חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | מדיניות אי-הפללה של משתמשי קנאביס

מדיניות אי-הפללה של משתמשי קנאביס

מדיניות אי-הפללה של משתמשי קנאביס לא הופכות כמובן את השימוש בקנאביס לחוקי, אלא ממקדת את המאמצים בהסברה וחינוך תוך שימוש בהליך הפלילי רק כמוצא אחרון. המדיניות החדשה של "אי-הפללה" מגדירה איך להתייחס לאנשים שנמצאו מחזיקים בסם קנאביס במשקל של עד 15 גרם בהתאם למספר הפעמים שבהם נתפסו. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר להלן מהי מדיניות אי-הפללה של משתמשי סמים קלים, מהם היתרונות והחסרונות שלה ומדוע מומלץ להיוועץ בעורך דין פלילי מנוסה מיד עם תפיסתכם על-ידי המשטרה.

לגליזציה של סמים קלים

במאי 2017 נכנסו לתוקף נהלים חדשים של המשרד לביטחון פנים שיזם השר לביטחון פנים: "אי-הפללה של משתמשי קנאביס". התקנות החדשות לא הופכות כמובן את השימוש בקנאביס לחוקי, אלא מספקות שיקול דעת לשוטרים בזמן תפיסת הסמים. אם השוטרים תפסו אדם וברשותו סם, הם יכולים לקבוע כי מדובר בהחזקת סם לשימוש עצמי ולברר כמה פעמים נתפס האזרח על החזקת קנאביס. לפי תדירות הרישום נקבע מדרג ענישה והתרעה שמגיע מקנס ועד לאישום פלילי:

◻️ פעם ראשונה – אם האזרח יודה בכך שצריך סם לשימוש עצמי, יהיה עליו לשלם קנס בסך 1,000 שקלים. אם הוא לא מודה בכך, הוא יכול לערער על מתן הקנס ולעמוד למשפט. אם בסופו של דבר הערעור על הקנס לא יתקבל, אפשר להגיש כתב אישום כנגד המערער. יודגש כי הקנס לא יופיע ברשימת התיקים הסגורים במרשם הפלילי.

◻️ פעם שנייה – אם מדובר בפעם השנייה שבה נתפס אזרח עם קנאביס לשימוש עצמי, יהיה עליו לשלם קנס בסך 2,000 שקלים. באפשרותו לשלם את הקנס או להגיש בקשה להישפט. אם ערעורו יידחה והוא ייאלץ לשלם את הקנס, רשאית התביעה המשטרתית גם להגיש נגדו כתב אישום, ולדרוש הטלת עונש מעצם העובדה שערער על מתן הקנס. גם בפעם השנייה לא יופיע הקנס ברשימת התיקים הסגורים במרשם הפלילי.

◻️ פעם שלישית – אם האזרח נתפס בפעם השלישית וברשותו סמים קלים לשימוש עצמי, הרי שתיפתח נגדו חקירה פלילית. התיק יופנה למסגרת הסדר מותנה בחטיבת התביעות במשטרת ישראל, לפי חוק סדר הדין הפלילי. אם הראיות יעלו כי התיק מוצדק, על האזרח להגיע לפגישות של שירות המבחן, לבצע עבודות התנדבות לתועלת הציבור (של"צ), להשתתף בסדנאות, לשלם קנס, למסור דגימות שתן נקיות ועוד.

◻️ פעם הרביעית – בדרך כלל אם זו הפעם הרביעית שבה אזרח נתפס מחזיק סמים קלים לצריכה עצמית יוגש נגדו כתב אישום פלילי, לאחר ששילם כבר 1000 שקלים קנס על הפעם הראשונה, 2,000 שקלים על הפעם השנייה, השתתף בסדנאות תחת פיקוח ואף נפגש עם קצין מבחן. המשטרה ראשית לפעול לפי שיקול דעתה במסגרת ההליך הפלילי.

המשמעות של מדיניות אי-ההפללה

לפני מדיניות אי-ההפללה העלימה לרוב המשטרה עין מצרכני סמים קלים לשימוש עצמי. האנשים הרגישו ביטחון לעשן קנאביס בביתם, בחוף הים ובמסעדות מתוך תחושה שאם השוטר יעבור לידם הוא יעלים עין. גם אם נתפסו, ידעו המשתמשים שהסמים יוחרמו אך הם ישוחררו לדרכם בלי שייפתח נגדם תיק. יתרה מכך, גם אם התיק נפתח, הרי שהוא נסגר בדרך כלל מחוסר עניין לציבור.

תחת המדיניות החדשה השוטרים לא יכולים יותר להעלים עין. הוגדרו הנחיות ברורות כיצד עליהם לנהוג וההחלטה אינה נתונה יותר לשיקול דעתם. יש הטוענים שמדובר בהנחיות מכשילות, שכן מתן קנסות מעשיר את קופת המדינה ומעלה את המוטיבציה של השוטרים למלא אחר התקנות החדשות. כך יהיו להוטים לתפוס אזרחים נורמטיביים ושומרי חוק שרק רצו לעשן קצת סמים קלים בשביל האווירה והכיף. יש הטוענים שמדובר בחיסרון וברדיפת אנשים תמימים שכל רצונם הוא להשתמש בקנאביס מידי פעם.

מנגד, יש לזכור שיש צעירים ובמיוחד בני נוער שעלולים להתדרדר מסמים קלים לסמים קשים יותר בגלל נסיבות החיים, לחצים ובעיות. מדיניות אי-ההפללה מאפשרת פיקוח הדרגתי על מי שעלול לאבד שליטה על חייו ולהידרדר לסמים קשים יותר, שכן החל מהפעם השלישית על האזרח יהיה להשתתף בפגישות ולהיות תחת פיקוח של קצין מבחן.

נוסף על כך, המצדדים בחוק טוענים שאין כזה דבר "סם קל", וגם אנשים שצורכים סמים קלים סובלים מתופעות לוואי שעלולות להשפיע על חייהם ועל חיי הסביבה. למשל, השימוש בסם קל במהלך נהיגה הוא מסוכן ועלול לגרום להתנהגויות לא צפויות. הכסף שייכנס לקופת המדינה מהקנסות ישמש להסברה בנושא שימוש סמים ולטיפול בנפגעי סמים.

חשיבות איכות הייצוג המשפטי בתיקי סמים

תביעה על רקע צריכת סמים קלים לשימוש עצמי עלולה בקלות להסתבך. אדם שהוגשה נגדו תביעה עלול לסבול מההשלכות לשנים רבות. גם אם התיק נסגר מחוסר עניין לציבור, הוא נשאר ברישומים המשטרתיים ועלול להעיב על אפשרויות העבודה של האזרח, שכן יש מקצועות שלא ניתן לעסוק בהם אם יש לאדם תיק במשטרה. חשוב לבדוק את העילה שבגינה נסגר התיק ולוודא שהוא נסגר מהיעדר אשמה. עו"ד פלילי מיומן יידע כיצד לטפל בזה גם לאחר כמה שנים.

חשוב להיוועץ עם עורך דין פלילי מומחה לעבירות סמים החל מהרגע שבו נתפסתם על אחזקת סם לשימוש עצמי. כיום עם ההנחיות החדשות אין מדובר יותר בהעלמת עין אלא בהליך מסודר ומוגדר. אם אזרח סבור שקיבל את הקנס שלא בצדק, כדאי להגיש את הערעור על כך בעזרת עו"ד פלילי מיומן, עורך הדין גם יוכל לייעץ לכם אם בכלל כדאי לערער. במקרים שבהם יהיה קשה להוכיח שלא השתמשתם בסם לצריכה עצמית, עצם הגשת הערעור עלול לפגוע בכם ולכן עדיף לשלם את הקנס, בהתאם לייעוץ המקצועי שקיבלתם.

בשנים האחרונות אנו עדים למלחמה בלתי מתפשרת בסמים מטעם הרשויות השונות, הן הרשות המחוקקת, הן הרשות המבצעת והן הרשות השופטת. הרשויות מתייחסות אל הסמים כאל נגע מזיק שעלול לפגוע בערכים המוגנים בחברה, לדרדר צעירים, לפגוע באזרחים נורמטיביים שומרי חוק ולעודד פשיעה מאורגנת. מומלץ להתייעץ עם עו"ד פלילי בעל ניסיון בכל מקרה ובו נתפסתם עם סמים קלים לשימוש עצמי.

משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לחשודים ונאשמים בעבירות סמים מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה וזומנת לחקירה במשטרה או הוגש נגדך כתב אישום - פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
שימוש עצמי בסמים קלים | החזקת סמים קלים | עונש על החזקת סמים קלים | ענישה בעבירות סמים | לגליזציה של קנאביס | לגליזציה של מריחואנה | אי הפללה באחריות | אי הפללה קנאביס | אי הפללת משתמשי קנאביס | אי הפללה של משתמשי קנאביס | אי הפללה של צרכני קנאביס | אי הפללה סמים קלים | לגליזציה של סמים קלים | עונש על החזקת סמים לשימוש עצמי

הצלחות המשרד בתחום
עבודות שירות בלבד ללקוח שייבא לארץ מעל חצי קילוגרם של סם מסוכן מסוג פנטדרון (pentedrone) סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שנעצר ונחקר בחשד לתקיפת אישה וחדירה לחומר מחשב סגירת תיק פרקליטות ללקוח שנחשד במעשה מגונה כלפי קרובת משפחתו הקטינה ביטול כתב אישום ללקוח שהואשם בעבירות גניבה זיכוי נאשם מעבירות איומים ותקיפת עובד ציבור סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בפריצה וגניבה מבית עסק בעיר יבנה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
סמים קלים שנתפסו ברשותי
דוד | 12:24 15/10/2016
סמים קלים שנתפסו ברשותי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 07:59 16/10/2016
משפט על החזקת 30 גרם סמים ברכב
עידו | 10:07 19/02/2018
משפט על החזקת 30 גרם סמים ברכב
עו''ד עודד רגב | 18:52 19/02/2018
החזקת סמים ברכב והזמנה למשפט על נהיגה תחת השפעת סמים
גלעד | 07:04 03/09/2016
החזקת סמים ברכב והזמנה למשפט על נהיגה תחת השפעת סמים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 07:48 03/09/2016