חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | החמרת הענישה על נהיגה בשכרות

החמרת הענישה על נהיגה בשכרות

אלכוהול משבש את שיקול דעתו של הנהג וברחבי העולם מתרחשות תאונות דרכים על רקע זה. כל מדינה מחוקקת חוקים אחרים המתייחסים לנהיגה תחת השפעת אלכוהול וקובעת רף ענישה בהתאם. בישראל עד לאחרונה נפסל אוטומטית למשך שנתיים רישיונו של אדם שנתפס נוהג לאחר שתיית אלכוהול, בלי להתחשב בכמות האלכוהול ששתה או בנסיבות חייו. לאחרונה אישרה כנסת ישראל שינוי ברף הענישה בהתאם לכמות האלכוהול שנמצאה בדמו של הנהג. לעת עתה לא שונה החוק בנוגע לנהיגה תחת השפעת סמים והוא נשאר פסילה אוטומטית של שנתיים, לכל נהג שנמצא נוהג תחת השפעת סמים.

עבירת נהיגה בשכרות - משמעותה והעונש בצידה

החוק בישראל מחמיר על נהיגה בשכרות לאור ריבוי תאונות הדרכים. נהגים נוטים להקל ראש בהשפעה של האלכוהול על קבלת ההחלטות שלהם ובטוחים כי הם שולטים ברכב ובסיטואציה על הכביש, גם אם שתו קצת. אבל מחקרים הראו שמספיקה כמות קטנה של אלכוהול כדי לפגוע בשיפוט של הנהג, להאט את התגובות שלו ולגרום לתאונות משמעותיות. תאונות על רקע נהיגה בשכרות הובילו לפגיעה מיותרת בחיי אדם, ואזרחים נורמטיביים שנהגו בהתאם לחוק, נפגעו מנהגים ששתו אלכוהול.

לאור זאת נקבע בחוק הישראלי עונש מינימום לנהיגה במצב של שכרות, שמשמעותו היא כי העונש יוטל אוטומטית על אדם שהואשם בנהיגה בשכרות. דיני התעבורה מעוגנים בפקודת התעבורה משנת 1929 (ירושה מממשלת ארץ ישראל המנדטורית), והם כללו הוראות רישוי רכב, סעיפי עונשין על העבירות השונות והערכאות המשפטיות הרלבנטיות. בעשרים שנה האחרונות התקבלו מספר תיקונים לסעיפי הנהיגה בשכרות הכלולים בדיני התעבורה:

◻️  אפשר להטיל חובת בדיקת אלכוהול גם על נהג ללא כל חשד. שוטר יכול לעצור רכב שנוסע כחוק ולדרוש מהנהג לבצע בדיקת אלכוהול באמצעות מכשיר ינשוף.

◻️  מי שמסרב לדרישת השוטר דינו כשל אדם ששתה.

◻️  אם מכשיר המדידה מראה תשובה חיובית על שתיית אלכוהול, נטל ההוכחה הוא על הנבדק.

◻️  רמת האלכוהול הנדרשת לשם הגדרת נהיגה בשכרות נמוכה יותר במקרה של נהגים חדשים, נהגים צעירים ונהגי רכב ציבורי.  

עד לאחרונה עונש המינימום על נהיגה בשכרות היה פסילה אוטומטית של הרישיון למשך שנתיים. אם הייתה כבר קיימת בעבר הרשעה על עבירה זהה, פסילת הרישיון תהיה למשך ארבע שנים. בענישה זו היו כמה בעיות. למשל, העונש הוטל באופן אוטומטי בלי להתחשב ברמת האלכוהול שנמצאה בדמו של הנהג. בדרך זו אדם שחזר מחתונה ושתה כוס אחת, קיבל אותו עונש כמו אדם שחזר מפאב ושתה כמה כוסות בירה ווודקה והיה שיכור לחלוטין. היעדר מדרג בכמות האלכוהול גרם לחוסר אפקטיביות בענישה:

◻️  אנשים שכרו עו"ד מנוסים שעשו ככל יכולתם לשנות את העבירה, וכך הצליחו הנהגים להימנע מפסילת רישיונם.

◻️  בתי הדין לתעבורה התמלאו בבת אחת במאות ואלפי תיקים של נהגים שנתפסו עם רמת אלכוהול בדמם ואשר יש לשפוט אותם ולפסול את רישיונם. שופטי התעבורה, שמספרם מועט בישראל, לא עמדו בעומס וכך הנהגים המסוכנים התחמקו מעונשים והמשיכו לנהוג ולסכן את הציבור.

◻️  בתי המשפט לא התחשבו בנסיבות הנהג, כגון הסעת בן משפחה נכה, אדם שזקוק לרישיונו לשם עבודתו וכדומה. אנשים שלא יכלו לשכור עו"ד מנוסה סבלו מפסילה לעומת אנשים שהתמצאו בחוק ואשר נמלטו מהעונש פעם אחר פעם.

◻️  בפועל, לא חלה ירידה בכמות התאונות שנגרמו בגלל אלכוהול. בישראל שתיית אלכוהול במילא אינה הגורם המרכזי בגרימת תאונות דרכים. היעדר מדרג רמת האלכוהול והפסילה האוטומטית על כל כמות של שתייה, הביאה לפגיעה בנהגים נורמטיביים ולא לתפיסת הנהגים המסוכנים.

החמרת הענישה בעבירת נהיגה בשכרות

בנובמבר 2017 אישרה ועדת הכלכלה בכנסת, בראשותו של איתן כבל, את מדרג הענישה החדש לנהגים שיורשעו בנהיגה בשכרות. המדרג החדש קובע ענישה לפי רמת האלכוהול בדמו של האדם שנתפס נוהג לאחר ששתה. העונש על שתיית אלכוהול הוא פסילת מינימום, לפי המדרג הבא:

◻️  נהג שהורשע ללא דגימת אלכוהול, צפוי לפסילת רישיונו למשך חצי שנה.

◻️  נהג שבגופו נמצא אלכוהול בריכוז של פי 1.5 מהמותר, צפוי לפסילה של שנה.

◻️  נהג שבדמו נמצא אלכוהול בריכוז של פי 3 ויותר מהמותר, צפוי לפסילה של 3 שנים.

◻️  נהגים חדשים, צעירים ונהגי רכב ציבורי שנוהגים על רכב כבד ואשר בדמם נמצא אלכוהול בשיעור של יותר מפי 1.5 מהמותר, צפויים לפסילת מינימום של 3 שנים.

◻️  נהג שיורשע בנהיגה תחת השפעת אלכוהול בפעם השנייה בתוך תקופה של שנתיים, יהיה צפוי לעונש כפול ממה שקיבל בפעם הקודמת – בין שנה ועד 6 שנים.

נוסף על שינויים אלה, החליטה הוועדה לאשר את הרחבת שיקול הדעת של בתי המשפט. בדרך זו הם יוכלו להתחשב בנסיבות כל מקרה ולפסוק עונשים קלים יותר, בהתאם לנימוקים שיירשמו בפסק הדין. למשל, אם אדם שהיה מכור לאלכוהול עבר שיקום, מהו מקצועו של האדם וכדומה.

לעת עתה הוחלט שלא לשנות את הענישה הקשורה לנהיגה תחת השפעת סמים. פסילת מינימום של שנתיים תוטל על אדם שיורשע בנהיגה תחת השפעת סמים, בלי מדרג כמו שנקבע כעת בנהיגה תחת השפעת אלכוהול.

זומנת לבית משפט לתעבורה בעקבות כתב אישום על נהיגה בשכרות?

נהיגה תחת השפעת אלכוהול היא עבירה חמורה בישראל, על אף העובדה שזהו לא הגורם המרכזי לתאונות הדרכים הרבות במדינה. המטרה של הכנסת המדרג החדש היא לאתר את הנהגים המסוכנים ששתו אלכוהול בכמות גדולה ולהענישם בהתאם. בכל מקרה ובו נתפסתם נוהגים תחת השפעת אלכוהול, מומלץ להיוועץ עם עורך דין על מנת להבין את משמעות העבירה לפי המדרג החדש ואת השלכותיה לעניין העונש הצפוי לכם.

דיון בבית משפט לתעבורה בעבירה של נהיגה בשכרות יכול לגרור אחריו מגוון עונשים כגון: מאסר מאחורי סורג ובריח, שלילה למשך שנתיים מינימום של רישיון הנהיגה, שלילה על תנאי וקנס כספי גבוה. עורך דין המתמחה בדיני תעבורה יכול להביא לא אחת לזיכוי או להפחתה משמעותית של העונש בגין עבירת נהיגה תחת השפעת אלכוהול. לכן, אתה זקוק לעורך דין לתעבורה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך בכותלי בית המשפט. צוות עורכי הדין שלנו, ביניהם גם יוצאי הפרקליטויות השונות ורשויות האכיפה, פועל במקצועיות ומסירות על מנת ולהגן על זכויותייך. המשרד מונה צוות אנשים מוכשר וייחודי המתורגל בחשיבה "מחוץ לקופסה" למציאת פתרונות מקוריים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצון המטופל

במידה והוגש נגדך כתב אישום בגין עבירת נהיגה בשכרות פנה ללא דיחוי להתייעצות עמנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
נהיגה בשכרות | עורך דין נהיגה בשכרות | עונש על נהיגה בשכרות | נהיגה בשכרות נהג חדש | נהיגה בשכרות נהג צעיר | נהיגה בשכרות בפעם השנייה | נהיגה בשכרות בפעם השלישית | נהיגה בשכרות בפעם השנייה ומעלה | שלילה עקב נהיגה בשכרות | עונשים על נהיגה בשכרות בפעם השנייה ומעלה | עונש מינימום על נהיגה בשכרות | ענישה על נהיגה בשכרות | עונשים על נהיגה בשכרות | ענישה בעבירת נהיגה בשכרות | עונש על נהיגה בשכרות בפעם השנייה | עונש על נהיגה בשכרות בפעם השלישית | החמרת הענישה על נהיגה בשכרות

הצלחות המשרד בתחום
ביטול פסק דין בשל חשש לעיוות דין ללקוח שנשפט בהעדרו בתיק נהיגה בשכרות 59 ימי פסילה בלבד ללקוח שנהג תחת השפעת סמים ובקלות ראש ביטול כתב אישום ללקוח שהואשם בעבירות גניבה קבלת חנינה מנשיא המדינה ללקוח שהורשע בעבירות תקיפה לשם גניבה והחזקת סכין ענישה מקלה: מאסר על תנאי בלבד לאחות סיעודית בבית חולים פסיכיאטרי שתקפה מטופלת שחרור ממעצר חשוד בעבירות אלימות במשפחה עקב תלונת שווא

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
נהיגה בשכרות פעם שנייה
ינון | 23:06 16/10/2016
נהיגה בשכרות פעם שנייה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 07:05 18/10/2016
נהיגה בשכרות - סמים
ויקטור | 17:41 04/06/2015
נהיגה בשכרות - סמים
עו''ד אסף דוק | 18:14 04/06/2015
עבירת נהיגה בשכרות
יובל | 20:00 20/11/2014
עבירת נהיגה בשכרות
עו''ד חזי כהן | 16:36 22/11/2014