חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | דיני משפחה וסכסוכי גירושין | האם ניתן לחייב את הבעל לתת גט בגלל אלימות במשפחה?

האם ניתן לחייב את הבעל לתת גט בגלל אלימות במשפחה?

לא אחת, אנו שומעים על סיפורים מקוממים ואף טראגיים, הנובעים מכך שעל-פי ההלכה היהודית שממנה נגזרת מדיניות בית הדין הרבני, גירושין יכולים לצאת לפועל רק כאשר שני בני הזוג מעוניינים להתגרש, או לחלופין קיימת סיבה מוצדקת לקיימם. במידה ורק אחד מהצדדים רוצה להתגרש, עליו או עליה לשכנע את בית הדין הרבני לחייב את בן או בת הזוג להעניק להם גט. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר הבא האם אלימות כלפי בת הזוג נחשבת כסיבה לקבלת גט וכן אילו סנקציות נוספות רשאי בית הדין הרבני להטיל מלבד גירושין.

על פי ההלכה היהודית, מותר לבית הדין לכפות מתן גט, כאשר הצד שמעוניין להתגרש מוכיח שקיימות אחת מהסיבות הבאות, לסיום הנישואין: עקרות, מחלות או מומים שמונעים קיום יחסי מין (והיו קיימים אצל האישה לפני הנישואין והבעל לא ידע עליהם), אי רצון או יכולת לקיים יחסי אישות, בגידה בבן או בת הזוג, התנהגות פרועה, מנוגדת לדת או פוגענית ועוד. אי לכך, אלימות של הבעל כלפי אשתו (ועקרונית גם במקרה ההפוך), יכולה להיחשב כעילה להכריח את הבעל לתת גט.

אך האם תמיד בית הדין הרבני יכיר בעילה זו כמוצדקת? התשובה היא, בהתאם למקרה. בעוד בית המשפט רואה באלימות במשפחה, כעבירה פלילית חמורה, ולאחר שהוגשה תלונה בגין אלימות, המשטרה תחקור אותה והסיכויים להעמדה לדין הם גבוהים, גם במצב בו האישה חזרה בה, ייתכן שבית הדין הרבני ינקוט בצעדים פחות חמורים, כגון:

◻️ ביצוע שלום בית - במידה והבעל האלים מגיש לבית הדין בקשה לעריכת שלום בית, בית הדין הרבני יבחן את הבקשה על פי הראיות המצויות בפניו, ואז יחליט האם לנקוט בהליך של שלום בית או גירושין.

◻️ המלצה לגירושין - הליך שהינו חסר משמעות מעשית.

◻️ חיוב לגירושין - חיוב הבעל בתשלום הכתובה, אמנם ללא חיוב למתן גט.

◻️ כפייה לגירושין - הטלת סנקציות על הבעל כגון הגבלת תנועתו ואף מאסר, עד שיעניק לאשתו את הגט.

בכל מקרה, על האישה יהיה להוכיח שמדובר באלימות מתמשכת ומשמעותית, בכדי לשכנע את בין הדין הרבני לכפות מתן גט על הבעל. כמו כן, יהיה עליה להציג ראיות ועדויות (כגון מסמכים, פסיקות של בית המשפט, סימנים על הגוף), בכדי לשכנע את בית הדין הרבני באישור הגירושין.

דוגמה מהפסיקה ליחס בית הדין הרבני לאלימות במשפחה

דוגמה לאופן בו בית הדין הרבני רואה אלימות במשפחה בהקשר של גירושין, ניתן לראות בהחלטתו של בית הדין הרבני באשדוד משנת 2008, שחייב בפסק דין שיש להטיל על בעל שהכה את אשתו וסרב לתת לה גט, מאסר, עד שייתן לה את הגט. אמנם, בהחלטתו, ציין הדיין שבמידה והיה מדובר ב"הכאות רגילות" – אזי אין בהם כדי לכפות גט, אלא רק בהכאות שיש בהם כדי "לגרום למוות". כמו כן, בית הדין בירושלים, לא כפה על בעל מתן גט גם לאחר שריצה תקופת מאסר בגין איומים לרצח על אשתו והפרת צו הרחקה. בית הדין דחה את חיוב הבעל בגט, ולאחר שהאחרון תקף אותה שוב ואשתו ערערה על ההחלטה, בית הדין דחה את ערעורה בטענה שמעשה האלימות היה חד פעמי והגיע רק לאחר ובגלל, שהיא ביקשה להתגרש מבעלה, ולכן תקיפה זו לא יכולה להיחשב כעילה לחיוב במתן גט.

חשיבותו של הייצוג המשפטי בעת גירושין

במידה ואת מעוניינת לסיים את הנישואין עקב אלימות במשפחה עליך לפנות לעורך דין לענייני משפחה מנוסה ומקצועי אשר יבחן את המקרה וידע להמליץ האם כדאי או לא, לפנות לבית הדין הרבני, וכיצד. כמו כן, עורך הדין ידע להציג את גרסתך בפני הדיינים ולשכנעם שיש בראיות, העדויות, וכלל השיקולים ההלכתיים בכדי לחייב מתן גט.

משרדנו מעניק למטופליו מענה משפטי מקצועי, יסודי ויצירתי במגוון נושאים בתחום דיני המשפחה, תוך ניתוח המצב קדימה ובחינת דרכי הפעולה המיטביות לניהול הסיכונים הכרוכים בעניינם. העקרונות המנחים את אופן הטיפול בכל אחד מתיקי המשרד הינו לחימה עיקשת לשמירה והגנה על הזכויות והאינטרסים של המטופל, חשיבה פורצת דרך, ומאמץ מתמיד לספק את צרכיו המיוחדים של כל מטופל. במידה ואת זקוקה לייעוץ וייצוג משפטי בנושא זה - פני ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאירי פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא גירושין - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות אלימות במשפחה | עורך דין גירושין | עבירות אלימות בתוך המשפחה | סרבנות גט | סרבנות גט עבירה פלילית | סרבן גט כלא | סרבנות גט מאסר | עורכי דין גירושין | עורך דין לענייני גירושין | גט עקב אלימות במשפחה

הצלחות המשרד בתחום
הפסקת הליכים פליליים נגד נאשם ברצח אשתו מחמת אי כשירותו לעמוד לדין שחרור חשוד ממעצר בעבירות של איומים ותקיפת בת זוג שחרור חשוד ממעצר בעבירות אלימות במשפחה סגירת תיק פלילי בעבירות אלימות בתוך המשפחה במסגרת הליך השימוע אי הרשעה לקטין שהשתתף בתקיפת ערבים שקיימו קשרים רומנטיים עם יהודיות עונש מקל במיוחד ללקוח המשרד שהואשם בהחזקת סמים שלא לצריכה עצמית

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
עבירות מין בקטינה בתוך המשפחה
רועי | 12:42 27/09/2016
עבירות מין בקטינה בתוך המשפחה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:03 28/09/2016
מעצר בעקבות אלימות בתוך המשפחה
אדי | 20:57 09/04/2016
מעצר בעקבות אלימות בתוך המשפחה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 21:10 12/04/2016
לשון הרע בתוך המשפחה
רני | 23:42 16/12/2017