עבירות מרמה והונאה

עבירות מרמה והונאה הן עבירות תחבולתיות אשר נועדו להשיג תועלת כלשהיא לאדם שביצע אותן. עבירות אלה יכולות להתבצע הן על-ידי אנשי עסקים המעורבים בהונאות כלכליות והן על-ידי אנשים נורמטיביים מן המגזר הפרטי שזו הסתבכותם הראשונה בפלילים. לאור העובדה כי עבירות מרמה והונאה הינן עבירות פליליות חמורות אשר העונש בגינן יכול להיות מאסר ו/או קנס משמעותי מומלץ להסתייע בעורך דין פלילי המתמחה בתחום.

עבירות מרמה והונאה

אחת מהעבירות החמורות הקיימות בספר החוקים הנה עבירת ההונאה. ההונאה כשלעצמה מאוד קרובה וזהה למרמה אם כי בשינויים קלים ולא מפחיתה מערכה הן ברמת העבירה והן ברמת הענישה ולכן תמיד ייקשר שמה של ההונאה ביחד עם מרמה כחלק אינטגרלי בלתי נפרד.

במרבית המקרים מדובר בעבירות עסקיות או כלכליות שונות ומגוונות כאחד למשל: הונאת בנקים, הונאת רשויות המס, הונאת פונזי (קשירת קשר לספק סחורה בין סוחרים, קבלת תשלום מלא או מקדמה וביצוע עוקץ מבלי לספק את הסחורה).

במרבית המקרים תיחשב ההונאה והמרמה לעבירות צווארון לבן של אנשי עסקים בשלל צורות ודרגים ותיחשב לעבירת גניבה לכל דבר ועניין. אך בשל התחכום הרב בעבירות השונות שאגב הן רבות במספרן וצורותיהן להבדיל ממעשי גניבה הכוללים פריצה לבתים ומכוניות ושודים מסוגים שונים, כאן העבירות כלל אינן מערבות כוח פיסי אלא תחכום שקשה לעלות עליו .

כיוון והתחכום משתנה בין אדם לאדם המבצע את העבירה, פרט למקרים דומים או סדרתיים בידי אותו אדם או קבוצה של אנשים שממשיכה את ההונאה במגוון דרכים ואינה שייכת לקבוצה שהמציאה או הפעילה את ההונאה מתחילתה, לשם קח הוקמו במשטרה שתי יחידות ייעודיות לתחום הזה הכוללות בין היתר את : יאח"ה (יחידה ארצית לחקירות הונאה) ולהב, היחידה הכלכלית – שתי היחידות הללו מורכבות מעו"ד, חוקרים, פסיכולוגים, כלכלנים ורואי חשבון, אשר עברו הכשרה מיוחדת לצורך איתור מבצעי העבירות .

אם כך מהי אותה עבירת מרמה או הונאה ואילו מן הפעולות נכללות בדבר עבירות ההונאה?

נתחיל מזה שפעולת ההונאה או המרמה מתבצעות לרוב ע"י שימוש במניפולציה מתוכננת היטב, מאין סוג של פעולה תחבולתית שנועדו להועיל רק לאדם המבצע אותה, תוך השפעה על אדם אחר. לעיתים מנסה העוקץ לעוות אמיתה מסוימת ולטעון לעובדה אשר כלל אינה מתקיימת ובכך ליצור מאין עיוות המציאות שישרת רק אותו.  להלן רשימת הונאות ועבירות מרמה המוכללות בקטגוריה זו והן הנפוצות ביותר:

הונאת נושים

הונאת נושים היא פעולה רחבת היקף המשתנה מקורבן לקורבן, אם כי הרקע דומה בין מקרה למקרה למשל: "הברחת נכסים" או "העברת נכסים" שנכס במקרה הזה לא חייב להיות נדל"ן , אלא כספים, רכוש נייד ואף ניירות ערך וכספים, שמטרת ההונאה היא מניעת תשלום החוב בשלל סיפורים ואמתלות שונות שניתן לעלות עליהם רק לאחר העוקץ – ובנימה יותר אישית...  "שכבר מאוחר"... חלק לא מבוטל מסעיף זה מתייחס גם ל"קשר להונות", כלומר יצירת קשר שמטרתה להשפיע בתחבולה ומרמה על אדם יחיד או ציבור שלם בנוגע למוצר או מחיר של מוצר הנמכר בפומבי, במטרה ליצור חרדה ולחץ ולסחוט כספים במרמה.

התחזות לאדם אחר

בעבירת התחזות כאדם אחר הכוונה מאוד פשוטה כפי שנאמר: "פשוטו כמשמעו", המטרה היא להתחזות לאדם חי או מת בכל אמצעי שהו לרבות זיוף דרכון או תעודת זהות במטרה להונות פיננסית גוף פיננסי, מוסד ממשלתי ואפילו אנשים פרטיים . כאן במקרה הזה ובכלל במקרים דומים, ניתן לשייך את הקטגוריה הזאת גם לאדם המתחזה לבעל תעודה, כלומר  הוא לא זייף תעודת זהות או התחזה לאחר, אלא הוא הציג את עצמו כבעל תעודה מקצועית שכלל אינה קיימת כמו למשל תעודת עו"ד, רופא או בעל הכשרה מסוימת שכלל אינה קיימת במציאות , אם כי השם שלו ותעודת הזהות שלו אמיתיים לחלוטין ומיציגים אותו.

עבירות זיוף

עבירות זיוף יכולות ללבוש צורות רבות, החל מזיוף מטבעות, שטרות, תעודות זהות, בולים, דרכונים ומסמכים חשובים שונים לרבות זיוף חתימות . בדרך כלל  העבירה מתבצעת ע"י גורם צד ג' אשר אינו משתתף בעבירה עצמה או במעשה הנוכלות אלא משמש כבעל מקצוע או נותן שירות למבצע העבירה, למעט מקרים שמבצע העבירה הוא בעצמו גם המזייף . זיוף יכול להיות גם עבור מספר שלדה או מנוע ברכבים , במטרה ליצור הטעיה מכוונת לרכב שירד מהכביש והושבת במטרה להעלות לכביש שוב לאחר תיקונו ומכירתו בסכום נמוך לקורבן. 

הונאת פונזי

הונאת פונזי מתקשרת לרוב כהונאה המבוצעת בין סוחרים על סחורות שונות. זהו אחד מהעוקצים הוותיקים שקיימים בהיסטוריה לפיה רוכשים את אמונו של הקורבן מספר פעמים ע"י רכישה של סחורות, משלמים בזמן ובמועד, יוצרים קשרי חברות מעמיקים ונוסכים ביטחון מלאכותי לפני ואחרי העוקץ עד להיעלמות. העוקץ מבוצע בשלבים כאשר רוכשים סחורה, משלמים בצ'ק ללא כיסוי או תנאי תשלום שכלל אינם מכובדים לעולם ונעלמים עם הסחורה או נשארים באותו המקום מבלי לשלם במטרה לגבור על יריב עסקי .

מעילה בכספים

מעילה היא בראש ובראשונה ביצוע דבר הונאה אם כי כאן ההונאה לא תבוצע כלפי קורבן באופן מתוכנן וידוע מראש, אלא תוך כדי תנועה ובעיקר בשל חמדנות גרידא. המעילה מתקיימת לרוב במישור הפוליטי או העסקי, תוך הפרת אמון מיוחד שניתן למבצעה העבירה כמו למשל: גישה למסמכים מסווגים ומסירת מידע לאדם שלישי, גניבת כספים או הבטחה לטובות הנאה לגורמים מסחריים כדי לקבל תשלומים וטובות הנאה בדרכים עקיפות וניצול תפקידו, תוך הונאה של מעסיקו או ציבור לקוחות אותה חברה , הכוללת אלמנט של הסתרה ומתמקדת בהשגת דבר במרמה.

כאן המקום לציין כי עברות הונאה ומרמה בין אם נעשו בשוגג או במזיד, הנן מהחמורות ביותר הקיימות בספר החוקים ורמת הענישה שבהן מחמירה ונוקשה הכוללת קנסות כבדים מאוד ומאסרים ממושכים וזאת בשל חומרת העבירה. אל תשחקו באש עם החיים שלכם ודאגו מראש להיות בקשר עם עורך דין פלילי המתמחה בעבירות מרמה והונאה וזאת בכדי שידע להדריך אתכם טרם החקירה ובמהלכה.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין עבירת מרמה או הונאה?

אתה זקוק לעורך דין פלילי מנוסה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, בין אם זה בחקירה המשטרתית ובין אם זה בכותלי בית המשפט, שכן המדובר בעבירה פלילית שתוצאתה יכולה להיות הרסנית עבורך. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים המואשמים במגוון עבירות פליליות חמורות מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה ונלקחת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין עבירת רצח או הריגה פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות כלכליות | עבירות מרמה והונאה | עבירות מרמה | עבירות הונאה | עבירות צווארון לבן | ענישה בעבירות מרמה | עונשים בעבירות מרמה | עונשים בעבירות הונאה | ענישה בעבירות הונאה

הצלחות המשרד בתחום
ביטול הרשעתו של עובד ציבור בכיר בעבירות מרמה והונאה חמורות ועבירות כלכליות סגירת תיק פרקליטות בהיעדר אשמה פלילית ללקוח שנחשד בשיבוש הליכי חקירה אי הרשעה בעבירות של גניבה והונאה בכרטיסי אשראי שחרור ממעצר חשוד במעשה מגונה בטרמפיסטית קטינה למרות קיומה של הצהרת תובע אי הרשעה ללקוח שאיים לפרסם תמונות וסרטונים מיניים של אישה שהכיר סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בביצוע מעשים מגונים בקטינה בת 9 במסגרת טיול משפחות בצפון הארץ

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
ענישה בבית משפט שלום
ססי | 18:27 02/03/2017
ענישה בבית משפט שלום
עו''ד אלעד שאול אלבז | 10:23 05/03/2017
זימון למשפט על עבירת חציה בקו הפרדה לבן
רונן | 07:31 01/06/2016
זימון למשפט על עבירת חציה בקו הפרדה לבן
עו''ד אלעד שאול אלבז | 15:30 01/06/2016
עקיפה עם אופנוע בקו לבן ברמזור
אנונימי | 21:32 01/09/2013
עקיפה עם אופנוע בקו לבן ברמזור
עו''ד חזי כהן | 17:48 04/09/2013