חזרה לעמוד הראשי | תחומי עיסוק | הליכי חקירה ומעצר | מדוע חשוב שעורך דין פלילי יהיה נוכח בחקירת משטרה?

מדוע חשוב שעורך דין פלילי יהיה נוכח בחקירת משטרה?

מאמר זה סוקר את חשיבות נוכחותו של עורך דין פלילי בזמן החקירה עצמה. עד היום מרבית הנחקרים או העצורים כלל אינם מודעים לעובדה כי עורך הדין שלהם יכול להיות נוכח ביחד איתם בחדר החקירות. אין חקיקה המאשרת או שוללת את נוכחותו של עו"ד הפלילי בעת קיום החקירה הפלילית.

ישנם שני סוגים של חקירות: חקירה אליה אתה מגיע באופן עצמאי שלא במסגרת מעצר וחקירה תחת מעצר. חקירה זאת חקירה, אולם הסוג השני של חקירה במעצר הרבה יותר רגיש מכיוון והלחץ בו מתקיים בשני ורסיות – הן בכותלי בית המעצר או המאסר בסביבת אנשים שעדיף לברוח מהם כמה שיותר מהר והן בחדרי החקירות האלימים והעוינים שמנסים להשיג הרשעה בכל מחיר.

אין צל של ספק שהמשטרה לא תמהר לחשוף את הנתון הזה ולא הרבה עורכי דין פליליים היו מעדיפים לבזבז את זמנם בעת חקירה ונותנים ייעוץ כללי ושטחי של "עשה ואל תעשה" בעת החקירה. חוקרי המשטרה יעדיפו להתנהל "מאחורי הקלעים" בעת החקירה שלעיתים יכולה להיות אלימה ומסוכנת בשונה מחקירה בה נוכח עו"ד שלך ומהווה מקור הרתעה רציני, חשוב וקובע.

כמו שלא כל חקירה מתחילה או מסתיימת באלימות אך קיימים לא מעט מניפולציות שנועדו להפליל אותך הנחקר אליהם אתה כלל אינו מודע ורק עו"ד פלילי וצמוד מטעמך שילווה אותך ויהיה נוכח איתך בחקירה עצמה יוכל לשבש מהליכים פסולים מצד המשטרה, מה שמקטין באופן משמעותי את משקל התיק כנגדך.

בשני המקרים, גם כאשר זומנת לחקירה באופן עצמאי וגם כאשר אתה נחקר תחת מעצר, חייבים החוקרים לפרוש בפניך את הזכות הבסיסית אותה הם נוהגים לומר במילים קטועות או בלחש "אתה רשאי להיוועץ עם עו"ד"... וכן... "כל מה שתאמר ישמש כראיה נגדך"... ומתחילים את החקירה. 

כאן בנקודה זו בין אם אתם מתכוונים לדבר ואו לשתוק, השהו את החקירה שתשחק לטובתם (הרי במילא אתם עצורים) או (במילא אתם כבר שם) ובקשו להתייעץ עם עורך הדין שלכם מבלי לחשוף לחוקר כי אתם מעוניינים להביא אותו שישב בחקירה עצמה וזאת כדי שלא ימנע מכם את הזכות הזאת . לאחר שתשוחחו עם עורך הדין בקשו ממנו לבוא להיות נוכח בחקירה עצמה. מה שיקל עליכם את הדרך, הן כעצורים והן בהליך הפלילי בעת המשפט.

הכי קל יהיה לחלץ מכן הודעה בכוח תוך הפעלת לחץ הכולל אלימות מילולית או פיזית, השפלות וזריקתכם לחדר מעצר וחוזר חלילה כדי שתישברו ותודו במשהו שכלל לא התכוונתם לחשוף או כלל אינו ביצעתם וזאת רק כדי שתוכלו "לצאת מהחור השחור" בו אתם נמצאים.

המשטרה נוהגת באופן שיטתי ובלתי מתחשב להפר את זכויותיו של הנחקר ובייחוד כאשר היא יודעת ומביאה בחשבון את העובדה  כי מרבית "הלקוחות" שלה כלל אינם מודעים לחוקים והכללים החלים עליהם ובכך יכולה לתפור תיק לאדם חף מפשע בשל שיקולים "מסחריים" ולא אובייקטיבים .

נוכחותו של עורך דין מטעמכם מפחיתה משמעותית את הסיכון למניפולציות ושקרים הן בחקירה שלא במסגרת מעצר והן בחקירה במסגרת מעצר . אין ספק שחוקרי המשטרה מרגישים כבולים בשלשלאות פלדה לנוכחות עורך הדין ונרתעים מלבצע פעולות שבזמן אחר כלל לא היו חושבים פעמיים ומסבכים את הנאשם ומובילים אותו למערבולת הרסנית. 

נניח שקראתם עד לפה והחלטתם שהנאמר מתאים לכם ונכון עבורכם – כאן המקום לציין ולהדגיש כי לא תמיד מקנים חוקרי המשטרה את הפריווילגיה של נוכחות עו"ד צמוד בעת החקירה ולעיתים רק התערבות של ביהמ"ש נדרשת ע"מ לתת לכם את הזכות הזאת ולכן בואו תלמדו מספר כללים חשובים ומהותיים כדי לסכל חקירה פלילית הם כאשר אתם נתונים במעצר והן כאשר אתם באתם לחקירה מרצונכם החופשי ונסו להגן על עצמכם עד כמה שניתן :

כלל זהב ראשון: שמרו על זכות השתיקה – אף חוקר לא אוהב ולא רוצה שהנאשם שמולו ישתוק ולכן יפעיל אינסוף תחבולות ומניפולציות על מנת לנסות לגרום לכם לדבר בין אם זה באמצעות איומים והפחדות, עוינות אלימה וכוחנית ושלל תחבולות שנועדו לשבור אתכם. זכרו כי עוד אף אחד לא הופלל ולא נאסר בהיותו שמר על זכות השתיקה.

כל עוד אתם יכולים ושמור על זכות השתיקה בכל מחיר שלא יהיה שמרו על זכות השתיקה עד לקבלת הנוכחות עו"ד בעת החקירה ולאחר מכן פעלו לפי מה שינחה אתכם עו"ד. 

כלל זהב שני: גם אם החלטת לדבר בשל היותך מפוחד לנוכח הסיטואציה, בסיום החקירה תצטרך להחליט אם להודות או לא להודות ולחתום על מסמכי החקירה. גם כאן בנקודה זאת, סגל לעצמך כלל זהב והשהה את ההחלטה של ההודאה וזאת מהסיבה הפשוטה כי גם אם כבר דיברת שלא בנוכחות עורך הדין , יוכל עורך הדין שלך להשיג עבורך בעבור ההודאה הטבות שונות שיקלו עליך את ההליך ואף יגרמו למחיקת התיק ואו הרישום הפלילי שבזמן אחר כלל לא היית מקבל אותם .

כלל זהב שלישי: שוטרים הם עם מניפולטיבי ולא אמין ויעשה הכל ע"מ להפליל אותך הן בחדרי החקירות בדרכים אפלות ועקומות והן מחוצה לו ואף בבית המשפט. זכרו כי החוקר שחקר אתכם יכול לשקר לשופט במצח נחושה וזה יתסכל אתכם ולא תבינו איך שוטר משקר שהוא אמור להיות "יותר צדיק מצדיק" ולשמש דוגמא.

כאן בנקודה זאת מרבית השופטים משמשים כחותמות גומי למשטרה שיודעת זאת ולכן אין לשוטר בעיה לשקר בבית המשפט והמלצתי האישית היא כי תמיד תחזיקו על גופכם מכשיר הקלטה קטן. זה אף פעם לא מזיק. הרבה פעמים שוטרים מעלימים מידע חשוב שנמסר בחדר החקירות ויכול היה לסגור לכם את התיק ולא להרשיע אתכם ולכן תהיו אתם אלו שמקליטים את תחבולות השוטרים ודרכי המניפולציה שלהם ובכך תוכלו אף לגבור עליהם בעתיד אם תשכילו לפנות למחלקת חקירות שוטרים טרם הדיון המשפטי וחומר ההקלטה יעזור לכם בעת הצגת העדויות בבית המשפט.

לסיכום: בין אם החלטתם לשמור על זכות השתיקה ובין אן לא, זכרו כי המשטרה מקליטה ומתעדת הכל, כל שיחה "סתמית" במסדרון יכולה להיות חקירה סמויה, החלטתם לשתוק – שתקו ואל תנהלו מגע או שיחה עם איש. והחשוב ביותר, אל תנהלו חקירה בכל ורסיה שלא תימצאו בה בין כנחקרים שהגיעו עצמאית או בין אם נחקרים תחת מעצר שלא בנוכחות עורך הדין שלכם ובהשגחתו הבלעדית.

נוכח החשיבות הרבה וההשלכות מרחיקות הלכת שעשויות להיות לחקירה על המשך ניהול ההליך הפלילי כנגד אדם, חשוב להיוועץ עם עו"ד פלילי לפני החקירה במשטרה. התייעצות משפטית עוד בטרם החקירה עדיפה על פני יעוץ בדיעבד ותיקון טעויות שנעשו במהלך החקירה. במידה והסתבכתם בביצוע מעשה העשוי לגבש עבירה פלילית
פנו ללא דיחוי להתייעצות עם עורך דין פלילי מומחה בטלפון 052-6885006 או השאירו פרטים ונשמח לסייע ולהציע לכם מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות הכותב:

עו"ד אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי וצבאי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק מזה זמן רב בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. למענה מקצועי ודיסקרטי ניתן ליצור קשר בטל' 03-5505995 | 052-6885006 ממליצים   Google+   facebook

תגיות - מונחים נוספים בתחום
זכות ההיוועצות | חקירה פלילית במשטרה | חקירת משטרה | חקירה תחת אזהרה | זכות השתיקה | זכות היוועצות בעורך-דין | חקירה במשטרה | עורך דין לחקירה

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פלילי בעבירות גניבה והונאה בכרטיסי אשראי סגירת תיק פלילי בהיעדר אשמה ללקוח שנחשד במעשה מגונה בקטינה סגירת תיק פלילי בהיעדר אשמה פלילית ללקוח שנחשד בביצוע מעשים מגונים בקטינים בתוך המשפחה הפסד צורם נוסף לאבי דוביצקי (צייד הפדופילים) - ישלם ללקוח המשרד 400,000 ש"ח לאחר שהשמיצו באינטרנט

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
חקירה במשטרה תחת אזהרה
קובי | 13:22 08/05/2014
חקירה במשטרה תחת אזהרה
עו''ד אסף דוק | 15:04 08/05/2014
החזרת ציוד לאחר חקירה במשטרה
ניסים | 20:31 29/07/2017
החזרת ציוד לאחר חקירה במשטרה
עו''ד אור הדאיה | 17:54 30/07/2017
חקירה במשטרה
אבי פודיאק | 20:39 22/02/2017
חקירה במשטרה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 08:03 05/03/2017
חקירה במשטרה על אלימות במשפחה
חסוי | 20:58 30/08/2016
חקירה במשטרה על אלימות במשפחה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 07:43 03/09/2016
לאחר חקירה במשטרה - מה עלי לעשות עכשיו?
תל אביבי | 09:16 10/10/2015
לאחר חקירה במשטרה - מה עלי לעשות עכשיו?
עו''ד אלון שליכטר | 13:09 10/10/2015
לאחר חקירה במשטרה - מה עלי לעשות עכשיו?
תל אביבי | 17:06 10/10/2015
סגירת תיק במשטרה לאחר חקירה
שמוליק | 20:59 12/09/2015
סגירת תיק במשטרה לאחר חקירה
עו''ד אלון שליכטר | 07:28 13/09/2015
פיטורים יום אחרי חקירה במשטרה
תפוח בדבש | 16:39 12/09/2015
פיטורים יום אחרי חקירה במשטרה
עו''ד אלון שליכטר | 07:32 13/09/2015
שלילת רישיון נשק בעקבות חקירה במשטרה
צביקה | 13:46 28/12/2014
שלילת רישיון נשק בעקבות חקירה במשטרה
עו''ד אסף דוק | 16:58 28/12/2014
שלילת רישיון נשק בעקבות חקירה במשטרה
אלף אלף | 16:43 15/11/2015