חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | הטרדה מינית באינטרנט

הטרדה מינית באינטרנט

האינטרנט הינה המצאה גאונית אשר הביאה להקלה משמעותית בחיינו באספקטים שונים והפכה את השגרה שלנו לכזאת המאפשרת לסיים פעולות שבעבר לקחו זמן משמעותי בלחיצת כפתור. עם זאת כלי זה שאמור לשמש אותנו באופן מוסרי ופרודקטיבי לעיתים משמש גם ככר לפעילות מינית נרחבת ואשר חלקה אינו חוקי וחושף את העוסק בכך להפרות של החוק הפלילי ובכללן האופציה לעבור עבירה של הטרדה מינית.

הטרדה מינית ברשת האינטרנט

הטרדה מינית אינה מתייחסת אך ורק לעבירה הקלאסית של הטרדה במובנה הפחות מודרני על פי המודל של גבר הכופה את עצמו על אשה. אין משמעו של דבר כי לא ייתכנו גילויי הטרדה כאלה שהינם בעלי אלמנטים הכוללים סחיטה או הצבת דרישות מאיימות לצורך סיפוק תאוות מיניות כאלה ואחרות. הכוונה היא כי יריעת העבירה הינה רחבה בהרבה מן המקובל לחשוב ותקשורת אינטרנטית בעלת אופי מיני יכולה לעיתים להתפרש מבחינת החוק כהטרדה גם ללא גילויים אלה המהווים מנת חלקה של ההגדרה הקלאסית.

לעבירה זאת קיימים שני סוגים של מעשים הנופלים הלכה למעשה תחת גדרה. האחד הינו בעל אופי מילולי, כאשר הדברים הנאמרים בשיחה בעלי אופי מיני. כך למשל ביטויים של גבר כלפי אשה אותה הכיר במסגרת של רשת חברתית כאשר במסגרת אותן אמרות הלה מציין בפניה דבר הנוגע לאיבר המין שלו או דברים בעלי התייחסות לשדיה. על מנת שהדבר ייחשב להטרדה מינית באינטרנט אין חשיבות לשאלה כיצד נקלטו הדברים אצל האשה עמה שוחח הגבר. גם וככל ולא התנגדה או הביעה חוסר שביעות רצון מהדברים עדיין הדבר עלול להיחשב לעבירה על החוק.

הסוג השני מתייחס לשידולים על סוגיו השונים, דבר אשר רלוונטי בעיקר במסגרת צ'טים הכוללים גם סוג של תקשורת חזותית בין המשוחחים. במצבים כאלה המדובר בסיטואציה בה למשל הגבר מנסה לשכנע את הבחורה לחשוף את שדיה או כופה עליה סיטואציה ויזואלית בעלת אופי מיני. כאשר סוג כזה של אינטראקציה מתקיים בין בגיר לקטין או קטינה הרי שבמצב כזה הדברים עלולים לקבל התייחסות חמורה אף יותר וזאת לאור האופי הפדופילי של ההתקשרות. כמובן שהדברים עלולים להיחשב כהטרדה גם כאשר המדובר בשני בגירים ובהתאם לנסיבות.

מה העונש בגין הטרדה מינית באינטרנט?

1. אדם המטריד מינית את זולתו באופן הבא - דינו מאסר שנתיים:
א. הצעות חוזרות בעלות אופי מיני, המופנות לאדם אשר הראה למטריד כי אינו מעונין בהצעות האמורות;
ב. התייחסויות חוזרות המופנות לאדם, המתמקדות במיניותו, כאשר אותו אדם הראה למטריד כי אינו מעונין בהתייחסויות האמורות;
ג. התייחסות מבזה או משפילה המופנית לאדם ביחס למינו או למיניותו, לרבות נטייתו המינית;

2. אדם המפרסם תצלום, סרט או הקלטה של אדם, המתמקד במיניותו, בנסיבות שבהן הפרסום עלול להשפיל את האדם או לבזותו, ולא ניתנה הסכמתו לפרסום - דינו מאסר 5 שנים (בהתאם לסעיף 5 לחוק הגנת הפרטיות).

3. אדם המתנכל לאדם אחר על רקע פגיעה מכל סוג שהוא שמקורה בהטרדה מינית, או בתלונה או בתביעה, שהוגשו על הטרדה מינית - דינו מאסר 3 שנים.

4. אדם המטריד מינית את זולתו ומתנכל לו - דינו מאסר 4 שנים.

חידושי חקיקה בתחום ההטרדות המיניות באינטרנט

בעקבות אישור התיקון לחוק נגד הטרדה מינית התשנ"ח-1998, ניתן כיום לעצור מטרידנים באינטרנט, ולו רק משום ששוחחו באופן אסור ברשת. אין דרישה חוקית כי העבריין והמוטרד/ת ייפגשו הלכה למעשה. במקרים מסוימים כאשר המדובר ובהתייחסות להתקשרות בין בגיר לקטין/קטינה ההטרדות כוללות פעמים רבות גם איומים ועבירות לוואי נוספות כתוצאה מאותה התקשרות אסורה.

על פי התיקון, הטרדה מינית תיחשב ככזו גם במקרים של הצעות חוזרות בעלות אופי מיני המופנות אל "קטין שמלאו לו 15 שנים או למי שנחזה להיות קטין שטרם מלאו לו חמש עשרה שנים, ובלבד שלמטריד מלאו שמונה עשרה שנים".

חשוב עם זאת לזכור כי העבירה אינה מתייחסת רק לגילויים של פדופיליה כי אם כוללת גם התקשרויות מכל הסוגים.

העובדה כי על פי החוק אין דרישה כי המתכתב/ת עם "המטריד" יגלה התנגדות לאופי ההתקשרות המינית הינה הכר הנרחב לפעילות של "ציידי פדופילים" דוגמאת אבי דוביצקי המתחזים לקטינים באינטרנט ומבלי להביע התנגדות מייצרים שיחות עם בגירים, בעלי אופי מיני, המביאים להסתבכות של אותם אנשים עם רשויות האכיפה בגין "הטרדה מינית" גם כאשר הלכה למעשה השיחה או ההתכתבות שנוהלה נעשתה בהסכמה מלאה ובאופן הדדי. גם העובדה כי הקטין הינו מתחזה בגיר לא תעמוד למתכתב כהגנה בפני אשמתו בפלילים.

לאחרונה הוכנס תיקון נוסף לחוק הקובע כי גם פירסומים של תצלומים בעלי אופי מיני בניגוד לרצונו של אדם ייחשבו כהטרדה מינית בגדרו של חוק זה כתחליף לחוק הגנת הפרטיות שהציב גם את דרישת הזדון שהכשילה הגשת כתבי אישום בנושא זה עד כה.

כל פלטפורמה אשר עושה שימוש ברשת האינטרנט והמשמשת לתקשורת בין אנשים כשרה לצורך כך. כך לדוגמא ניתן למצוא מקומות רבים בהם מתנהלות אינטראקציות בעלות אופי מיני והמביאה את אותם בני אדם המתחבאים מאחורי המקלדת באופן אנונימי להסתבך עם החוק. בעניין זה ניתן למצוא בין היתר את אתרי הצ'אט השונים, סקייפ, וואסטאפ, אתר אטרף וכדומה.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות מחשב | עבירות מחשב ואינטרנט | עבירות מין באינטרנט | עורך דין עבירות מחשב | עבירות מין | הטרדה מינית | תלונה על הטרדה מינית | הטרדה מינית באינטרנט

הצלחות המשרד בתחום
אבי דוביצקי (צייד הפדופילים) חויב לשלם ללקוח המשרד 300,000 ש"ח בגין לשון הרע סגירת תיק ללקוח שייבא סמים באינטרנט סגירת תיק פלילי ללקוח שנחקר בגין הטרדה מינית באינטרנט סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בעבירות מחשב וקבלת דבר במרמה ביטול רישום פלילי לדוקטור למדעי המחשב ומרצה מוביל בתחום אבטחת המידע שחרור ממעצר זוג חשודים בעבירות חמורות של סחר בסמים, גידול וייצור סמים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
תכנית בערוץ 2 מחפשת נפגעי עבירות מחשב ואינטרנט
עו''ד אסף דוק | 08:16 22/06/2015
תכנית בערוץ 2 מחפשת נפגעי עבירות מחשב ואינטרנט
עו''ד אסף דוק | 08:13 22/06/2015
תכנית בערוץ 2 מחפשת נפגעי עבירות מחשב ואינטרנט
רונית | 11:48 23/06/2015
הטרדה מינית באינטרנט
בחור | 13:32 12/09/2014
הטרדה מינית באינטרנט
עו''ד אסף דוק | 13:45 12/09/2014