חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | מחיקת תוצאות חיפוש בגוגל

מחיקת תוצאות חיפוש בגוגל

למי מאיתנו לא יצא לחפש בגוגל את השם שלו לפחות פעם אחת? כידוע, מנוע החיפוש של גוגל הוא הכלי המרכזי בו נעזרים אנשים על מנת לדלות ולהגיע למידע ברשת. על כן, מתעוררת בעיה חריפה כאשר בתוצאותיו מופיעים פרסומים הפוגעים בשמו ובזכויותיו היסודיות של אדם. מקרים אלו עלולים להסב נזק אישי, חברתי וכלכלי לא מבוטל, אך החדשות הטובות הן שניתן לפעול במספר מישורים על מנת למחוק תוצאות חיפוש, או לפחות לדחוק אותן לעמודים שוליים. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר הבא על אפשרויות מחיקת תוצאות חיפוש בגוגל על ידי פנייה לגורמים שונים, ובטרם נקיטה בהליכים משפטיים.

פגיעות חמורות בגוגל

חברת גוגל אינה מעוניינת או שואפת לפרסם מידע הפוגע באנשים או ארגונים. מאידך, מטרתה היא לספק כלי חיפוש יעיל ומקיף עבור הגולשים, ומאחר שרשת האינטרנט משופעת בפרסומים שליליים המבוססים על חופש מידע ומגוון דעות, בהחלט עלול להיווצר מצב בו שמו של אדם מוכתם ופרטיותו נפגעת. לעיתים מדובר בכתבות, דעות ומאמרים שנכתבו בתום לב ובאופן חוקי לאור אירוע שלילי ואף פלילי בה היו מעורבים אדם או חברה, אך אלו ממשיכות להופיע ולפגוע גם זמן רב לאחר שהעניין התברר ובא על תיקונו. לעומת זאת, ייתכן שאותן כתבות ודעות כוללות תכנים שאינם מוגנים בהגנות חופש הביטוי, עם אמירות העומדות בגדר לשון הרע. מעבר לכך, קיימים פרסומים המסבים נזק אישי כבד כגון תמונות, הקלטות וסרטים אינטימיים, לצד גניבות של קניין רוחני ושימוש בפרטי האדם ליצירת פרופיל מזויף. אין ספק שכל אחד מהמקרים הללו מחזיק פוטנציאל לפגיעה בשם הטוב ולעוגמת נפש, לצד אפשרות לפגיעה מתמשכת גם בפן הכלכלי והתעסוקתי.

אפשרות ראשונה – פנייה לבעלי האתר

ראשית, חשוב להבין כי דיני אינטרנט מהווים תחום חדש יחסית בישראל, כך שבכל מקרה מומלץ להסתייע בעורך דין פלילי בעל מומחיות בתחום על מנת לבחון את האפשרויות, ולבצע פנייה מסודרת ומושכלת. הדבר נכון גם לגבי פנייה אל בעלי האתר המפרסם, שעל פי החוק בישראל נושאים באחריות לפרסומים המופיעים בדפיו. לעיתים קרובות, פנייה זו עשויה להוביל להסרת החומר הפוגעני מאחר שהבעלים אינם מעוניינים להסתבך, ומטבע הדברים גם רוצים שתכני האתר יהיו נכונים, עדכניים ועובדתיים. יחד עם זאת, ייתכן שהבעלים יערימו קשיים ויהיה צורך בניהול משא ומתן מולם, או לחילופין שיהיה קשה לאתר את הגורם העומד מאחורי האתר. במקרים אלו גובר הצורך בייצוג משפטי הולם מטעם עורך דין היודע כיצד לאתר את הבעלים האמיתיים, וכיצד לבוא מולם בדין ודברים.

אפשרות שנייה – פנייה לגוגל

ייתכן כי הבעלים לא יסכימו להסיר את התוכן מסיבותיהם שלהם, וכאן קיימת אפשרות להמשיך הלאה בפנייה מסודרת לגוגל. כאמור, חברת הענק אינה מעוניינת לפגוע בזכויות, בפרטיות או בשמו הטוב של אדם, אך אלגוריתם החיפוש שלה אינו מסוגל להבחין באלמנטים אלו. על כן, גוגל מאפשרת לפנות אליה במטרה להסיר תכנים מסוימים עקב סיבות משפטיות, הגם שלא תאשר כל בקשה ובקשה. תקנון הסרת התוכן של החברה קובע בין היתר, כי היא תסיר תכנים לאור בקשות משפטיות תקפות, כגון הודעות הנוגעות לזכויות יוצרים, וכן תסיר מידע אישי רגיש כמו תמונות עירום שהופצו ללא הסכמה, מספרים של חשבונות בנק וכרטיסי אשראי. גם כאן, ישנה חשיבות לפנייה מסודרת ומנוסחת היטב המבליטה את הסיכונים והשיקולים הרלבנטיים אליהם מתייחסת החברה בנוגע להסרת תכנים.

דוגמאות להודעות המבשרות על הסרה מיידית של תוצאת חיפוש פוגעניות ממנוע החיפוש של גוגל:

אפשרות שלישית – פנייה לחברות קידום אתרים

מן האמור לעיל יוצא שגוגל לא תסיר בהכרח כתבות, דעות וידיעות הגורמות לפגיעה בשמם הטוב של אדם או ארגון, אף אם הן עשויות לעמוד בגדר לשון הרע. במקרה זה, בהנחה שבעל האתר מסרב להסיר את הפרסום, יכול עורך דין המתמחה בדיני אינטרנט לפנות אל חברות רציניות לקידום אתרים. הרציונאל הוא ש- 9 מתוך 10 גולשים ברשת סוקרים אך ורק את העמוד הראשון של גוגל, ובעזרת מספר פעולות קידום פשוטות יחסית ניתן לדחוק את הפרסומים השליליים לעבר העמודים הבאים, וכך להפחית במידה רבה את חשיפת הציבור אליהן. מדובר בכתבות, בלוגים, סטאטוסים וכן הלאה המתארים את מושא הפרסום באופן חיובי או ניטראלי, וכוללים מילות מפתח זהות לאלו המופיעות בידיעות השליליות. התנועה החדשה והיקף הפרסומים יגברו על הידיעות הישנות וידחקו אותן לאחור. יחד עם זאת, חשוב לציין כי פעולות הקידום דורשות זמן ויש להתאזר באורח רוח עד שיתקבלו התוצאות הראויות – הגם שסבלנות היא מצרך נדיר כאשר שמכם הטוב מאוים ונפגע. יתר על כן, הפרויקט יהיה מורכב יותר ככל שהאתר בו מופיעות הכתבות השליליות הינו חזק וגדול, כגון אתרי החדשות למיניהם.

בשורה התחתונה מה עושים?

אם גיליתם חומר פוגעני מכל סוג המסב לכם נזק אישי, כלכלי ותדמיתי, הרי שעומדות בפניכם מספר אפשרויות של מחיקת תוצאות חיפוש בגוגל. לשם כך, חשוב מאוד לפנות אל עורך דין המתמחה בדיני אינטרנט, אשר יוכל לכוון אתכם לאפיקים היעילים ביותר וייצג אתכם נאמנה מול הגורמים הרלוונטיים.

סובל מפרסום שלילי ופוגעני בגוגל? מעוניין למחוק תוצאות חיפוש בגוגל?

תחילה, כאשר הנך נתקל בפרסום שלילי אודותייך מומלץ לשמור את כתובת האתר בו מופיע הפרסום, שאילתת החיפוש בגוגל וכן את גרסת האתר בזיכרון מטמון ("Cache") על השרת של גוגל.

לאחר מכן עליך לפנות ללא דיחוי להתייעצות עם עורך דין המתמחה בדיני אינטרנט בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
אבי דוביצקי (צייד הפדופילים) חויב לשלם ללקוח המשרד 300,000 ש"ח בגין לשון הרע סגירת תיק ללקוח שייבא סמים באינטרנט סגירת תיק פלילי ללקוח שנחקר בגין הטרדה מינית באינטרנט סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בעבירות מחשב וקבלת דבר במרמה שחרור ממעצר קצין משטרה שנחשד בעבירות פדופיליה סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בביצוע מעשים מגונים בקטינה בת 13

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
לשון הרע בפייסבוק
שואלת | 07:51 01/07/2016
לשון הרע בפייסבוק
שואלת | 08:46 01/07/2016
תביעת לשון הרע על פוסט בפייסבוק
דניאל | 18:28 17/02/2016
תביעת לשון הרע על פוסט בפייסבוק
עו''ד אלעד שאול אלבז | 12:40 18/02/2016
לשון הרע של אבי דוביצקי (צייד הפדופילים) בפייסבוק
אנונימי | 19:14 07/11/2014
לשון הרע של אבי דוביצקי (צייד הפדופילים) בפייסבוק
עו''ד אסף דוק | 19:47 07/11/2014
תודה רבה אתה עושה עבודת קודש מולו!
אנונימי | 11:06 08/11/2014