חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | צו הרחקה נגד שכן - צווי הרחקה בין שכנים

צו הרחקה נגד שכן - צווי הרחקה בין שכנים

יחסי שכנות יכולים להיות מקור לנחת וקרבה, או מוקד של עוינות ורגשות שליליים. סכסוכי שכנים הם תופעה נפוצה ומטרידה, החוצה מגדרים ואוכלוסיות, ומשותפת לבני האדם באשר הם. כאשר נוצרה סיטואציה בה סכסוכי שכנים מביאים להטרדות, איומים ופעולות אלימות ועוינות שונות, ניתן לפנות בבקשה להוציא צו הרחקה לשכן. מה זה אומר, מתי ניתן להוציא צו הרחקה, והאם כדאי לכם לעשות זאת? עו"ד אסף דוק מסביר על כך בשורות הבאות.

הקלות הבלתי נסבלת של הסכסוך

לכאורה, לכל אחד יש אינטרס לשמור על יחסים טובים עם שכניו, שהרי שכנות טובה מייצרת תחושת ביטחון, קרבה, תמיכה, מפגשים חברתיים ועוד. דיירים בבתים משותפים המשכילים לחיות יחדיו בכבוד הדדי יכולים להשקיע יחד בטיפוח סביבת הבניין, לקיים פעילויות חברתיות משותפות, ולתרום לאיכות חייהם של דיירי הבניין, לתחושת הרווחה ואף לתחושת הביטחון שלהם. לעומת זאת, סכסוכי שכנים מייצרים תסכול, כאב, בדידות, עלבון  וזעם, ויכולים להפוך את חיי השכנים לבלתי נסבלים. במקרים רבים, תחילתו של הסכסוך היא אי הבנה או מחלוקת של מה בכך, אך בשל הרגישות הגבוהה של כל אחד לפרטיותו ולכבודו, סכסוך פעוט יכול בקלות ובמהירות להסלים ולמרר את חייהם של כל הצדדים המעורבים בו.

איומים והטרדות

כאשר אחד משכניכם מוצא לנכון להטריד אתכם, לנקוט כלפיכם באלימות , להפריע את מנוחתכם ולאיים עליכם, אין שום סיבה  שתצטרכו לסבול התנהגות זו, והחוק מאפשר לכם לנקוט בצעדים שונים בכדי למנוע את הישנות התופעה. אחד האמצעים היעילים הוא הוצאת צו הרחקה לשכן, אשר יאסור עליו להתקרב לביתכם או רכושכם, וימנע את המשך הפורענות וההטרדה. כדי שמעשיו של השכן יוגדרו כהטרדה אין הכרח שיפגע בכם פיזית, מספיק שנקט באמצעי הטרדה שונים ובכך ערער את שלוותכם, פגע באיכות חייכם והפר את פרטיותכם.

מתי ניתן להגדיר שכן כשכן מטריד

על פי החוק למניעת הטרדה מאיימת ניתן להגדיר כהטרדה מאיימת כל התנהגות הפוגעת בחופש, בפרטיות ובשלוות נפשו של אדם. מקרי ההטרדות נבדלים זה מזה ומגוונים, ויש להתייעץ עם עורך דין מומחה בכדי לקבוע האם המקרה שלכם אכן מצדיק הוצאת צו למניעת הטרדה מאיימת נגד שכן שמטריד את מנוחתכם או נוהג כלפיכם באלימות. בין השאר ניתן להגדיר את המעשים הבאים כהטרדה:

◻️  אלימות פיזית שנוקט מטריד כנגד שכנו.

◻️  אלימות מילולית מצד מטריד כלפי שכנו.

◻️  איומים של מטריד לפגוע ברכוש של שכנו, או ברכוש משותף.

◻️  הטרדה טלפונית, וכן ניסיונות חוזרים ליצירת קשר בדרכים שונות.

◻️  הטרדה מכוונת של מנוחת השכן באמצעות רעש.

◻️  בילוש ומעקב שמבצע מטריד אחרי שכניו.

◻️  חדירה של מטריד לפרטיותם של שכניו באמצעות הצצה או באמצעות מצלמות.

כאמור, הדוגמאות הן רבות מספור ושונות זו מזו. באופן כללי ניתן לומר שאם שכנכם גורם לכם במתכוון אי נוחות, מצוקה, מאיים עליכם, על רכושכם או על בני משפחתכם, מפריע לשנתכם וחודר לפרטיותכם, הרי שמדובר בהטרדה מאיימת, ולכן יש מקום לפנות בבקשה להוצאת צו הרחקה.

מי יכול להגיש בקשה להוצאת צו הרחקה לשכן?

כל אדם החווה איומים, הטרדות והצקות מצד אחד משכניו רשאי להגיש בקשה להוצאת צו הרחקה, שהוא למעשה צו מניעת הטרדה מאיימת כנגד השכן המטריד. בנוסף, יכול נציג מטעמו של הנפגע (כמו עורך דינו) להגיש את הבקשה, וכן עובדים סוציאליים, המשטרה והיועץ המשפטי.

כיצד מגישים בקשה למניעת הטרדה מאיימת כנגד שכן?

על מנת להוציא צו הרחקה נגד שכן מטריד, יש למלא טופס בקשה, לצרף אליו תצהיר שאומת על ידי עורך דין, ולהגישם לבית המשפט. בבקשה יש לכלול את הנסיבות והאירועים בגינם מוגשת הבקשה, וכן את המגבלות שמבקש הנפגע להשית על הפוגע. בנוסף לכך, יש לצרף לבקשה ערובה לפיצוי עבור הפוגע, במידה ובית המשפט יסרב להיענות לבקשתכם, ויראה בה מהלך קנטרני הפוגע בשכן המטריד. ניתן להגיש בקשה במעמד צד אחד, במקרה זה יינתן צו הרחקה למשך שבוע, ובהמשך יהיה צורך לקיים דיון במעמד שני הצדדים כדי לקבל צו הרחקה למשך זמן ארוך יותר. כדי להגדיל את הסיכוי שבית המשפט ייעתר לבקשת הוצאת צו למניעת הטרדה מאיימת לשכן מטריד, מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין מנוסה.

לכמה זמן תקף צו הרחקה לשכן מטריד?

צו הרחקה לשכן מטריד ניתן לתקופה של חצי שנה, מתוך תקווה שבמשך הזמן הזה הדברים יבואו על מקומם, ויושב השלום והסדר לשכונה. במידה ולאחר חצי שנה לא השתפרו פני הדברים, יכול בית המשפט להאריך את הצו . כאמור, במקרים בהם מוגשת בקשה במעמד צד אחד, יוצא צו הרחקה לתקופה של שבוע, ולאחריה יתקיים דיון במעמד שני הצדדים.

הפרת צו הרחקה לשכן מטריד

הפרת צו הרחקה היא עבירה פלילית, ובזכות זה, שכן מטריד שמפר הוראת צו מניעת הטרדה נחשב לעבריין ויכול להישלח בשל כך למאסר. במידה ושכנכם מפר את צו מניעת ההטרדה שהוצא נגדו, באפשרותכם להגיש תלונה למשטרה, אשר בסמכותה לעצור את השכן ולהגיש כנגדו כתב אישום פלילי.

הזכות לחיים שלווים

במקרים רבים של שכן מטריד מעדיף המוטרד לבלוע את הצפרדע ולקוות שהדברים בסופו של דבר יסתדרו מאליהם, מתוך רצון שלא לטלטל את הספינה, ולשמור על שקט לכאורה. במקרים אחרים, כאשר יש לו אפשרות לעשות זאת, בוחר המוטרד לעבור לבית אחר. אולם לא כל אחד ניחן באורך הרוח ויכולת הספיגה שמאפשרים להבליג על הטרדות מצד שכן, לא כל משפחה יכולה לבצע מעבר לבית אחר, ויתירה מכך, אין שום הצדקה לכך. לכל אחד יש את הזכות לחיות את חייו בשלווה, ללא הטרדות, איומים וגילויי אלימות שונים מצד שכניו. שכן מטריד שאינו מועמד על מקומו, סביר להניח שרק יחמיר את הטרדותיו ולא להיפך. ככל שיותר אנשים יתקוממו כנגד תופעות של אלימות והטרדה מצד שכניהם, כך יגדלו הסיכויים שכולנו נזכה לחיים איכותיים ונינוחים יותר. ככל שהטרדות מאיימות מצד שכנים לא יטופלו, יעלה הסיכוי שכל אחד מאיתנו יאלץ להתמודד עם התנהגויות אלימות אלו. משום כך, בכל מקרה של הטרדה מצד שכנים, רצוי לטפל בבעיה כמה שיותר מוקדם.

עתיד טוב יותר

האלימות בארץ ובעולם היא בעיה המתגלה בכל תחומי החיים, בבית הספר, בסופר השכונתי, במגרשי החנייה, ובחוף הים. כאשר אלימות זו חודרת לביתך ומאיימת על שלוות הנפש ואיכות החיים שלך ושל בני משפחתך, לעתים אין ברירה אלא לנקוט בפעולה מונעת. טמינת הראש בחול ותקווה שהבעיה תיפתר מאליה עלולה להביא להחרפת ההטרדות, והנזק שיכול להיגרם לבני משפחתך כשהם חיים תחת איום תמידי יכול להיות כבד מנשוא. כדי להגן על אזרחי ישאל ממטרידים למיניהם קיים מערך של הגנות והליכים בהם תוכלו לנקוט. במידה ונגרם לכם נזק פיזי, התעללות פיזית או  התעללות מילולית, תוכלו לפנות למשטרה, ובמידה ומדובר בהטרדה ממושכת ומכוונת, ניתן לבקש הוצאת צו הרחקה לשכן, אשר יהיה צפוי למאסר במידה ויפר אותו. אל תסכימו לחיות במציאות מאיימת שכזו, אפשרו לילדיכם להאמין שאפשר אחרת, ונקטו בצעדים הנדרשים כדי להרחיק את השכן המטריד מביתכם ומבני משפחתכם.

ליווי וייצוג משפטי

אמנם ניתן לבקש צו הרחקה לשכן מטריד בעצמכם, אך מומלץ להיוועץ בעורך דין מומחה בתחום, ובעל ניסיון מוכח. ייצוג וייעוץ של עורך דין יעזור לכם לקבל את הסעד וההגנה המירביים המגיעים לכם על פי החוק. עורך הדין ייעץ לכם באילו הליכים כדאי לכם לנקוט, וייצג אתכם בכל ההליכים.

שימוש לרעה בבקשת צו הרחקה לשכן מטריד

הוצאת צו הרחקה כנגד אדם פוגעת בזכויותיו, מגבילה את פעולותיו, ואף פוגעת בשמו הטוב. להבדיל ממקרים בהם מדובר במקרים של הטרדת אמת, יש מי שמוצאים את הדרך לנצל את ההליך לרעה. ניצול לרעה של הליכי צו הרחקה יכול להתרחש כאשר שני צדדים מסוכסכים ביניהם, ואחד הצדדים מבקש להוציא צו הרחקה כנגד הצד השני בכדי לזכות ביתרון בסכסוך. בכדי למנוע עד כמה שניתן ניצול כזה של ההליך, שופט שסבור כי בקשת צו ההרחקה היא קנטרנית והוגשה שלא בתום לב רשאי, בנוסף לשלילת הבקשה, להטיל על מגיש הבקשה לשאת בהוצאות המשפטיות של הצד השני, ואף לשלם לו פיצויים.

חווים הטרדות ואיומים מצד שכן? אתם לא לבד

אחת הבעיות הגדולות של מי שחשופים להטרדות ואיומים היא תחושת חוסר האונים והבדידות, היוצרות את הרושם שאין דרך להתמודד עם השכן המטריד. האמת היא שאינכם צריכים להתמודד עם שכן מטריד לבד, שכן החוק עומד לצידכם. אל תהססו לפנות לעורך דין מומחה לקבלת ייעוץ והכוונה. עורך דין מומחה ומנוסה בתחום יעזור לכם למצוא מוצא, ולהחזיר לעצמכם ולבני משפחתכם את איכות החיים, תחושת הביטחון והשלווה להם אתם זכאים בביתכם.

במידה ואתם חווים הטרדות ואיומים מצד השכנים, פנו ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאירו פרטים ונשמח לסייע ולהציע לכם מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
צו למניעת הטרדה מאיימת | סכסוך שכנים | תלונה במשטרה נגד שכנים | סכסוכי שכנים | סכסוך שכנים פלילי | הטרדה מאיימת של שכנים | צו הרחקה בין שכנים | צו למניעת הטרדה מאיימת בין שכנים | הטרדה מצד שכנים | איומים מצד שכנים | תלונות שווא של שכנים | עורך דין צו למניעת הטרדה מאיימת | תלונת שווא סכסוך שכנים | צו הרחקה נגד שכן | צווי הרחקה בין שכנים

הצלחות המשרד בתחום
שחרור חשוד ממעצר בעבירות אלימות במשפחה הוצאת צו הרחקה נגד אישה שחשדה שבעלה בוגד בה עם אחרת ביטול צו למניעת הטרדה מאיימת שהוצא בעקבות תלונת שווא במסגרת סכסוך שכנים ביטול צו הרחקה שהוצא נגד לקוח במסגרת סכסוך שכנים 4 חודשי עבודות שירות בלבד בעבירות של תקיפת זקן הגורמת חבלה של ממש ואיומים אי הרשעה לקטין שהשתתף בתקיפת ערבים שקיימו קשרים רומנטיים עם יהודיות

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
תלונת שווא על שוטר שכן
עופר | 13:14 03/04/2017
תלונת שווא על שוטר שכן
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:45 04/04/2017
המשך צו הטרדה מאיימת נגד שכן
משה | 16:31 20/02/2017
המשך צו הטרדה מאיימת נגד שכן
עו''ד אלעד שאול אלבז | 19:57 20/02/2017
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עומרי | 19:48 03/03/2014
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עו''ד חזי כהן | 22:44 04/03/2014