חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | מה העונש על נהיגה בשכרות?

מה העונש על נהיגה בשכרות?

נהיגה בשכרות נחשבת לעבירה חמורה שהעונשים בגינה כבדים. יש חשיבות למספר הפעמים בהן נתפס אדם כשהוא נוהג בשכרות, וכמו כן, קיים הבדל בין עבירה של נהיגה תחת השפעת אלכוהול ובין עבירה של נהיגה בשכרות. עו"ד אסף דוק מסביר מהו העונש על נהיגה בשכרות, מה ההבדל בין נהיגה בשכרות ונהיגה תחת השפעת אלכוהול, כיצד ניתן להקל בעונש, ומה יחמיר אותו.

ענישה מרתיעה

העונשים הקבועים בחוק לעבירות של נהיגה בשכרות הם גבוהים, ולעיתים בלתי פרופורציונאליים לחומרת העבירה, בייחוד כאשר לא התרחשה כל תאונה ולא היו נפגעים. ההיגיון מאחורי הענישה החמורה הוא רצונו של המחוקק להרתיע אנשים מלנהוג כשהם שיכורים, ולהפחית את מספר הנפגעים בתאונות הדרכים. נהיגה תחת השפעת אלכוהול נחשבת מסוכנת עקב השילוב הקטלני של  נהיגה פרועה מהרגיל עם יכולת תגובה איטית מהרגיל. אם ענישה מחמירה היא הדרך להתמודד עם הבעיה, זהו נושא לדיון אחר. מה שבטוח הוא שהעונשים הקבועים בחוק עבור עבירות של נהיגה תחת השפעת אלכוהול או נהיגה בשכרות הם חמורים במכוון, על מנת לייצר הרתעה. כיון שהענישה אינה מידתית, וכיוון שכאשר נקבע עונש מינימום יכולתו של השופט להקל בעונש מוגבלת, כדאי שכל נהג יידע מה הוא העונש הצפוי למי שנאשם בנהיגה בשכרות.

העונשים הקבועים בחוק

מי שנתפס כשהוא נוהג בשכרות צפוי לשלילת רישיון לתקופה של לפחות שנתיים בנוסף לכל עונש אחר שיוטל עליו כמו קנסות, שלילת רישיון על תנאי, ומאסר על תנאי. מי שכבר נתפס על נהיגה בשכרות בשנה האחרונה, וזו העבירה השנייה של נהיגה בשכרות בגינה הוא נתפס צפוי לשלילת רישיון של מינימום ארבע שנים. עונשי המינימום לא מאפשרים לשופטים להקל בעונש של נהג מעבר למינימום הקבוע בחוק. כך יוצא שאדם שנתפס כשבדמו ריכוז של מעל 50 מיליגרם אלכוהול לליטר דם, חשוף לשלילת רישיון של שנתיים מינימום, ובנוסף לכך קנסות, ועונשים כולל מאסר על תנאי. כל זאת גם אם מדובר באדם שלא היה מעורב בשום תאונה, ולא גרם נזק לא לרכוש ולא לאדם אחר. משום כך, חשוב לפנות לעורך דין תעבורה, שיידע לנצל את הכלים העומדים ברשותו לשינוי כתב האישום לנהיגה תחת השפעה, ולהקלה בעונש, ואף לביטול כתב האישום וסגירת התיק.

מתי נהג ייחשב שיכור?

על פי החוק בישראל, מי שבדמו ריכוז של מעל 50 מיליגרם אלכוהול במאה מיליליטר של דם, או ריכוז של מעל 240 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אויר נשוף נחשב לשיכור. מדובר בכמות אלכוהול שהיא פחות או יותר שוות ערך לשתיית שליש ליטר בירה.  כיוון שאמינות בדיקת הינשוף מוגבלת, בכדי להימנע מטעויות, משטרת ישראל מגישה אישומים על נהיגה בשכרות רק עבור מי שריכוז האלכוהול אצלם עומד על לא פחות מ  290 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אויר נשוף. כמו כן, מי שנוהג כשבגופו סם מסוכן כלשהו, בכל ריכוז וכן מי ששותה בזמן שהוא נוהג או ממונה על הרכב, ייחשב כמי שנהג בשכרות.

בדיקת שכרות

שוטר שתופס נהג החשוד בנהיגה בשכרות רשאי לבקשו לנשוף לתוך נשיפון – מכשיר מדידת ריכוז האלכוהול באוויר, במידה ובדיקת הנשיפון מראה אינדיקציה לנהיגה בשכרות, יבקש השוטר מן הנהג לבצע מספר פעולות על מנת לאמוד את יכולת השליטה הגופנית שלו. בין השאר יכול השוטר לבקש מן הנהג לצעוד הלוך ושוב על קו ישר, להביא יד אל קצה האף וכיוצא בזה פעולות שמי שמצוי תחת השפעת אלכוהול יתקשה לבצע. לאור ממצאי הבדיקה הגופנית ישקול השוטר אם להמשיך לבדיקת ינשוף ובדיקת דם, והאם לעכב את הנהג לתחקור, שלילת רישיון זמנית וזימון הנהג להתייצב במשטרה לדיון בו יוחלט אם לשלול את רישיונו ולזמנו למשפט.

נהיגה בשכרות או נהיגה תחת השפעה

למרות ששתי הגדרות אלו נשמעות דומות זו לזו, מבחינת החוק קיים ביניהן הבדל גדול, כאשר על עבירה של נהיגה תחת השפעת אלכוהול מוטלים עונשים קלים יותר. לדוגמה, בתפיסה ראשונה של עבירת נהיגה תחת השפעת אלכוהול העונש יהיה שלילת רישיון לתקופת מינימום של 3 חודשים, בעוד שכאשר מדובר בנהיגה בשכרות, תקופת המינימום של שלילת הרישיון תהיה שנתיים. מסיבה זו, ברוב המקרים, פעולה לשינוי סעיף האישום לנהיגה תחת השפעה יכולה להביא להקלה משמעותית בעונש. יחד עם זאת, קיימים מקרים נדירים, כמו כאשר מדובר בתאונה עם הרוגים, בהם עדיף להשאיר את האישום על נהיגה בשכרות, כיוון שכך לא יואשם הנהג בהריגה, אלא בגרימת מוות ברשלנות.

ענישה לא מדורגת

אלכוהול משפיע על כל אדם בדרך אחרת, ולכן קביעת אומדן שכרות שיהיה זהה עבור כולם היא משימה בלתי אפשרית. כך יוצא שבעוד שיש אנשים שלאחר שתיית שליש כוס בירה יוכלו לתפקד כרגיל, אחרים כבר יושפעו מן האלכוהול שבדמם. מבחינת החוק, אין זה משנה אם רמת האלכוהול באוויר שאתם נושפים היא 300 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אויר, או 600 מיקרוגרם, כך או אחרת הנהג נחשב שיכור, והעונשים זהים. חשוב לדעת – עבור נהג חדש ונהג צעיר הגדרת נהיגה בשכרות מחמירה הרבה יותר: ריכוז של 10 מיליגרם אלכוהול ב100 מיליליטר דם, או 50 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אויר נשוף.

נסיבות מקלות

בידי עורך הדין לתעבורה מצויים מספר כלים שיכולים להביא להקלה בעונש, ביניהם:

◻️  שינוי כתב האישום מנהיגה בשכרות לנהיגה תחת השפעה.

◻️  הוכחה כי לא נעשתה בדיקת מאפייני שכרות  תקינה

◻️  ערעור על דרך ביצוע בדיקת הינשוף.

◻️  נסיבות אישיות – נסיבות אישיות מיוחדות יכולות להביא להקלה בעונש, כולל היתר נהיגה על רכב עבודה כמו טרקטור או מלגזה, בזמן שלילת הרישיון, או התחשבות בתרומתו של אדם לקהילה ובעברו הנקי מעבירות תנועה של הנהג.

◻️  הוכחת כשלים באיסוף הראיות.

הדוגמאות שלהלן הן רק חלק מכליו של עורך הדין לתעבורה להשגת הקלה בעונש עבור מרשו. כל מקרה הוא שונה ויש להתייחס לכל מקרה על פי נסיבותיו, בכל מקרה ישתמש עורך הדין בכלים המתאימים ביותר, על פי מיטב שיקול דעתו. מה שחשוב הוא לוודא שאתם מקבלים ייצוג מקצועי , ולכן יש לפנות לעורך דין תעבורה בהקדם האפשרי.

סירוב לבדיקת שכרות

נהגים רבים טועים לחשוב שסירוב לבדיקת נשיפה ימנע מהם אישום על נהיגה בשכרות. ובכן, כדאי שתדעו שההיפך הוא הנכון. נהג המסרב לעבור בדיקת נשיפה נחשב אוטומטית כמי שנהג בשכרות, וצפוי להתמודד עם כתב אישום, כאשר בדיעבד יהיה קשה להוכיח שלא היה שיכור. חשוב לדעת - על השוטר להסביר לנהג את תוצאות הסירוב, בכדי לוודא שהוא מודע להשלכותיו. במידה ונמנע השוטר מלהודיע לנהג מראש שסירוב לבדיקה יוביל לאישום בנהיגה בשכרות, יכול עורך דין תעבורה להביא לביטול כתב האישום.

זכות ההיוועצות בעורך דין טרם בדיקת השכרות או הליך השימוע בפסילה מנהלית

בסוגיית זכות ההיוועצות למי שנחשד בעבירת נהיגה שכרות (נהיגה תחת השפעת אלכוהול או נהיגה תחת השפעת סמים), נפסק לאחרונה, על ידי בית המשפט העליון, ברע"פ 2538/11 אבי בר נ' מדינת ישראל, ומאוחר יותר אף ברע"פ 6084/11 פרוקופץ נ' מדינת ישראל, כי אין מניעה לאפשר לנהג להיוועץ טלפונית עם עורך דינו, בגדרי דקות אחדות, בזמן שהשוטרים מכינים את מכשיר הינשוף לבדיקת השכרות. יחד עם זאת, בית המשפט הדגיש כי זכות ההיוועצות של חשוד בנהיגה בשכרות שונה מזכות ההיוועצות של חשוד בעבירות פליליות אחרות, זאת משום שבבדיקת השכרות קיימת דחיפות לביצוע הבדיקה בהקדם אחרת הדבר עלול לפגוע בהליכי החקירה ובתוצאות הבדיקה.

במקרה שעוכבתם על-ידי שוטר תנועה בחשד לנהיגה בשכרות, עשו לעצמכם כלל ברזל והיוועצו עם עו"ד עוד בטרם בדיקת השכרות, ואם נלקחתם לתחנת המשטרה לצורך חקירה - שמרו על זכות השתיקה עד הגעתו של עו"ד לתעבורה לתחנה. חקירת משטרה לאו מילתא זותרא היא. בשגרה אתם מתנהלים באופן נורמטיבי וחיים בתחושה של "לי זה לא יקרה", אולם במידה ומקרה כזה אכן קורה זכרו לשמור על זכות השתיקה ולהמתין להגעתו של עורך דין לתחנת המשטרה. נוכח חשיבותה הרבה של החקירה המשטרתית ונוכח ההשלכות מרחיקות הלכת שעשויות להיות לה על המשך ניהול ההליך הפלילי נגדכם, חשוב להיוועץ עם עורך דין הבקיא ברזי המשפט והפסיקה טרם החקירה. למרות שאין חובה להיוועץ בעו"ד, ברור לכל כי התייעצות משפטית עוד בטרם הגעתך לחקירה במשטרה עדיפה על פני ייעוץ בדיעבד ותיקון טעויות שנעשו במהלך החקירה.

הוגש נגדך כתב אישום בגין נהיגה בשכרות בבית משפט לתעבורה?

אם נתפסתם בחשד לנהיגה בשכרות, נערכה לכם בדיקת ינשוף וזומנתם להתייצב במשטרה לדיון בעניינכם, פנו לעורך דין תעבורה בהקדם האפשרי. טיפול מהיר ויעיל בתיק האישום מהשלב הראשון יאפשר הקלה בעונש, ולעתים יוכל אף להביא לביטול התיק. נהיגה בשכרות נחשבת לעבירת תעבורה חמורה, ושלילת רישיון לתקופה של שנתיים אינה עניין של מה בכך, שלא לדבר על מאסר בפועל וקנסות. בכדי למנוע אישומים ועונשים כבדים, פנו בהקדם האפשרי לעורך דין מומחה לענייני תעבורה.

דיון בבית משפט לתעבורה בעבירה של נהיגה בשכרות יכול לגרור אחריו מגוון עונשים כגון: מאסר מאחורי סורג ובריח, שלילה למשך שנתיים מינימום של רישיון הנהיגה, שלילה על תנאי וקנס כספי גבוה. עורך דין המתמחה בדיני תעבורה יכול להביא לא אחת לזיכוי או להפחתה משמעותית של העונש בגין עבירת נהיגה תחת השפעת אלכוהול. לכן, אתה זקוק לעורך דין לתעבורה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך בכותלי בית המשפט. צוות עורכי הדין שלנו, ביניהם גם יוצאי הפרקליטויות השונות ורשויות האכיפה, פועל במקצועיות ומסירות על מנת ולהגן על זכויותייך. המשרד מונה צוות אנשים מוכשר וייחודי המתורגל בחשיבה "מחוץ לקופסה" למציאת פתרונות מקוריים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצון המטופל

במידה והוגש נגדך כתב אישום בגין עבירת נהיגה בשכרות פנה ללא דיחוי להתייעצות עמנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
נהיגה בשכרות | נהיגה תחת השפעת סמים | עורך דין נהיגה בשכרות | נהיגה תחת השפעת אלכוהול | עונש על נהיגה בשכרות | נהיגה בשכרות נהג חדש | עונש על נהיגה תחת השפעת אלכוהול | נהיגה בשכרות בפעם השנייה | נהיגה בשכרות בפעם השלישית | שלילה עקב נהיגה בשכרות | עונשים על נהיגה בשכרות בפעם השנייה ומעלה | עונש על נהיגה תחת השפעת סמים | עונש מינימום על נהיגה בשכרות | ענישה על נהיגה בשכרות | עונשים על נהיגה בשכרות | עונש על נהיגה בשכרות בפעם השנייה | עונש על נהיגה בשכרות בפעם השלישית

הצלחות המשרד בתחום
ביטול פסק דין בשל חשש לעיוות דין ללקוח שנשפט בהעדרו בתיק נהיגה בשכרות 59 ימי פסילה בלבד ללקוח שנהג תחת השפעת סמים ובקלות ראש הפרקליטות החליטה לגנוז תיק אונס חמור כנגד לקוח המשרד שחרור ממעצר לקוחה בעבירות תקיפה וניסיון דריסה שחרור ממעצר חשוד באונס בתוך המשפחה ענישה מקלה: מאסר על תנאי בלבד לאחות סיעודית בבית חולים פסיכיאטרי שתקפה מטופלת

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
החזקת סמים ברכב והזמנה למשפט על נהיגה תחת השפעת סמים
גלעד | 09:04 03/09/2016
החזקת סמים ברכב והזמנה למשפט על נהיגה תחת השפעת סמים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 09:48 03/09/2016
נהיגה תחת השפעת אלכוהול
אחד | 23:40 06/07/2014
נהיגה תחת השפעת אלכוהול
עו''ד חזי כהן | 19:04 07/07/2014
נהיגה מעל המותר בכביש עירוני - נהג חדש
אורי | 21:29 06/06/2014
נהיגה מעל המותר בכביש עירוני - נהג חדש
עו''ד חזי כהן | 15:01 09/06/2014