חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | כל מה שצריך לדעת על מחיקת רישום פלילי ומשטרתי

כל מה שצריך לדעת על מחיקת רישום פלילי ומשטרתי

הרישום הפלילי מחולק לקטגוריה של הרישום הפלילי ה"קלאסי" בתיק שבגינו הוגש כתב אישום וניתנה הרשעה, ולקטגוריה של רישומים משטרתיים כאשר אדם נחקר תחת אזהרה במשטרה והתיק בעניינו נסגר ללא העמדה לדין באחת מהעילות שמותירות רישום ("היעדר עניין לציבור" ו"היעדר ראיות מספיקות"). עו"ד אסף דוק מסביר כיצד ניתן למחוק רישום פלילי ומשטרתי.

מחיקת רישום פלילי ומשטרתי

הלכה למעשה המשמעות היא כי בנסיבות בהן אדם הועמד לדין וזוכה מצבו טוב מבחינה רישומית מאדם שנחקר במשטרה מבלי שהועמד לדין ותיקו הסתיים בסגירתו באחת משתי העילות המוזכרות לעיל שמשמעותן היוותרות רישום בגליונו האישי.

כאשר מדובר ברישום פלילי קלאסי, קרי תיק שהוגש בגינו כתב אישום וניתנה הרשעה אזי אותו מורשע צריך להתמודד מהבחינה הרישומית עם תקופת התיישנות של הרישום ובנוסף עם תקופת מחיקה.

האבחנה בין שני המונחים הינה כי עם תום תקופת ההתיישנות של הרישום רשאי אדם לטעון בפני מעסיק פוטנציאלי כי אין לו רישום פלילי. ככל ולמעסיק אין את הסמכות לקבל את הרישום הפלילי ישירות מהמשטרה אזי יהיה עליו להסתפק בהצהרה זאת. ככל והוא מתעקש על קבלה של הגליון לרשותו ישירות מהאינדבידואל בחוסר סמכות, המדובר בדרישה לא חוקית ועבירה שבצידה שנתיים מאסר. במקרה כזה רשאי אותו אדם להביא למעסיק את הדף הראשון בלבד של גליון הרישום הפלילי על מנת לשמר את רוח שיתוף הפעולה בתהליך הקבלה לעבודה  ולטעון כי זה כל מה שיש ברשותו, בהנחה שאכן כל ההרשעות התיישנו. המדובר בדף הראשון שאינו מכיל מידע באשר להרשעות קודמות.

עם תום תקופת ההתיישנות שנעה בין 3 ל 15 שנים, ואשר קביעתה תלויה במספר שנות המאסר שנגזרו ובגיל המורשע בעת ביצוע העבירה (קטין או בגיר), אותו רישום ממשיך להופיע על גבי הגליון עד לתום תקופת המחיקה המשתרעת לרוב על פני תקופה של 10 שנים נוספות מיום תום תקופת ההתיישנות. בדרך כלל מעסיק פוטנציאלי אשר כן רשאי לקבל לידיו את גליון הרישום הפלילי בכפוף לויתור סודיות מצדו של מועסק פוטנציאלי יוכל להמשיך ולהיחשף לאותן הרשעות גם ככל ותקופת ההתיישנות כבר חלפה אולם בטרם עברה תקופת המחיקה.לרוב המדובר בגופים כגון משטרת ישראל, צה"ל, שב"כ, ממשלת ישראל, היועץ המשפטי לממשלה, והוועדה לבחירת שופטים.

כיצד ניתן למחוק רישום פלילי לאחר הרשעה?

על מנת ולמחוק מגליון הרישום הפלילי הרשעות בטרם תקופת ההתיישנות והמחיקה חלפו, האופן לעשות זאת הינו באמצעות הגשת בקשת חנינה לנשיא המדינה. המדובר בבקשה מורכבת ומסועפת שרצוי להגיש באמצעות עורך דין המתמצא בדין הפלילי וזאת על מנת להביא למירב הסיכויים להצלחה בבקשות מסוג זה, הנבחנות תחת זכוכית מגדלת על ידי הרשויות.

בנוסף קיימים רישומים תחת סעיף תיקי מב"ד, המהווה קיצור לביטוי תיק "ממתין לבירור דין" המדובר בתיקים שטרם הוחלט באם להגיש בגינם כתב אישום.

קטגוריה שנייה כאמור של רישומים בגיליון הרישום הפלילי הינם הרישומים המשטרתיים. המדובר בתיקים שהסתיימו ללא העמדה לדין ואולם הותירו רישום בגיליון האישי וזאת מאחר ונסגרו בעילה של "העדר עניין לציבור" או "חוסר בראיות מספקות". המדובר בשתי עילות שמשמעותן הינה כי החשד בביצוע המעשה כלפי אותו אדם קיים בפועל ולכן נותר רישום במחשבי המשטרה על אף ההחלטה שלא להגיש כתב אישום במקרה הספציפי. קיימת גם עילה שלישית לסגירה של חקירה הקרויה "העדר אשמה". כאשר חקירת אדם מסתיימת בנסיבות בהן ברור למשטרה כי אין כל אשמה ובנסיבות בהן התלונה או החשד מופרכים אזי התיק ייסגר בעילה זאת ולא יוותר כל רישום.

המדובר ברישום בעל השלכות פחות חמורות מרישום פלילי "קלאסי" ואשר רק גופים ספורים בלבד רשאים להיחשף אליו.

על מנת ולמחוק רישום משטרתי עומדות לרשות בעל הרישום 2 אופציות:

1. הגשת בקשה ליחידה החוקרת/תובעת לשנות על סמך חומר החקירה את עילת הסגירה לחוסר אשמה. ככל ויש בידי בעל הרישום להראות כי עילת הסגירה שנקבעה במקור אינה ראויה וכי היתה זאת החלטה שגויה אזי תשונה עילת הסגירה ל"העדר אשמה" וכנגזרת לכך גם יימחק הרישום המשטרתי.

2. הגשת בקשה כעבור 5 שנים בעבירת עוון וכעבור 7 שנים בעבירת פשע, ליחידת הרישום הפלילי במטה הארצי בירושלים בבקשה למחיקת הרישום המשטרתי. המדובר בבקשה הדומה במהותה לבקשת חנינה אולם יש בה דגשים נוספים ושונים שיש להכירם לעומק הדברים לצורך שיפור הסיכוי לקבלת מענה חיובי.

קיים לחובתך רישום פלילי או משטרתי ואתה מעוניין להביא למחיקתו?

יהיה הנתיב בו תבחרו אשר יהיה, לצורך התמודדות עם רישום, מומלץ להיעזר בעורך דין פלילי מנוסה בתחום, על מנת ולמקסם את הסיכויים שלכם. לכל הפחות חשוב יהיה להתייעץ עם עורך דין בקיא, לצורך קבלת חוות דעת כנה ואמיתית באשר למצבכם תוך הערכת סיכויים אל מול הרשויות טרם הגשת הבקשה. אתם מוזמנים ליצור עימנו קשר בטלפון 052-6885006 או באמצעות הטופס המקוון באתר, ונשמח לסייע ולהציע לכם מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
סגירת תיק פלילי | מחיקת רישום פלילי | מחיקת רישום פלילי במשטרה | מחיקת רישום משטרתי | ביטול רישום פלילי | בקשת חנינה | רישום פלילי | רישום משטרתי | ביטול רישום משטרתי | תיק מב"ד | קיצור תקופת מחיקה | קיצור תקופת התיישנות

הצלחות המשרד בתחום
קבלת ערר בדבר סגירת תיק אונס בעילה של היעדר אשמה פלילית סגירת תיק פלילי בעבירות גניבה והונאה בכרטיסי אשראי ביטול רישום משטרתי בעבירות השתתפות בהתקהלות אסורה והיזק לרכוש סגירת תיק תקיפה שנפתח נגד רופאה בעילה של חוסר אשמה פלילית שימוע לעובדת עירייה ממרכז הארץ שנחשדה בגניבה ממעביד הסתיים ללא פיטורים ביטול כתב אישום בעבירת תקיפה הגורמת חבלה של ממש

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
פסילת רישיון נהיגה - ניתן להגיש בקשת חנינה?
ניר | 20:49 23/03/2014
בקשת חנינה לעניין הקלה בפסילת רישיון נהיגה
עו''ד אסף דוק | 20:54 23/03/2014
קיצור משך תקופת ההתיישנות של הרשעה
סטודנט | 08:35 30/09/2013
הגשת בקשת חנינה לנשיא המדינה
עו''ד אסף דוק | 08:42 30/09/2013
מחיקה אוטומטית של תיק שנסגר במשטרה
חסוי | 16:54 22/03/2014
ביטול אוטומטי של תיק משטרתי שנסגר
עו''ד אסף דוק | 17:23 22/03/2014
תודה רבה על תשובתך המהירה!
חסוי | 17:59 22/03/2014