חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | ייצוג קטינים | חקירת קטין במשטרה - זכויות הקטין וכללי חקירה

חקירת קטין במשטרה - זכויות הקטין וכללי חקירה

בנכם נעצר? הילד הוזמן לחקירה? נתקלתם במקרה של מעצר קטין? החוק עומד לצידכם וכדאי מאוד להיעזר בעורך דין פלילי המתמחה בטיפול במעצר וחקירת קטינים שיגן על זכויות הקטין. המאמר הבא מפרט את כללי ניהול חקירת קטינים במשטרת ישראל.

קיימת שורת הוראות המיוחדות לעניין חקירת חשודים קטינים, בהתאם לפרק ג' לחוק הנוער (שפיטה, ענישה ודרכי טיפול), התשל"א-1971 (להלן: חוק הנוער);

1. קטין החשוד בביצוע עבירה יוזמן לחקירה וייחקר בידיעת הורהו, ואם לא ניתן לאתר את ההורה במאמץ סביר - בידיעת קרוב משפחה בגיר או אדם בגיר אחר המוכר לקטין, ובלבד שנשמעה עמדת הקטין לעניין זהותו של אותו בגיר (סעיף 9ו(א) לחוק הנוער).

2. קטין חשוד השוהה במעון יוזמן לחקירה וייחקר גם בידיעת מנהל המעון, מעבר לידיעת הורהו כמפורט לעיל (סעיף 9ו(ב) לחוק הנוער).

3. ההודעה על הבאת הקטין לתחנת המשטרה (בין אם נעצר ובין אם לאו) תימסר על ידי הקצין הממונה ללא דיחוי, ולאחר שיידע את הקטין כי בכוונתו לעשות כן, אלא אם הביע הקטין התנגדות מנימוק סביר למסירתה (כשאינו עצור). במידה שהוא עצור, יינתן לרצונו משקל ראוי בהתחשב בגילו ובמידת בגרותו, ובלבד שתימסר הודעה לקרוב אחר (סעיף 9ו(ג) לחוק הנוער).

4. כל עוד נתון הקטין בחקירה או במעצר, תמשיך המשטרה לנסות ולאתר במאמץ סביר את הורהו או קרוב אחר לשם מסירת ההודעה (סעיף 9ו(ד) לחוק הנוער).

5. אי מסירת הודעה להורה של קטין חשוד ולקרוב אחר מחמת העדר אפשרת לאתרם במאמץ סביר תתועד בכתב, וכך גם תתועד עובדת יידוע הקטין, תגובתו וכן התנגדותו (ככל שהייתה) למסירת ההודעה, וכן החלטת הקצין הממונה ונימוקיה בדבר היידוע בתיעוד חזותי, קולי או בכתב (סעיף 9ו(ה) לחוק הנוער).

6. קטין חשוד זכאי שהורהו או קרוב אחר יהיה נוכח בחקירתו, וכן זכאי הוא להיוועץ במי מהם, ככל הניתן לפני תחילת החקירה, אלא אם כן הביע הקטין התנגדות לכך מנימוק סביר או אם היה מוחזק במעצר, ובלבד שלא יהיה בכך כדי להביא לפגיעה בטובת החקירה או בטובת הקטין, לחשיפת עניין הנוגע לצנעת חייו לפגיעה בשלום הקטין/אדם אחר, או כאשר המדובר בחשד לעבירות ביטחון, חשש לשיבוש הליכי חקירה, מניעת גילוי ראיה, סיכול של מניעת עבירות נוספות או מניעת שחרור ממעצר (כמפורט בסעיף 9ח לחוק הנוער).

7. בטרם ייחקר קטין חשוד (אינו חייב להימצא במעצר), יודיע לו החוקר בלשון המובנת לו בהתחשב בגילו ובמידת בגרותו, על זכותו להיוועץ בעורך דין פלילי ביחידות, וכן על זכותו לנוכחות הורה או קרוב אחר בחקירה (סעיף 9ט(א) לחוק הנוער).

8. בטרם ייחקר קטין חשוד עצור שהובא לתחנה, יודיע החוקר לעורך הדין של הקטין על חקירתו. מבלי לגרוע מהוראות כל דין, אין בהודעה זו כדי לעכב את החקירה (סעיף 9ט(ב) לחוק הנוער).

9. ככלל קטין חשוד לא ייחקר בתחנת המשטרה בשעות הלילה (לגבי קטין מתחת לגיל 14 - השעות שבין 20:00 ל-7:00; קטין שמלאו לו 14 - השעות שבין 22:00 ל-7:00), אלא אם חלים הסייגים שבהמשך סעיף 9י לחוק הנוער.

כיצד עליך לפעול במידה ויקירכם הקטין זומן לחקירה?

במידה ובנך או קטין המקורב אליך מזומן לחקירה, חשוב שתדע את הזכויות המגיעות לו, הכוללות את זה שאתה, או מבוגר אחר המקורב אליו, תהיה נוכח בחקירה. נוכחות של מבוגר בחקירה יכולה להשפיע עליה בצורה משמעותית, ועשויה למנוע מצב בו הצעיר הלא מנוסה נופל בפח שהחוקרים יטמנו לו. החוקרים בפירוש יתנהגו אחרת כאשר מבוגר נמצא בחדר, ולכן הם לעתים יעשו לא מעט כדי למנוע מהמבוגר להיות נוכח בחקירה, תוך שימוש בפרצות שונות בחוק. התקשרות עם עורך דין פלילי טרם תחילתה של החקירה תאפשר לסכל את ניסיון המשטרה למנוע את כניסת המלווה לחקירה של הנער. בנוסף, עורך דין פלילי מנוסה יתדרך את הנער ואת המבוגר תוך בניית אסטרטגיה משפטית מנצחת, אשר תאפשר את סיום החשדות כנגד הקטין, במהירות המרבית. לכן, אל תאפשר לחוקרים לרמוס את זכויות ילדך: מה שיקרה ויאמר בחקירה הוא בעל חשיבות מכרעת על המשך ההליך המשפטי, לכן חשוב שהוא יקבל את מלוא התמיכה והעזרה בשעה קשה זו.

היוועצות בעו"ד פלילי מנוסה המתמחה בייצוג קטינים הינה קריטית לאורך כל שלביו של ההליך המשפטי המתנהל נגד יקירכם. עורך הדין שייצג את האינטרסים של הקטין יוכל עוד משלביו הראשונים של ההליך לסכל את האפשרות שיואשם או יורשע בהאשמות שווא וכן במקרים מסוימים אף להביא לביטול  ההליך הפלילי שנפתח נגדו לחלוטין. בכל מקרה של חשד בביצוע או מעורבות בעבירה פלילית, הצורך בייעוץ משפטי מקצועי הוא הכרחי. עורך הדין יוכל להקטין את כובד הראיות נגד יקירכם ולהביא לתוצאות המיטביות בתיק בכך שיסייע לו לגבש גרסה עקבית שעשויה להיות ההבדל בין הרשעה לזיכוי.

במידה ויקירכם הקטין וזומן לחקירה במשטרה, פנו ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
חקירה במשטרה | עורך דין פלילי לקטינים | קטינים ונוער | זכויות קטין בחקירה | זכויות קטין במעצר | חקירה פלילית ומעצר קטין | חקירה פלילית | חקירת קטין במשטרה | עורך דין מעצרים | זכויות קטינים בחקירה | זכויות קטינים במשפט פלילי

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פלילי לקטין בעבירת תיווך בסמים סגירת תיק חקירה נגד קטין שנחשד בהתפרצות לבית כנסת נער שנחשד בביצוע מעשים מגונים והטרדות מיניות כלפי תלמידות בית ספר לא יועמד לדין ביטול כתב אישום לקטין שהואשם בהחזקת סכין שלא כדין סגירת תיק פרקליטות ללקוח שהואשם באונס בתוך המשפחה מאסר על תנאי בלבד ללקוח שהתחזה לשוטר תקף ופצע עובר אורח בטיילת בנתניה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
חקירה משטרתית של קטין
מיכאל | 14:34 21/03/2014
סגירת תיק פלילי לקטין בהליך של טיפול מותנה
עו''ד אסף דוק | 14:40 21/03/2014
האם מותר להחזיק קטין במעצר יחד עם בגירים?
יהודית | 19:01 13/08/2013
החזקת קטין עצור בתא מעצר
עו''ד אסף דוק | 21:46 13/08/2013
פרסום סרטון קטין
מיכל | 22:26 05/07/2019
פרסום סרטון קטין
עו''ד תומר מזרחי | 18:32 23/07/2019