך דין עם לא מעט אזכורים בעיתונים ובתקשורת בתיקים מתוקשרים, יהיה זה ששכר הטרחה אצלו יהיה גבוה יותר בתיק שלך מול עו"ד אחר. השתדלו לא להיעזר בשירותי עורך הדין מטעם  הסנגוריה הציבורית ואל תניחו לשכר הטרחה שאולי מכביד עליכם, למנוע את הזיכוי או החופש שלכם. במרבית המקרים מקבלים עורכי הדין מטעם הסנגוריה הציבורית לא מעט תיקים "תוך כדי תנועה" מהתובע המשטרתי ומגיעים להסדרי טיעון שמשתלמים למשטרה ולמערכת המשפטית . חבל שהחיסכון בתשלום שכ"ט לעו"ד יהווה עבורכם מכשול משמעותי והשלכות ארוכות טווח.

כלל שלישי: הקפד לבדוק מראש, מי ייצג אותך בבית המשפט וינהל את התיק שלך מתחילתו ועד סופו – שם נמדדת התוצאה הסופית ואל תרפה מזה. לא מעט עורכי דין נעזרים במתמחים, קולגות וסייענים שונים שכירים שמסכמים להם את התיק ומכינים אותם לליטיגציה או כל פעולה אחרת הנדרשת בתיק שלך 10 דקות לפני דיון או כמה ימים לפני מפגש ואתה בידיעה ששכרת "פירמה" אך התיק שלך עומד על קרעי תרנגולת ו"לא נעים לך" למיניהם ינגן כינור ראשון בהעמדת הדברים על השולחן מחשש שלא יחפפו בתיק שלך יותר והתוצאה תהיה לרעתך ובייחוד אחרי שכבר שילמת . נתונים אלו כדאי לסכם מראש ובכתב טרם תשלום שכ"ט ובאם עורך הדין מתחמק או מתנגד לקום ולחפש עורך דין אחר וזאת כדי לא להיקלע למצבים לא נעימים בבתי המשפט , גמגוומים וחוסר מקצוענות , ניסיונות לסיים עם התיק כמה שיותר מהר ע"י הצעות פשרה והסדרי טיעון שנועדו לשרת רק צד אחד ולא אתכם . פניתם לעו"ד מפורסם? דאגו לוודא שהוא יהיה זה שייצג אתכם בבית המשפט ולא עוזריו.

כלל רביעי: הסכם שכר טרחה מראש. הרבה לקוחות טועים לחשוב שתשלום שכ"ט כולל בתוכו גם את האגרות השונות הנלוות בטיפול בתיק ועל זה מתעוררים לא מעט ויכוחים ולכן לא משנה מה גודלו של התיק, לעורך דין פלילי מקצועי ומנוסה המכיר את השטח מקרוב, חייבת להיות אינדיקציה משוערת לגבי הסכומים הנלווים מעבר לשכ"ט אותו הוא גובה ולעדכן אתכם על כך מראש. חשוב יהיה אם תמגנו את עצמכם במסמך משפטי קודם באשר לגובה שכ"ט והעמלות השונות, אחרת תיתקלו בבור ללא תחתית שישרת רק צד אחד ותשאיר אתכם מול שוקת שבורה שיהיה קשה לצאת ממנה.  במידה ותגיעו להסדר תשלומים (פריסת תשלומים) היו הוגנים ועמדו בכל תאריכי התשלום הנקובים מחד ודאגו לסכם זאת בכתב ומראש. ישנם משרדים שיגבו את שכר הטרחה באופן גלובלי על התיק ויהיו אחרים שיגבו את התשלום בשלבים ע"פ ההתקדמות בתיק או לפי פגישות, דיונים והופעות בבתי המשפט.  חשוב יהיה שתקבלו דעה נוספת מעוד שני עורכי דין נוספים הן באשר למחיר והן באשר לייצוג בכדי שתהיה לכם אינדיקציה ואומדן משוער באשר לעתידכם בתיק.

כלל חמישי: הכינו את עצמכם לפגישה הראשונה עם עורך הדין היטב. זכרו שעליכם לשדר אמינות ולהיות הכי אמיתיים שיש, לא לשקר, לא לסלף גם אם האמת כואבת, ברגע שיהיה לעורכי הדין שלכם את כל המידע, בייחוד הרגיש והכואב, זה שנוהגים לטאטא ולהסתיר, יהיה לו קל יותר לייצג אתכם מקצועית ולהיות מוכן מראש לכל תרחיש או ראיה שיציגו נגדכם בבית המשפט. הצטיידו בכל המסמכים הרלוונטיים , היו נינוחים ושלווים ובואו עם עובדות . כמו בכל תחום גם כאן אתם לקוחות לכל דבר ועניין ולכן חשוב שיתייחסו אליכם בכבוד  והערכה.  המדד הטוב ביותר לכך הוא שתשאלו את עצמכם "האם אני מרגיש מספיק נוח מול עו"ד" ? בחנו את שפת גופו והתנהלותו מולכם . במידה ונתקלתם בעו"ד גס רוח  וחסר סבלנות – ברחו ממנו כמו מאש וחפשו עו"ד אחר. עליכם לוודא כי עורך הדין שלכם זמין עבורכם ונמצא שם עבורכם גם לאחר ששילמתם . סביר להניח שעורך דין שלא זמין עבורכם בשלבי הקשר הראשוני, יהיה עוד יותר פחות זמין אליכם לאחר קבלת שכ"ט ובכדי שלא תרגישו ממורמרים הפעילו שיקול דעת ואל תפעלו מתוך מצוקה רגעית. 

כלל שישי: היזהרו כמו מאש מהבטחות סרק ורושם מטעה – עורך דין שלא יבטיח כלום כבר בשלבי ההיכרות הראשונים, יהיה זה שבסופו של דבר ישיג לכם את התוצאה הטובה ביותר. מאוד חשוב שתסננו את התפאורה המשרדית היוקרתית, את הרושם המטעה שלעיתים שייך לעו"ד אחר או שירותי משרד שונים המספקים שירותי משרד מפואר לעו"ד או מספר עורכי דין המנהלים את המשרד כשותפים ואפילו אתם והלקוחות לפניכם ששילמו במיטב כספם את התפאורה היוקרתית לצד הבטחות חסרות כיסוי ולכן חשוב יהיה שתבחנו אם יש אזכורים חדשותיים או פסקי דין בייחוד מהתקופה האחרונה על זיכויים או תוצאות שישביעו את רצונכם – אלו כללי זהב חשובים ועיקריים שחייבים למדוד אותם כבר בשלבי ההיכרות הראשונית מול אותו עו"ד או משרד עו"ד שמייצג אתכם. היזהרו כמו מאש מהבטחות וסיפורי גבורה של "אני מכיר את" ... "יש לי קשרים עם" ... תוכלו אף לעשות עליו חיפוש בגוגל ולגלות לא מעט מידע עליו ועל תיקים אותם ומנהל ולאחר מכן לבוא עם שאלות.

זכרו להפעיל שיקול דעת והיגיון בריא בהתקשרות עם עורך הדין הפלילי שינהל את התיק שלכם.

אודות כותב המאמר - עו"ד פלילי אסף דוק

עו"ד אסף דוק הוא בעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחום המשפט הפלילי. עו"ד דוק שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד.

העקרונות המנחים את אופן הטיפול בכל אחד מתיקי המשרד הם לחימה עיקשת לשמירה והגנה על הזכויות והאינטרסים של המטופל, חשיבה פורצת דרך, ומאמץ מתמיד לספק את צרכיו המיוחדים של כל מטופל. לא די לדעת את החוק לבוריו, אלא יש להכיר את המערכת המשפטית עד תומה, כדי להבין כיצד לתכנן עבור הלקוח את המהלכים הנכונים שיסייעו בכיבוש היעד הרצוי. צוות המשרד מתורגל בחשיבה "מחוץ לקופסה" ומציאת פתרונות מקוריים, כל זאת תוך שיתוף עם הלקוח ובשקיפות מלאה עימו.

צוות עורכי הדין שלנו, ביניהם גם יוצאי הפרקליטויות השונות ורשויות האכיפה, פועלים במקצועיות ובמסירות על מנת להגן על זכויותיו של כל מטופל. הניסיון והידע המקצועי שצברו עורכי הדין במשרד בגופי האכיפה והתביעה לא יסולא בפז ומאפשר להם להבין כיצד הצד השני חושב ואיך נראים הדברים מבחינתו ובכך לגבש אסטרטגיה משפטית מוצקה ומיטבית בכל תיק לפי נסיבותיו.

במידה ואתם עומדים בפני הליך פלילי, פנו ללא דיחוי להתייעצות משפטית עימנו בטלפון 052-6885006 או השאירו פרטים ונשמח לסייע ולהציע לכם מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עורך דין פלילי | עו"ד פלילי | עורכי דין פליליים | עורכי דין פליליים תותחים | עורכי דין פליליים מובילים | כיצד לבחור עורך דין פלילי | עורך דין משפט פלילי | עורכי דין פליליים מומלצים | עורך דין פלילי מומלץ | עורך דין פלילי מומלץ בתל אביב

הצלחות המשרד בתחום
ביטול כתב אישום ללקוח בעבירות העסקה והלנה של שוהים בלתי חוקיים בנסיבות מחמירות סגירת תיק תקיפה והיזק לרכוש במזיד בעילה של חוסר אשמה סגירת תיק פלילי לזוג הורים שהואשמו בתקיפת ילדיהם הקטינים סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בהחזקה והפצה של חומרים פדופיליים אבי דוביצקי צייד הפדופילים ישלם 2.5 מיליון שקלים לאחר שנתפס מטריד מינית שחרור ממעצר חשוד בעבירות מעשה מגונה בקטינה והטרדה מינית

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
זימון לועדת משמעת באוניברסיטת תל אביב
נטע | 21:40 16/10/2017
זימון לועדת משמעת באוניברסיטת תל אביב
עו''ד אור הדאיה | 18:09 25/10/2017
משפט לפי ראיות או לפי עורכי דין.
אנונימי | 08:11 19/07/2017
האם מגיע פיצוי לבחור צעיר ששהה בבנק בזמן שוד בנק?
נתן | 17:44 17/07/2016
האם מגיע פיצוי לבחור צעיר ששהה בבנק בזמן שוד בנק?
עו''ד אלעד שאול אלבז | 15:11 19/07/2016