עבירות סחר בנשים

תופעת הסחר בנשים היא לא תופעה חדשה, שכן שורשיה נטועים היטב עוד מימי קדם כאשר צבאות כובשים היו רואים באוכלוסייה הנכבשת חלק משלל המלחמה. בעת המודרנית תופעת הסחר בבני אדם לבשה צורה חדשה של ניצול מצוקה כלכלית של בני אדם. עבירות סחר בבני אדם כוללות עסקאות מכר, שכירות, שיעבוד, זיקת הנאה וכיוצא באלה – בבני אדם. סחר בבני אדם יכול ללבוש צורות מגוונות כגון: סחר בנשים, עבודה בכפייה, פורנוגרפיה, סחר באיברים של בני אדם, פונדקאות ועוד. כחלק ממלחמתו של המחוקק בתופעת הסחר בבני אדם נקבעו עונשים כבדים של 16 עד 20 שנות מאסר לסוחרים ולמתווכים בבני אדם. עו"ד אסף דוק מסביר על יסודות עבירת הסחר בבני אדם ומרכיביה.

עבירות הסחר בבני אדם הינה תופעה פסולה עמה מתמודד העולם כולו שבעיקרה התופעה של העברת בני אדם בין מדינות, בדרך כלל המדובר בנשים למטרת עיסוק בזנות, ממדינה נחשלת מבחינה כלכלית למדינה בה קיים ביקוש לשירותים אלה ואשר יכולה להסב לסוחר או המתווך רווחים כלכליים משמעותיים.

מהו סחר בבני אדם?

סחר בבני אדם מוגדר כביצוע כל גיוס, העברה, מתן מחסה או קבלה של אנשים לצורך ניצולם, בכל אמצעי, כולל שימוש בכוח, איום, כפייה, חטיפה, הונאה או רמייה. בשנת 2006 תוקן החוק כך שיכיל סוגים שונים של סחר בבני אדם: חוק איסור סחר בבני אדם (תיקוני חקיקה), התשס"ז – 2006  והרחיב את המקרים עליהם עבירת הסחר בבני אדם חלה. בנוסף, הוחמרו העונשים, ונוספו הוראות באשר לנהלים לעיכוב דרכונים ופעולות אחרות אשר בסמכות רשויות האכיפה לנקוט. מלבד הסחר לצורך עיסוק בזנות,הוגדרו מקרים נוספים הנופלים בגדרי עבירת הסחר כדלהלן: נטילת איבר מגופו של אדם, הולדה של ילד ונטילתו, הבאת אדם לידי עבדות, הבאת אדם לידי עבודות כפיה, הבאת אדם לידי השתתפות בפרסום תועבה או בהצגת תועבה, הבאת אדם לידי ביצוע עבירות מין בו.

לרוב, בני האדם שנענים לפיתוי לרווח גדול בזמן קצר עושים זאת לאור הבטחות שווא ורמייה בין היתר, תוך הבטחה לתנאי מחייה נורמאליים וסבירים כאשר הלכה למעשה הם מוחזקים בתנאים קשים תוך ספיגת איומים והחרמת הדרכונים שברשותם על ידי המעסיק.

"סחר" כולל בין היתר את סעיפי חוק העונשין:  377א(א) (סחר בבני אדם), 375א (החזקה בתנאי עבדות לצורך מתן שירותי מין), 376ב (גרימה לעזיבת המדינה לשם זנות או עבדות) וכן סעיף 374א (חטיפה לשם מטרות סחר בבני אדם) לחוק העונשין, התשל"ז-1977.

עבירות הסחר בבני אדם הן 3 עבירות: העבירה הראשונה מתייחסת לסחר בבני אדם בגירים (סעיף 377א(א)), העבירה השנייה מתייחסת לסחר בקטינים (סעיף 377א(ב)), ועבירה השלישית מתייחסת לתיווך לסחר בבני אדם בגירים או קטינים (סעיף 377א(ג)).

עבירת סחר בבני אדם תיחשב עבירת סחר למטרות הבאות:

1. סחר באיברים
2. הולדת ילד ונטילתו
3. החזקת אדם בתנאי עבדות
4. עבודת כפייה
5. הבאת אדם למעשה זנות
6. הבאת אדם לידי השתתפות בפרסום תועבה או בהצגת תועבה
7. ביצוע עבירת מין באדם

מהם העונשים בגין סחר בבני אדם?

העונש על עבירת סחר בבני אדם בגירים עומד על עד 16 שנות מאסר. עבירת סחר בבני אדם שבוצעה בקטין עונשה עומד על עד 20 שנות מאסר.

מי שמורשע בעבירת סחר בבני אדם חייב בלא פחות מרבע העונש המקסימלי שנקבע (4 או 5 שנים בהתאמה), בכך קבע המחוקק עונשי מינימום לאור התפיסה כי נגע העבדות והניצול המיני הינו חמור מאוד, ואשר יש לבערו.

עד לפני מספר שנים נחשבה ישראל למדינת יעד נוחה לסחר בבני אדם כך על פי הדו"ח השנתי שמוציא בנושא משרד החוץ האמריקאי. לאור המאמצים בתחום האכיפה והן המאמצים החקיקתיים השתפר מעמדה של ישראל י.לאחר שיאה של התופעה בשנת 2006, כיום היקפה צומצם וקטן באופן ניכר מכפי שהיה.

יסודות עבירת הסחר בבני אדם

קיים קושי במתן הגדרה מדויקת לתופעה כך שתכיל את כל האופנים בהם העבירה מוצאת את ביטוייה. העובדה כי המדובר בעבירה החולשת על פני העולם כולו מקשה את הטיפול במיגורה כמו גם העובדה כי הפשע המאורגן הינו החלוץ שלה. בנוסף, לא ניתן לדעת במספרים מדויקים על היקף הסחר בבני אדם, מכיוון שאופי התופעה מלווה מן הסתם וכנגזרת מאופי העבירה, במרבית המקרים בעבודה ללא אשרות וללא תיעוד ורישום.

חשוב לציין כי ניתן להרשיע בסחר בבני אדם, גם כשדי שהפעולות שננקטו מביאות לידי מסקנה כי קיים פוטנציאל לכך כי עבירת סחר עלולה להתרחש. בנוסף, אין חשיבות באם התקבלה תמורה בעבור הפעולות של הסוחר/מתווך ואם לאו וכן אין חשיבות באם פעולת הסוחר/מתווך נשאה תוצאה ואם לאו, עדיין הכוונה כשלעצמה גם אם לא הוצאה לפועל במלואה תחייב את העבריין באחריות עונשית למעשיו.

זומנת לחקירה בחשד לסחר בבני אדם? הוגש נגדך כתב אישום בגין סחר בבני אדם?

אתה זקוק לעורך דין המתמחה בעבירות סחר בבני אדם שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, בין אם זה בחקירה המשטרתית ובין אם זה בכותלי בית המשפט. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים המואשמים בפשיעה חמורה מזה תקופה ארוכה ובכך שומרים נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה וזומנתם לחקירה פלילית או הוגש נגדכם כתב אישום בעבירות סחר בבני אדם לבית המשפט פנו ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאירו פרטים ונשמח לסייע ולהציע לכם מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
סחר בבני אדם | סחר בבני אדם למטרות זנות | סחר באיברים | עבודת כפייה | החזקת אדם בתנאי עבדות | סחר בנשים

הצלחות המשרד בתחום
ענישה מקלה: מאסר על תנאי בלבד ללקוח שהסיג גבול תקף ופצע אדם אחר בביתו שחרור ממעצר לקוח שהואשם בעבירות אלימות חמורות כלפי בת זוגו סגירת תיק פלילי לחובש בית ספר שנחשד במעשים מגונים בתלמידים במסגרת תפקידו שחרור ממעצר חשוד בעבירות מעשה מגונה בקטינה והטרדה מינית שחרור חשוד ממעצר בעבירות אלימות והטרדה מינית בתוך המשפחה קבלת בקשת חנינה על עונש שהוטל על סטודנט שהורשע באוניברסיטת אריאל

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
גזר דין קשה על החזקת פחות מגרם גראס
אנונימי | 11:39 19/02/2018
גזר דין קשה על החזקת פחות מגרם גראס
עו''ד עודד רגב | 18:38 19/02/2018
משפט על החזקת 30 גרם סמים ברכב
עידו | 10:07 19/02/2018
משפט על החזקת 30 גרם סמים ברכב
עו''ד עודד רגב | 18:52 19/02/2018
החזקת אקדח ללא רישיון - מה העונש
גיא | 08:47 09/11/2017
החזקת אקדח ללא רישיון - מה העונש
עו''ד אור הדאיה | 12:38 16/11/2017