חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | 10 דברים שאסור לעשות בזמן חקירה במשטרה

10 דברים שאסור לעשות בזמן חקירה במשטרה

חקירה במשטרה היא התחלה של הליך פלילי שעלול להימשך שנים. כל מה שתגידו, תאשרו או תשללו במהלכה עלול להפליל אתכם בהמשך. לכל אדם יש זכות להתייעץ עם עורך דין פלילי לפני החקירה וחובה לנצל זכות זו כדי לא לעשות שגיאות גסות במהלכה. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר להלן מדוע כל כך חשוב להתייעץ עם עורך דין פלילי לפני החקירה ומפרט 10 דברים שאסור לעשות בזמן החקירה.

חקירה במשטרה - זה יכול לקרות לכל אחד!

חלק מההחלטות שאנו לוקחים בחיים הן הרות גורל לעתידנו והתוצאות לעיתים יכולות להיות בלתי הפיכות. משכך, לא מוזר יהיה להניח כי ייתכן ותמצא עצמך יום אחד מוזמן לחקירה משטרתית מכל סיבה שהיא, גם אם אינך אשם במאומה. נוכחות בחדר החקירות היא מעמד מביש, פולשני ומבלבל שמעורר במיוחד אצל אנשים נורמטיביים רגשות פחד וחרדה מתמשכים עד כדי פגיעה אנושה בדימויים העצמי ועקב כך גם דרדור בתפקודם היום יומי והמשך שילובם בחברה. עו"ד אסף דוק מסביר כיצד נכון לנהוג בזמן ולאחר החקירה המשטרתית.

לפעמים ההזמנה לחקירה היא צפויה ולפעמים היא מפתיעה מאוד. חובה להגיע ולמלא אחר הוראות החוקרים, אבל הסיטואציה אינה נעימה לאיש וגם האנשים הרציונאליים ביותר עלולים לעשות שגיאות. הבעיה היא ששגיאות אלה עלולות לעלות ביוקר בעתיד. למשל:

◻️  סוג העבירה – גם אם ביצעתם עבירה, יש משמעות גדולה לסוג העבירה שתודו בה. יש הבדל גדול בין "ניסיון שוד" לבין "ניסיון שוד בנסיבות מחמירות". ההבדל עלול להיות כמה שנים במאסר והטלת עונשים נוספים. משום כך חשוב להתנהל בחקירה במיומנות ולהגיע אליה מוכנים.

◻️  קישור עבירה של אדם אחר אליכם – גם אם הוזמנתם לחקירה כעדים, יש להיזהר. כל דבר שתספרו לחוקרים עלול להוביל אליכם.

סיבות אלה ועוד הן הרקע להמלצות שיפורטו להלן.

עשרה דברים שאסור לעשות בזמן חקירה

1. אל תוותרו על היוועצות מיידית עם עו"ד פלילי – גם האדם הבטוח לחלוטין בצדקתו והאדם הרציונאלי ביותר מבצעים טעויות בעת חקירה. יש להתייעץ עם עו"ד פלילי ברגע שאתם מקבלים הזמנה לחקירה. עורך הדין מחויב בחיסיון עו"ד-לקוח ויש לספר לו כל מה שאירע. בדרך זו יוכל להדריך אתכם כיצד לנהוג בחקירה.

2. לא לדבר עם השוטרים גם לפני החקירה – יש חשודים שמגיעים לתחנת המשטרה בעצמם, אולם יש אנשים שנעצרים על ידי המשטרה ומגיעים לתחנת המשטרה בליווי שוטר. למשל, שוטר מגיע הביתה או למקום העבודה ומבקש מהאדם להתלוות אליו. במקרה זה מומלץ לא לדבר עם איש במהלך הנסיעה, גם לא עם שוטר ידידותי. לפעמים החוקרים מנצלים פער זמנים זה ומנסים לדלות 'על הדרך' פרטים מחשוד שממתין לחקירה. אל תחשבו שהשוטר ניטרלי כי הוא עומד להסתלק ברגע שהגעתם למקום חקירה. כל דבר שתגידו לו יוכל להיות מתועד ולשמש נגדכם בהמשך החקירה, גם אחרי זמן רב.

3. להיזהר מתרגילי חקירה – כאן אנו נכנסים למישור גדול מאוד של תמרונים מצד החוקרים. אלה עוברים קורסים והכשרות כדי להוציא מידע מסוגים שונים של נחקרים. תרגיל חקירה של החוקר יכול להיות לספר לנחקר שיש לו ראיה מכרעת, כגון סרטון, הקלטה או עדות של אדם אחר. גם אם ידוע לכם שראיה כזו עלולה להימצא, אל תגידו דבר ואל תנדבו מידע. בקשו לראות את הראיה לפני שאתם מתייחסים אליה. תרגיל חקירה ידוע נוסף הוא לומר לנחקר שהחקירה בהפסקה ולהציע לו לצאת לשירותים / לעשן / לאכול. דעו כי גם בזמן 'ההפסקה' אתם תחת חקירה וכל מה שתגידו יכול לשמש כנגדכם.

4. לא להסס להפסיק חקירה – אל תהססו לבקש להפסיק את החקירה בכל רגע נתון. לפעמים אנשים מגיעים לחקירה אך נקלעים למצב נפשי שעלול לסבך אותם. יתרה מכך, הם עלולים להגיע לחקירה תחת השפעת אלכוהול או סמים ולהסתבך קשות. אם אתם חשים שאינכם במיטבכם, דרשו להפסיק את החקירה והתקשרו לעו"ד שלכם. בדקו שהחוקר רשם שביקשתם להפסיק את החקירה ואת הסיבה.

5. אל תסכימו לשלילת זכויותיכם – גם אם הוזמנתם לחקירה וגם במהלכה, יש לכם זכויות בסיסיות וזכותכם לעמוד עליהן. למשל שיחת טלפון עם העו"ד שלכם, מניעת חיפוש בלתי חוקי על גופכם ועוד.

6. הימנעו משתיקות ממושכות – על אף העצה להיזהר מתרגילי חקירה, הימנעו משתיקה ממושכת. אם יש בידי החוקר ראיות מוצקות ובוודאות יוגש נגדכם כתב אישום, הרי השופט יבקש לשמוע את גרסתכם בחקירה. אם לא הייתה כזו כי שתקתם במהלך החקירה, הדבר עלול לפעול לרעתכם.

7. אל תצאו מהכלים – זו עצה קשה מן הסתם, כי חקירה היא רגע מלחיץ ואף טראומתי. עם זאת, הקפידו לשמור על לשון נקיה ועל התנהגות נאותה! אין לקלל את השוטרים, להתחצף אליהם או לגעת בהם. אתם עלולים למצוא עצמכם משוחררים על העבירה המקורית שבגינה נעצרתם ועומדים לחקירה חדשה על פגיעה באיש חוק או שיבוש הליכי חקירה. זכרו, כל מה שתגידו לפני, במהלך ואחרי החקירה מתועד בפרוטוקול ועלול לשמש כנגדכם במהלך המשפט.

8. אל תהססו לקרוא הפרוטוקול – דרשו לקרוא את הפרוטוקול. כל מה שאמרתם, עשיתם ושאלתם רשום בו ועליכם לאשר שאכן כך היה. אם תראו בו משהו שלא קביל, דרשו לשנות אותו (כגון הערה שלא אמרתם). כדאי לדעת: דוברי שפה זרה או אנשים עם מוגבלויות זכאים לתרגום ולאדם מותאם שיבצע את החקירה ויכתוב את הפרוטוקול. דוגמה לכך: לאחרונה שוחרר נער שהיכה נערה (והיו לכך עדים רבים), שכן חקירתו נעשתה בצרפתית על ידי שוטרת מזדמנת שאינה מוסמכת לתרגום.

9. אל תסכימו מיידית למסדר זיהוי – לא להסכים אוטומטית, אלא רק בנוכחות עורך הדין שלכם. כך גם לגבי בדיקת פוליגרף. אמנם בדיקת פוליגרף אינה יכולה לשמש כראיה, אך אל תסכימו לבצעה ללא הדרכה מעו"ד.

10. אל תסכימו אוטומטית לחלופות מעצר – לאחר החקירה יכולים להאריך את מעצרכם או להציע לכם חלופות מעצר. אמנם הפיתוי להסתלק מתחנת המשטרה הוא גדול, אך לא תמיד החלופות כדאיות. למשל מעצר בית, איסור על שיחה עם מעורבים מסוימים ועוד. התייעצו עם העו"ד שלכם לפני כל חתימה על חלופת מעצר כי יכול להיות שההגבלות הללו מיותרות.

לסיכום, חקירה במשטרה אינה דבר של מה בכך. החקירה היא הבסיס לכל ההליך הפלילי שיתרחש אחריה. אתם עלולים למצוא עצמכם עומדים בפני שוקת שבורה אם התביעה תשלוף פרט מפליל מחקירה שעברתם כמה שנים קודם לכן.

אם זומנתם לחקירה במשטרה – דרשו לדבר עם עורך דין פלילי מנוסה. זו זכותכם הבסיסית - נצלו אותה. עו"ד פלילי מיומן יוכל להדריך אתכם מה עליכם לעשות וכיצד להתכונן לבאות. 

קראו גם את המאמרים הרלוונטיים הבאים:

עשו לעצמכם כלל ברזל - להיוועץ בעורך דין טרם החקירה או לשמור על זכות השתיקה עד הגעתו לתחנה

לאור החשיבות הרבה של החקירה במשטרה ונוכח ההשלכות מרחיקות הלכת שעשויות להיות לה על המשך ניהול ההליך הפלילי נגד אדם, חשוב להיוועץ עם עורך דין פלילי טרם החקירה. התייעצות משפטית עוד בטרם הגעתכם לחקירה עדיפה על פני היוועצות בדיעבד ותיקון טעויות שנעשו במהלך החקירה. כמו כן, לחקירה קיימת חשיבות מכרעת לעניין שאלת מעצרו של אדם. מעצר כידוע הוא הליך קשה מנשוא והחלטות שופטי המעצרים במקרים אלו נוטה לכף החומרה עקב הקונספציה הראשונית והמוטעית של אשמת החשוד. במידה ואתם עומדים בפני חקירה משטרתית צרו עימנו קשר בכל שעה בטלפון 052-6885006 או באמצעות הטופס המקוון באתר ונשמח לסייע ולהציע לכם מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
חקירה משטרתית | חקירת משטרה | חקירה במשטרה | הזמנה לסור למשטרה | הזמנה לחקירה במשטרה | זכויות נחקרים | ייעוץ לפני חקירה במשטרה | זכויות חשודים בחקירה | זכויות חשודים | תרגילי חקירה במשטרה | מה אסור לעשות בחקירה | מה לא לעשות בחקירה

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק משטרתי בחוסר אשמה ללקוחה שנחשדה בתקיפת זקן סגירת תיק בהסדר מותנה בעבירות זיוף וקבלת דבר במרמה סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שנעצר ונחקר בחשד לתקיפת אישה וחדירה לחומר מחשב סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שנחשד שתקף את ילדיו הקטינים סגירת תיק פלילי בהיעדר אשמה ללקוח שנחשד במעשה מגונה בקטינה סגירת תיק פלילי בעבירות תקיפה ופציעה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
לאחר חקירה במשטרה - מה עלי לעשות עכשיו?
תל אביבי | 09:16 10/10/2015
לאחר חקירה במשטרה - מה עלי לעשות עכשיו?
עו''ד אלון שליכטר | 13:09 10/10/2015
לאחר חקירה במשטרה - מה עלי לעשות עכשיו?
תל אביבי | 17:06 10/10/2015
חקירה במשטרה על הכאת ילד ושליחת התיק לפרקליטות
צחי | 09:23 22/12/2018
חקירה במשטרה על הכאת ילד ושליחת התיק לפרקליטות
עו''ד רביד כהן | 17:12 30/12/2018
החזרת ציוד לאחר חקירה במשטרה
ניסים | 20:31 29/07/2017
החזרת ציוד לאחר חקירה במשטרה
עו''ד אור הדאיה | 17:54 30/07/2017