חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | שלם או שאפרסם תמונות וסרטוני עירום שלך בפייסבוק וביוטיוב

שלם או שאפרסם תמונות וסרטוני עירום שלך בפייסבוק וביוטיוב

רשת האינטרנט הינה פלטפורמת תקשורת בינלאומית, ללא גבולות וללא צורך להזדהות, עם הרבה חופש ביטוי ומעט מאוד יכולת להגבילו. ואולם, חופש הפעולה הפך את הרשת גם לפלטפורמה זמינה למעשי נוכלות, איומים וסחיטה. בשנה האחרונה התרבו תלונות אודות דרישות תשלום בסחיטה ואיומים, הנוגעות לפרסום תמונות וסרטונים מיניים של הקורבנות ברשת. איומים אלו אמנם מהווים עבירה פלילית אך לא אחת קשה לאתרם, במיוחד אם מבצע העבירה הוא אדם מחו"ל ממדינה שאין לה קשרי הסגרה עם ישראל כגון: מרוקו, חוף השנהב ועוד. מעבר לכך, לאחר העברת התמונה לידיים לא נכונות אין הרבה מה לעשות, ואם תמונה התפרסמה ברשת קשה למזער את הנזק שהיא כבר יצרה. לכן, הדרך הטובה ביותר להתמודד עם התופעה היא מודעות כלפיה ונקיטת אמצעי מניעה וזהירות בתקשורת ברשת. עו"ד אסף דוק מסביר אודות סחיטה ברשת, לרבות סחיטה מינית (Sextortion), מה אפשר לעשות במקרה שנפלתם קורבן למעשה סחיטה שכזה, כיצד ניתן להסיר תכנים שהופצו בפייסבוק וביוטיוב ומדוע לא כדאי לשלם לסוחט.

כיצד פועלת שיטת הסחיטה ברשת או בשמה Cyber Blackmail

לאחרונה עולים לכותרות מקרים רבים של איומים וסחיטה להפצת תמונות וסרטוני עירום בפייסבוק וביוטיוב, על ידי קבוצת אנשים ממרוקו המתחזית לאישה צעירה ממדינות שכנות. במקרה מסויים שפורסם לאחרונה באתר Ynet, המתחזה התכתב ברשתות חברתיות עם גברים ערבים וביקש מהם להתפשט ולבצע מעשים מיניים מול מצלמת המחשב. לאחר מכן איים על קורבנותיו שיפיץ את תמונותיהם החושפניות ברשת בין מכריהם וחבריהם, אם לא ישלמו לו אלפי ואף עשרות אלפי דולרים. ואכן, קורבנות שסירבו לסחיטה גילו ברשת תמונות מיניות אמיתיות או מפוברקות שלהם. חשוב להבין שמקרה זה אינו יחיד ושמדובר בתופעה ההולכת ומתרחבת בעיקר על ידי סוחטים ממדינות ערב. זוהי עבירה המסבה נזק קשה לקורבנות, במיוחד כאלו שהינם מהמגזר הערבי שעבורם מדובר בפגיעה אנושה בכבוד המשפחה.

המצב כיום הוא שסוחטים ממדינות עולם שלישי ומדינות שאינן מנהלות יחסים דיפלומטיים וביטחוניים עם ישראל מבצעים תרגילי סחיטה ועוקץ על אזרחים ישראלים ומשטרת ישראל חסרת אונים לנוכח התופעה. סחיטה זו נפוצה מאוד בישראל ואלפי גברים נופלים מדי שנה בפח שטמנו להם מספר כנופיות מתוחכמות ממדינות שונות בעולם ובניהן מרוקו, חוף השנהב, אוקראינה ועוד.

משרדנו, כמוביל בתחומו, ניהל אלפי משברים ואירועי סחיטה וירטואלית עד כה ומספק מזה שנים רבות ייעוץ וייצוג משפטי למטופלים שנפלו קורבן למעשי נוכלות, איומים וסחיטה ברשת. במידה ונפלת קורבן למעשה סחיטה וירטואלית, פנה בהקדם לעורך דין פלילי שינהל עבורך את המשבר וידאג להסיר מהר ככל שניתן את התכנים המאיימים לפגוע בשמך הטוב, במוניטין שרכשת ובקשרים החברתיים והמשפחתיים שלך.

להלן דוגמאות אותנטיות להודעות סחיטה מינית ברשת שנשלחו ללקוחות המשרד:

האם כדאי לשלם לאדם שסוחט אותי ברשת?

חד משמעית לא. מטרתם העיקרית של העוקצים היא בצע כסף, וכידוע כסף אפשר לרצות ללא גבול. הניסיון מלמד שהעברת כספים לסוחטים לא מפסיקה את אירוע הסחיטה, אלא להיפך – מתדלקת ומעצימה אותו ומובילה את הסוחט לדרוש סכומי כסף נוספים מהקורבן מפעם לפעם תוך איום שאם לא יעשה כן הסרטון המיני יופץ ברשת לקרוביו ובני משפחתו. על מנת ולהתמודד עם עברייני הסחיטה בעידן החדש יש צורך בניהול המשבר בצורה יסודית ומושכלת בעזרתו של עורך דין מומחה לעבירות סחיטה.

חשוב להבין, הסוחטים הללו פועלים מתוך מניע אחד בלבד והוא – כסף. אין להם עניין אישי בך אלא כל מטרתם היא להוציא ממך כספים שלא כדין. לכן, גם אם הסוחט מאיים עליך נמרצות שיהרוס לך את החיים ויפיץ את הסרטון לסביבתך הקרובה, עליך לזכור כי בראש ובראשונה מדובר באיום שמטרתו לסחוט ממך כספים ותו לא. משכך, ככלל, הסוחטים לא ממהרים להפיץ את הסרטון המיני לפני שמיצו את ניסיונות הסחיטה עם הקורבן. יחד עם זאת, גם התעלמות מהסוחט מבלי לנקוט פעולות משפטיות וטכנולוגיות לשמירה על פרטיותך ולמניעת הפצת התוכן – תגרום באופן קרוב לוודאי להפצתו. משכך, עליך לפנות בהקדם לעורך דין המתמחה במשפט פלילי ועבירות מחשב שינהל עבורך את המשבר וידאג להסיר מהר ככל הניתן את התכנים המאיימים לפגוע בשמך הטוב, במוניטין שרכשת ובקשרים החברתיים והמשפחתיים שלך.

דוגמאות ללקוחות ששילמו בתחילה לסוחט ומצאו עצמם נסחטים בשנית עד קבלת סיוע משפטי ממשרדנו:
 

דוגמאות למקרים בהם משרדנו הסיר תכנים משמיצים, סרטונים אינטימיים מהרשת, חשבונות ופרופילים פיקטיביים ומזויפים:

 

התייחסות החוק להפצת תמונות וסרטונים מיניים

תופעת הפצת תמונות וסרטונים מיניים ברשת האינטרנט הובילה את המחוקק ליצירת חוק חדש, אותו יזמה ח"כ יפעת קריב. החוק אושר בכנסת בקריאה שנייה ושלישית ומכונה "חוק הסרטונים". על פיו כל הפצה או פרסום באינטרנט של תמונות וסרטונים בעלי מאפיינים מיניים, ללא אישורם של המופיעים ושיכולים להשפיל ולבזות את האדם, הינם בגדר עבירה פלילית. עבירה זו מוגדרת כהטרדה מינית ולפי חוק הגנת הפרטיות פוגעת בכוונה תחילה בפרטיות האדם. גזר דינה יכול להגיע עד ל- 5 שנות מאסר בפועל. 

מטרת חוק הסרטונים

חוק הסרטונים נועד להוות גורם שיסייע במניעת ומיגור תופעת הפרסום וההפצה של תמונות וסרטים אינטימיים ברשת ללא הסכמת משתתפיהם. זוהי תופעה הנפוצה במיוחד ברשתות חברתיות כמו פייסבוק ויוטיוב, ובתוכנות מסרים כמו סקייפ ווואטס אפ. ההתייחסות והענישה המחמירה של המחוקק נועדה לגרום לציבור להבין כי פרסום תמונות אלו אינו בגדר מעשה קונדס, אלא מעשי השפלה העלולים להרוס את חיי קורבנותיהם.

התייחסות החוק לסחיטה באיומים

חשוב לדעת כי אם עבירת חוק הסרטונים מבוצעת תוך סחיטה ואיומים, גם מרכיבים אלו מתווספים לכתב האישום ולפסק הדין. על פי חוק העונשין עבירות של סחיטה באיומים עשויות להיענש ב- 7 שנות מאסר. יש לציין כי עבירות אלו נחשבות להתנהגותיות ולא תוצאתיות, כלומר שאין צורך במימושן על מנת להחשיבן כעבירה פלילית. מאידך, במידה והאיום אכן מומש והתמונות המיניות של הקורבן הופצו ופורסמו ברשת, מדובר בעבירת סחיטה ואיומים בנסיבות מחמירות שגזר הדין עבורה יכול להגיע גם ל- 9 שנות מאסר בפועל.

הגנות לחוק הסרטונים

מי שחשוד או נאשם תחת הגדרות חוק הסרטונים עלול למצוא את עצמו מול תביעה פלילית וגזרי דין של מאסר בפועל. יחד עם זאת, קיימות בחוק מספר הגנות שבעזרתן ניתן לנסות ולהפחית את חומרת המעשה, ולשנות את כתב האישום. כך לדוגמא, ניתן לטעון להגנת תום לב, מטרה כשרה או חוסר עניין לציבור. בכל מקרה, חשוב שההגנות הללו יוצגו בפני בית המשפט רק על ידי עו"ד פלילי המתמחה בסוג זה של מקרים.

הסרה של סרטון פוגעני מפייסבוק או מיוטיוב

לפני שפונים אל המשטרה ומגישים תלונה או פונים בדרישה אל מפלג עבירות מחשב שהמשאבים שלו הם לרוב מוגבלים, ייתכן ויהיה נכון להיוועץ קודם לכן בעורך דין פלילי אשר יכול לסייע ולטפל באותם המקרים שעלולים ליפול בין הכיסאות.

הסרת סרטון פוגעני מפייסבוק או מיוטיוב אשר גרם נזק ללקוח היא לא תמיד פעולה פשוטה, אך היא בהחלט אפשרית תחת מגבלות מסוימות במידה והיא נעשית באופן מדוד ושקול ולא מתוך פאניקה.

מדוע חשוב להסיר סרטון מיני מפר פרטיות ופוגעני מפייסבוק או מיוטיוב?

כבר אמרו חכמינו "טוב שם משמן טוב". משכך, פרסום סרטון פוגעני ושלילי על אדם בפייסבוק או ביוטיוב בהחלט עלול לפגוע בתדמיתו ובשמו הטוב, ואף לפגוע במשלח ידו. אי הסרה של סרטון פוגעני מפייסבוק או מיוטיוב יכולה לגרור אחריה את אלה: 

1. נזק תדמיתי - נזק לא מוחשי מכיוון שהוא נמצא בתודעתו של האדם. נזק כזה גורר אחריו גם נזקים אחרים שהם יותר מוחשיים. האופן בו אנשים חושבים משהו על אדם מסוים משפיע בהכרח על התנהגותם כלפיו. 

2. נזק כלכלי - השלכות כלכליות לפגיעה בשם הטוב; אובדן לקוחות, קשרים עסקיים, הזדמנויות עסקיות, הכנסה כשכיר וכד'. הסיבה: פחות אנשים יטו לקיים עימו קשרים כלכליים. בשלב הפיצויים יהיה מאוד להוכיח את הקש"ס בין הנזק לבין לשון הרע. אולם אם התובע מוכיח את הקש"ס הוא יקבל פיצוי בגין כך. 

3. עוגמת נפש - אדם שנוכח לגלות כי אנשים אחרים חושבים עליו דברים רעים נגרם לו נזק תודעתי שעלול להתבטא אף בנזק פיזי (שברון לב המוביל למחלות וכד').

הסרת תוכן פוגעני לצמיתות מפייסבוק או מיוטיוב

במקרים רבים הצדדים מעוניינים להגיע להבנה ולא להיגרר לתביעה. אחת הדרכים הקלות ביותר ליישב סכסוכים אפשריים היא באמצעות הסתרה של הפרסום מציר הזמן או מחיקתו, אך חשוב לזכור שאם מישהו הספיק כבר לשתף את הפרסום עם אחרים, מרבית הנזק כבר נעשה.

במקרה ובו האדם המדובר אינו משתף פעולה, אך בכל זאת רוצים להימנע מהגשת תביעה או למזער את הנזקים שכבר נעשו, ניתן לדווח לפייסבוק שמדובר בפרסום ספאם על ידי לחיצה על סימן החץ ליד כל פרסום ובחירה ב - "זהו ספאם" או ניסוח דומה.


במקרים בהם הדיווח הידני לא נושא פרי ניתן לפנות באמצעות עורך דין למחלקה המשפטית של פייסבוק או יוטיוב בבקשה להסיר את התוכן השלילי והמשמיץ לאלתר. משרדנו הביא להסרתם של אלפי סרטונים, תמונות וסטטוסים מכפישים ומפרי חוק עד כה.

להלן דוגמא להודעה מטעם המחלקה המשפטית של פייסבוק ויוטיוב המבשרת על הסרה מיידית של התוכן הפוגעני:

Dear Asaf,

We are in receipt of your letter, a copy of which is attached to this message for your reference. Thank you for bringing this matter to our attention.

We removed or disabled access to the content you reported for violating the Facebook Statement of Rights and Responsibilities. We understand this action to resolve your intellectual property issue.

Thanks for contacting Facebook,

Casper

Community Operations
Facebook

 

Dear Asaf Dok,

We have removed the material in question for a privacy violation, pursuant to our Community Guidelines (http://youtube.com/t/privacy_guidelines).

It may take some time for video search results and thumbnail images to disappear from the site. Typically, this should not take more than a couple of days. Please be patient and be assured that the video is no longer viewable.

 

Sincerely,

The YouTube Team

חיפוש שבוצע לאחר מכן גילה שהסרטון ביוטיוב הוסר לחלוטין:

האם ניתן לתבוע את פייסבוק או יוטיוב בגין הנזק שנגרם לנו?

בהנחה שהצד שנפגע הוא ישראלי, הוא יכול להשתמש בטיעון כי התוכן הפוגעני (סרטון, תמונה או מלל סטטוס פוגעני) מהווה לשון הרע ו/או פגיעה בפרטיות בהתאם לחוק הישראלי, כאשר החוק רואה הן במי שהעלה את התכנים הפוגעניים והן במוציא לאור שלהם (במקרה הזה פייסבוק) כאחראים להם.

מבחן "מירב הזיקות"

למרות שהחוק הישראלי נועד להגן על כל מי שנפגע והוא תושב ישראלי, עדיין קיים קושי לתבוע אתר שהוא במקורו כפוף לדין זר ולכן אינו כפוף לחוק המקומי כאן אצלנו בארץ. עם זאת, במשפט הבינלאומי הפרטי הישראלי קיים מבחן בשם "מירב הזיקות", אשר נועד לקבוע עד כמה חזקה הזיקה של הסמכות השופטת המקומית לתביעה ולכן באיזה פורום טבעי יהיה ניתן לדון בה. ככלל, הפורום הטבעי לדיון בתביעה יהיה הפורום המקומי אלא אם מירב הזיקות הרלבנטיות מכריעות על פורום אחר ואשר לו הקשר האמיתי והמהותי למקרה.

כאשר ישנם אלמנטים עובדתיים חזקים הקושרים בין התוכן הפוגעני הפוגעני למדינת ישראל, יהיה בכך כדי לכפוף את האתר (פייסבוק או יוטיוב לדוגמא) לתביעה בפני בית משפט ישראלי. מהם אותם אלמנטים עובדתיים חזקים שיש בכוחם לעשות כן? לדוגמא: כאשר מפרסם התוכן הפוגעני הינו ישראלי, כאשר עוולת לשון הרע נגרמה בישראל ו/או כאשר הנזק שנגרם לשמו הטוב של האדם הוא בישראל. ולכן בסופו של דבר, בהחלט יש לגולש ישראלי שנפגע מגולש ישראלי אחר עילה לתביעה בבית משפט בישראל.

דוקטרינת "הודעה והסרה"

כעת כל מה שנשאר למעשה לעשות על מנת להסיר את התוכן הפוגעני הוא לשלוח הודעה המבקשת הסרה מיידית של הסרטון מפייסבוק או מיוטיוב לפני הגשת התביעה. נוהל שכזה ידוע גם בתור דוקטרינת ה"הודעה והסרה" וקיים גם בחו"ל, (שם הוא ידוע כ - Cease & desist). למעשה מדובר בדוקטרינה שנועדה להגן על האתר, כך שכל עוד הוא הגיב מיידית להודעה ופעל לפייה, לא יהיה ניתן לתבוע אותו.

מסיבה זו, כאשר צד פגוע מנסח מכתב משפטי החתום על ידי עורך דין ישראלי ושולח אותו למחלקה המשפטית של פייסבוק או יוטיוב, מירב הסיכויים שחברות אלה לא תרצנה להסתכן בתביעה אפשרית, ובמקום זאת תעדיף להסיר את הסרטון המדובר ובכך יבוא לציון גואל.

דוגמא להודעה מחברת גוגל על הסרת תוכן משמיץ שהופץ על לקוח המשרד ברשת האינטרנט:


דוגמא להודעה מחברת יוטיוב על הסרת סרטון משמיץ שהופץ על לקוח ברשת האינטרנט:

 דוגמא נוספת להודעה מחברת יוטיוב על הסרת סרטון משמיץ שהופץ על לקוח ברשת האינטרנט:

 

דוגמא נוספת להודעה מחברת פייסבוק על הסרת סרטון משמיץ שהופץ על לקוח ברשת האינטרנט:

דוגמה נוספת להודעה המבשרת על הסרת סרטון מיני של לקוח המשרד מאתר xvideos.com:

דוגמה נוספת להודעה המבשרת על הסרת סרטון מיני של לקוח המשרד מאתר xhamster.com:

 

 בתמונהכתבה בנושא סחיטה מינית ברשת שפורסמה בחדשות 2

מישהו מאיים שיפרסם מידע אישי או תוכן מיני שלך ברשת האינטרנט?

אתה זקוק לעורך דין המתמחה בדיני לשון הרע והגנת הפרטיות באינטרנט שינהל עבורך את המשבר וידאג להסיר מהר ככל שניתן את התכנים המאיימים לפגוע בשמך הטוב, במוניטין שרכשת ובקשרים החברתיים והמשפחתיים שלך. למשרדנו ערוץ הידברות פתוח עם המחלקות המשפטיות של מרבית אתרי האינטרנט המובילים כדוגמת אתר Vimeo.com ,google ,facebookyoutube ואתרים פורנוגרפיים כדוגמת xhamster.comxvideos.comsphinxtube.compornhub.com. בידי משרדנו הידע והכלים להסרת תכנים משמיצים, הסרת סרטונים אינטימיים מהרשת, הסרת חשבונות ופרופילים מזויפים ודברים נוספים הפוגעים בפרטיותו ושמו הטוב של הלקוח.

משרדנו, כמוביל בתחומו, ניהל אלפי משברים ואירועי סחיטה וירטואלית עד כה ומספק מזה שנים רבות ייעוץ וייצוג משפטי למטופלים שנפלו קורבן למעשי נוכלות, איומים וסחיטה ברשת ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת בגורמים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה ופרסמו עליך לשון הרע או חדרו לפרטיותך פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 
052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת סיוע משפטי מיידי בנושאי סחיטה ברשת - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות מחשב | פגיעה בפרטיות באינטרנט | פגיעה בפרטיות | גניבת זהות בפייסבוק | הסרת פרסום שלילי בגוגל | הסרת תוצאות שליליות בגוגל | הסרת תוכן פוגעני בגוגל | הטרדה מינית | סחיטה באיומים | לשון הרע | לשון הרע באינטרנט | לשון הרע בפייסבוק | לשון הרע ביוטיוב | הסרת סרטון מיוטיוב | הסרת סרטון מפייסבוק | הסרת תוכן פוגעני | הסרת תוכן שלילי באינטרנט | הטרדה מינית באינטרנט | הסרת תמונה מהפייסבוק | הסרת סטטוס בפייסבוק | הסרת עמוד מתחזה בפייסבוק | הסרת חשבון מזויף בפייסבוק | עורך דין פייסבוק | חוק הסרטונים | עורך דין יוטיוב | חשבון פייסבוק מזויף | סחיטה ביוטיוב | סחיטה בפייסבוק | שיימינג בפייסבוק | פורנו נקמה | הסרת תוכן פורנוגרפי באינטרנט | סחיטה מינית | Sextortion | סחיטה באמצעות נערת פיתוי | איום בהפצת תמונות מיניות | איום בהפצת תמונות אינטימיות | Blackmail on facebook | blackmail on Youtube | איום בהפצת סרטון מיני

הצלחות המשרד בתחום
אבי דוביצקי (צייד הפדופילים) חויב לשלם ללקוח המשרד 300,000 ש"ח בגין לשון הרע סגירת תיק פלילי ללקוח שנחקר בגין הטרדה מינית באינטרנט סגירת תיק ללקוח שייבא סמים באינטרנט סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בעבירות מחשב וקבלת דבר במרמה ביטול מלא של מעצר בית ללקוח המואשם בעבירות אלימות במשפחה כנגד בת זוגו ביטול כתב אישום לקטין שהואשם בהחזקת סכין שלא כדין

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
איום בהפצת סרטון מיני - דחוף
דניאל | 11:44 05/05/2016
איום בהפצת סרטון מיני - דחוף
עו''ד אסף דוק | 12:00 05/05/2016
איום בהפצת סרטון מיני - דחוף
דניאל | 12:08 05/05/2016
פתיחת חשבון מתחזה בפייסבוק
אנונימי | 15:25 29/01/2015
פתיחת חשבון מתחזה בפייסבוק
עו''ד אסף דוק | 10:28 05/02/2015
העברת חתימה בין טפסים באמצעות מחשב ?
רועי | 20:03 04/06/2018
העברת חתימה בין טפסים באמצעות מחשב ?
רועי | 11:07 08/06/2018
העברת חתימה בין טפסים באמצעות מחשב ?
יוני | 13:57 27/08/2018