חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | עבירות מין | עבירות מין - מילון מושגים

עבירות מין - מילון מושגים

עבירות מין הן מושג רחב המכיל קשת שלמה של עבירות והגדרות והנן מהחמורות ביותר בעבירות הפליליות. העבירות מחולקות למספר קטגוריות ראשיות ותתי נושאים הקשורים באותה עבירה ולהם מגוון רחב של דרכי טיפול, אכיפה וענישה. ניתן לציין כי עבירת מין מכל סוג שהיא היא עבירה פלילית אשר מחייבת את טיפולם של גורמי האכיפה ומעבר להיותה עבירה פלילית היא עוולה אזרחית, שניתן להעמיד את התוקף על העבירה אותה ביצע שעונשה מאסר בפועל ולאחר מתן גזר הדין יוכל המותקף לתבוע פיצוי ללא הוכחת נזק, על הנזק שנגרם לו.

מילון מושגים - עבירות מין

כשמה כן היאֱ! עבירה שקשורה במישרין או בעקיפין במיניות, הכרוכה במגע בגופו של קורבן העבירה בשלל צורות כמו למשל: הצגת מראות מיניים לנגד עיניו, דיבורים פוגעים בעלי אופי מיני ואף קיום יחסי מין בניגוד לרצונו. לפניכם מגוון רחב של מעשים מיניים האסורים על-פי חוק העונשין:

גילוי עריות - קיום מגע מיני עם בן משפחה שנעשה בהסכמה או שלא בהסכמה.

אונס - כפייה מינית אלימה שנעשתה שלא בהסכמה כלפי הקורבן או בהסכמה שהושגה במרמה ותחבולה.

הטרדה מינית - ניסיון לכפות קיום יחסי מין באופן ישיר תוך יצירת מגע שלא בהסכמה, באופן וירטואלי או מאיים. אם לבאר את הסעיף הזה חשוב שתדעו כי מגוון של התייחסויות חוזרות המופנות לאדם ובייחוד כאלו המתמקדות במיניותו, העדפתו המינית ובייחוד כאשר הקורבן ביקש מהמטריד לחדול וכי אינו מעוניין בהתייחסויות אלו, על אחת כמה וכמה אם המוטרד לא הראה למטריד כי אינו מעוניין בהצעות או בהתייחסויות אלו וכלל אינו התייחס אליהן מכל סיבה שלא תהא , יש בהן הטרדה מינית מחד וכן ניצול מיני מובהק.

קיום יחסי מין עם קטינה שטרם מלאו לה 14 שנים - גם אם נעשה הדבר בהסכמה.

ניצול מיני - בו שרוי הקורבן במצב של חוסר הכרה או שכרות, המונע מהקורבן לתת הסכמה חופשית.

בעילה בהסכמה או שלא בהסכמה - הבה נפשט את המונח למי מבינכם שחשב כי "זה מותר". בעילה בהגדרתה, היא החדרת איבר או חפץ לאיבר המין של הקורבן (זכר או נקבה) לפי סעיף 346, אסורה בעילה גם אם נעשתה בהסכמה.

בעילת קטינה שטרם מלאו לה 16 שנה והיא אינה נשואה לבועל גם אם נתנה את הסכמתה המפורשת לעניין.

בעילת קטינה שמלאו לה 16 שנה אך טרם מלאו לה 18 שנה, תוך ניצול יחסי תלות או מרות (מורים, הורים, מדריכים, משגיחים ושאר מיני בשר) ובייחוד שלווה לזה הבטחות הנאה לרבות הבטחות שווא לנישואין.

בעילה של אישה שמלאו לה 18 שנה ואינה נחשבת לקטינה, תוך ניצול מרות וסמכות מכל מין וסוג ובייחוד שיוצר מאין מצג שווא הגובל בהתחזות לשם השגת המטרה המינית בדרכי מניפולציה ואף הבטחה לנישואין . בעילה בהסכמה כלפי אישה שמלאו לה 18 שנה, תוך התחזות לרווק או גרוש, אך היותו נשוי משול הדבר לבעילה חמורה תוך יצירת מצג שווא.

מעשה סדום - מעשה סדום מוגדר בחוק בסעיף 347 והוא כולל שלל ביאורים ופרשנויות, אשר המרכזי שבהם הוא: החדרת איבר מאברי הגוף או חפץ לפי הטבעת של אדם או החדרת איבר מין לפיו של אדם. גם כאן בהגדרה זו של מעשה סדום שנחשב לחמור יותר מבעילה (מכל סוג) יחולו הסעיפים והביאורים המובאים לעיל הקשורים בבעילה, בייחוד אם הקורבן הנו קטין או נמצא במצב של חוסר הכרה או ניצול מרות וסמכות מכל סוג. ניצן להדגיש כי מעשה סדום המובאות בנסיבות המפורטות בסעיף 345, דינן כאונס לכל דבר ועניין.

מעשה מגונה - מעשה מגונה לשם אקט חברתי שלא על רגע מיני ולשם בדיחות הדעת גרידא ייחשב כמעשה מגונה אשר אינו נכלל בעבירות מין. אך אם בוצעה פעולה מינית, שאינה בעילה, הנעשית ללא הסכמת אחד הצדדים. הגדרתו של מעשה מגונה היא "מעשה לשם גירוי, סיפוק או ביזוי מינייםוייחשב הדבר כחלק אינטגרלי בלתי נפרד מעבירות מין .

מעשה מגונה בפומבי - גם כאן יכול להיחשב הדבר כאקט אנטי חברתי אם כי שלא לשם יצירה לפעולה מינית מכוונת אלא כמעשה קונדס, אך ייחשב הדבר כמעשה מגונה בפומבי שלא נכלל בעבירות מין . אך אם נתבונן על סעיף 349 , המגדיר ומבאר את המעשה המגונה בפומבי שנכלל בעבירות המין נוכל לגלות כי בדרך כלל הכוונה לחשיפה של אברי המין לעיני אדם אחר ומעשים אלו נחשבים בעיני המחוקק להטרדה מינית.

סחיטה באיומים - לפי חוק העונשין, איום על אדם בכל דרך שהיא, לרבות בפגיעה שלא כדין בגופו, בחירותו, בנכסיו, בשמו הטוב או בפרנסתו, שלו או של אדם אחר וזאת במטרה להפחיד את האדם או להקניטו ולסחוט ממנו יחסי מין "בהסכמה" שלא באמצעות אינוס אלים – נחשב הדבר לפעולה בעלת אופי מיני מהחמורות ביותר שיש.

לעיתים, כאשר חש הקורבן את המעמסה הנפשית לאחר ניצול מיני או הטרדה מינית מכל סוג, קלה כחמורה  ונוצר אצלו לחץ נפשי תת הכרתי שמונע ממנו לשתף את קרוביו או להגיש תלונה במשטרה בשל המעמד המביש והלחץ החברתי. במקרים כאלו עדיף יהיה לפנות לבעל מקצוע ובייחוד לעו"ד מוסמך המתמחה בשלל התסריטים לפני החקירה ובמהלכי המשפט ומצוי בכל רזי הדין למיצוי הדין עם הנאשם הפוטנציאלי.

מנגד, לא אחת הנאשם בביצוע עבירות מין מובל לסיטואציה מבוימת שנופחה מעבר למידותיה ובשל אינטרסים פוליטיים ואחרים שיכולים להושיב אותו מאחורי סורג ובריח במשך שנים ארוכות וזאת על לא עוול בכפו. נאשמים רבים שבתוך תוכם יודעים כי הם חפים מכל פשע, "שופטים את עצמם" מראש ומכשילים זיכוי וטיהור שמם ובייחוד כאשר נעזרים בעורך דין פלילי חסר ניסיון שלעיתים עושה יותר נזק מתועלת ולכן בנקודות קריטיות ומהותיות אלו חשוב יהיה לפנות לעורך דין פלילי מקצועי טרם כל השלבים ובמטרה להשיג זיכוי והוכחת חפות.

זומנת לחקירה בחשד לביצוע עבירות מין? הוגש כנגדך כתב אישום בגין עבירות מין?

פנה ללא דיחוי להתייעצות עם עורך דין פלילי המתמחה בעבירות מין בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
שחרור נאשם ממעצר בעבירות חמורות של מעשי סדום ומעשים מגונים בילדים בית המשפט העליון דוחה ערר המדינה על שחרור נאשם בעבירות מין חמורות בילדים ביטול כתב אישום בעבירת מעשה מגונה בפומבי זיכוי נאשם בתיק פשע חמור בעבירות של אונס, מעשי סדום, איומים ותקיפת קטין שחרור ממעצר חשוד בתקיפה הגורמת חבלה של ממש כלפי גרושתו הוצאת צו הרחקה נגד אישה שחשדה שבעלה בוגד בה עם אחרת

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
ההבדל בין אונס לבין מעשה סדום
נטע | 18:57 01/10/2017
ההבדל בין אונס לבין מעשה סדום
עו''ד אור הדאיה | 19:56 01/10/2017
כתב אישום מעשה מגונה
נחמן | 05:14 27/06/2016
כתב אישום מעשה מגונה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 09:59 27/06/2016
התיישנות עבירת מעשה מגונה
דקלה | 14:13 07/09/2015
התיישנות עבירת מעשה מגונה
עו''ד אלון שליכטר | 15:02 12/09/2015