קטגוריות: ייצוג אסירים

ייצוג בועדות שחרורים

לכל אסיר הזכות לעמוד בפני ועדת שחרורים היכולה להחליט על שחרורו המוקדם של בגין התנהגות טובה בהתאם לחוק שחרור על תנאי ממאסר. השיקול העיקרי אשר מנחה את וועדת השחרורים הינו מידת מסוכנותו של האסיר לציבור. על החלטת וועדת השחרורים ניתן להגיש ערעור. משרדנו עוסק בייצוג אסירים בפני ועדות שחרורים במתקני הכליאה השונים ברחבי הארץ, וכן בהגשת עתירות אסירים, בקשות לחופשות והתנהלות מול הרשות לשיקום האסיר.

זכויות בתמונה: JoshuaDavisPhotography / Foter.com / CC BY-SA

לפני שנבין את מהות החשיבות בייצוג בוועדות שחרורים (ועדות שליש), בואו ננסה להבין תחילה מהי ועדת שחרורים ועל מי היא חלה? איפה ובאילו נסיבות! ועדת שחרורים חלה על אסירים המרצים את עונשם בבתי הכלא. הועדה מורכבת משופט או שופט בדימוס, נציג שירות בתי הסוהר ושני נציגי ציבור בעלי הכשרה ורקע של שנתיים לפחות בקרימינולוגיה, פסיכולוגיה או סוציולוגיה . לציין כי נציג שירות בתי הסוהר יכול להשתתף בוועדה, אך לא יוכל לקחת בה חלק, כלומר הוא יוכל להשמיע את דעותיו אך לא תהיה לו זכות הצבעה.

אסיר ששהה במעצר מעל שישה חודשים לצרכיי השלמת חקירה או כל סיבה אחרת ומרצה עונש מאסר  בפועל וכן מיצה לפחות שני שלישים ממאסרו יוכל להגיש בקשת שחרור מוקדם. מי שמחליט על כך הנה ועדת השחרורים או בשמה הנוסף "ועדת שליש" והיא זאת שתדון בשחרורו המוקדם או שלילתה .

בהתחשב בנסיבות התיק והמקרה בו שוהה האסיר במאסר, דנה הוועדה לחיוב או לשלילה בשחרורו המוקדם על פי אמות מידה מוגדרות מראש אשר הראשונה שבהן היא: אם הוא (האסיר) מהווה סכנה לשלום הציבור . על כפות המאזניים נשקלות בוועדה גם אותה עבירה אשר בגינה הוא מרצה את עונש המאסר ומהווה גורם מכריע בהחלטה.

נתון משפיע וקובע אף הוא היא התנהגותו של האסיר בעת מאסרו בית כותלי הכלא, כך שגם אם העבירה שביצע חמורה, אך התנהגותו הייתה טובה וקיימים סימנים לשינוי דרכו מעולם הפליליים על סמך התרשמות העובדת הסוציאלית של שירות בתי הסוהר, יכולים לדון לחיוב בשחרור מוקדם ממאסרו.

אי אפשר לפסוח על העובדה כי חלק לא מבוטל בהחלטת הוועדה אם לשחרר את האסיר, היא במידה ויש לו עבירות קודמות, הרשעות קודמות או אישומים נוספים ואם ריצה בעבר עונש מאסר אחר ואף אם זכה להקלות בתנאי מאסרו או ביקש חנינה מהנשיא.

כל אלו נבחנים ביסודיות בהתאם לבקשתו ונשקלים לאישור או לשלילה של הבקשה. חשוב לציין כי הוועדה נסמכת על חוות דעת חיצונית המהווה משקל לא מבוטל בהחלטה ובהסתמך על הנתונים אותם מוסרת לוועדה אודות האסיר מחליטים אם לאשר או לשלול שחרור מוקדם!

אם כך נשאלת השאלה מיהו בר הסמכא אשר רשאי לתת חוות דעת חיצונית שתתמוך בבקשה ומדוע היא כל כך חשובה ומהווה משקל בלתי מבוטל בהחלטה הסופית?

הגוף הנוסף והמכריע נקרא: "רש"א"  - הרשות לשיקום האסיר. נניח והאסיר השלים שני שליש מתקופת מאסרו , שינה את דרכו והתנהג למופת בעת תקופת המאסר, אשר אלו נלקחים בחשבון לזכותו ומהווים מדד חיובי לשחרורו. למשל: נרקומן שנגמל מסמים, עבריין מין שהסכים לעבור סירוס או טיפול אחר, הבטיח כי לתחום הפליליים הוא יותר לא חוזר ומנסה בכל דרך להראות את שיקומו ע"י שינוי ניכר בהתנהגות לפי אמות המידה הנקבעות בשירות בתי הסוהר ובפיקוח מלא.

עד לכאן זה טוב ויפה ומהווה משקל לא מבוטל בהחלטה הסופית, אך לכאן נלווה גם חוות הדעת נוספת והמכריעה של הרשות לשיקום האסיר והיא זאת שמכוונת ונותנת את הטון אם לשחרר את האסיר או שלא.

חלק מחוות הדעת של רש"א מתקבל גם מהפסיכיאטר המחוזי וזאת במידה והאסיר עבר הסתכלות פסיכיאטרית טרם או במהלך המאסר ובמידה ולא? תתווסף גם חוות הדעת הפסיכיאטרית מטעם בריאות הנפש של שירות בתי הסוהר. כאן חייבים נהיה לציין כי אם נשפט על עבירות של גילוי עריות, נתון זה יתווסף לדוח ויודגש כי יש מעורבות לגילוי עריות, גם אם השינוי ניכר וחלו כל המרכיבים האחרים הנזכרים לעיל.

אם כך, מדוע נחוץ סיוע משפטי בוועדת השחרורים אם האסיר יוכל להגיש את הבקשה בעצמו ולהמתין להחלטות הועדה?

נתחיל מזה כי הועדה מכילה את קבוצת האנשים הקריטית והמכריעה בנוגע לעתידו של האסיר, אך גם כפופה לגורמי האכיפה ורואה את האינטרס הפרטי הטהור שלה מבלי לקחת חלק או רצון בשחרור מוקדם. עורך דין פרטי  אשר נשכר לצורך מטרה זו יהיה זה שאמון על הצגת המציאות בפני ועדת השחרורים ובאופן קובע ומקצועי ויהווה משקל מכריע בהחלטה . חשוב לציין ולהבהיר כי לפני הגשת הבקשה באופן פרטי, חשוב יהיה לעבור תחילה דרך עורך דין שיכין את הבקשה והתיק באופן מקצועי ויצמצם נזקים קריטיים בפני הועדה .

יש לציין כי הועדה נסמכת ונותנת משקל לא מבוטל על תסקיר עורך דינו של האסיר ורואה בעצם האקט לסיוע משפטי אבן בוחן חשובה ומכרעת המהווה את רצונו של האסיר לשינוי דרכו השלילית והשתלבותו הנורמטיבית בחברה.

הליך זה מונע סנקציות שליליות ומיותרות ועוזר לאסיר להשתחרר מהר יותר. תפקידו של עורך הדין בהחלטה כה מכרעת וחשובה זו, היא לייצג את האסיר באופן מקצועי ורהוט, בייחוד מול הגורמים הרלוונטיים אשר מכריעים את הכף לחיוב או לשלילה. 

זקוקים לייצוג של עורך דין פלילי בדיון בפני ועדת שחרורים?

פנה ללא דיחוי להתייעצות עם עו"ד פלילי המתמחה בייצוג בועדות שליש בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
ועדות שחרורים | ועדת שחרורים | ועדת שליש | עורך דין לאסיר

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק בהסדר מותנה בעבירות זיוף וקבלת דבר במרמה סגירת תיק פלילי בעבירות אלימות בתוך המשפחה במסגרת הליך השימוע סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בביצוע מעשים מגונים בפומבי במספר הזדמנויות שחרור חשוד ממעצר בעבירות תקיפה וחבלה סגירת תיק פלילי בהיעדר אשמה ללקוח שנחשד בתקיפת בת זוגו סגירת תיק מחוסר אשמה למנהל בית ספר שהואשם בהטרדה מינית של מורות הכפופות לו

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
ועדת שחרורים
שילת | 12:42 03/06/2016
ועדת שחרורים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 15:50 07/06/2016
ועדת שליש
נאור | 15:28 03/04/2015
ועדת שליש או ועדת שחרורים
עו''ד אסף דוק | 15:33 03/04/2015
הכירו גם את קבוצת הפייסבוק "שאל עורך דין פלילי"
עו''ד אסף דוק | 09:52 31/03/2019