חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | פרויקט "משתלבים מחדש" לרגל 70 שנות עצמאות - מחיקת רישום פלילי לבעלי רישום פלילי בודד

פרויקט "משתלבים מחדש" לרגל 70 שנות עצמאות - מחיקת רישום פלילי לבעלי רישום פלילי בודד

לרגל יום העצמאות ה-70 למדינת ישראל, העלתה עו"ד ד"ר רותי קמיני רעיון להקמת פרויקט "משתלבים מחדש", שבו יוכלו אנשים עם רישום פלילי חד-פעמי לבקש את מחיקת הרישום ממאגרי המשטרה. המשמעות של רישום כזה היא גדולה על חיי אנשים, במיוחד ההגבלות התעסוקתיות הנלוות לכך והאפשרות של גורמים שונים לחטט בעברם. עו"ד אסף דוק מסביר אודות הרישום הפלילי והשלכותיו וכן על הפרויקט החדש המוצע למחיקת רישום פלילי חד פעמי ותנאיו.

מהו רישום פלילי?

חוק המרשם הפלילי ותקנת השבים, התשמ"א-1981, קובע את ניהול מאגר המידע הפלילי במדינת ישראל. יש בחוק כללים מוגדרים לגבי תקופות ההתיישנות השונות ומחיקות על סוגי המרשם הפלילי, לפי תוצאת ההליך הפלילי, סוג העבירה, סוג העונש שהוטל על האדם והגיל שבו בוצעה. החישוב הוא מיום שהאדם סיים לרצות את עונשו. כלומר, אדם שהורשע ונדון לקנס בלבד, הרישום יתיישן לאחר 7 שנים. אדם שנגזרו עליו 6 חודשי מאסר, תקופת ההתיישנות תהיה 7 שנים ועוד חצי שנה. כל עוד הרישום הפלילי לא התיישן, יכולים גורמים לעיין בתיק ולהתרשם ממנו. יצוין כי גם לאחר תקופת ההתיישנות של התיק, רשאים כמה גורמים במדינה לעיין בו, כגון המשטרה, צה"ל ושב"כ.

גם אם ההליך הסתיים באי הרשעה, הרי הרישום הפלילי נשאר במאגר המשטרה, להוציא תיקים שבוטלו בעילת היעדר אשמה פלילית. במאמר מוסגר יצוין שזו הסיבה לכך שמומלץ לוודא את עילת סגירת התיק ולשאוף לכך שזו תהיה עילת הסגירה. אם העילה תהיה "היעדר ראיות" או "חוסר עניין לציבור", אזי הרישום עדיין נשאר במאגרי המשטרה.

⬜️ בתמונה: תדפיס רישום פלילי נקי

⬜️ בתמונה: תדפיס רישום פלילי שאינו נקי - הרשעות שטרם התיישנו או נמחקו

משמעות הרישום הפלילי על חייו של אדם

המצב בישראל כיום הוא שכל הרשעה של אדם בפלילים מלווה ברישום פלילי, בלי קשר לכך שהאדם המשיך לבצע עבירות או לא. התוצאה היא שהרישום הפלילי מלווה את האנשים למשך זמן רב, וכתוצאה מכך חיים היום בישראל אזרחים רבים שיש להם רישום פלילי חד-פעמי שמעיב על עתידם ועל היבט התעסוקה שלהם. אדם בעל רישום פלילי מנוע מלעסוק במקצועות מסוימים ונמצא לעיתים תחת מעקב של רשויות מסוימות, כי החוק קובע שאדם שיש לו רישום פלילי לא יכול להתקבל ל-200 מקצועות הדורשים רישיונות והיתרים, החל מעו"ד ורופא וכלה במנעולן הנדרש להציג תעודת יושר. נוסף על מגבלות אלה סובלים אנשים בעלי רישום פלילי מסטיגמות, תיוג חברתי ותדמית שלילית חברתית.

התוצאה היא שאנשים בעלי רישום פלילי חד-פעמי סובלים שנים רבות מעיכוב בהתקדמותם המקצועית ואף האישית, בגלל קיומו של הרישום הפלילי. הנתונים מצביעים על כך שכיום חיים תחת מצב זה כמיליון איש שמעדו בעבר ויש להם רישום משטרתי חד-פעמי, כלומר הם לא שבו לבצע עבירות.

לאחרונה יצאה עו"ד רותי קמיני, ד"ר למשפטים, ביוזמה ושמה "משתלבים מחדש" בסימן 70 שנה למדינת ישראל, ובה היא קוראת למדינה לבטל את הרישום החד-פעמי של אותם אנשים.

מהו פרויקט משתלבים מחדש?

עו"ד קמיני מציינת כי לקראת 70 שנה לעצמאותה, ראוי כי מדינת ישראל תקדם את הפרויקט "משתלבים מחדש". במסגרת הפרויקט תאפשר המדינה לאזרחים הנושאים רישום פלילי חד-פעמי לפנות לנשיא המדינה ולמשרד המשפטים בבקשה למחיקת הרישום הפלילי שלהם. עו"ד קמיני ציינה כמה נימוקים להמלצתה:

◻️  הנתונים מוכיחים כי מתוך בעלי הרישום המשטרתי הבודד, ל-70% מהם אין רישומים משטרתיים נוספים, כלומר הם אינם שבים לבצע עבירות. ואכן, המחקרים מעידים כי ככל שחולף הזמן מאז ההרשעה ללא ביצוע עבירה נוספת, גוברים הסיכויים שאכן מדובר במעידה חד-פעמית.

◻️  מטרתו של רישום פלילי הוא אזהרה ומניעת ביצוע עבירות בעתיד, אולם בפועל הוא מהווה ענישה מתמשכת לאותם אנשים שמעדו חד-פעמית. בכך אינו משיג את מטרתו ויוצר נזקים תעסוקתיים, כלכליים ורגשיים.

◻️  ככל שיותר אזרחים בעלי רישום פלילי חד-פעמי יצליחו להשתלב בחברה עקב מחיקת הרישום, כך תרוויח המדינה מהשתלבותם בשוק התעסוקה. ברגע שיימחק הרישום של אותם אזרחים שמעדו חד-פעמית, יקטן הסיכון שיחזרו לזירת הפשע ויתדרדרו שוב.

כיצד תתבצע המחיקה?

עו"ד קמיני מונה כמה שלבים ותנאים שיסייעו לאדם למחוק את הרישום הפלילי החד-פעמי שלו: על נשיא המדינה ולמשרד המשפטים לגבש קריטריונים מתאימים למחיקת הרישום, לפרסם אותם בציבור ולדון בבקשות שיגיע אליהם באופן מזורז; כמובן שמדובר באותם אזרחים שמעדו חד-פעמית ואינם בעלי רישום פלילי נוסף ;תנאי נוסף הוא שהם אינם מהווים סכנה לציבור ושהבקשה שלהם תגובה בהמלצות מטעם גורמים מהימנים. נתון נוסף הוא משך הזמן שחל מאז ביצוע העבירה החד-פעמית והתנהגותו של האדם בזמן זה.

לשם כך כמובן שתתבצע הערכת מסוכנות על ידי גורמים מוסמכים, ובדיקת נתונים על התנהגותם של האנשים, כולל גילם, חיי המשפחה שלהם וההיסטוריה התעסוקתית שלהם. על נשיא המדינה והגורמים הרלבנטיים יהיה לדון בכל הבקשות, ולהחליט על מחיקת התיק של אותם אנשים שהוכיחו כי מעדו חד-פעמית וכי חזרו לדרך הישר. בדרך זו יוכלו אנשים לחזור למעגל התעסוקה והחברה ללא סטיגמות ומגבלות. גם האזרחים עצמם שיש להם תיקים ירוויחו, וגם המדינה תרוויח אזרחים בעלי מוטיבציה, שמשתלבים בה ותורמים לה כלכלית וחברתית.

לסיכום, החוק כפי שהוא מוגדר כיום מונע מאנשים שמעדו חד-פעמית לחזור ולהשתלב באופן מלא בחברה. עצם קיומו של רישום פלילי מעיב על ההזדמנויות התעסוקתיות שלהם ויוצר עליהם ועל משפחתם סטיגמה. ראוי כי המדינה תשקול בכובד ראש את פרויקט "משתלבים מחדש" ותאפשר לאנשים בעלי רישום פלילי חד-פעמי לבקש את מחיקת הרישום ממאגרי המשטרה.

דוגמה לרישום משטרתי של לקוח המשרד שנמחק לרגל חגיגות 70 שנות עצמאות למדינת ישראל

יש לחובתכם רישום פלילי ואתם מעוניינים במחיקתו?

בכל מקרה שבו יש לכם רישום פלילי, כדאי להתייעץ עם עו"ד פלילי כדי לוודא את עילת סגירת התיק. המטרה היא מחיקת התיק מחוסר אשמה, כדי למנוע את השלכות הרישום הפלילי על חייכם בעתיד.

עורך הדין יוכל להמליץ לכם על דרך הפעולה הטובה ביותר ויגיש עבורכם בקשה למחיקת הרישום הפלילי לגורם המתאים שבסמכותו להביא לביטול הרישום הפלילי נגדכם. אתם מוזמנים ליצור עימנו קשר בטלפון 052-6885006 או באמצעות הטופס המקוון באתר, ונשמח לסייע ולהציע לכם מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
חנינה לנשיא המדינה | מחיקת רישום פלילי | מחיקת רישום משטרתי | ביטול רישום פלילי | בקשת חנינה | תעודת יושר | רישום פלילי | השפעת רישום פלילי | רישום פלילי תעודת יושר | מחיקת רישום פלילי לקטין | מחיקת רישום פלילי נשיא המדינה | פרויקט משתלבים מחדש | מחיקת רישום פלילי 70 שנות עצמאות | מחיקת רישום פלילי חד פעמי

הצלחות המשרד בתחום
קבלת בקשת חנינה על ידי נשיא המדינה ומחיקת עבר פלילי למרות שהורשע במספר רב של תיקים פליליים חמורים קיבל חנינה מנשיא המדינה קבלת חנינה מהנשיא ללקוח שהורשע בהתפרצות וגניבה קבלת חנינה מנשיא המדינה ללקוח שהורשע בעבירות גניבה חמורות סגירת תיק מחוסר אשמה לאחות מוסמכת שנחשדה בתקיפת ילדיה הקטינים אי הרשעה בעבירות תקיפה ואיומים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
מחיקת רישום פלילי לצרכיי תעודת יושר
אבי שמואלי | 03:12 22/12/2013
פלט רישום פלילי ממשטרת ישראל
עו''ד אסף דוק | 19:16 23/12/2013
מחיקת רישום פלילי
ירדן | 11:22 15/11/2017
מחיקת רישום פלילי
עו''ד אור הדאיה | 12:47 16/11/2017
מחיקת רישום פלילי לצורך גיוס למשטרה
נתנאל | 18:58 31/05/2017
מחיקת רישום פלילי לצורך גיוס למשטרה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 06:12 01/06/2017