חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | בג"ץ הרחיב את זמן ההתיישנות על פגיעה מינית בקטינים

בג"ץ הרחיב את זמן ההתיישנות על פגיעה מינית בקטינים

שופטי העליון קבעו היום (30.7.19) בהחלטה תקדימית כי הורה מלווה בטיול בית ספרי אשר פגע מינית באחת התלמידות ייחשב למבוגר אחראי מבחינה פלילית, ובכך האריכו את תקופת ההתיישנות על העבירה, ואפשרו לנפגעת להתלונן ולדרוש קיום חקירה משטרתית בנושא.

הטרדה במסגרת המסע לפולין על-ידי הורה מלווה

המתלוננת יצאה לפני כחמש עשרה שנה למסע לפולין במסגרת בית הספר. במשך המסע, אחד מהורי התלמידים הצטרף לחבורת הנערים  כרופא מלווה. במהלך המסע ה"רופא" הזמין את המתלוננת לחדרו ופגע בה מינית, ולאורך המסע המשיך להטרידה ואף ניסה להיכנס לחדרה, אך הנערה מנעה זאת ממנו. לאחר שובה לארץ חלה התדרדרות במצבה הלימודי והנפשי של הנערה, ציוניה ירדו והיא סבלה מדיכאון ומהפרעות אכילה. רק לאחר שחלפו כעשר שנים מן הפגיעה, ולאחר טיפולים רבים, אזרה הנערה אומץ להתלונן, אולם התלונה נסגרה מחמת התיישנות.

תביעה אזרחית וחקירה פלילית

לאחר דחיית תלונתה מחמת התיישנות, הגישה הצעירה תביעה אזרחית כנגד העבריין. בית המשפט קיבל את טענותיה וקבע כי על הנאשם לפצותה בסכום של 177,000 ₪. בעקבות זכייתה במשפט החליטה המתלוננת להגיש בקשה לפתיחה בחקירה פלילית, ולאחר שבקשה זו נדחתה, ערערו על ההחלטה לבג"ץ. השופטים ביקשו להימנע מלהתערב בהחלטותיה ושיקוליה של הפרקליטות, אך יחד עם זאת ראו לנכון לקבוע כי במקרה הנדון ובמקרים דומים, יש להתייחס לעבריין כמבוגר אחראי מבחינה פלילית (בג"ץ 2634/16).

הארכת תוקף ההתיישנות

כאמור, שופטי העליון קבעו כי מבחינת אחריות פלילית יש לראות בהורה או רופא מלווה מטעם בית הספר מבוגר אחראי. כתוצאה מכך, תקופת ההתיישנות על פגיעה מינית בקטינים על ידי הורה או רופא מלווה בפעילות בית ספרית מתארכת בעשר שנים. עד לקביעה זו, נפגעים היו יכולים להגיש תלונה עד הגיעם לגיל 28, וכעת ביכולתם לעשות זאת עד הגיעם לגיל 38.

פגיעה מינית קשה בקטינים

מקרים של פגיעה מינית בקטינים במסגרת פעילות בית ספרית הם קשים ומסובכים, ועל אחת כמה וכמה כאשר הפוגע הוא הורה של אחד מחבריהם לספסל הלימודים. ההימנעות מחשיפה והגשת תלונה מותירה את הנפגעים בודדים וכואבים, ומחריפה את הפגיעה. יחד עם הקושי להתלונן בשל הבושה, תחושות האשמה והפחד מנידוי חברתי האופייניים לפגיעות מיניות באופן כללי, כאשר הפוגע הוא הורה של אחד מחבריהם של הנפגע או הנפגעת, נוסף גם לחץ חברתי וחשש לפגוע בחברם. לפגיעה מינית בקטינים יש השלכות קשות על הקורבנות והיא מותירה אותם מצולקים וכואבים, פוגעת בהישגיהם האקדמיים, בקשריהם החברתיים ובבריאותם הנפשית.

אומץ להתלונן

הסיבות לכך שנפגעי אלימות מינית בקטינים מגישים תלונה שנים רבות לאחר הפגיעה הן רבות. במקרים רבים הנפגעים חשים אשמה ובושה, ורק לאחר שנות טיפול רבות מגיעים למצב בו הם יכולים לעמוד בבית המשפט ולזעוק את זעקתם לצדק. במקרים אחרים הפגיעה כה קשה עד שהיא מודחקת, ורק לאחר שנים רבות עולה ומתגלה בפני הקורבן. ברבים מן המקרים הפוגע הוא מי שאמור לטפל ולהגן על הנפגע, ורק לאחר שהקורבן מתנתק מן הפוגע יש ביכולתו להגיש תלונה. החלת בג"ץ המאריכה את תקופת ההתיישנות על פגיעות מיניות בקטינים שנעשו על ידי הורה מלווה או רופא מלווה בפעילויות בית הספר פותחת צוהר לנפגעים ונפגעות נוספים, בתקווה שיוכלו לאזור את האומץ הדרוש ולהתלונן.

מבוגר אחראי

החידוש בפסיקת בג"ץ במקרה הנוכחי הוא שכעת ניתן לראות בהורה מלווה, רופא מלווה, שמרטף וכיוצא בזה כ"מבוגר אחראי" מבחינת החוק הפלילי. פירושו של דבר הוא שבכל מקרה של פגיעה מינית בקטין על ידי אחד מן הגורמים הנ"ל תקופת ההתיישנות על העבירות היא עד הגיעו של הנפגע לגיל 38, ולא כפי שהיה לפני כן עד גיל 28.

ליווי וייצוג משפטי בעבירות מין בקטינים

פגיעה מינית בקטין היא עבירה חמורה, ושיקומם של הנפגעים הוא תהליך ארוך וסבוך. במקרים רבים הגשת תביעה כנגד העבריין היא חלק משמעותי בתהליך השיקום של הנפגע. ככל שהפגיעה  תדווח ותטופל בהקדם, כך ניתן יהיה לפעול ביעילות רבה יותר לשיקום הנפגע ולהענשת העבריין. בכל מקרה של פגיעה מינית בקטין מומלץ לפנות בהקדם לעורך דין מומחה, שינחה אתכם כיצד לפעול בדרך הטובה ביותר, וכמו כן ילווה וייצג אתכם לאורך התהליך. גם אם הפגיעה התרחשה לפני מספר שנים, באפשרותכם להגיש תלונה ולדרוש שהדין ימוצה עם העבריין. כעת, ניתנה לנפגעות ונפגעי אלימות מינית על ידי מבוגרים אחראים במסגרת פעילות בית הספר הארכת זמן של עשר שנים להתיישנות העבירה, בכדי לאפשר למי שמרגישים בשלים לכך להתלונן ולתבוע את הצדק המגיע להם.

צוות עורכי הדין שלנו, ביניהם גם יוצאי הפרקליטויות השונות ורשויות האכיפה, פועל במקצועיות ומסירות על מנת ולהגן על זכויותייך. המשרד מונה צוות אנשים מוכשר וייחודי המתורגל בחשיבה "מחוץ לקופסה" למציאת פתרונות מקוריים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצון המטופל. במידה ופגעו בכם מינית, פנו ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאירו פרטים ונשמח לסייע ולהציע לכם מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות מין | עורך דין עבירות מין | התיישנות עבירות מין | עבירות מין בקטינים | תקיפה מינית של קטינים | עבירות מין בילדים | עבירות כלפי קטינים ונכים | חוק ההתיישנות | התיישנות חקירה | התיישנות עבירות ועונשים במשפט פלילי | עבירות מין בידי אחראי | עורך דין תקיפה מינית | בג"ץ 2634/16 | התיישנות עבירות מין בקטינים | התיישנות עבירות מין על ידי אחראי | התיישנות פגיעה מינית בקטינים

הצלחות המשרד בתחום
שחרור נאשם ממעצר בעבירות חמורות של מעשי סדום ומעשים מגונים בילדים בית המשפט העליון דוחה ערר המדינה על שחרור נאשם בעבירות מין חמורות בילדים שחרור ממעצר חשוד בעבירות מעשה מגונה בקטינה והטרדה מינית ביטול כתב אישום בעבירת מעשה מגונה בפומבי סגירת תיק פרקליטות בעבירות הצתה במזיד בהיעדר אשמה פלילית ביטול כתב אישום ללקוח בעבירות העסקה והלנה של שוהים בלתי חוקיים בנסיבות מחמירות

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
עבירה עוד כלפי עובד במקום העבודה
דליה | 13:32 10/01/2017
עבירה עוד כלפי עובד במקום העבודה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 14:58 07/02/2017
תקופת ההתיישנות על עבירת מין שביצעתי
נירעם | 21:15 12/03/2014
התיישנות עבירת מין שנעברה בקטין
עו''ד אסף דוק | 21:38 12/03/2014
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עומרי | 19:48 03/03/2014
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עו''ד חזי כהן | 22:44 04/03/2014