חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | מסדר זיהוי במשטרה

מסדר זיהוי במשטרה

אחת משיטות ודרכי החקירה במשטרה מתייחסת ונותנת דגש רב על מסדר זיהוי שנועד לזהות חשוד בזמן ביצוע העבירה. כמובן שלא משתמשים בטכניקה זו בכל חקירה ולא כל חקירה מצריכה זיהוי פלילי, אך חשוב שתדעו באילו נסיבות מתקיים מסדר זיהוי ואיך עליכם לנהוג בזמן החקירה המשטרתית. זכרו כי במידה והמתלונן יזהה אתכם בתוך קבוצה של אנשים שאינם שונים בהרבה ממנו הדבר ייחשב לראיה לכאורה כי דבריו נכונים ומכאן העלילה יכולה רק להסתבך. בישראל קיימים מספר מסדרי זיהוי כגון: מסדר זיהוי חי, מסדר זיהוי תמונות, מסדר זיהוי מאולתר ומסדר זיהוי אקראי. עו"ד אסף דוק מסביר אודות יסודות הליך מסדר הזיהוי ומרכיביו.

מסדר זיהוי במשטרה

בואו נתחיל מהמקרים בהם לא ניתן לקיים זיהוי פלילי בשל היעדר נסיבות:

1. המתלונן מכיר את החשוד - כלומר, אם המתלונן מכיר את החשוד לפני ביצוע המקרה אין טעם לקיום מסדר זיהוי

2. החשוד לא מכחיש ששהה במקום בעת האירוע ולכן אין תועלת במסדר זיהוי, בייחוד כאשר חשף פרטים נוספים על המקרה

3. המתלונן לא נחשף לזהותו של החשוד ולכן לא יכול לשמש כעד בעת מסדר זיהוי

4. המתלונן נחשף למקרה הפלילי אך לא לזהות החשודים ולכן לא יכול להתקיים מסדר פלילי לצרכיי השלמת חקירה

5. התנגדות החשוד להשתתפות במסדר זיהוי – ללא הסכמתו המלאה והמפורשת של מי מהחשודים לא ניתן לערוך מסדר זיהוי , ניתן לציין כי בשונה משמירה על זכות השתיקה שלא מזיקה בבית המשפט, כאן במקרה של התנגדות חשוד למסדר זיהוי, יכול לשמש לרעת החשוד בבית המשפט (אם כי לא בכל המקרים).

6. מצב בריאותו של המתלונן – כלומר, כושר ראייתו או חדות זכרונו . זיכרון פגום כתוצאה ממחלה פיסית או נפשית יכולות לשמש כרועץ להשלמת חקירה או מסדר זיהוי ולכן לא ניתן להחשיב את עדותו של המשתמש הלוקה בזיכרון רפוי לצרכיי המשך החקירה. כמו כן בעיות ראייה כבדות פוגעות בכושר האבחנה ולכן גם הם אינם יכולים לשמש כראיה.

עליכם להבין כי מסדר פלילי הנו חלק בלתי נפרד מהליך החקירה ולכן גם בקשה "קטנה" או "לא משהו רציני" מצד החוקרים בהיעדר הסכמה או המלצה מפורשת של עורך הדין בעת קיום מסדר זיהוי יכול להרוס לכם את החיים בשלל סיבות. אין הכוונה להמליץ לכם להתנגד להליך שכזה באם אתם מוגדרים כחשודים, אך עליכם יהיה להבין באילו נסיבות מקיימים אותם ואם דורשים אותם באופן "מקרי" או פורמלי ולכן חשוב יהיה שתקראו את ההבדלים בין מסדרי הזיהוי ותמיד תשהו את ההחלטה עד לקבלת חוות דעת משפטית של עורך הדין שמטפל בכם.

סוגי מסדרי הזיהוי במשטרה

נתחיל מזה שקיימים 3 סוגים שונים של מסדרי זיהוי לצרכיי השלמת חקירה, אשר המרכזי והבולט שבהם הוא המסדר הפורמלי. אביא לפניכם כעת את שלושת סוגי המסדרים:

1. מסדר זיהוי פורמלי: מסדר זיהוי זה יעשה במרבית המקרים רק לאחר הסכמתו של החשוד להשתתף במסדר. במסדר שכזה יועמד החשוב ביחד עם 7 חשודים\שחקנים\ביטים או ניצבים נוספים הדומים לתיאור שמסר המתלונן בחקירה והעד המזהה , יסקור ויבחן את העומדים במסדר ויצביע על החשוד הפוטנציאלי וזאת שאופי הזיהוי מצדו יעשה כשהוא ניצב מאחורי קיר זכוכית חד כיוונית, כדי שמי מהחשודים העומדים במסדר לא יזהה אותו לאחר שיצביע עליו בעת המסדר.

2. מסדר זיהוי בתמונות: ישנם מצבים בהם לא ניתן להציג את החשודים הפוטנציאלים במסדר זיהוי בשל שלל סיבות ולכן במקרים שכאלו דואגים לצלם מספר חשודים ולהביא לעד שלל תמונות של חשודים פוטנציאלים . העד אמור להיחשף ל 8 תמונות ולהצביע על החשוד הפוטנציאלי , כדי להפליל את החשוד . כאן חייבים להדגיש כי המשטרה תמיד תעדיף מסדר זיהוי פורמלי מאשר בתמונות ובמידה ובוצע מסדר זיהוי בתמונות, לא ניתן לאחר מכן לבצע מסדר זיהוי פורמלי בשל העובדה כי העד נחשף לתמונות החשודים.

3. מסדר זיהוי מאולתר: מסדר זיהוי מאולתר זהו תרגיל חקירה מלוכלך אותו נוהגת המשטרה לעשות כדי לנסות להפליל חשודים שלא במסגרת פורמלית והוא במרבית המקרים נעשה במסדרון באקראי ואפילו בחדרים ציבוריים. כאן במקרה הזה לא שואלת המשטרה את הנאשם או החשוד אם הוא מעונין לעמוד במסדר זיהוי ומבצעת מניפולציה שנועדה לשרת רק אותה ולכן בכל הליך פלילי במשטרה תהיו חייבים עו"ד צמוד שילווה אתכם וישמש לכם כעיניים לגבי הזכויות והחבויות שלכם בהליך עצמו.

דעו לכן כי עורך הדין שלכם יוכל להשפיע על מיקומכם במסדר הזיהוי, היבט שמשפיע על ההחלטה של העד, בשל החשש להטעייתו של החשוד , קיים צורך ממשי בנוכחותו של עורך הדין שישמש כעד בהליך עצמו וישפיע על המשקל הראייתי בתיק. כמו כן היו מקרים בעבר של טעות בזיהוי של חשודים פוטנציאלים שהופללו ונכלאו על לא עוול בכפם וזאת בשל טעות של העד בזיהוי.

במרבית המקרים הזיהוי הפלילי שנערך במסדר נערך תקופה לא מבוטלת אחרי המקרה ותנאי האבחון לא תמיד אובייקטיביות, כלומר, אנשים מרזים או משמינים, מגלחים או מגדלים שיער, מסירים או עושים קעקוע ושלל אפקטים חזותיים שמשפיעים על אבחון וזיהוי נכון של החשוד האמיתי ולכן אל תחפפו ואל תזנחו את התחום הזה ותדאגו להיות בקשר מתמיד עם עו"ד פלילי שילווה אתכם בכל ההליך ויוצא אתכם מהתסבוכת שמנסים להכניס אתכם אליה.

נוכח החשיבות הרבה וההשלכות מרחיקות הלכת שעשויות להיות לחקירה על המשך ניהול ההליך הפלילי כנגד אדם, חשוב להיוועץ עם עו"ד פלילי לפני החקירה במשטרה. התייעצות משפטית עוד בטרם החקירה עדיפה על פני יעוץ בדיעבד ותיקון טעויות שנעשו במהלך החקירה. במידה והסתבכתם בביצוע מעשה העשוי לגבש עבירה פלילית פנו ללא דיחוי להתייעצות עם עורך דין פלילי מומחה בטלפון 052-6885006 או השאירו פרטים ונשמח לסייע ולהציע לכם מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פלילי בעבירות גניבה והונאה בכרטיסי אשראי זיכוי סטודנטית מעבירת הונאה בבחינה במכללה האקדמית הדסה ירושלים 4 חודשי עבודות שירות בלבד בעבירות של תקיפת זקן הגורמת חבלה של ממש ואיומים סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בביצוע מעשים מגונים בקטינים ברשת אי הרשעה ללקוחה שהואשמה בסחר בסמים בעקבות פגמים ראייתיים של ממש בתיק החקירה זיכוי נאשם מעבירות מין בעקבות קשיים ראייתיים ומחדלי חקירה חמורים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
הזמנה לחקירה, וחקירה במשטרה
ישראל | 13:49 10/07/2015
הזמנה לחקירה וחקירה במשטרה
עו''ד אסף דוק | 14:29 10/07/2015
הזמנה לחקירה וחקירה במשטרה
חסוי | 10:32 12/07/2015
חקירה במשטרה על הכאת ילד ושליחת התיק לפרקליטות
צחי | 09:23 22/12/2018
חקירה במשטרה על הכאת ילד ושליחת התיק לפרקליטות
עו''ד רביד כהן | 17:12 30/12/2018
בקשה לזימון לחקירה באזהרה במשטרה
אורי | 15:54 23/10/2017
בקשה לזימון לחקירה באזהרה במשטרה
עו''ד אור הדאיה | 16:12 25/10/2017