חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | הליכי חקירה ומעצר | כללי ניהול חקירת משטרה והחובה לתעדה

כללי ניהול חקירת משטרה והחובה לתעדה

הכללים בנוגע לשפת ניהול החקירה, מיקום ניהולה ואופן תיעודה הוסדרו בחוק סדר הדין הפלילי (חקירת חשודים), התשס"ב-2002 (להלן: חוק חקירת חשודים), ולהלן יובאו עיקריהם:

א. חקירת חשוד תתנהל בשפתו או בשפה שהחשוד מבין ודובר אותה, לרבות שפת סימנים (סעיף 2 לחוק חקירת חשודים).

ב. ככלל תתנהל החקירה בתחנת המשטרה, אלא אם כן סבר השוטר שלא ניתן לנהלה בתחנה או שיש צורך ענייני לנהלה בדחיפות מחוץ לתחנה, או אם סבר הקצין הממונה כי קיים צורך ענייני בחקירת החשוד מחוץ לתחנה (סעיף 3 לחוק חקירת חשודים).

ג. בעבירות שהעונש המירבי עליהן הוא 10 שנות מאסר או יותר תתועד החקירה בתיעוד חזותי לכל אורכה, אלא אם הדבר אינו מתאפשר בשל תקלה טכנית או צורך ענייני עליו יחליט הקצין הממונה - שאז יש לתעדה בתיעוד קולי או בתיעוד בכתב (סעיף 7 לחוק חקירת חשודים).

ד. תיעוד חזותי או קולי יתבצע גם במקרה בו אם היה לשוטר יסוד להניח שהחשוד אינו יודע קרוא וכתוב, או שהוא אדם עם מוגבלות, המקשה עליו לאשר את נכונות תיעוד החקירה בכתב (סעיף 8(3) לחוק חקירת חשודים).

מוגבלות הוגדרה כלקות פיסית, נפשית או שכלית, לרבות קוגניטיבית, קבועה או זמנית (סעיף 8(4) לחוק חקירת חשודים).

ה. חקירת חשוד בתחנה המתועדת בכתב בלבד תתועד בשפה שבה התנהלה החקירה, ואם לא ניתן לעשות כן - תתועד החקירה בתיעוד חזותי או קולי, למעט חקירה בשפת הסימנים שתתועד בתיעוד חזותי בלבד (סעיפים 8(1) ו-8(2) לחוק חקירת חשודים).

ו. בחקירה המתנהלת מחוץ לתחנה ומתועדת בכתב (במקרים המפורטים בחוק) - יהיה התיעוד בשפה שבה התנהלה החקירה, אלא אם כן לא ניתן לתעדה בו זמנית או בסמוך לה באותה השפה, שאז יתורגם התיעוד בפני החשוד לשפתו ויצורף לתיעוד בכתב.

במקרה שמדובר בחשוד שאינו יודע קרוא וכתוב, או שהוא אדם עם מוגבלות כאמור, ייקרא התיעוד בפניו ויוסבר לו האמור בו (סעיף 10 לחוק חקירת חשודים).

ז. שחזור עבירה בידי החשוד יתועד בתיעוד חזותי בלבד (סעיף 9 לחוק חקירת חשודים).

ח. אין לבצע כל שינוי בקלטת המתעדת את החקירה (סעיף 12 לחוק חקירת חשודים).

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
כללי ניהול חקירה | חקירה במשטרה

הצלחות המשרד בתחום
ביטול כתב אישום בעבירות אלימות בתוך המשפחה ביטול כתב אישום לקטין שהואשם בעבירות סמים חמורות שחרור ממעצר חשוד במעשה מגונה בטרמפיסטית קטינה למרות קיומה של הצהרת תובע סגירת תיק פרקליטות לאם שנחשדה בתקיפת בתה הקטינה סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בעבירות מחשב וקבלת דבר במרמה ענישה מקלה: מאסר על תנאי בלבד ללקוח שהסיג גבול תקף ופצע אדם אחר בביתו

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
חקירה במשטרה על הכאת ילד ושליחת התיק לפרקליטות
צחי | 09:23 22/12/2018
חקירה במשטרה על הכאת ילד ושליחת התיק לפרקליטות
עו''ד רביד כהן | 17:12 30/12/2018
החזרת ציוד לאחר חקירה במשטרה
ניסים | 20:31 29/07/2017
החזרת ציוד לאחר חקירה במשטרה
עו''ד אור הדאיה | 17:54 30/07/2017
חקירה במשטרה
אבי פודיאק | 20:39 22/02/2017
חקירה במשטרה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 08:03 05/03/2017