חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | דיני משפחה וסכסוכי גירושין | הסכם שלום בית ולחילופין גירושין - כל מה שצריך לדעת

הסכם שלום בית ולחילופין גירושין - כל מה שצריך לדעת

הסכם שלום בית ולחילופין גירושין הוא הסכם שמושג בתהליך גישור, במצב שבו בני הזוג אינם בטוחים שהם מעוניינים להמשיך את הקשר ביניהם. ההסכם מאפשר לבני הזוג לנסות ולשקם את יחסיהם, לצד הסדרת תהליך הגירושין אם יוחלט עליו. ניסוח ההסכם עצמו ממפה את ההיבטים המפריעים לכל אחד מבני הזוג ומהם התנאים שלהם לשקמו. לפעמים החשיבה המשותפת על ההיבטים המפריעים לשני בני הזוג פותחת צוהר לשיקום היחסים. אם הניסיון לא צלח, יודעים בני הזוג שעשו הכל והגירושין זהו הצעד המתבקש הבא. עו"ד אסף דוק מסביר מהו הסכם שלום בית ולחילופין גירושין, מה היתרונות שלו, על מה כדאי להקפיד בניסוחו ומדוע חשוב להיות מיוצגים על ידי עורך דין בעת עריכתו.

מהו הסכם שלום בית ולחלופין גירושין?

הסכם שלום בית ולחלופין גירושין הוא "הסכם מגירה" שמנסח דרך פעולה.

הסכם שלום בית ולחלופין גירושין מאגד שני פרקים. הפרק הראשון מפרט את ההוראות שעל שני בני הזוג לקיים במסגרת ניסיון לשלום בית. למשל: עקרונות בחינוך הילדים; ערכים שעליהם לכבד; תקשורת בונה; התחייבות לאי בגידה ואף קביעת סנקציה אם התחייבות זו תופר; הליכה לטיפול זוגי; הסדר חיי אישות; חלוקה הוגנת של מטלות הבית; התחייבות להשקעה בזמן איכות זוגי; התחייבות לשעות נוכחות בבית וכדומה. אפשר ורצוי לתחום את משך הזמן שעל בני הזוג להקדיש לשיקום יחסיהם, כך שבסוף הזמן המוגדר יוכלו לבחון לאן פניהם מועדות. הפרק כולל כלים פרקטיים לשינוי, כך שכל אחד מבני הזוג יודע מה בן זוגו מצפה ממנו ובמקביל, מה הוא מצפה מבן זוגו.  ניסוח מקצועי של פרק הסכם שלום בית מקנה לבני הזוג שקט נפשי ומאפשר דיאלוג בונה ומשקם.

אם בני הזוג לא עמדו בהתחייבויות שלהם כפי שנוסחו בפרק הראשון או לא מעוניינים בשיקום הקשר, ייכנס לתוקף הפרק השני של ההסכם והוא הגירושין. פרק זה מהווה הסכם גירושין סטנדרטי ומפרט את כלל הנושאים שעל הפרק במצב של גירושין: קבלת גט; משמורת על הילדים והסדרי ראייה, גובה תשלום מזונות; חלוקת הרכוש המשותף; פיצוי כספי וכדומה. כדי שפרק הגירושין יקבל תוקף משפטי מחייב כשל פסק דין, הוא טעון אישור של בית משפט, בהתאם לחוק יחסי ממון בין בני זוג, תשל"ג-1973.

מהם יתרונות הסכם שלום בית או לחילופין גירושין?

היתרון הגדול של ההסכם הוא הגדרת דרך פעולה ברורה:

◻️  הזדמנות לשיקום הנישואין  – ההסכם מאפשר לבני הזוג למפות ביחד את אותם תחומים שגרמו למשבר בחיי הנישואין שלהם, ומקנה להם דרך פעולה כיצד לשקמם.

◻️  תמונת ראיהעבודה על ניסוח הפרק של שלום בית מאפשרת לכל אחד מבני הזוג לראות גם את צרכיו של הצד השני ולא רק את שלו. לפעמים עבודה משותפת זו והבנת צרכיו של בן/בת הזוג, היא כברת דרך משמעותית לקראת שיקום היחסים.

◻️  הרגעת התא המשפחתי – פעמים רבות מנסים אמנם בני הזוג לשקם את נישואיהם, אבל הלחץ לקראת גירושין אפשריים מעיב על ניסיונות אלה. אם כל ההיבטים מנוסחים וכלולים בהסכם, יוכלו בני הזוג להתפנות ולשקם את יחסיהם ללא לחץ ודאגות על מה שעלול להתרחש.

◻️  התארגנות – משום שההסכם מתייחס לכל היבטי הגירושין, יודעים בני הזוג כיצד להתכונן למצב שבו הסכם שלום הבית נכשל. למשל אצל מי יישאר הרכב, מי ישלוט בחברה המשפחתית, היכן הם יוכלו לגור, מהם הסדרי הראייה העתידיים, מהן ההכנסות שעליהם להקפיד עליהן וכדומה.

◻️  מניעת סכסוך במקרה של גירושין – ניסוח הסדר הגירושין כאשר בני הזוג עדיין נשואים מונע סכסוכים מרים על הרכוש, הסדרי משמורת וגובה המזונות. סכסוכים על רקע גירושין עלולים להימשך שנים רבות ולגזול משני בני הזוג משאבים כלכליים ונפשיים.

◻️  קביעת לו"ז ברור – הסכם מנוסח וחוקי מונע מצב שבו אחד מבני הזוג מקדים להגיש תביעת גירושין בערכאה המשפטית המתאימה לו וכך משיג יתרון בתהליך.

◻️  מונע לחץ מיותר מהילדים – ניסוח הסכם מונע מצב של לחץ וריבים ומאפשר להורים לקיים את ההליך ללא הפעלת לחץ מיותר על המערכת המשפחתית.

כיצד יש לנסח את ההסכם?

יש לנסח הסכם שלום בית או לחילופין גירושין אצל עו"ד העוסק בדיני משפחה המתמצא בכל ההיבטים המשפטיים של גירושין. מומלץ לוודא כי עורך הדין מתמצא בהליכי גישור וכי הוא בעל ניסיון בניסוח הסכם שלום בית או לחילופין גירושין. ניסוח רשלני או חלקי של הסכם שלום בית או לחילופין גירושין עלול לגרום להליכים משפטיים ומחלוקות בעתיד, לכן יש להקפיד על עקרונות אלה:

◻️  ההוראות הרשומות בהסכם לא מספקות לאחד הצדדים יתרון בפתיחת הליך מהיר.

◻️  ההסכם חותר להגיע לניסיון כנה של שלום בית אמיתי ויציב.

◻️  ההסכם יהיה מנוסח כך שלא יהיה צורך לפנות לערכאות משפטיות, אם יוחלט אכן להתגרש.

◻️  אם צד אחד בחר לפתוח בהליכים משפטיים, ההסכם יקשה עליו להשיג הישגים השונים ממה שמנוסח בהסכם. 

◻️  ההסכם כולל סעיף שמאפשר לכל אחד מבני הזוג, בכל זמן נתון, להודיע לבן זוגו שהוא מעוניין להתגרש. במקרה כזה מחויבים שני בני הזוג לשתף פעולה ולנהוג על פי ההסדרים שנקבעו בו.

◻️  על ההסכם להיות מנוסח בדרך יעילה ופרגמטית, כך ששני בני הזוג יבינו את המצופה מהם ומה עליהם לעשות כדי לשקם את היחסים או לחלופין, אם הם יידרשו לפרק את התא המשפחתי.

חשיבותו של הליווי והייצוג המשפטי בעת עריכת הסכם שלום בית או לחילופין גירושין

הסכם שלום בית או לחילופין גירושין הוא הסכם שכדאי לחתום עליו בכל מצב של משבר בזוגיות. ההסכם מאפשר לבני הזוג לשקם את היחסים שלהם ולמנוע מצב של לחץ לקראת גירושין אפשריים. משום שכל ההיבטים רשומים בהסכם, יודעים בני הזוג לאן פניהם מועדות, מהם ההיבטים שיש להקפיד עליהם כדי להשיג שלום בית ומה צפוי להם אם יחליטו להתגרש.

במידה והנך עומד/ת בפני גירושין, עליך להיוועץ עם עורך דין מומחה לדיני משפחה באופן מיידי, אשר ידע לייעץ לך כיצד להתנהל נכון לאורך הליך זה, ואשר ייצג את האינטרסים שלך בצורה המיטבית.

משרדנו מעניק למטופליו מענה משפטי מקצועי, יסודי ויצירתי במגוון נושאים בתחום דיני המשפחה, תוך ניתוח המצב קדימה ובחינת דרכי הפעולה המיטביות לניהול הסיכונים הכרוכים בעניינם. העקרונות המנחים את אופן הטיפול בכל אחד מתיקי המשרד הינו לחימה עיקשת לשמירה והגנה על הזכויות והאינטרסים של המטופל, חשיבה פורצת דרך, ומאמץ מתמיד לספק את צרכיו המיוחדים של כל מטופל. במידה והנכם זקוקים לייעוץ וייצוג משפטי בנושא זה - פנו ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאירו פרטים ונשמח לסייע ולהציע לכם מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא הסכם שלום בית ולחילופין גירושין - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עורך דין דיני משפחה | דיני משפחה | עורך דין לענייני משפחה | עורך דין לענייני גירושין | הסכם שלום בית ולחילופין גירושין | הסכם גירושין על תנאי | הסכם שלום בית | הסכם שלום בית או גירושין

הצלחות המשרד בתחום
אבי דוביצקי צייד הפדופילים ישלם 2.5 מיליון שקלים לאחר שנתפס מטריד מינית ביטול רישום משטרתי בעבירות סחר בסמים שחרור ממעצר חשוד בתקיפה הגורמת חבלה של ממש כלפי גרושתו צו מניעה בעקבות פרסומים משמיצים בפייסבוק וביוטיוב אי הרשעה בעבירות גניבה והונאה בכרטיסי אשראי ביטול צו למניעת הטרדה מאיימת שהוצא בעקבות תקיפת בת זוג

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
הרחקת בן משפחה
אנונימית | 18:52 04/09/2016
הרחקת בן משפחה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 10:40 05/09/2016
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עומרי | 19:48 03/03/2014
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עו''ד חזי כהן | 22:44 04/03/2014
הליך גירושין בעקבות אלימות מצד הבעל
רבקה | 07:25 22/05/2017
הליך גירושין בעקבות אלימות מצד הבעל
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:58 22/05/2017