חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | חוקרים פרטיים - המותר והאסור

חוקרים פרטיים - המותר והאסור

החוק בישראל מתיר לאנשים פרטיים ולעסקים להעסיק חוקרים פרטיים במסגרת חקירות שונות. החוקרים הפרטיים כפופים להגדרות חוק חוקרים פרטיים ושירותי שמירה ונדרשים לנהל את החקירה בהתאם. אם לא יעשו כך, הראיה שהביאו עלולה להיפסל והם אף עלולים לעמוד לדין ולאבד את רישיונם. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר להלן מהן תחומי פעילותו של חוקר פרטי ומהן מגבלות החוק החלות עליו.

פעילותם של חוקרים פרטיים

המשטרה ורשויות חוק אחרות מפעילות חוקרים כדי לאסוף ראיות מפלילות על חשודים. לצד אלה פועלים בארץ מאות חוקרים פרטיים המספקים שירותי מעקב וחקירה לאזרחים ואף לחברות מסחריות. חוקרים פרטיים אוספים ראיות בנושא בגידות בתיקי גירושין, חקירות כלכליות בתיקי הוצאות לפועל, תביעות ביטוח מטעם חברת הביטוח, מודיעין עסקי ופרטי ועוד.

משרד המשפטים מעניק רישיון לחוקר פרטי למשך שנה ועם סיומה על החוקר לחדש את הרישיון שלו. כדי לקבל את רישיונו בפעם הראשונה, על החוקר להתאמן בחקירות פרטיות לפחות שלוש שנים במסגרת עבודה רשמית במשרד חקירות מורשה. לאחר מכן עליו לעבור מבחני הסמכה רשמיים שמקנים לו אישור לעסוק בחקירות פרטיות במסגרת משרד חקירות מורשה ומוסמך. כדי לפתוח משרד חקירות, חייב החוקר לצבור ניסיון של לפחות חמש שנים בתור חוקר פרטי במשרד מורשה.

החוקר הפרטי משתמש באמצעים מתוחכמים כדי להשיג את הראיות שלו, כולל מעקבים סמויים וציוד צילום משוכלל. האדם ששכר את שירותיו משלם לו ומקבל לידיו את תוצאות החקירה. על אף העובדה שהחוקר הפרטי פועל במסגרת אזרחית, הוא מוזמן לפעמים לבית המשפט כדי להציג את הראיות שהשיג. לשם כך עליו להיות חוקר מורשה ובעל רישיון, וכמובן לנהל את איסוף הראיות שלו בדרך חוקית.

מהן מגבלות החוק על חוקרים פרטיים?

הנחיות היועץ המשפטי לממשלה קובעות שגופים ממשלתיים אינם רשאים להעסיק חוקרים פרטיים, אלא במקרים חריגים. ההנחה היא שחשיפת עבירות זהו תפקידן של המשטרה ופרקליטות המדינה. אם עולה חשד לביצוע עבירה פלילית או משמעתית במשרד ממשלתי, יועבר המידע למשטרה.

רק במקרים חריגים יכול הגוף הממשלתי להעסיק חוקר פרטי. למשל אם הגורמים הממשלתיים המוסמכים לנהל חקירה (המשטרה, נציבות שירות המדינה, קצין הביטחון של המשרד או גוף אחר) לא יכולים לערוך חקירה בגלל מגבלות כוח אדם או ממניע אחר; אם החקירה לא נדרשת לגילוי עבירה פלילית אלא לצרכים אזרחיים. למשל חקירת מצבו הכספי של גוף שמבקש להתקשר עם המדינה.

על החוקר הפרטי לברר מיהו הגוף המזמין את שירותיו ולוודא כי לא מדובר בגוף ממשלתי. אם קיבל הזמנה מגוף ממשלתי לבצע חקירה פרטית, עליה להיות מגובה באישור מטעם פרקליט המדינה. הנחיות אלה אינן חלות על פרקליטי המחוז שרשאים להעסיק חוקרים פרטיים במהלך משפטים אזרחיים שבהם מעורבת המדינה או תאגיד ציבורי.

הגדרות החוק מסדירות את יחסי העבודה בין החוקר הפרטי לבין הלקוח שלו ואת האתיקה המוסרית שעליו לפעול לפיה. כל אזרח וכל עסק יכול לשכור את שירותיו של חוקר פרטי וכולנו עלולים למצוא עצמנו תחת מעקב. כדי לשמור על חקירה חוקית ועל פרטיות, התייחס החוק לפעילותם של חוקרים פרטיים:

◻️  הזכות לפרטיות קבועה בחוק "יסוד כבוד האדם וחירותו" אשר מגביל את האפשרות להתערב בחיי אדם ללא ידיעתו והסכמתו. פגיעה בפרטיות במסגרת חקירה פרטית היא למשל "צילום אדם כשהוא ברשות היחיד". נוסף על כך נאסר על החוקר לבצע מעקבים לא חוקיים כגון האזנות סתר, ואסור לו להטריד את מושא המעקב או לפגוע בפרטיותו.

◻️  חוק "חוקרים פרטיים ושירותי שמירה" אוסר על חוקר פרטי להתחזות לעובד ציבור / שוטר / בעל מקצוע בעל רישיון כמו רופא, עו"ד / להתחזות לשליחו של אדם אחר.

◻️  החוק קובע כי אם החוקר מגלה כי מתבצעת עבירה על החוק במסגרת חקירתו הפרטית, עליו לדווח על כך לגורם המתאים.

אם הראיות שמציב החוקר הפרטי הושגו תוך כדי הפרת החוק, למשל חדירה לפרטיות, מצגי שווא, האזנות סתר, הטעיה מכוונת ופגיעה בכבוד האדם – הרי שהן עלולות להיפסל והוא עצמו עלול לעמוד לדין.

כיצד קובעים אם ראיות הושגו בדרך חוקית או לא?

לפי תקנות החוקרים הפרטיים, חייב החוקר הפרטי להזדהות בעת מילוי תפקידו כשליחו של אדם מסוים ולא להציג בפניו מצג שווא. יתרה מכך, אסור לו לזייף תמונות, סרטים או ממצאים אחרים כדי להתאים אותם לצורכי הלקוחות שלו. היו מקרים שבהם חוקרים חרגו מכללי האתיקה של החוקרים הפרטיים ונפתח נגדם הליך משמעתי ו/או או הליך פלילי. נוסף על כך הראיות שהשיגו נפסלו. דוגמאות לכך הן:

◻️  אדם בהליכי גירושין שכר חוקר שיפתה את זוגתו, כדי להוציא ממנה מידע ופרטיים אישיים מפלילים הקשורים לחקירה. בית המשפט קבע כי החוקר הפרטי פגע בפרטיות ובכבוד של התובעת, וכי אם הייתה יודעת על זהותו לא הייתה מקיימת עמו כל קשר.

◻️  הוכח כי סרט שהוצג כראיה על אדם מסוים הוא מזויף.

◻️  ראיה הושגה באמצעות ציתות לשיחה, בניגוד לחוק האזנות סתר. גם אם הראיה נכונה, אי אפשר יהיה להסתמך עליה.

◻️  חוקר יצר קשר אישי עם בעלה של לקוחה וניהל עמו יחסי ידידות, כדי להוציא ממנו פרטים על מצבו הכלכלי.

יכול להיות מצב שבו בית המשפט יחליט שראיה הושגה במרמה, יפסול אותה וימליץ להעמיד לדין את החוקר שהשיג אותה ואף ישלול את רישיונו. מנגד, יכול בית המשפט לקבל ראיה מסוימת, אך ימליץ להעמיד לדין את החוקר שהשיג אותה בדרך לא חוקית.

לסיכום, הזמנת חקירה פרטית היא הליך נפוץ וחוקי במדינת ישראל, אך החוקר הפרטי עלול לעמוד לדין בגלל שגיאה שביצע במהלך החקירה. מומלץ להתייעץ עם עורך דין פלילי אם אתם חוקרים פרטיים והוגשה נגדכם תלונה על חקירה לא חוקית; אם הוגשה נגדכם ראיה מפלילה במהלך חקירה  פרטית וברצונכם לבדוק אם היא הושגה בדרך חוקית.

אודות הכותב:

עו"ד אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי וצבאי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק מזה זמן רב בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. למענה מקצועי ודיסקרטי ניתן ליצור קשר בטל' 03-5505995 | 052-6885006 ממליצים   Google+   facebook

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות על חוק הגנת הפרטיות | חוקרים פרטיים | חוקר פרטי | הפרת חוק הגנת הפרטיות | חוק חוקרים פרטיים ושירותי שמירה | המותר והאסור לחוקרים פרטיים

הצלחות המשרד בתחום
אבי דוביצקי ישלם לעו"ד אסף דוק למעלה מ-350,000 ש"ח בגין לשון הרע אבי דוביצקי (צייד הפדופילים) חויב לשלם 750,000 ש"ח בגין לשון הרע הפסד צורם נוסף לאבי דוביצקי (צייד הפדופילים) - ישלם ללקוח המשרד 400,000 ש"ח לאחר שהשמיצו באינטרנט זיכוי נאשם מעבירות איומים ותקיפת עובד ציבור

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
חק הגנת הפרטיות
מאי | 07:23 15/10/2015
חק הגנת הפרטיות
עו''ד אלון שליכטר | 13:57 15/10/2015
מהי הגנת ההסתמכות?
יואל | 08:17 18/11/2017
מהי הגנת ההסתמכות?
עו''ד אור הדאיה | 13:56 19/11/2017
מהי הגנת ההסתמכות?
יואל | 14:39 19/11/2017
עבירות סחר בסמים
אבי | 20:20 17/11/2018
פרוד נכנס למייל פרטי
מימי | 19:03 14/02/2018
פרוד נכנס למייל פרטי
| 10:40 15/02/2018
תדפיס היעדר עבירות מין
רועי | 17:56 01/10/2017
תדפיס היעדר עבירות מין
עו''ד אור הדאיה | 19:48 01/10/2017
אילו עבירות נכללות בהליך סגירת תיק בהסדר מותנה?
נועם | 14:55 27/09/2017
אילו עבירות נכללות בהליך סגירת תיק בהסדר מותנה?
עו''ד אסף דוק | 15:31 27/09/2017
תלונה במשטרה בגין הפרת הסדרי ראייה
נופר | 16:20 01/09/2017
תלונה במשטרה בגין הפרת הסדרי ראייה
עו''ד אור הדאיה | 19:17 02/09/2017
תלונה במשטרה בגין הפרת הסדרי ראייה
מגיבה | 09:11 03/09/2017
מהי הפרת אמונים מצד עובד ציבור?
צביקה | 06:24 22/08/2017
מהי הפרת אמונים מצד עובד ציבור?
עו''ד אור הדאיה | 04:40 24/08/2017