חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | אלימות שוטרים והטיפול של מח"ש

אלימות שוטרים והטיפול של מח"ש

אם הייתם רואים בעצמכם את הנתונים המספרים מבחינה כמותית של התלונות על השוטרים המתקבלים במח"ש מדי שנה, ביחס לכמות החוקרים וכן את כמות סגירת התיקים (בייחוד הקשים), הנסגרים מחוסר ראיות או מחוסר עניין לציבור, הייתם מבינים מבין השורות, כי מח"ש מאצילה סמכות לתקיפה ואלימות כלפי אזרחים ומעניקה להם הכשר כדין להמשיך להתנהל באלימות וונדליזם סאדיסטי ביותר כלפי אזרחי המדינה באשר הם.

משטרת ישראל מודעת לתופעה הרווחת  במח"ש, הן לגבי כמות התלונות והן לאופי "טיפולה המסור" של מח"ש ומקבלת לגיטימציה להתנהל בבריונות אלימה ואכזרית מעת לעת שרק הולכת ומתגברת ככל שחולף הזמן , נתון המצביע על כשל מערכתי חמור במערכת האכיפה, שלום הציבור ואמון הציבור במשטרה.

לפני שנעביר ביקורת או נתייחס לנתונים עובדתיים, חשוב להבהיר כי  במדינת ישראל מתרחשים מדי יום  מספר מצבים שכיחים, אלימים או אכזריים במידתם הן מבחינת אלימות פיזית, תפירת תיקים לחפים מפשע, שתילות , המצאות וקורטוב בלתי מתפשר של רוע ואכזריות לשמה בעוצמות מתוחכמות ואכזריות יותר מיום ליום.

לכאן נוסיף את ההתנהלות הרווחת בין כתלי בית המשפט שלא רק שלא עושה משפט, בטח ובטח לא  מקיימת צדק ומשמשת כחותמת גומי לגחמותיה ורצונותיה של המשטרה וזאת גם אם מובאים ראיות המפריחות את החשדות, מה שיוצר כאוס ואי  אמון ההולך ומחריף בין האזרח, לבין המערכת .

כאן נשאלת השאלה, מאיפה השוטר מקבל לגיטימציה להתנהל באלימות כלפי אזרחים בסיטואציות שנות – הן בחדרי החקירה, ברחוב, בעת חיפושים ואם לא מתנהל באלימות מדוע למשטרה יש אינטרס לתפור תיקים לחפים מפשע ואף לשתול מדובבים לצרכיי הפללה, שוטרים סמויים ובימוי תרחישים כבדים מנשוא שיכולים להושיב אדם לשנים רבות על לא עוול בחפו?

כך עובדת השיטה:

מטה המשטרה מחולק למספר מחלקות כמו למשל: מחלק הסמים, יחידת התשאול, סיור, תנועה, בילוש, יס"מ, ימ"ר ועוד... לכל אחד מהמחלקות השונות, יש מכסה של תפיסות אותה הוא צריך למלא בחודש. למחלקת התנועה יש מכסה של דוחות, אותה היא צריכה לספק.

אך כאן לא מסתיימת העבודה שלה, ככל ש"השלל" יוקרתי יותר "הדייג" , מקודם ומצ'ופר יותר. אם יהיו יותר שלילות, תפיסות של נהיגה בגילופין או שימוש בסמים, נהיגה ללא רישיון, מהירות מופרזת וכד... משקל התלונה והתיק יהיה גבוה הרבה יותר.

זאת הדוגמא על מחלק התנועה, מחלקת הבילוש נועדה להשכין סדר ואכיפה כלפי התושבים ע"י מיגור תופעות פריצה, שודים ושאר עבירות הרכוש. כמו בכל מחלקה יש דרגים נמוכים וגבוהים בעלי תפקידי פיקוד וניהול . מפקד התחנה מקבל מכסה של תפיסות אותה הוא צריך למלא ומעביר את המסר לפקודים עליו, הקצינים בעלי הדרג הנמוך יותר שמעבירים את ההנחיות לדרגים הנמוכים יותר.

כדי לא ליפול בפח של עצמה, משתמשת המשטרה בהתנהלות מניפולטיבית מול עובדיה (השוטרים) ודורשת באופן עקיף תפיסות משמעותיות בתמורה ל... כלומר, לפני כל פעילות, יש תדרוך  בהתאם למחלק ובו מתנהל התדרוך ובו מציגים הקצינים את התפיסות והשלל של אותם "דייגים" וההטבות להם זכו.

הטבות והצ'ופרים מחולקים לשוטרים המצטיינים בקידום קרייריסטי שמשפיע על המשכורת ושאר ההטבות ובנוסף מובטחים להם בונוסים הכוללים טיולים יוקרתיים בחו"ל לתקופה של חודש ומעלה , מתנות והטבות שוות ערך של ממש, ששווה להתאמץ עבורן ולהשיג הרשעה והפללה בכל מחיר.

אם נדמה את העניין הזה לצוות מכירות בחברת ביטוח, נבין כי במידה ומכסת המכירות של פוליסות ביטוח בריאות פשוטות יעבור את המכסה הנקובה ותיקי הלקוחות יגדלו כתוצאה ממכירות נוספות ללקוחות קיימים כמו ביטוחי מנהלים, רכוש, דירות ואלמנטרי, מעבר למשכורת הבסיס והאחוזים, יקבל אותו סוכן מכירות בונוסים חד פעמיים של עוד כמה עשרות אלפי שקלים אם לא יותר, נוכל לראות את איש המכירות שלא בוחל בשום אמצעי להשיג את המטרות שלו וישיג מכירות בכל מחיר .

אותו הדבר גם במקרה של המשטרה, רק שבכדי להשיג תפיסה משמעותית או כדי להוכיח למפקדים שבוצעו "תפיסות" משמעותיות, מקבלים השוטרים לגיטימציה להתנהל באכזריות ואלימות כלפי אזרחים , בייחוד כאשר מתיר החוק שימוש בכוח סביר באם הופרו התנאים הבאים: התנגדות למעצר, בריחה, אלימות כלפי שוטרים וכד...

השוטרים עצמם שיכורים מכוח לנוכח העובדה כי הם מודעים לכך שמערכת בתי המשפט משמשת כחותמת גומי לגחמות והרצונות שלהם, בודדים האזרחים שמגישים תלונה במח"ש, בייחוד בשל החשש מנקמה של המשטרה והפחד הנלווה לזה ומתנהלים כמאפיה בריונית חסרת גבולות ומעצורים ששום גוף או כוח מעליהם לא יוכל להם והאמת? זה מצליח להם!

זאת עובדה מצערת – אבל גם מח"ש שמרבית חוקריה ועובדיה , ששירתו בעבר במשטרה מודעים לעובדה הזאת. חשוב לציין כי מח"ש הנו גוף פרטי ועצמאי אשר אינו קשור כלל למשטרת ישראל ופועל למען השכנת הסדר הטוב. זהו תפקידה של המערכת, לא מעט שוטרים מפחדים פחד מוות מתלונה במח"ש שיוצרת הרתעה משמעותית כנגד שוטרים ובצדק, אם כי לא כל התלונות מטופלות כראוי ורובן המכריע נסגר מחוסר ראיות או חוסר עניין לציבור .

כיוון ומאמר זה עוסק באלימות שוטרים כלפי אזרחים והטיפול של מח"ש בעניין אנו נוסיף לכאן גם התנהלות בריונית חסרת מעצורים של שוטרים אשר אינם משתמשים בכוח פיזי ע"מ להרוס חיים של אנשים, אלא באותם שוטרים אשר תופרים תיקים בשלל סיבות וצורות , יוצרים מצגי שווא ולא משאירים סימני אלימות בין אם מדובר בתלונות פשוטות הנסגרות בבתי המשפט בהרשעה זניחה וענישה קלה ובין אם במעצרי שווא, תפירת תיקים משמעותיים והכנסה לכלא לשנים ארוכות של אזרחים חפים מפשע.


כאן נשאלת השאלה – מי מרוויח מהסיפור הזה? מה האינטרס של המדינה לשלוח אדם לכלא לשנים ארוכות, לתפור תיקים לחפים מפשע ולהרשיע בכל מחיר גם וכאשר אין צידוק?

המשטרה כגוף כללי, התחנה בה "נתפס השלל"   השוטר\ים שהביאו ל"תפיסה" – שירות בתי הסוהר ושלל יועצי ונותני השירות הקיימים במערכת .

האזרח הפשוט ש"נתפס" על לא עוול בכפו וכאן מדובר במי שבאמת ובתמים לא עשה כלום, מרגיש לכוד וחסר אונים לנוכח המערכת האימתנית שיוצרת אצלו באמצעים חוקיים ומקצועיים רגשות אשם ומובילה אותו מעמדת חף מפשע לעמדת נאשם.

האזרח הפשוט שנתפס מייצר הכנסה של עשרות ואף מאות אלפי שקלים ומוגדר כ"לקוח" לכל דבר ועניין . ככל שהתיק מעניין ובשרני יותר המחיר שאותו "לקוח" משלם , גם אם לא מכיסו הפרטי, אלא על חשבונו – דואגת המדינה לשלם לשלל הנוגעים בדבר ובסכומי עתק.

מי שמרגיש כי נעשה לו עוול של ממש מגיש תלונה למח"ש ומפרט את הסיפור שלו, אך מח"ש שאינה יודעת איך להתמודד מקצועית עם תלונות על מניפולציות שוטרים ותפירות תיקים ללא סימני אלימות, בוחנת את המקרה וב 99% סוגרת את התיק מחוסר עניין לציבור מחד ומחוסר ראיות בפרט, גם מבלי לחקור את השוטרים עליהם הוגשה התלונה.

עכשיו כל מה שנשאר לאזרח התמים לעשות, זה להמתין לגחמותיה של המערכת המשפטית שתיתן לו את "זכות הבכורה" להציג את עמדתו ולהפריח את ההאשמות נגדו, אך ערך עליון ניתן למשטרה, התביעה והשוטרים ולכן "יקשיבו" לו למראית עין ויבצעו את רצונה של המשטרה וזאת מהסיבה הפשוטה – מערכת בתי המשפט, השופטים, הרשמים, התביעות והמשטרה – הנם עובדי מדינה הקשורים לגוף אחד ויחיד "מדינת ישראל" , הם אוכלים וניזונים מאותה צלחת ומקבלים את אותה משכורת מאותו "בוס" .     

כאן, במקרה הזה רק התערבות של עו"ד פלילי המכיר את המערכת מקרוב, הן של המשטרה הן של מח"ש יכול להביא לסגירת התיק, לטיפול מסור ומקצועי של מח"ש כלפי השוטרים בין אם מדובר על עבירות אלימות ובין אם מדובר על תפירת תיק ויביא את העניין לידי הכרה ציבורית.

נשאלת השאלה – מדוע אני צריך עורך דין פלילי בהגשת תלונה על שוטרים למח"ש אם אני יכול לעשות את זה בעצמי?

עורך הדין הפלילי, מכין תלונה מקצועית ודואג ליצור ראיות רבות ככל שניתן בתלונה למח"ש כפי שתלונה כלפי שוטרים צריכה להיות וזאת מהסיבה כי התלונה המועברת למח"ש עוברת לבחינה ראשונית של פרקליט בעל דרג גבוה המכיר את הנהלים והניסוחים וכן את הסייגים הקיימים בחוק, יודע לדבר איתו בשפתו שלו ולהביא את הטיפול בתיק לידי עניין לציבור.

אם אתה האזרח הפשוט, תגיש תלונה במח"ש בין אם "נחבלת פיזית" ובין אם תפרו לך תיק, התלונה תתקבל אך לא בטוח שתטופל כראוי (מה שקורה במרבית המקרים) ואם יחליט הפרקליט שאין סיבה לחקור את התלונה, הכיוון והם סבורים שאין עניין לציבור בחקירתה, התיק ייסגר. כמו כן ניתן להוסיף כי התערבות של עורך דין פלילי מטעמך שיהיה אמון על התיק והתלונה במח"ש יתנהל מול מח"ש מרגע שליחת התלונה ועד לתוצאות החקירה וההתנהלות מולה.

הרבה פעמים מגישים תלונה ששוכבת לה איפשהו בין כל ערמת התלונות ורק לאחר התערבות של עו"ד פלילי מטעמך, מקבל התיק עניין רציני ומהותי יותר מול מח"ש שרואים את חומרת המצב בתלונה בעין מקצועית יותר ומטפלים בה באופן מקצועי ואחראי הרבה יותר ולכן אין מנוס מלערב שירותי עו"ד פלילי בהגשת תלונה למח"ש ולעקוב אחר העניין מקרוב.

זה שווה את המאמץ, חוסך כספים רבים בדיונים וריצות לבתי המשפט, מוזיל משמעותית את הטיפול בתיק ואם ישנו צידוק בתלונה? מוביל לסגירת התיק והרשעת השוטרים במלוא חומרת הדין.

נפלת קורבן לאלימות משטרתית?

משרדנו מתמחה בייצוג נפגעי אלימות שוטרים תוך הצלחות מוכחות בתחום מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת בגורמים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה ונפלת קורבן לאלימות משטרתית, פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
תקיפת שוטרים | אלימות שוטרים | מח"ש | מחלקת חקירות שוטרים | העלבת עובד ציבור | נפגעי עבירה | הכשלת שוטר במילוי תפקידו | אלימות משטרתית | חקירה במח"ש | חקירת מח"ש | תלונה נגד שוטר | התנהגות פסולה של איש משטרה | תלונה למח"ש | תלונה על שוטר במח"ש | אישור שפיטה מח"ש | הגשת תלונה למח"ש | מח"ש דרום | מח"ש מרכז | מח"ש תל אביב | מח"ש צפון | מח"ש ראשון לציון | מח"ש באר שבע | מח"ש ירושלים

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בתקיפה והפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו שחרור ממעצר לקוח שנחשד בתקיפת שוטרים עקב סירוב המשטרה לגבות עדות מזכה מעד מרכזי סגירת תיק פלילי ללקוח שנעצר ונחקר בחשד שתקף שוטרת סיור וקצין משטרה מתחנת אשדוד סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שנחקר על העלבת עובד ציבור לאחר שקרא בפייסבוק לפגוע בשוטרת זיכוי לקוח שהואשם בהדלפת שאלון בחינה באוניברסיטה סגירת תיק גניבה שנפתח נגד מורה בהיעדר אשמה פלילית

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
תלונה על אלימות במשפחה שהובילה לתיק על העלבת עובד ציבור
אזרח | 12:04 01/12/2013
תיק פלילי בגין העלבת עובד ציבור
עו''ד אסף דוק | 12:42 01/12/2013
תודה רבה על תשובתך המפורטת והמהירה!
אזרח | 12:54 01/12/2013
העלבת עובד ציבור
אבי | 18:26 30/04/2014
עבירת העלבת עובד ציבור
עו''ד אסף דוק | 18:38 30/04/2014
חקירה משטרתית של קטין
מיכאל | 16:34 21/03/2014
סגירת תיק פלילי לקטין בהליך של טיפול מותנה
עו''ד אסף דוק | 16:40 21/03/2014