חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | דיני משפחה | הסכם ממון טרם ולאחר הנישואין - כל מה שצריך לדעת
קטגוריות: דיני משפחה

הסכם ממון טרם ולאחר הנישואין - כל מה שצריך לדעת

בני זוג רבים מוצאים את עצמם מפרקים את החבילה ומתגרשים. בתחילת הקשר, כאשר האהבה פורחת, ולפני שהחלה השגרה השוחקת ועול הטיפול בילדים, נדמה לבני הזוג שהקשר ביניהם ימשך לעד. אמנם עם הזמן, חילוקי דעות וקשיים עלולים להביא את בני הזוג לכדי החלטה שהגיע הזמן להתגרש, ואז גם מתעוררת השאלה: כיצד יש לחלק את הרכוש המשותף בין בני הזוג? שאלה זו, לא אחת מדרדרת לקרב משפטי ואישי קשה, שעלול להימשך שנים. בכדי להימנע ממצב זה, מומלץ לערוך סמוך לנישואין, וגם לאחריו, הסכם ממון, שיסדיר את חלוקת הרכוש, במידה והנישואין יסתיימו בגירושין. עו"ד אסף דוק מסביר מהו הסכם ממון ויתרונותיו.

מהו הסכם ממון?

האהבה שפרחה, החלומות על ילדים ועל הזדקנות יחד, מתרסקים עם השנים על קרקעת המציאות והשגרה. ובהדרגה, הדיבורים והחלומות על חיים משותפים, הופכים לאיום או תכנון של גירושין. נשמע מוכר? זוהי מנת חלקם של לא מעט מהזוגות הנשואים במדינת ישראל בימינו, ומגמה זו רק מתרחבת. על פי הנתונים העדכניים, כשליש מהזוגות הנשואים – יתגרשו במהלך חייהם. במצב כזה נשאלת השאלה, מה יהיה על הרכוש המשותף שצברו, היכול להגיע למיליוני שקלים ואצל "ברי מזל" – אף לסכומים גבוהים בהרבה?

על פי חוק יחסי ממון בין בני זוג, משנת 1974, כאשר מתקיימים גירושים יש לבצע איזון של המשאבים בין הצדדים. כך שהחלק שיישאר בידי בן זוג אחד, לא יהיה שווה יותר מהחלק שנשאר בידי בן הזוג האחר. איזון המשאבים כולל: חלוקה של מיטלטלין, מקרקעין, חשבונות בנק, יחסי מוניטין, ועוד.

כאשר יש הסכמה על עיקרון חלוקה זה, בין בני הזוג, אזי הליך גירושין יכול לעבור בקלות יחסית: מתבצעת הערכה של הרכוש המשותף, ואז ניתן למכור את הבית המשותף וכל בן זוג מקבל חצי מהסכום, או לחלופין בן זוג אחד קונה את חלקו של האחר. במידה ובני הזוג מחזיקים ברכב – כל צד מקבל את הרכב שהוסכם עליו, ואם יש רק רכב אחד, רכב זה נמכר והסכום מחולק, הסכום בחשבון בנק מתחלק שווה בשווה, וכן הלאה. אמנם כאשר אין הסכמה על שלל נושאים, כגון: האם הבית נחשב רכוש משותף שכן הוא נקנה על ידי אחד מבני הזוג לפני הנישואין, דרישתו של בן זוג אחר לרכוש שבן זוגו לא הצהיר עליו, ועוד, הדבר עלול להוביל למאבק ארוך, מכוער והרסני לכל הנוגעים בדבר, כולל לילדי בני הזוג.

עקרונות הסכם הממון

הדרך הטובה ביותר להימנע מהליך גירושין קשה, זה על ידי עריכת הסכם ממון. הסכם ממון הוא חוזה שנחתם בין שני בני הזוג, לפני או במהלך הנישואין – ואף בין ידועים בציבור, שמטרתו להסדיר את החלוקה של הרכוש המשותף, במצב בו יש רצון לסיים את הנישואין או את הקשר הזוגי (במקרה של ידועים בציבור).

במידה וההסכם נערך לאחר הנישואין, יש לפנות לבית הדין הרבני או לבית המשפט לענייני משפחה, בכדי לאשרו, ולזכות בתוקף משפטי עבור החוזה. שם, יהיה על בני הזוג להוכיח בפני הדיין או השופט, שההסכם נחתם ללא כפייה ומתוך בחירה חופשית, ושכל אחד מהצדדים מבין את משמעותו.

מהם היתרונות בעריכת הסכם ממון?

הסכם הממון טומן בחובו מספר יתרונות, לדוגמה:

◻️ מניעת סחטנות מצד אחד מבני הזוג – כגון: "רק תמורת גט או משמורת, אתן לך את הדירה".

◻️ הגנה על ההון האישי: כאשר מצבו הכלכלי של אחד הצדדים הוא טוב בהרבה משל הצד השני, יש לו אינטרס להגן עליו באמצעות הסכם ממון.

◻️ הפחתת סכנת עגינות: הסכם ממון יכול להגן על אחד הצדדים מפני עגינות, כאשר חלוקת רכוש לא מוסכמת או לא הוגנת, לא תהווה "תירוץ", עבור הצד השני, למנוע מתן גט.

מה יכול לכלול הסכם הממון?

הסכם הממון הינו חוזה גמיש שבו אפשר להכניס סעיפים רבים ומגוונים הנוגעים לחלוקת הרכוש במקרה של גירושין. לרוב תהיה בו התייחסות לחלוקת הרכוש הקיים: כיצד הדירה, הרכב, הכסף בחשבונות הבנק הקיימים בזמן ההסכם או לפני הנישואין, יחולקו.

וכן, לחלוקת הרכוש העתידי: כיצד יחולקו הזכויות הסוציאליות שיצברו במהלך שנות העבודה של בני הזוג, נכסים שייקנו בעתיד במסגרת אישית או עסקית, כיצד תחולק הדירה שתקנה בעתיד (לדוגמה – לפי סכום הכסף שכל אחד מהצדדים השקיע בה). ניתן גם להגדיר שאי אלו נכסים יעברו לילדים, חלוקה של ירושות ומתנות, וכיוצא בזה.

אילו סעיפים לא יוכלו להיכלל בהסכם ממון?

חשוב לדעת שהסכם ממון לא תקף למצב שבו אחד מבני הזוג חלילה נפטר, שכן על פי החוק, הדרך היחידה שבה אדם יוכל להתחייב על חלוקת הרכוש שלו לאחר מותו – היא על ידי צוואה. לכן, כדי להיערך גם למצב זה, יש לערוך צוואה במקביל להסכם הממון. אחרת, במצב של פטירה, הרכוש יחולק על פי ברירת המחדל הקבועה בחוק הירושה. כמו כן, כל מה שקשור לענייני תשלום מזונות, גם לא יכול להימצא בהסכם ממון.

חשיבותו של הייצוג המשפטי בעת עריכת הסכם ממון

על אף היותו הסכם חשוב ביותר ושיש בו בכדי להגן על בני הזוג מפני הליך הרסני וקשה במידה ויתגרשו, יש כאלו החוששים להעלות אותו בפני בן או בת זוגם. במידה ואתם מעוניינים לערוך הסכם ממון, עליכם לפנות לעורך דין המתמחה בדיני משפחה אשר ידע לפנות לצד השני בצורה מכבדת, מבינה ומכילה, ולגרום לו להבין את היתרונות שבעריכת הסכם זה. שימו לב, אין בעריכת הסכם ממון כדי לרמוז על כוונות עתידיות לגירושין חלילה, אלא תפקידו פשוט להגן על בני הזוג מכל תסריט שמזמנים לנו החיים. הסכם ממון הנערך בצורה הוגנת, מאוזנת ומוסכמת, בתיווכו של עורך דין משפחה, יסייע לבני הזוג להפיג את החשש מפני מה עלול להוליד יום במידה והם יחליטו לסיים את הקשר, ויאפשר להם להמשיך בחייהם גם במידה והקשר ביניהם לא יצלח.

משרדנו מעניק למטופליו מענה משפטי מקצועי, יסודי ויצירתי במגוון נושאים בתחום דיני המשפחה, תוך ניתוח המצב קדימה ובחינת דרכי הפעולה המיטביות לניהול הסיכונים הכרוכים בעניינם. העקרונות המנחים את אופן הטיפול בכל אחד מתיקי המשרד הינו לחימה עיקשת לשמירה והגנה על הזכויות והאינטרסים של המטופל, חשיבה פורצת דרך, ומאמץ מתמיד לספק את צרכיו המיוחדים של כל מטופל. במידה והנך זקוק/ה לייעוץ וייצוג משפטי בנושא זה - פנה/י ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר/י פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
הסכם ממון | חלוקת רכוש | חלוקת רכוש בין בני זוג | חלוקת רכוש בגירושין | הסכם חלוקת רכוש | הסכם ממון מדורג | חלוקת רכוש ללא הסכם ממון | הסכם ממון לאחר הנישואין | הסכם ממון לפני נישואין | הסכם ממון בין בני זוג | הסכם ממון בין ידועים בציבור | הסכם ממון טרום נישואין | אישור הסכם ממון | הסכם ממון על דירה | הסכם ממון על דירה לפני הנישואין

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פלילי בהיעדר אשמה ללקוח שנחשד בתקיפת בת זוגו תקדים: ועדת משמעת קבעה שיקום על פני השעיית סטודנט שהטריד מינית בשטח האוניברסיטה סגירת תיק פלילי בעבירת יבוא סמים באינטרנט אי הרשעה ללקוחה שהואשמה בקבלת כספים במרמה מהמוסד לביטוח לאומי סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בביצוע מעשים מגונים בקטינה בת 9 במסגרת טיול משפחות בצפון הארץ קבלת ערר וסגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם בעבירות אלימות במשפחה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
החזרת רכוש גנוב
אלמוני | 08:34 22/03/2017
החזרת רכוש גנוב
עו''ד אלעד שאול אלבז | 09:40 22/03/2017
החזרת רכוש תפוס במשטרה
אבי | 20:34 24/12/2016
החזרת רכוש תפוס במשטרה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 14:52 26/12/2016
שימוע לפני הגשת כתב אישום לקטין שהודה במעשה מגונה בקטינה
קירה | 09:00 22/12/2018