צו הרחקה – אלימות במשפחה

התחתנת באושר, לצדך נמצא "האביר" שהוציא לכל חברותיך את העיניים, איש עסקים למופת, בחור נאה וממשפחה מכובדת. לפני החתונה הוא נתן לך לרחף ולהרגיש מלכה - חיזר, פינק והאהבה לא פסקה. כמה חודשים אחרי החתונה, החלטתם לרכוש נכס משותף, לקחת משכנתא ולאט לאט עלם החמודות מהאגדות החל לחשוף את פרצופו האמיתי והמסכה אט אט יורדת ומתגלה מפלצת אכזרית ביותר שמתחילה להצר את צעדיך בכל נשימה ונשיפה. עו"ד אסף דוק מסביר מהו צו הרחקה ומתי ניתן להוציאו כדי להרחיק במהירות את הסכנה מהבית.

צו הרחקה בעקבות אלימות במשפחה

בעיות לא מטופלות הופכות את חיי הנישואין שלך לגיהינום, הוא לא נותן לך לצאת לעבוד ומתחייב להיות המפרנס העיקרי בבית, בודק את שיחות הטלפון והחברים שלך, מתחיל לצנזר ביקורי משפחה, לא נותן לך להזמין חברים או את הוריך, אם את רוצה לצאת עם הילד לגינה, את צריכה לבקש ממנו רשות, כאשר הוא יוצא לחופשות לחו"ל הוא עושה זאת בלעדיך מכל סיבה, כאשר האוכל לא טעים לו או משהו לא מתנהל לפי רצונו, הוא מתחיל לשבור דברים בבית והופך את הטריטוריה החמימה לבלתי נסבלת ואף למקום קר ומנוכר . החשק המיני יורד לך, את כבר לא אותה אחת שהיית לפני כמה חודשים או אפילו שנה או שנתיים, הוא מאלץ אותך בתחבולות ומניפולציות לקיים יחסי מין ולעיתים כופה עליך את רצונו.

הטורים שלו ורמת השליטה שלו עולים מעת לעת והוא נהפך ליותר בוטה, יותר גס ויותר אלים , אם כי לא מרים עליך יד כדי לא ליפול בין הכסאות ואת מרגישה שבויה מיום ליום ולא יודעת איך לסמן את שביל הבריחה ולצאת החוצה.

את חווה אלימות במשפחה - איך תתלונני עליו? על מה תתלונני עליו?

הוא לא השאיר עקבות ולא סימנים, המריבות הן מריבות בין בני זוג... מה שכן? רק את יודעת כי הוא כפייתי, אובססיבי ובעל פתיל קצר שמצר את צעדיך ומגביל את החופש האישי שלך . בתוך תוכך את יודעת שאם תעזי להזכיר את המילה "לפרק את החבילה" , "גירושין" , "פרידה", זה עלול לעלות לך בחייך ואף באיכות חייך שכן לא תזכי לקבל מזונות, ייתכן ועד שתקבלי גט תהיי עגונה, חלוקת הרכוש לא תהיה הוגנת ושלל "הטבות" שלא יקלו עליך את הדרך. את במלכוד!

אם זה היה מתחיל ונגמר רק בהצרת צעדים על רכוש ומזונות ואף גט, ניתן היה לפתור את הסוגיות הללו באמצעים משפטיים ולהכניע אותו , אך לפי התיאור הקיים במאמר זה המתרחש מדי יום על אלפי נשים פגועות שלא זוכות מרצונן החופשי להתלונן במשטרה או לקבל סיוע משפטי נכון וזאת בשל העובדה כי אין להן "קייס" או "בשר" או משהו להיאחז בו, כיוון ומדובר על התעללות נפשית ולא אלימות פיסית המשאירה סימני חבלה על גופן.  

כאן המקום לציין כי במקרים מהסוג הזה, הרבה לפני שפונים לעו"ד לענייני משפחה, פונים בראש ובראשונה לעורך דין פלילי שידע להוציא אותך כשידך על העליונה, טרם הצהרת הכוונות על פירוק החבילה או גירושין, בייחוד אם הוא מתנהל באופן מגמתי שלא לומר דרקוני שמשרת רק אותו ויהיה קל להוביל אותו  למערבולת הפלילית אליה הוא הכניס את עצמו מרצונו החופשי .

עליך ככלל ראשון להבין ולהכיר בעובדה שאת בבית סוהר – בכלא לכל דבר ועניין, אם כי את לא מאחורי סורג ובריח ולא יושבת עם עבריינים. אך כל הכללים הקיימים על אסירים חלים עליך ואת תחת מעקב צמוד, "אזיק אלקטרוני", יוצרת תלות נפשית, חסמים פסיכולוגיים ומתמסרת לאלימות קשה שעלולה לקפח את חייך אם לא תדעי לשים לזה גבולות ולהציב אולטימטום.

צו הרחקה וצו הגנה כ"עזרה ראשונה"

כעת ננסה להבין למה הוא נועד ולמה זה טוב ואיך זה אמור להגן ולשרת את מטרתך. נתחיל מזה שתהיי חייבת להודות ולהכיר בעובדה כי חיי הנישואין מטילים על שני בני הזוג חובות וזכויות אחד כלפי השני. מבחינתו של הבעל במערכת היחסים הוא לדאוג לכל מחסורה של האישה, לספק לה מזון, דיור וחיים שקטים ושלווים, נדגיש כי הוא לא חייב לספק לה חיי נוחות או מותרות מעבר למה שהוא יכול לספק, אך בהחלט דברים בסיסיים שישרתו את מערכת הנישואין טוב יותר.

אם במהלך חיי הנישואין החליטה האישה לצאת לעבוד כדי להעסיק את עצמה, לדאוג לעצמה או לעזור בכלכלת הבית והבעל מונע זאת בכוח או בדרכים מניפולטיביות כדי ליצור שליטה, זה אמור להדליק את כל נורות האזהרה האפשריות וכבר במקום להעמיד אותו על מקומו.

במידה ובעת הנישואין בין כתלי הבית מתחילים הטרדות מילוליות ואף אלימות מצדו של הבעל לרבות התנכלויות מכוונות, עליך להכיר בעובדה כי את חווה התעללות נפשית (אולי גם פיזית) וכאן עליך לקחת צעד אחורה ולטפל בתופעה הזאת מיד.

נכון להיום, נהוג להוציא צו הרחקה כלפי בעל אלים המגדיר את הסיטואציה כאלימות במשפחה ולכן לא מעט גברים נשואים שלא רוצים ליפול בין הכסאות, לומדים להלך בין הטיפות ולהשיג את רצונם בדרכים אפלות באמצעות התעללות פסיכולוגית וכאן, מי שיכול לכוון ולבאר את הסיטואציה באופן הנכון והבריא ביותר על סמך חוויות יום יומיות באופן מקצועי זה רק עו"ד פלילי שיחל להצר את צעדיו הרבה לפני החלטה מעשית על גירושין ויצור עבורך את כל ההגנות האפשריות טרם נקיטת הליך של גירושין. 

אישה הסובלת מאלימות פיסית (קלה או חמורה) – פתוחה בפניה הדרך להוציא את הבעל החוצה באמצעות צו הרחקה. היא יכולה להוציא צו הרחקה זמני או קבוע, הכל בהתאם לנסיבות וההתרחשויות, תוך סיוע מלא של עורך דינה והרשויות, שיהיו חייבות להכיר במקרה טרם נקיטת הליך גירושין.

אישה הסובלת מדיכוי נפשי, על בסיס קבוע, השפלה או התעללות פסיכולוגית –  יכולה לבקש ולקבל מבית המשפט כנגד הבעל צו הרחקה, המונע מהבעל להיכנס לדירה ואזור המגורים.

אופציות פעולה למניעת המשך האלימות בתוך המשפחה

צווים למניעת אלימות במשפחה

ישנם שלושה הליכים משפטיים באמצעותם אדם רשאי לקבל סעד במידה ויוכח כי הוא סובל מאלימות במשפחה. מטרת הצווים הינה מתן "עזרה ראשונה" והגנה מפני אלימות שהופעלה במשפחה וכן מניעת הישנותה. צו הרחקה וצו הגנה ניתנים כאשר קיימת אלימות בתוך המשפחה אשר יש בה סכנה מוחשית ומיידית לשלום האישה או שלום הילדים. הצו כולל איסור כניסה למקום, איסור הטרדה, איסור נשיאת נשק, איסור לפעול בצורה מסוימת ועוד. בדומה, צו למניעת הטרדה מאיימת ניתן כלפי כל אדם המטריד אדם אחר (לא במסגרת מוסד הנישואין) בכל דרך שהיא, או המפעיל כלפיו איומים אשר כתוצאה מהם הוא חושש כי שלוותו, פרטיותו או חירותו תפגענה שוב, או בשל חששו לפגיעה בגופו.

1. צו הרחקה

צו הרחקה מקורו בדין האישי הקובע את זכות המדור השקט והשלו ומטרתו להגן על מי שזקוק להגנה על ידי הרחקת הגורם המהווה לו סכנה מהבית המשותף. צו הרחקה ניתן בנסיבות בהן הוכח כי קיימת סכנה מוחשית ומיידית המרחפת מעל ראש הנפגע וכן במצבים בהם מעשי האלימות שהוכחו הם חמורים במיוחד. במידה והנך חווה אלימות פיזית, הטרדה טלפונית, איומים, קללות, השפלה ודיכוי, פגיעה ברכוש, פגיעה בשמך הטוב, בילוש או התחקות מטרידה שיש בה כדי לפגוע בפרטיותך - מדובר באלימות במשפחה לכל דבר ועניין שצו ההרחקה נועד למנוע. צו הרחקה ניתן לתקופה של עד שנה ובמקרים חריגים יינתן ללא הגבלת זמן.

2. צו הגנה

צו הגנה מקורו בסעיף 2(א) לחוק מניעת אלימות במשפחה אשר מעניק לבית המשפט ולבית הדין הרבני את הסמכות לאסור על אדם להיכנס לדירה בה מתגורר בן משפחתו או להימצא בתחום מרחק מסויים מאותה דירה (אף אם יש לו זכות כלשהי בה) וכן להטרידו ולמנוע ממנו להמשיך ולעשות שימוש כדין בנכס המשותף. צו הגנה יכול שיכיל גם דרישה לערובה הן לקיומו והן להתנהגות טובה או כל הוראה אחרת הדרושה להבטחת שלומו ובטחונו של בן המשפחה. אם בית המשפט יתרשם כי הבקשה לצו ההגנה הוגשה מסיבות "נקמניות" ולא כנות, יהיה רשאי לחייב את מבקש הצו בהוצאות משפט של המדינה או הצד השני ואף להורות למבקש לפצות אותו. בית המשפט יתן צו הגנה כאשר התנהגות מדובר בהתנהגות קיצונית וחריגה.תוקפו של צו הגנה לא יעלה על 3 חודשים. בית המשפט רשאי להאריך את תוקפו של הצו עד לתקופה כוללת של 6 חודשים, ומטעמים מיוחדים שיירשמו - עד לתקופה כוללת של שנה אחת.

3. צו למניעת הטרדה מאיימת

הטרדה מאיימת היא הטרדתו של אדם בידי אדם אחר בכל דרך שהיא או נקיטת איומים כלפיו, בנסיבות הנותנות בסיס להניח כי המטריד או המאיים עלול לשוב ולפגוע בשלוות חייו, בפרטיותו או בחירותו של האדם או כי הוא עלול לפגוע בגופו. ניתן להגיש את הבקשה לכל בית משפט שלום בישראל. במידה שהפוגע הוא בן משפחתו של הנפגע, ניתן לפנות גם לבית משפט לענייני משפחה. אם הפוגע או הנפגע קטינים - ניתן לפנות גם לבית משפט לנוער. בית המשפט רשאי בצו להורות לאדם שנקט הטרדה מאיימת להימנע מלהטריד את הנפגע, לאיים עליו, לבלוש אחריו או לפגוע בפרטיותו, ליצור עימו כל קשר בעל-פה, בכתב, או בכל אמצעי אחר, לשאת או להחזיק נשק, לרבות נשק שניתן לו מטעם רשות ביטחון או רשות אחרת מרשויות המדינה. במידה והצו ניתן במעמד צד אחד, על בית המשפט לקיים דיון במעמדהצדדים לא יאוחר מ-7 ימים מיום מתן הצו. תוקפו של הצו למניעת הטרדה מאיימת לא יעלה על 6 חודשים, אולם בית המשפט רשאי להאריך את תוקפו של הצו עד לתקופה כוללת של שנה אחת, ומטעמים מיוחדים שיירשמו - עד לתקופה כוללת של שנתיים.

4. תביעה אזרחית

למרות שדיני הנזיקין הישראלייים אינם עוסקים באופן מפורש בעוולה של התעללות על-ידי בן זוג, ניתן להגיש תביעה אזרחית לפיצויים על נזקים שנגרמו בשל ההתעללות מכוח עוולת הרשלנות והפרת חובה חקוקה ועוולת התקיפה. בית המשפט לענייני משפחה מוסמך לבחון את זכאותה של אישה לפיצויים מבעלה עקב התעללות גופנית, מינית או נפשית שחוותה. במקרה אשר הונח לפתחו של בית המשפט לענייני משפחה בירושלים, נדרש השופט לבחון סוגיה זו ופסק לבסוף פיצויים על סך 60,000 ש"ח לאישה שהוכתה ונכלאה על ידי בעלה, לאחר שהוכיחה נזקים בדמות כאב וסבל נפשי ופיסי, הוצאות עבור טיפולים נפשיים והוצאות משפטיות.

בחירת דרך הפעולה לקבלת הסעד המתאים איננה דבר מובן מאליו ורצוי להיוועץ עם עו"ד פלילי המכיר את רזי החוק והפסיקה לטובת יעילות הרחקת הגורם המאיים והמטריד בהקדם האפשרי וללא דיחוי או סחבת לצורך הרתעה כחוק.

רמת ההוכחה הנדרשת להרחקת הפוגע

למרות שמאמר זה עוסק באלימות במשפחה מצד גברים, אך הכוונה כאן היא גם לנשים האלימות כלפי גברים חסרי אונים, שמפאת הבושה והכבוד מתביישים להצהיר על כך או להגיש תלונה במשטרה, לא בכל המקרים הבעל הוא האלים ולעיתים הוא הקורבן – למרות שלא נהוג לדבר או להוציא את זה החוצה והאלימות המתרחשת כנגדו מצד האישה כוללת בין היתר התערבות של אחים, דודים וזרים אחרים בכדי להצר את צעדיו ולהשפילו בכל דרך אפשרית, תוך דיכוי אלים, סחיטות באיומים ושלל רעות חולות שמשרתות את האישה הנחשבת למין החלש. לעיתים נועד צו ההרחקה בכדי להגן על הילדים והכלי החשוב ביותר הניתן לצרכיי הגנה, בכדי להתמודד עם אלימות מכל סוג שהיא, היא באמצעות צו הרחקה וצו הגנה.

בשל מעשי האלימות ההולכים וגוברים מדי יום, תופעות של רצח בתוך המשפחה, אלימות פיסית קשה ושאר רעות חולות על יחסים בינאישיים, המערכת המשפטית נדרשת לעסוק בהן באופן מהיר יותר משאר התיקים האחרים הקיימים על שולחנה ולתת להן עדיפות יתרה על פני אחרים.

חשוב לציין כי הכלי הטוב ביותר ככלל ראשון המשמש מאין עזרה ראשונה ומסייע לקורבן, הנו צו ההרחקה, שמשמש מאין סעד זמני וראשוני, שמאפשר לאדם להביא להרחקתו של אדם אחר מבית מגוריו או סביבתו והוא בעל מטרה יחידה וחשובה – הגנה טוטאלית על שאר בני המשפחה הסובלים מאלימות פיסית, פסיכולוגית או נפשית מצד קרוביהם. 

הוצאת צו הרחקה נגד הפוגע על-ידי בית המשפט

את/ה זקוק/ה לעורך דין פלילי מנוסה שייסע לך בניהול ההליך נגד מי שפגע בך, בין אם זה בחקירה המשטרתית ובין אם זה בכותלי בית המשפט, שכן המדובר בסכנה ברורה ומיידית שתוצאתה יכולה להיות חמורה מאוד עבורך. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנפגעי עבירה רבים מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה ונתקלת באלימות במשפחה ניתן לפנות ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או להשאיר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
צו הגנה | צו הגנה נגד אלימות במשפחה | צו למניעת הטרדה מאיימת | הטרדה מאיימת | צו הרחקה | צו הגנה למניעת אלימות במשפחה | עבירות תקיפה | אלימות במשפחה | עבירות איומים | אלימות בתוך המשפחה | עורך דין צו הרחקה | עורך דין צו הגנה

הצלחות המשרד בתחום
הוצאת צו הרחקה נגד אישה שחשדה שבעלה בוגד בה עם אחרת שחרור חשוד ממעצר בעבירות אלימות במשפחה 4 חודשי עבודות שירות בלבד בעבירות של תקיפת זקן הגורמת חבלה של ממש ואיומים המשטרה סגרה תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם באיומים נגד בת זוגו סגירת תיק משטרתי ללקוח שהחזיק סכין שלא כדין סגירת תיק בהיעדר אשמה להורים שנחשדו בתקיפה והתעללות בילדיהם הקטינים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
עבירות מין בקטינה בתוך המשפחה
רועי | 12:42 27/09/2016
עבירות מין בקטינה בתוך המשפחה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:03 28/09/2016
מעצר בעקבות אלימות בתוך המשפחה
אדי | 20:57 09/04/2016
מעצר בעקבות אלימות בתוך המשפחה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 21:10 12/04/2016
האם עורך דין נמצא עם החשוד בתוך חדר החקירות?
אהוד | 16:44 23/10/2015
האם עורך דין נמצא עם החשוד בתוך חדר החקירות?
עו''ד אסף דוק | 18:34 23/10/2015
האם עורך דין נמצא עם החשוד בתוך חדר החקירות?
אהוד | 19:32 23/10/2015