עבירת תקיפת שוטרים

בשנים האחרונות גברו מקרי האלימות או הגשות התלונות מצד השוטרים על אלימות כלפי שוטרים בעת מילוי תפקידם. במרבית המקרים הסיטואציה כלל אינה מצדיקה תלונה, אך מי שמכיר את רזי החוק ויודע איך לנסח על הכתב את הסיטואציה יהיה זה שידו תהיה על העליונה.

תקיפת שוטרים, האומנם?

כן ולא! מצד אחד לא כל שוטר באמת מותקף פרט לדרמה המתחוללת סביב העניין ולעיתים שוטרים מותקפים בשל שלל סיבות. לפני שנבאר את הסוגיות חשוב שתדעו מהי הענישה בחוק כלפי תקיפת שוטרים מכל סוג שהיא.

נתחיל מזה שמערכת בתי המשפט החלה להחמיר עם תוקפים ומעשי אלימות באופן רבתי בין אם זה אלימות בתוך המשפחה, כלפי זרים ובכלל, על אחת כמה וכמה עבירות של תקיפת שוטרים וכאן הענישה היא מאסר שמתחיל במינימום של חודש ומקסימום של 3 שנים, חשוב לציין כי בית המשפט בהחלט מתחשב בנסיבות לביצוע העבירה ולכן מידת העונש תהיה מוטלת על הבאת הראיות העובדתיות והנסיבתיות בסיטואציה עצמה ועל אחת כמה וכמה באמצעות עורך דין מקצועי שנלחם במערכת ללא פשרות ומומחה בחקירות שוטרים.

אז מהי בעצם תקיפת שוטר? והאם ההגדרה בחוק מתייחסת לתקיפת שוטר בעת מילוי תפקידו?

נתחיל איפה מהעובדה כי במידה ותקפת שוטר או הואשמת כמי שתקף שוטר, עליך להיות מודע לפני ואחרי כי הנתקף הנו שוטר. במידה ולא ידעת את הנתון הזה ייתכן ומשקל התיק יתחלף לתקיפה ולא לתקיפת שוטר המחמיר יותר מבניהם.

במידה והשוטר המותקף הותקף ללא סימני זיהוי קלאסיים המעידים כי הוא אכן שוטר כמו: מכשיר קשר, אקדח, אזיקים, הצגת תעודת שוטר והזדהות כשוטר טרם התקיפה וזאת במידה והוא לבוש בלבוש אזרחי, לעולם לא יענה על ההגדרה של תקיפת שוטר גם אם לאחר או במהלך התקיפה הזדהה השוטר המותקף כשוטר.

התוקף אמור היה לדעת מראש כי מדובר בשוטר טרם התקיפה ולא לאחריה, מה שמשפיע באופן משמעותי על משקל התיק בבית המשפט. חשוב לציין נתון מהותי וקובע בסוגיית תקיפת שוטרים, כי אם לווה לשוטר בעת מילוי תפקידו עוזר מטעמו והתקיפה בוצעה כלפי העוזר ולא כלפי השוטר, ייחשב הדבר בעיני המחוקק כתקיפת שוטר לכל דבר ועניין.

כיוון ומערכת בית המשפט החלה להחמיר באופן משמעותי ומידי בענישה כלפי תוקפי אנשי חוק, נדגיש כי העונש המינימלי לעבירת תקיפת שוטרים בעת מילוי תפקידם הנו מינימום של חודש אחד ומקסימום של 3 שנים. בואו נחדד את הסוגיה הזאת ונוסיף מימד חשוב וקובע לא פחות לעדינים והמתחכמים שביניכם, אלו שלא ירימו יד,  אך לא יסתמו את הפה בשעת השין. הדבר הזה מכונה: הפרעה לשוטר במילוי תפקידו.

כלומר, מי שלא בוחל בשום אמצעי ו"מפר" את כבודו הבסיסי של השוטר כי אופי הפעולה והאינטראקציה ביניכם לא עולה בקנה מידה אחד עם האני מאמין שלך , דבר שיכול בקלות להפוך לניסיון הכשלת שוטר בעת מילוי תפקידו. לכאן נוסיף כי אם לא כוון המעשה ישירות כלפי השוטר וכוון הדבר כלפי אדם אחר מטעמו , ייחשב הדבר להכשלת שוטר בעת מילוי תפקידו לכל דבר וענין .

העונש של הכשלת שוטר או הפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו, בייחוד אם לא לווה לזה אקט אלים מכל סוג ומין, הנו מאסר בפועל עד 3 שנים, אך לא פחות משבועיים ימים.

כמו כן, עבירת העלבת עובד ציבור מטופלת בסעיף 288 לחוק העונשין, שקובע כי "המעליב בתנועות, במלים או במעשים, עובד הציבור, או דיין או פקיד של בית דין דתי או חבר ועדת חקירה לפי חוק ועדות חקירה, כשהם ממלאים תפקידם או בנוגע למילוי תפקידם, דינו – מאסר שישה חדשים". יש לשים לב כי ההעלבה אינה חייבת להיות רק מילת גנאי או קללה, אלא יכולה לכלול גם מעשים מסוימים ותנועות גופניות, כך שמדובר בהגדרה נרחבת ביותר.

כעת נפשט את המהות המשפטית של תקיפה – דהיינו: תקיפה מהי? – מבחינת הגדרת המחוקק!

המכה אדם (לאו דווקא שוטר), נוגע בו, דוחף אותו או מפעיל על גופו כוח בדרך זו או אחרת, במישרין או בעקיפין ובייחוד שבלא הסכמתו או בהסכמתו שהושגה בתרמית ומניפולציה – הרי זו תקיפה. לעניין זה, הפעלת כוח – לרבות הפעלת חום, אור, חשמל, גז, ריח או כל דבר או חמור אחר, אם הפעילו אותם במידה שיש בה כדי לגרום נזק או אי נוחות – נחשב הדבר לתקיפה. לפיכך אנו רואים כי הגדרת עבירת תקיפה, היא הגדרה רחבה מאוד, ומי שלא בקיא בדקויותיה יכול בנקל ל"היכנס" לתוכה.

מבלי להמעיט מערך העבירה והשלכותיה הקשות , ניתן לציין כי קיימים לא מעט מקרים בהם שוטרים מנפחים תלונה שתשרת את האינטרס שלהם וזאת לאחר שתקפו ראשונים ומעוניינים להימנע מהגשת אישום ותלונה רשמית במח"ש (המחלקה לחקירות שוטרים) ומנפחים סיטואציה שכלל לא קרתה במציאות .

חרף העובדה כי המילים:  "משטרה" , "חקירה", "בית סוהר" "בית משפט" "עונש" ובכלל המינוחים הקיימים בז'רגון המקצועי, מאיימים על האזרח הפשוט – חשוב יהיה להתייעץ תחילה עם עו"ד פלילי המכיר את הנישה מלפני ולפנים, ילמד את הסיטואציה ויסגור עבורכם את התיק במינימום נזק ולעיתים קרובות אף מחיקת רישום פלילי וסגירת התיק לאלתר.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין תקיפת שוטרים?

אזרחים רבים נוטים לזלזל בחשדות המופנים כלפיהם בגין העלבה ותקיפה של שוטרים. אולם, בפועל אירועים מסוג זה לרוב לא מסתיימים בחקירה במשטרה אלא מסלימים עד לכדי מעצר והגשת כתבי אישום והשתת עונשים לא קלים שיש בהם כדי להכתים את עתידם של המורשעים בהם. במידה וזומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין תקיפת שוטרים אתה זקוק לעורך דין מנוסה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, שכן המדובר בעבירה שתוצאתה יכולה להיות חמורה מאוד עבורך הכוללות כאפשרות סבירה לחלוטין גם הותרת רישום פלילי או במקרים מסוימים אף שהייה מאחורי סורג ובריח. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לחשודים ונאשמים בעבירות נגד שוטרים מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה וזומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין תקיפת שוטרים פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

אודות הכותב:

עו"ד אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי וצבאי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק מזה תקופה ארוכה בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. ממליצים   Google+   facebook

תגיות - מונחים נוספים בתחום
תקיפת שוטרים | הפרעה לשוטר | הכשלת שוטר | תקיפת עובד ציבור | אלימות שוטרים | מח"ש | מחלקת חקירות שוטרים | העלבת עובד ציבור | הפרעה לעובד ציבור | הכשלת שוטר במילוי תפקידו | העלבת שוטר | תקיפת שוטר בעת מילוי תפקידו | העלבת עובדי ציבור | תקיפת שוטר | העלבת שוטרים | הפרעה לשוטר במילוי תפקידו | הפרעה לשוטרים

הצלחות המשרד בתחום
ענישה מקלה: מאסר על תנאי בלבד ללקוח שהסיג גבול תקף ופצע אדם אחר בביתו 4 חודשי עבודות שירות בלבד בעבירות של תקיפת זקן הגורמת חבלה של ממש ואיומים סגירת תיק פלילי ללקוח שהואשם במעשה סדום בקטינה אי הרשעה ללקוח שהואשם בעבירת תקיפה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.

  Rss תגובות (0 תגובות)

  תגובות המאמר
  מתוך: | מציג:

  הוסף תגובה

  אנא חזור על התווים בתמונה:

  Captcha


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
כתב אישום על העלבה ותקיפה של שוטר
איגור | 11:06 26/12/2015
כתב אישום על העלבה ותקיפה של שוטר
עו''ד אלעד שאול אלבז | 19:33 26/12/2015
האם זה חוקי? לעכב לחקירה באמצע יום עבודה חודשיים לאחר המקרה?
יעל | 17:29 21/09/2015
האם זה חוקי לעכב לחקירה באמצע יום עבודה חודשיים לאחר המקרה?
עו''ד אסף דוק | 14:36 22/09/2015
האם זה חוקי לעכב לחקירה באמצע יום עבודה חודשיים לאחר המקרה?
אגדגד | 20:17 23/09/2015
חובה להתייצב בחקירת משטרה
נהרי | 12:16 09/08/2015
חובה להתייצב בחקירת משטרה
עו''ד אסף דוק | 12:43 09/08/2015
תיק על תקיפת שוטר
אחד | 22:51 06/09/2015
תיק על תקיפת שוטר
עו''ד אלון שליכטר | 00:41 07/09/2015
תודה רבה על ההכוונה!
אחד | 08:19 07/09/2015