חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | מה עושים כשהמידע האישי שלנו דולף לרשת?

מה עושים כשהמידע האישי שלנו דולף לרשת?

בעולם הטכנולוגי של היום, המידע האישי שלנו נמצא בכל מקום – במחשב האישי, בטאבלט ואפילו בטלפון החכם שמלווה אותנו לאורך כל היום. אבל, למרות השדרוגים הטכנולוגיים, בלא מעט פעמים המידע הפרטי שלנו מתגלגל לרשת האינטרנט ללא ידיעתנו ויכול להסב לנו לא מעט נזק. עו"ד אסף דוק עושה לכם סדר בעולם המשפט המקוון ומסביר בדיוק מה צריך לעשות במידה והמידע שלכם דלף לרשת האינטרנט.

מה עושים כשהמידע האישי שלנו דולף לרשת האינטרנט?

בשנים האחרונות, אנחנו נמצאים בעיצומו של שדרוג טכנולוגי מתמשך, כזה שמאפשר לנו לקבל גישה למידע שלנו, בכל זמן ובמכל מקום הודות לשימוש בשרתי אחסון מרוחקים אשר זכו לכינוי מחשוב ענן. למעשה, כמעט כל אפליקציה בטלפון החכם או תוכנה במחשב ניגשת אל המידע שלנו המאוחסן בשרת מרוחק כשכל מה שמפריד בנינו לבין פרטים שלא היינו רוצים לחשוף הוא שם משתמש וסיסמה.

השדרוג הטכנולוגי מבטיח לנו גם רמת אבטחה גבוהה ומספק לנו את התחושה שהמידע האישי שלנו שמור בצורה מאובטחת ושאנחנו יכולים להיות רגועים. אבל, פעם אחר פעם, מתגלים עוד ועוד מקרים בהם חשבונות דואר אלקטרוני, חשבונות iCloud וחשבונות נוספים נפרצים ומספקים לכל דורש גישה למידע האישי ביותר שלנו, שכולל לא פעם – המון פריטים שרצינו להסתיר.

"העצה הטובה ביותר היא להימנע"

בני האדם חיים היום בחברה תובענית יותר שמציבה מולנו רף חברתי גבוה, כזה שמחייב אותנו לא פעם לפעול בצורה קיצונית, קשה או אפילו פרובוקטיבית יותר מאחרים על מנת לזכות בתשומת הלב שאנחנו מחפשים מאנשים מסוימים. המצב הזה מוביל צעירים רבים לספק תמונות ומידע אישי נוסף לגורמים לא מוכרים ברשת האינטרנט או לתת את אמונם המלא המכרים חדשים כדי לזכות באהדה.

העצה הטובה ביותר שנוכל לספק לכם במאמר זה היא להימנע. זכרו תמיד שאינכם יודעים מיהו האדם שנמצא מעבר למסך ועם מי אתם באמת מצוטטים ושמרו את המידע והתמונות הפרטיות שלכם לעצמכם. אם כבר צילמתם תמונות שכאלה שמרו אותן בכונן חיצוני נייד והצפינו אותו כך שלאף אחד חוץ מלכם לא תתאפשר גישה לכונן בכל מקרה שלא יגיעו.

נקודה נוספת חשובה היא לשים לב בדיוק – אילו תנאי שימוש אתם מאשרים בעת התקנה של אפליקציות שונות על הטלפון החכם או על מכשיר הטאבלט שלכם. בלא מעט מקרים, כאשר תתקינו את אפליקציית Picasa המוכרת של חברת Google או את אפליקציית Dropbox – סימון של וי קטן ללא ידיעתכם – יעתיק את כל התמונות מהטלפון החכם אל שרת מרוחק, כשכל מי שיהיה בעל שם המשתמש והסיסמה שלכם לאותו חשבון יוכל לקבל גישה אליו.

אם אתם עדיין מרגישים בטוחים - היזכרו בכל המקרים בהם שמעתם על תיבות דואר אלקטרוני רבות שנפרצו או על מתקפת האקרים שפרצה לאלפי חשבונות פייסבוק איתם אתם מתחברים לחשבונות האחסון שלכם.

מה החוק אומר על הפצת חומר אישי ללא אישור ברשת?

החוק המגדיר את נושא הפרטיות הגנת הפרטיות באינטרנט מוכר בשפה המשפטית בשם "חוק הגנת הפרטיות" שאר  מגדיר שני סוגים של פגיעה בפרטיותו של אחד – סנקציה אזרחית וסנקציה פלילית.

סעיף 4 בחוק הגנת הפרטיות מגדיר במפורש כי פגיעה בפרטיות היא עוולה אזרחית, והוראות פקודת הנזיקין (נוסח חדש) יחולו עליה בכפוף להוראות חוק זה". ולעומתו סעיף 5 באותו החוק מגדיר את העבירה כעבירה פלילית שדינה מאסר בפועל -  "הפוגע במזיד בפרטיות זולתו, באחת הדרכים האמורות בסעיף 2(1), (3) עד (7) ו- (9) עד (11) דינו- מאסר חמש שנים."

יחד עם זאת קובע החוק להגנת הפרטיות כי כל מי שמקים מאגר מידע אלקטרוני, מחוייב באבטחתו ולא לעשות במידע שאגר שימוש שונה מזה שהצהיר עליו. אבל, חשוב לזכור כי במבחן המציאות רבים מבעלי האתרים הפרטיים כלל אינם רושמים את מאגרי המידע שצברו במשפט המשפטים על פי חוק והזירה המקוונת פרוצה כמעט לחלוטין.

יחד עם זאת, חשוב לציין למרות ריבוי המקרים באחרונה, בתי המשפט והשופטים הדנים במקרים מסוג זה אינם בעלי הידע המקצועי הדרוש ולכן מקרים מסוג זה נידונים כעבירות חברתיות של הפצת חומר אישי ללא היתר ובמקרים רבים זוכים הנאשמים לעונשים קלים בלבד, לעומת הפגיעה הקשה בקורבנות המקרה.

זאת באופן הפוך לחלוטין ממקרים של עבירות פליליות הנוגעות לתחום הכלכלי, אשר נידונות בבית משפט מיוחד לנושאים כלכליים בידי שופטים מקצועיים הבקיאים בתחום. עד אשר יוקם בישראל בית משפט טכנולוגי, מקצועי, המכיר את הזירה המקוונת בה נערכים פשעים מסוג זה – תהא מלחמת הקורבנות קשה מנשוא גם במקרים שהדיון בעבירה הגיע אל כותלי בית המשפט.

גיליתם המידע שלכם הגיע לרשת ללא אישורכם? יש מה לעשות!

במקרים בהם גיליתם זליגה של חומר אישי אל רשת האינטרנט – חשוב להבדיל בין כמה מקרים שונים בכדי לפעול באופן הנכון ביותר לצורך השגת המטרה:

הפצת חומר אישי באתר ישראלי

המקרה הראשון הוא הפשוט ביותר מבין השלושה ודן במקרה בו גיליתם כי המידע האישי שלכם מופיע באתר ישראלי מוכר פחות או יותר. במקרה זה תוכלו לפנות אל בעלי האתר באופן עצמאי או באמצעות עורך דין ולדרוש את הסרת התמונה, הסרטון או כל מידע אחר. במידה ואין בידכם את דרכי ההתקשרות של מפעיל האתר ניתן להגיע אליו באמצעות רשם הדומיינים אשר רשם את כתובת האינטרנט של האתר או דרך ספק שירותי האחסון המפעיל את האתר.

הפצת חומר אישי באתר בעל נציגות ישראלית

במקרים מורכבים יותר, תגלו כי המידע האישי שלכם הופך באתר שאין פועל מתוך מדינת ישראל, אך יש לו נציגות בישראל. הכוונה היא לאתרים מוכרים ברחבי העולם כמו אתרים הפועלים תחת רשת האתרים של גוגל (You Tube,Google+ וכדומה), אתר פייסבוק שהקים לאחרונה נציגות ישראלית ואתרים נוספים.

במקרים מסוג זה, עוד לפני הפנייה אל משטרת ישראל והגשת תלונה מסודרת, תוכלו לפנות אל עורך דין פלילי העוסק בתחום עבירות הרשת ולהגיש בקשה מסודרת להסרת המידע מתוך האתר. מן הראוי לציין כי החברות פועלות באופן מלא לטובת הפונים ומסירה את המידע במהירות, הרבה לפני שזה הספיק להתגלגל הלאה לאתרים נוספים ברשת האינטרנט.

במידה והפניה המקורית לא סייעה – עדיין שמורה לכם האפשרות להגשת תלונה לעבירה פלילית כנגד האתר, בגין הפצת חומר אישי ללא אישור וכמובן כנגד מפיץ המידע הראשי אשר קיבל את המידע מכם או גנב אותו באמצעים טכנולוגיים והפיץ אותו הלאה.

הפצת חומר אישי בעל ללא נציגות ישראלית

כאשר מדובר במקרים מורכבים יותר של הפצת חומר אישי באתר שאינו מאוחסן בישראל ושאין לו נציגות בישראל – הפנייה אל משטרת ישראל הכרחית בליווי עורך דין היא חיונית. יחד עם זאת חשוב לציין כי משטרת ישראל הינה גוף הפועל בתוך תחומי מדינת ישראל ולמעט מקרים קשים בהם מעורבים האינטרפול וה-FBI האמריקאי, ידה של המשטרה קצרה מלספק פתרון מהותי במהירות בשל כוח אדם מצומצם.

יחד עם זאת, בכוחה של משטרת ישראל בצירוף צו בית משפט לחייב את ספקיות האינטרנט בישראל לחסום גישה לאתר זה או אחר בו בוצעה עבירה של פרסום מידע אישי ללא היתר מכל סוג שהוא.

לסיכום - שמרו על המידע האישי שלכם באופן מקומי ובצורה מוצפנת, שימו לב לכל פרט ולתנאי השימוש בכל אפליקציה שאתם מתקינים ובכל אתר אליו אתם נרשמים והשתמשו בסיסמאות מורכבות וארוכות ככל שניתן על מנת להקשות על גורמים עוינים המבקשים גישה למידע האישי שלכם. אם כבר נפגעתם, פנו בדחיפות לעורך דין פלילי שיסייע לכם לטפל בבעיה במהירות האפשרית לפני שזו תהפוך לקשה בהרבה.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות מחשב | עבירות מחשב ואינטרנט | פגיעה בפרטיות באינטרנט | חוק הגנת הפרטיות | חוק המחשבים | הגנת הפרטיות באינטרנט | עוולות מחשבים | חדירה לחומר מחשב | הסרת סרטון מיוטיוב | הסרת סרטון מפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
אבי דוביצקי (צייד הפדופילים) חויב לשלם ללקוח המשרד 300,000 ש"ח בגין לשון הרע סגירת תיק פלילי ללקוח שנחקר בגין הטרדה מינית באינטרנט סגירת תיק ללקוח שייבא סמים באינטרנט סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בעבירות מחשב וקבלת דבר במרמה ביטול הרשעתו של עובד ציבור בכיר בעבירות מרמה והונאה חמורות ועבירות כלכליות סגירת תיק פרקליטות כנגד לקוח שנחשד במעשים מגונים באינטרנט

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
תכנית בערוץ 2 מחפשת נפגעי עבירות מחשב ואינטרנט
עו''ד אסף דוק | 10:16 22/06/2015
תכנית בערוץ 2 מחפשת נפגעי עבירות מחשב ואינטרנט
עו''ד אסף דוק | 10:13 22/06/2015
תכנית בערוץ 2 מחפשת נפגעי עבירות מחשב ואינטרנט
רונית | 13:48 23/06/2015
חק הגנת הפרטיות
מאי | 09:23 15/10/2015
חק הגנת הפרטיות
עו''ד אלון שליכטר | 15:57 15/10/2015