חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | עבירות אלימות | צו למניעת הטרדה מאיימת - אופיו ומהותו

צו למניעת הטרדה מאיימת - אופיו ומהותו

לאלו מכם שחוו אי פעם הטרדה טלפונית, איומים, פגיעה ברכוש, פגיעה בשמכם הטוב, בילוש או התחקות מטרידה שיש בה כדי לפגוע בפרטיותכם – מדובר בהטרדה מאיימת לכל דבר ועניין. צו למניעת הטרדה מאיימת ניתן כנגד כל אדם המטריד אדם אחר בכל דרך שהיא, או המפעיל כלפיו איומים אשר כתוצאה מהם הוא חושש כי שלוותו, פרטיותו או חירותו תפגענה שוב, או בשל חששו לפגיעה בגופו. עו"ד אסף דוק מסביר מהו צו למניעת הטרדה מאיימת ובאילו נסיבות ניתן להוציאו.

צו למניעת הטרדה מאיימת

גם אם אין לכם מושג לגבי זהותו של המטריד כי ביצע את השיחה מחסוי ולא השאיר עקבות. אך כאן לא מסתיימת הטרדה מאיימת שיכולה ללבוש צורות רבות, כמו מעקבים ותצפיות, הגעה למקום לימודיכם, מגוריכם וזאת גם אם לא בוצעה אינטראקציה מכל סוג שהיא. מספיק שהגורם המאיים או המטריד "יושב לכם על הזנב" וכבר גורם להרגשת אי נוחות או סוג של חדירה לפרטיות, כדי שתחושו בסביבתו אי נוחות או חרדה.

הוא לא עשה לכם כלום במימד הפיזי, לא דיבר אליכם, לא נגע בכם, לא איים עליכם ולא עשה כל דבר שנועד לגרום לכם להרגיש הרגשה לא נוחה, אך מבחינה חוקית הוא חדר לטריטוריה הפרטית שלכם והפר את האיזון בצורה זו או אחרת כדי שתחושו מאוימים או מוטרדים.

מהי התנהגות הנחשבת למטרידה ומאיימת?

רבים מאתנו שעוברים הטרדות מדי יום, לא תמיד יודעים איך לכנות את התופעה הזאת למרות תחושת המחנק והתסכול ולא מגישים תלונה במשטרה כיוון ואין שום ראיה שקושרת את המטריד לאופי ההטרדה, אך בכל זאת התחושה הלא נוחה מתגברת בכל פעם שהוא יוצר התקשרות וירטואלית בסביבתכם.

כאן ניתנה הדוגמה הקלאסית לתופעה שכיחה שרבים מאתנו חווים ע"ב קבוע ולא יודעים איך להתמודד איתה, כמו למשל, אמן מפורסם שחווה הליך אובססיבי מטריד ממעריצה טורדנית, בחורה מחוזרת ע"י מאהב ואפילו מעסיקים שפיטרו את עובדיהם וזוכים להטרדות חוזרות ונשנות.

לפני שניגע בחוק ובדרכי המניעה להטרדה שכזאת, חשוב יהיה שתנסו לבחון את הסיטואציות השונות המובאות לעיל על חייכם וכאן הכוונה היא למוטרדים שביניכם וזכרו כי גם אם אתם המוטרדים, עליכם יהיה לפנות לעו"ד פלילי , בכדי שיוציא עבורכם צו למניעת הטרדה מאיימת ואף יחשוף את זהותו של המטריד בכדי למגר את התופעה האנטי חברתית הזאת ולהחזיר את שלוות נפשכם האבודה.

המחוקק רואה בהטרדה מאיימת מכל סוג שהיא פגיעה בפרטיותו של המוטרד, שיש להניח בסיס סביר כי המטריד יכול לאיים או לפגוע בגופו ואף בחירותו של המוטרד ובכך ליצור פגיעה מתמשכת בשלוות חייו ופרטיותו.

מבלי להיכנס לדקויות פר כל מקרה של הטרדה כמו למשל: זוג שמחליט להתגרש ואחד מן הצדדים מחליט לנקום או להפר את שלוות חייו של בן הזוג באמתלות שונות כמו "לשלוח פרחים כל סוף שבוע" ואף להזמין מגשי פיצה או מתנות אחרות שיוצרות תחושת מחנק ותסכול מתמשכים .

לא תמיד ההטרדה מתחילה ומסתיימת על רקע רומנטי ולעיתים על רקע אישי, עסקי, תוך הפעלת מניפולציות ושימוש בסייענים נוספים כדי להגביר את החרדה אצל המוטרד. בין אם אתם יודעים מי הוא המטריד ובין אם שלא, תמיד תוכלו לגשת לבית המשפט באמצעות עורך דין פלילי שיכין בקשה מקצועית ומסודרת עבורכם המכונה בשפה המקצועית "בקשה לצו למניעת הטרדה מאיימת" , גם במעמד צד אחד, כלומר, לא תהיו חייבים להיפגש בבית המשפט עם המטריד בכדי שגורמי האכיפה והשיפוט ימנעו ממנו לחזור על המעשה.

מתי ניתן להוציא צו למניעת הטרדה מאיימת?

 • פגיעה בפרטיות לפי חוק הגנת הפרטיות – התשמ"א 1981
 • איומים, סחיטה באיומים והסגת גבול לפי חוק העונשין – התשל"ז 1977
 • הטרדה באמצעות מתקן בזק – התשמ"ב 1982

בכדי להוציא צו למניעת הטרדה מאיימת כלפי המטריד מספיק שהוא יחטא באחת מן ההתנהגויות לעיל בכדי למנוע ממנו לחזור על המעשה. אדם נורמטיבי שזאת עבירה ראשונה שלו והוצא נגדו צו למניעת הטרדה מאיימת במעמד צד אחד ושלא בנוכחותו, יקבל את הצו באמצעות תחנת המשטרה הקרובה לביתו שתגיש לו אותו במעטפה מבית המשפט, עם פסיקה ונימוק וייתכן ואף "יזכה" לחקירה, השפלה או איום ואזהרה. במרבית המקרים, כאשר יודעים את פרטיו של המטריד, מזמנים אותו בשיחת טלפון לתחנת המשטרה לקבל את הצו, אך לא רק והכל לפי החלטת השופט או החלטה פנימית שהתקבלה בתחנה, יכולים להגיע לביתו של המטריד בכל שעה ולהגיש לו את הצו ולהזהירו.

עצם המעמד שניידת משטרה מגיע לביתו של המטריד גם אם לא לשם מעצר יוצרת אפקט הרתעה.

ייתכן מצב לפיו "המטריד" הוא המוטרד בעצמו, שחווה מניפולציה מצד המתלונן או המתלוננת שדאגו להקדים אותו ולהגיש ראשונים את התלונה במטרה לסחוט ממנו כספים בעתיד. כלומר, הם פנו לעו"ד הגישו צו למניעת הטרדה מאיימת ולאחר מכן תלונה במשטרה, בכדי שיפתח הליך פלילי שב 99% יסתיים בהרשעה ולאחר מכן "יזכה" אותו מוטרד במשפט אזרחי הכולל פיצוי על עוגמת נפש.

כאן בנקודה זו, חשוב יהיה לא להסתכל על התלונה התמימה ותמיכה לא מקצועית כמו: "זה שטויות", "זה תיק קטן", "אין לך מה לדאוג", למיניהם ויש להקדים תרופה למכה ולקחת מראש טיפול מונע חריף ומעמיק כבר בשלבים הראשונים, גם אם לא בוצע מעצר, לא להזניח ולא להניח לזה, כיוון וניתן במרבית המקרים לסגור את התיק ולהימנע מהגשת כתב אישום והכל כמובן בהתאם לנסיבות המקרה.

מה יכול בית המשפט לאסור על המטריד לעשות?

 • לאיים על הנפגע
 • להטריד את הנפגע בכל דרך ובכל מקום (אפילו להגביל איסור לשהות בטריטוריות או רדיוס מסוים)
 • ליצור קשר עם הנפגע בכתב, בע"פ או בכל אמצעי אחר
 • לבלוש אחר הנפגע
 • לארוב אחר הנפגע
 • להתחקות אחריו תנועותיו או מעשיו (לעקוב אחריו)
 • לפגוע בפרטיותו בכל דרך אחרת שלא נכתבה בידי המחוקק ונתבקשה מהמוטרד באמצעות בא כוחו
 • להימצא במרחק מסוים מאזור מגוריו או דירתו
 • להימצא בסביבת רכבו (אפילו בחניון ציבורי)
 • להימצא בסביבת עבודתו או מקום לימודיו
 • להימצא במקום אחר שהנפגע נוהג להימצא בו בקביעות
 • לשאת או להחזיק נשק, גם אם יש לו רישיון לכך וגם אם ניתן הנשק במסגרת עבודתו לרבות רשות ביטחון או אחת מרשויות המדינה

הפרת הצו בכל דרך שהיא עלולה להסלים למעצר ע"פ חוק ואף הגשת כתב אישום בגין הפרת הוראה חוקית כלפי המטריד.

החוק מתייחס לדפוסי התנהגות בכל הקשור להטרדה מאיימת הכוללים סוגים שונים קיימים ומוכרים וכאלו שלא נתקלים בהם באופן שוטף, אך נכללים בקטגוריית ההטרדות והאיומים ואשר פוגעים בשלוות חייו מחד בגופו ובפרטיותו בפרט של המוטרד. מרבית המעשים המוזכרים לעיל, יחד או לחוד מהווים הטרדה מאיימת ומזוהים עם עבירה פלילית חמורה בה יש לנקוט בהליכים מרתיעים למיגור התופעה.

אופציות פעולה למניעת המשך ההטרדות

צווים למניעת התנהגויות אלימות ומטרידות

ישנם שלושה הליכים משפטיים באמצעותם אדם רשאי לקבל סעד במידה ויוכח כי הוא סובל מאלימות במשפחה. מטרת הצווים הינה מתן "עזרה ראשונה" והגנה מפני אלימות שהופעלה במשפחה וכן מניעת הישנותה. צו הרחקה וצו הגנה ניתנים כאשר קיימת אלימות בתוך המשפחה אשר יש בה סכנה מוחשית ומיידית לשלום האישה או שלום הילדים. הצו כולל איסור כניסה למקום, איסור הטרדה, איסור נשיאת נשק, איסור לפעול בצורה מסוימת ועוד. בדומה, צו למניעת הטרדה מאיימת ניתן כלפי כל אדם המטריד אדם אחר (לא במסגרת מוסד הנישואין) בכל דרך שהיא, או המפעיל כלפיו איומים אשר כתוצאה מהם הוא חושש כי שלוותו, פרטיותו או חירותו תפגענה שוב, או בשל חששו לפגיעה בגופו.

1. צו הרחקה

צו הרחקה מקורו בדין האישי הקובע את זכות המדור השקט והשלו ומטרתו להגן על מי שזקוק להגנה על ידי הרחקת הגורם המהווה לו סכנה מהבית המשותף. צו הרחקה ניתן בנסיבות בהן הוכח כי קיימת סכנה מוחשית ומיידית המרחפת מעל ראש הנפגע וכן במצבים בהם מעשי האלימות שהוכחו הם חמורים במיוחד. במידה והנך חווה אלימות פיזית, הטרדה טלפונית, איומים, קללות, השפלה ודיכוי, פגיעה ברכוש, פגיעה בשמך הטוב, בילוש או התחקות מטרידה שיש בה כדי לפגוע בפרטיותך - מדובר באלימות במשפחה לכל דבר ועניין שצו ההרחקה נועד למנוע. צו הרחקה ניתן לתקופה של עד שנה ובמקרים חריגים יינתן ללא הגבלת זמן.

2. צו הגנה

צו הגנה מקורו בסעיף 2(א) לחוק מניעת אלימות במשפחה אשר מעניק לבית המשפט ולבית הדין הרבני את הסמכות לאסור על אדם להיכנס לדירה בה מתגורר בן משפחתו או להימצא בתחום מרחק מסויים מאותה דירה (אף אם יש לו זכות כלשהי בה) וכן להטרידו ולמנוע ממנו להמשיך ולעשות שימוש כדין בנכס המשותף. צו הגנה יכול שיכיל גם דרישה לערובה הן לקיומו והן להתנהגות טובה או כל הוראה אחרת הדרושה להבטחת שלומו ובטחונו של בן המשפחה. אם בית המשפט יתרשם כי הבקשה לצו ההגנה הוגשה מסיבות "נקמניות" ולא כנות, יהיה רשאי לחייב את מבקש הצו בהוצאות משפט של המדינה או הצד השני ואף להורות למבקש לפצות אותו. בית המשפט יתן צו הגנה כאשר התנהגות מדובר בהתנהגות קיצונית וחריגה.תוקפו של צו הגנה לא יעלה על 3 חודשים. בית המשפט רשאי להאריך את תוקפו של הצו עד לתקופה כוללת של 6 חודשים, ומטעמים מיוחדים שיירשמו - עד לתקופה כוללת של שנה אחת.

3. צו למניעת הטרדה מאיימת

הטרדה מאיימת היא הטרדתו של אדם בידי אדם אחר בכל דרך שהיא או נקיטת איומים כלפיו, בנסיבות הנותנות בסיס להניח כי המטריד או המאיים עלול לשוב ולפגוע בשלוות חייו, בפרטיותו או בחירותו של האדם או כי הוא עלול לפגוע בגופו. ניתן להגיש את הבקשה לכל בית משפט שלום בישראל. במידה שהפוגע הוא בן משפחתו של הנפגע, ניתן לפנות גם לבית משפט לענייני משפחה. אם הפוגע או הנפגע קטינים - ניתן לפנות גם לבית משפט לנוער. בית המשפט רשאי בצו להורות לאדם שנקט הטרדה מאיימת להימנע מלהטריד את הנפגע, לאיים עליו, לבלוש אחריו או לפגוע בפרטיותו, ליצור עימו כל קשר בעל-פה, בכתב, או בכל אמצעי אחר, לשאת או להחזיק נשק, לרבות נשק שניתן לו מטעם רשות ביטחון או רשות אחרת מרשויות המדינה. במידה והצו ניתן במעמד צד אחד, על בית המשפט לקיים דיון במעמדהצדדים לא יאוחר מ-7 ימים מיום מתן הצו. תוקפו של הצו למניעת הטרדה מאיימת לא יעלה על 6 חודשים, אולם בית המשפט רשאי להאריך את תוקפו של הצו עד לתקופה כוללת של שנה אחת, ומטעמים מיוחדים שיירשמו - עד לתקופה כוללת של שנתיים.

4. תביעה אזרחית

למרות שדיני הנזיקין הישראלייים אינם עוסקים באופן מפורש בעוולה של התעללות על-ידי בן זוג, ניתן להגיש תביעה אזרחית לפיצויים על נזקים שנגרמו בשל ההתעללות מכוח עוולת הרשלנות והפרת חובה חקוקה ועוולת התקיפה. בית המשפט לענייני משפחה מוסמך לבחון את זכאותה של אישה לפיצויים מבעלה עקב התעללות גופנית, מינית או נפשית שחוותה. במקרה אשר הונח לפתחו של בית המשפט לענייני משפחה בירושלים, נדרש השופט לבחון סוגיה זו ופסק לבסוף פיצויים על סך 60,000 ש"ח לאישה שהוכתה ונכלאה על ידי בעלה, לאחר שהוכיחה נזקים בדמות כאב וסבל נפשי ופיסי, הוצאות עבור טיפולים נפשיים והוצאות משפטיות.

בחירת דרך הפעולה לקבלת הסעד המתאים איננה דבר מובן מאליו ורצוי להיוועץ עם עו"ד פלילי המכיר את רזי החוק והפסיקה לטובת יעילות הרחקת הגורם המאיים והמטריד בהקדם האפשרי וללא דיחוי או סחבת לצורך הרתעה כחוק.

הוצאת צו למניעת הטרדה מאיימת על ידי בית המשפט

את/ה זקוק/ה לעורך דין פלילי מנוסה שייסע לך בניהול ההליך נגד מי שפגע בך, בין אם זה בחקירה המשטרתית ובין אם זה בכותלי בית המשפט, שכן המדובר בסכנה ברורה ומיידית שתוצאתה יכולה להיות חמורה מאוד עבורך. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנפגעי עבירה רבים מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה ונתקלת בהתנהגות אלימה ומטרידה באפשרותך לפנות ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או להשאיר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
צו למניעת הטרדה מאיימת | הטרדה מאיימת | צו הרחקה | עבירות אלימות במשפחה | בקשה לצו למניעת הטרדה מאיימת | צו נגד הטרדה מאיימת | עבירת איומים | הטרדה באמצעות מתקן בזק | חוק מניעת הטרדה מאיימת | עורך דין צו הרחקה | הטרדה מאיימת של שכנים | צו הרחקה בין שכנים | ביטול צו למניעת הטרדה מאיימת | עורך דין צו למניעת הטרדה מאיימת

הצלחות המשרד בתחום
שחרור חשוד ממעצר בעבירות אלימות במשפחה הוצאת צו הרחקה נגד אישה שחשדה שבעלה בוגד בה עם אחרת ביטול צו למניעת הטרדה מאיימת שהוצא בעקבות תלונת שווא במסגרת סכסוך שכנים ביטול צו הרחקה שהוצא נגד לקוח במסגרת סכסוך שכנים שחרור ממעצר לקוח שנחשד באונס ותקיפה של בת זוגתו במשך כשנתיים עבודות שירות בלבד לעורך דין שהורשע בגניבת כספי לקוחותיו

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
העברת חתימה בין טפסים באמצעות מחשב ?
רועי | 20:03 04/06/2018
העברת חתימה בין טפסים באמצעות מחשב ?
רועי | 11:07 08/06/2018
העברת חתימה בין טפסים באמצעות מחשב ?
יוני | 13:57 27/08/2018
שאלה בנוגע לצו הרחקה של המשטרה
גימי | 10:24 27/02/2016
צו הרחקה שהוצא על-ידי המשטרה
עו''ד אסף דוק | 10:50 27/02/2016
מניעת גיוס לצה"ל בעקבות תיק פלילי
אירנה | 08:51 08/07/2017
מניעת גיוס לצה"ל בעקבות תיק פלילי
עו''ד אור הדאיה | 21:21 20/07/2017