חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | כיצד ניתן לסיים הליך פלילי ללא הרשעה?

כיצד ניתן לסיים הליך פלילי ללא הרשעה?

גם האדם הנורמטיבי ביותר עלול למצוא עצמו בלב הליך פלילי בגלל דחיפה, איום ואף קטטה שאליה נקלע לאחר שהמעורבים יצאו משליטה. להליך פלילי משמעות אדירה על חייו של האדם, החל מהמישור המשפחתי ועד למישור התעסוקתי. חשוב מאוד להיוועץ בעורך דין פלילי, משום שהחוק מאפשר כמה "נקודות יציאה" מן ההליך הפלילי עד כדי ביטולו לחלוטין. עו"ד אסף דוק מסביר כיצד ניתן יהיה להימנע מלתת את הדין בפני בית משפט פלילי, או לחילופין באילו מצבים בית המשפט רשאי יהיה לקבוע כי הנאשם ביצע את העבירה המיוחסת לו בכתב האישום ויחד עם זאת להימנע מהרשעתו.

משמעותה של הרשעה פלילית

חוק העונשין בישראל קובע שלבים שונים של הליך הפלילי: הגשת תלונה, חקירה פלילית, פתיחת התיק הפלילי, העברת הראיות לערכאה המשפטית הרלבנטית, הרשעה והטלת העונש בגין העבירה. שלבים אלה יכולים להימשך שנים, אולם בסופו של דבר המשמעות היא כי האדם מעורב בהליך פלילי ואף עלול לשבת בכלא. כמובן שיכול להיות מצב שבו האדם יימצא זכאי והתיק יימחק (בעילה של היעדר ראיות), אולם אין לסמוך על המזל ולקוות שאכן יהיה זיכוי. עצם זה שהאדם עובר את כל השלבים הללו יכול לשבור את האזרח החזק ביותר, גם אם בסופו של דבר יימצא זכאי.

גם אנשים נורמטיביים עלולים למצוא עצמם מעורבים בעבירה פלילית ולהיות מורשעים ובכך לפגוע בעתידם. המשמעות של הרשעה זו היא רבה לחיי האדם:

◻️  הרשעה פלילית מביאה לרישום פלילי במאגרי המשטרה ובמאגרי רשויות ציבוריות. הרישום הפלילי מגביל את האופק התעסוקתי של האדם. הוא לא יכול לעסוק במקצועות מסוימים כגון ראיית חשבון, רפואה, עריכת דין או לעבוד בחברות ציבוריות.  

◻️  המוניטין של האדם עלול להיפגע והוא לא יוכל להתפרנס ממשלח ידו, כי אנשים יודעים שהיה מעורב בפרשה פלילית.

◻️  בני משפחתו הקרובה והמורחבת של האדם עלולים להיפגע משמועות והשלכות ההרשעה. התוצאה עלולה להיות גירושין, התנכרות והרס משפחות.

כיצד ניתן להביא לסיומו של הליך פלילי ללא הרשעה?

לאור השלכות חמורות אלה, על כל אחד לנסות ככל יכולתו להימנע מהרשעה בדרכים שונות. להלן כמה טיפים ועצות כיצד לנהל את ההליך הפלילי נכון, החל משלב החקירה הראשונה ועד לדיונים בבתי המשפט:

◻️  היוועצות בעורך דין פלילי – הטיפ החשוב ביותר הוא להתייעץ עם עו"ד פלילי בהקדם האפשרי ורצוי עוד בטרם החקירה במשטרה. עורך הדין יוכל לכוון את האדם כיצד להתנהל החל מהחקירה הראשונה ועד לדיונים בערכאה המשפטית, וייצג אותו במקצועיות.

◻️  הגעת למסור עדות במשטרה? ייתכן והעדות שלך תוביל אליך – גם אם אדם הוזמן לחקירה תמימה, כביכול, ייתכן ובסופו של דבר היא תוביל אליו. הוא סבור כי הוא הוזמן כעד ויספר פרטים על אדם אחר, אולם הפרשה קשורה אליו והפרטים שמסר יהיו רלבנטיים עבורו. ככלל, משטרת ישראל נוהגת לשלוח לאזרחים רבים "הזמנה לסור למשטרה" והבעיה היא שהזמנה זו נשלחת לעדים ולחשודים כאחד. לכן, השאלה הראשונה והנפוצה ביותר שעולה בראשם של האנשים בסיטואציה זו היא "האם זה אומר שאני חשוד במשהו? או אולי רק מדובר בזימון שגרתי לצורך גביית עדות?". כך או כך, חשוב שתקראו את המאמר הבא על מנת שתדעו בפני מה אתם עומדים טרם התייצבותכם במשטרה, וכן תלמדו כיצד תוכלו ליישם את זכותכם שלא להפליל עצמכם ולצלוח את החקירה בשלום.

◻️  להיזהר עם הודאות אוטומטיות – אין להודות בדבר בחקירה הראשונה בלי ליווי של עורך דין פלילי. אנשים שביצעו עבירות עלולים להודות בהן בקלות, מה שמקשה על הגעה להסדרי טיעון בעתיד או לשינוי העבירה שבה מורשע האדם. יש לכך השלכות על האפשרות לבטל את ההליך הפלילי בעתיד.

◻️  בקשה לעיכוב הליכים – גם אם הוגש כתב אישום, אפשר לפנות ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לעיכוב הליכים. היועץ יכול לעכב הליכים במקרים כגון נסיבות בריאותיות או אישיות. היועץ יכול להתחשב בבקשה זו במיוחד אם מדובר בעבירות קלות ובאנשים ללא עבר פלילי. במהלך הזמן שהושג יוכל עורך הדין לברר אם אפשר לבטל את כל ההליך ואף להגיש בקשה לסגירת תיק בהסדר/

◻️  בקשה לסגירת תיק בהסדר – תיקון שהוכנס לחוק סדר הדין הפלילי נוסח משולב, התשמ"ב-1982, מאפשר לפנות לתובע בבקשה לסגירת תיק בהסדר. התנאי להגשת בקשה הוא שטרם הוגש כתב אישום כנגד האדם, העבירות הן קלות והעונש עליהן אינו עולה על שלוש שנות מאסר. המחוקק מאפשר לתובע לסגור תיק פלילי במקרים מסוימים ולכן בכל מקרה שעונה על ההגדרות הנ"ל כדאי לבקש בקשה לסגירת תיק בהסדר. יכול להיות שהבקשה אכן תיענה, אם האדם הוא ללא עבר פלילי והעבירה אכן קלה. יש לדעת כי אולי התובע ידרוש תנאים כנגד הביטול, למשל להתנדב במקום מסוים, להתחייב שלא לחזור על העבירה וכיוצא בזה.

במקרים בהם מוגש כתב אישום או קיימת הרשעה - יש לפעול באופן הבא על מנת שלא יוותר רישום פלילי

◻️ חזרה מכתב אישום / ביטול כתב אישום - גם לאחר שהוגש נגדך כתב אישום ייתכן ויש בחומר הראיות ובנסיבותיך האישיות כדי לפנות בבקשה מנומקת לרשות התובעת לחזור מכתב האישום שהוגש נגדך. לחילופין, ניתן להעלות טענות מקדמיות לביטול כתב האישום על-ידי בית המשפט הדן בתיק. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר הבא מהו כתב אישום ובאילו מקרים ניתן יהיה להביא למחיקתו.

◻️  אי הרשעה / ביטול הרשעה – ככלל, אדם שהועמד לדין פלילי ונמצא אשם בעבירות שיוחסו לו - יורשע בדין. יחד עם זאת, לכל כלל ישנו חריג לכלל וקבלת אי הרשעה בסיומו של הליך משפטי מהווה בהחלט חריג לכך. במצבים מיוחדים בלבד, בית המשפט רשאי לקבוע כי למרות שאדם ביצע את המיוחס לו בכתב האישום אין להרשיעו רק לשם מילוי חלל ההרתעה אלא להביא לשיקומו באמצעות החזרתו למסלול החיים התקין. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר הבא באילו מצבים בית המשפט רשאי יהיה לקבוע כי הנאשם ביצע את העבירה המיוחסת לו בכתב האישום ויחד עם זאת להימנע מהרשעתו.

◻️  המלצה על אי הרשעה במסגרת תסקיר שירות מבחן - במידה והוגש נגדך כתב אישום ואתה עומד בפני הליך פלילי בבית המשפט - זכור כי לתסקיר שירות המבחן יש משקל לא מבוטל על תוצאות המשפט המתנהל נגדך ויש ביכולתו לקבוע למעשה אופי הענישה בהליך הפלילי. במסגרת תסקיר שירות המבחן יציין קצין המבחן את נסיבותיו של הנאשם, קבלת אחריותו לביצוע המעשים המפורטים בכתב האישום והאם צריכים להינקט בעניינו הליכים טיפוליים-שיקומיים או שמה הליכים עונשיים. בתוך כך, שירות המבחן יכול לגבש את מסקנותיו לעניין המלצה או אי המלצה לסיום ההליך הפלילי ללא הרשעה. במסגרת גיבושו של התסקיר, קצין המבחן יתייחס לעובדות המקרה, נסיבותיו האישיות של הנאשם, הגורמים שהביאו אותו לביצוע העבירה, האחריות והחרטה שנטל למעשיו וכן לאפשרות שיקומו. בשל כך, קיימת חשיבות רבה להכוונה נכונה של הנאשם מצד עורך דינו באשר להתנהלותו בפני שירות המבחן, זאת משום שפעמים רבות עתידו של הנאשם תלוי בהמלצתו או אי המלצתו של קצין המבחן לאי הרשעה בעניינו.

◻️  בקשת חנינה לנשיא המדינה – נשיא המדינה יכול להחליט על מתן חנינה לאדם, בלי קשר לסוג העבירה. יש הסבורים שאין טעם לפנות אליו בבקשה לחנינה, כי מדובר בעבירה קלה ובעונש קל. אבל כדאי בכל מקרה לנסות, כי הנשיא נותן חנינות, אם כי בכמות מועטה והוא מתחשב בנסיבות שונות כמו נסיבות בריאותיות או משפחתיות. לאחר שניתנה חנינה היא סופית ואי אפשר לחדש את ההליך הפלילי ולכן כל כך חשוב לנסות להשיגה.

דוגמא להחלטת בית משפט בדבר אי הרשעתו של לקוח המשרד:

דוגמאות לתיקים בהם משרדנו הוביל לסיום ההליך הפלילי באי הרשעה

 ביטול הרשעה פלילית ללקוח שגידל סמים בביתו במעבדה מאולתרת

 אי הרשעה ללקוחה שהואשמה בקבלת כספים במרמה מהמוסד לביטוח לאומי

 ביטול הרשעה פלילית בעבירות גידול סמים

 אי הרשעה ללקוחה שאיימה ותקפה סייעת בגן ילדים

 אי הרשעה ללקוחה שפצעה ותקפה אישה אחרת

 אי הרשעה ללקוח שהואשם בעבירת תקיפה

 אי הרשעה ללקוחה שהואשמה בסחר בסמים בעקבות פגמים ראייתיים של ממש בתיק החקירה

 אי הרשעה לקטין בעבירות תקיפה בנסיבות מחמירות ואיומים

 אי הרשעה בעבירות תקיפה וגניבה

 אי הרשעה ללקוח בעבירת קבלת דבר במרמה

 אי הרשעה בעבירות של גניבה והונאה בכרטיסי אשראי

 אי הרשעה פלילית לעובדת בנק בכירה בעבירות תקיפה ואיומים

 אי הרשעה לקטין שהשתתף בתקיפת ערבים שקיימו קשרים רומנטיים עם יהודיות

 דוגמאות להצלחות נוספות של המשרד

חשיבות איכות הייצוג המשפטי בביטול הליך פלילי או בסיומו באי הרשעה

אדם שנקלע לסכסוכים שונים עלול לבצע בהיסח הדעת עבירה פלילית. למשל במסגרת הליכי גירושין, סכסוך במקום עבודה, סכסוכים משפחתיים ועוד. המשמעות של דחיפה קלה או איום שהתרחשו תוך כדי ריב עלולה להיות קריטית על עתידו של האדם. מוגש נגדו תיק במשטרה, הוא עובר חקירה צולבת, הידיעות על הסתבכותו מתחילות לזלוג והוא עלול אף למצוא עצמו יושב בבית הכלא בגין העבירה.

בכל מקרה ובו אתם חשודים או נאשמים בעבירה פלילית, יש להיעזר בעו"ד פלילי מנוסה שיידע כיצד לנווט בין האפשרויות השונות שהחוק מאפשר לו ויפעל ככל האפשר לביטול ההליך הפלילי או לסיומו באי הרשעה.

הדין הפלילי סבוך, מורכב ומאפשר טווח פעולה רחב. כמעט כל אחד מהשלבים בהליך הפלילי יכול להוות שלב יציאה ממנו ולהיפך, מניעת יציאה ממנו. היוועצות בעורך דין הינה קריטית לאורך כל שלביו של ההליך הפלילי המתנהל נגדך. עורך הדין שייצג את האינטרסים שלך יוכל עוד משלביו הראשונים של ההליך לסכל את האפשרות שתואשם או תורשע בהאשמות שווא וכן במקרים מסוימים אף להביא לביטול ההליך הפלילי שנפתח נגדך. בכל מקרה של חשד בביצוע או מעורבות בעבירה פלילית, הצורך בייעוץ משפטי מקצועי הוא הכרחי. עורך הדין יוכל להקטין את כובד הראיות נגדך ולהביא לתוצאות המיטביות בתיק בכך שיסייע לך לגבש גרסה עקבית שעשויה להיות ההבדל בין הרשעה לזיכוי.

במידה וזומנת לחקירת משטרה או הוגש נגדך כתב אישום, פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
סגירת תיק פלילי | מחיקת רישום פלילי | אי הרשעה | ביטול הרשעה | חזרה מכתב אישום | ביטול כתב אישום | רישום פלילי | סגירת תיק במשטרה | סגירת תיק בפרקליטות | סיום תיק פלילי ללא הרשעה | סיום הליך משפטי ללא הרשעה | ביטול הרשעה בדין | אי הרשעה בדין | סיום הליך פלילי באי הרשעה | ביטול משפט פלילי | עורך דין ביטול כתב אישום | סגירת תיק בהסדר | ביטול הליך פלילי | עורך דין אי הרשעה | עורך דין ביטול הרשעה | עורך דין ביטול הליך פלילי | עורך דין ביטול משפט פלילי

הצלחות המשרד בתחום
קבלת ערר בדבר סגירת תיק אונס בעילה של היעדר אשמה פלילית סגירת תיק פלילי בעבירות גניבה והונאה בכרטיסי אשראי ביטול רישום משטרתי בעבירות השתתפות בהתקהלות אסורה והיזק לרכוש סגירת תיק תקיפה שנפתח נגד רופאה בעילה של חוסר אשמה פלילית חזרה מכתב אישום בעבירות סמים סגירת תיק ללקוח שנחשד בהחזקת פרסום חומר תועבה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
הליך משפטי שמתנהל וחזרה לארץ
רפי | 22:06 26/07/2016
הליך משפטי שמתנהל וחזרה לארץ
עו''ד אלעד שאול אלבז | 10:51 27/07/2016
הליך משפטי שמתנהל וחזרה לארץ
רפי | 11:14 27/07/2016
האם ניתן לראות תיק פלילי שהסתיים באי הרשעה?
רוני | 11:04 05/05/2016
האם ניתן לראות תיק פלילי שהסתיים באי הרשעה?
עו''ד אסף דוק | 11:31 05/05/2016
חזרה מהודיה לאחר הסדר טיעון
ישראל | 11:17 13/10/2017
חזרה מהודיה לאחר הסדר טיעון
עו''ד אור הדאיה | 13:57 13/10/2017