עבירות מרמה והונאה

עבירות הונאה הן עבירות תחבולתיות אשר נועדו להשיג תועלת כלשהיא לאדם שביצע אותן. עבירות הונאה יכולות להתבצע הן על-ידי אנשי עסקים המעורבים בהונאות כלכליות והן על-ידי אנשים נורמטיביים מן המגזר הפרטי שזו הסתבכותם הראשונה בפלילים. לאור העובדה כי עבירות מרמה והונאה הינן עבירות פליליות חמורות אשר העונש בגינן יכול להיות מאסר ו/או קנס משמעותי מומלץ להסתייע בעורך דין פלילי המתמחה בתחום.

עבירות מרמה

אחת מהעבירות החמורות הקיימות בספר החוקים הנה עבירת ההונאה. ההונאה כשלעצמה מאוד קרובה וזהה למרמה אם כי בשינויים קלים ולא מפחיתה מערכה הן ברמת העבירה והן ברמת הענישה ולכן תמיד ייקשר שמה של ההונאה ביחד עם מרמה כחלק אינטגרלי בלתי נפרד.

במרבית המקרים מדובר בעבירות עסקיות או כלכליות שונות ומגוונות כאחד למשל: הונאת בנקים, הונאת רשויות המס, הונאת פונזי (קשירת קשר לספק סחורה בין סוחרים, קבלת תשלום מלא או מקדמה וביצוע עוקץ מבלי לספק את הסחורה).

במרבית המקרים תיחשב ההונאה והמרמה לעבירות צווארון לבן של אנשי עסקים בשלל צורות ודרגים ותיחשב לעבירת גניבה לכל דבר ועניין. אך בשל התחכום הרב בעבירות השונות שאגב הן רבות במספרן וצורותיהן להבדיל ממעשי גניבה הכוללים פריצה לבתים ומכוניות ושודים מסוגים שונים, כאן העבירות כלל אינן מערבות כוח פיסי אלא תחכום שקשה לעלות עליו .

כיוון והתחכום משתנה בין אדם לאדם המבצע את העבירה, פרט למקרים דומים או סדרתיים בידי אותו אדם או קבוצה של אנשים שממשיכה את ההונאה במגוון דרכים ואינה שייכת לקבוצה שהמציאה או הפעילה את ההונאה מתחילתה, לשם קח הוקמו במשטרה שתי יחידות ייעודיות לתחום הזה הכוללות בין היתר את : יאח"ה (יחידה ארצית לחקירות הונאה) ולהב, היחידה הכלכלית – שתי היחידות הללו מורכבות מעו"ד, חוקרים, פסיכולוגים, כלכלנים ורואי חשבון, אשר עברו הכשרה מיוחדת לצורך איתור מבצעי העבירות .

אם כך מהי אותה עבירת מרמה או הונאה ואילו מן הפעולות נכללות בדבר עבירות ההונאה?

נתחיל מזה שפעולת ההונאה או המרמה מתבצעות לרוב ע"י שימוש במניפולציה מתוכננת היטב, מאין סוג של פעולה תחבולתית שנועדו להועיל רק לאדם המבצע אותה, תוך השפעה על אדם אחר. לעיתים מנסה העוקץ לעוות אמיתה מסוימת ולטעון לעובדה אשר כלל אינה מתקיימת ובכך ליצור מאין עיוות המציאות שישרת רק אותו.  להלן רשימת הונאות ועבירות מרמה המוכללות בקטגוריה זו והן הנפוצות ביותר:

הונאת נושים

הונאת נושים היא פעולה רחבת היקף המשתנה מקורבן לקורבן, אם כי הרקע דומה בין מקרה למקרה למשל: "הברחת נכסים" או "העברת נכסים" שנכס במקרה הזה לא חייב להיות נדל"ן , אלא כספים, רכוש נייד ואף ניירות ערך וכספים, שמטרת ההונאה היא מניעת תשלום החוב בשלל סיפורים ואמתלות שונות שניתן לעלות עליהם רק לאחר העוקץ – ובנימה יותר אישית...  "שכבר מאוחר"... חלק לא מבוטל מסעיף זה מתייחס גם ל"קשר להונות", כלומר יצירת קשר שמטרתה להשפיע בתחבולה ומרמה על אדם יחיד או ציבור שלם בנוגע למוצר או מחיר של מוצר הנמכר בפומבי, במטרה ליצור חרדה ולחץ ולסחוט כספים במרמה.

התחזות לאדם אחר

כאן הכוונה מאוד פשוטה כפי שנאמר: "פשוטו כמשמעו", המטרה היא להתחזות לאדם חי או מת בכל אמצעי שהו לרבות זיוף דרכון או תעודת זהות במטרה להונות פיננסית גוף פיננסי, מוסד ממשלתי ואפילו אנשים פרטיים . כאן במקרה הזה ובכלל במקרים דומים, ניתן לשייך את הקטגוריה הזאת גם לאדם המתחזה לבעל תעודה, כלומר  הוא לא זייף תעודת זהות או התחזה לאחר, אלא הוא הציג את עצמו כבעל תעודה מקצועית שכלל אינה קיימת כמו למשל תעודת עו"ד, רופא או בעל הכשרה מסוימת שכלל אינה קיימת במציאות , אם כי השם שלו ותעודת הזהות שלו אמיתיים לחלוטין ומיציגים אותו.

עבירות זיוף

עבירות זיוף יכולות ללבוש צורות רבות, החל מזיוף מטבעות, שטרות, תעודות זהות, בולים, דרכונים ומסמכים חשובים שונים לרבות זיוף חתימות . בדרך כלל  העבירה מתבצעת ע"י גורם צד ג' אשר אינו משתתף בעבירה עצמה או במעשה הנוכלות אלא משמש כבעל מקצוע או נותן שירות למבצע העבירה, למעט מקרים שמבצע העבירה הוא בעצמו גם המזייף . זיוף יכול להיות גם עבור מספר שלדה או מנוע ברכבים , במטרה ליצור הטעיה מכוונת לרכב שירד מהכביש והושבת במטרה להעלות לכביש שוב לאחר תיקונו ומכירתו בסכום נמוך לקורבן. 

הונאת פונזי

הונאת פונזי מתקשרת לרוב כהונאה המבוצעת בין סוחרים על סחורות שונות. זהו אחד מהעוקצים הוותיקים שקיימים בהיסטוריה לפיה רוכשים את אמונו של הקורבן מספר פעמים ע"י רכישה של סחורות, משלמים בזמן ובמועד, יוצרים קשרי חברות מעמיקים ונוסכים ביטחון מלאכותי לפני ואחרי העוקץ עד להיעלמות. העוקץ מבוצע בשלבים כאשר רוכשים סחורה, משלמים בצ'ק ללא כיסוי או תנאי תשלום שכלל אינם מכובדים לעולם ונעלמים עם הסחורה או נשארים באותו המקום מבלי לשלם במטרה לגבור על יריב עסקי .

מעילה בכספים

מעילה היא בראש ובראשונה ביצוע דבר הונאה אם כי כאן ההונאה לא תבוצע כלפי קורבן באופן מתוכנן וידוע מראש, אלא תוך כדי תנועה ובעיקר בשל חמדנות גרידא. המעילה מתקיימת לרוב במישור הפוליטי או העסקי, תוך הפרת אמון מיוחד שניתן למבצעה העבירה כמו למשל: גישה למסמכים מסווגים ומסירת מידע לאדם שלישי, גניבת כספים או הבטחה לטובות הנאה לגורמים מסחריים כדי לקבל תשלומים וטובות הנאה בדרכים עקיפות וניצול תפקידו, תוך הונאה של מעסיקו או ציבור לקוחות אותה חברה , הכוללת אלמנט של הסתרה ומתמקדת בהשגת דבר במרמה.

כאן המקום לציין כי עברות הונאה ומרמה בין אם נעשו בשוגג או במזיד, הנן מהחמורות ביותר הקיימות בספר החוקים ורמת הענישה שבהן מחמירה ונוקשה הכוללת קנסות כבדים מאוד ומאסרים ממושכים וזאת בשל חומרת העבירה. אל תשחקו באש עם החיים שלכם ודאגו מראש להיות בקשר עם עורך דין פלילי המתמחה בעבירות מרמה והונאה וזאת בכדי שידע להדריך אתכם טרם החקירה ובמהלכה.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין עבירת מרמה או הונאה?

אתה זקוק לעורך דין פלילי מנוסה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, בין אם זה בחקירה המשטרתית ובין אם זה בכותלי בית המשפט, שכן המדובר בעבירה פלילית שתוצאתה יכולה להיות הרסנית עבורך. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים המואשמים במגוון עבירות פליליות חמורות מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה ונלקחת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין עבירת רצח או הריגה פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות הכותב:

עו"ד אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי וצבאי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק מזה זמן רב בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. למענה מקצועי ודיסקרטי ניתן ליצור קשר בטל' 03-5505995 | 052-6885006 ממליצים   Google+   facebook

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות מרמה והונאה | עבירות מרמה | עבירות הונאה | עבירות זיוף | קבלת דבר במרמה | מרמה והפרת אמונים | הונאה בבחינה | הונאה בעבודה | הונאה בכרטיסי אשראי

הצלחות המשרד בתחום
אי הרשעה בעבירות של גניבה והונאה בכרטיסי אשראי ביטול הרשעתו של עובד ציבור בכיר בעבירות מרמה והונאה חמורות ועבירות כלכליות סגירת תיק פלילי בעבירות גניבה והונאה בכרטיסי אשראי סגירת תיק משטרתי בהיעדר אשמה ללקוח שנחשד בקבלת דבר במרמה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
עבירת משמעת באוניברסיטה - הונאה בבחינה
גלבוע | 14:51 09/06/2016
עבירת משמעת באוניברסיטה - הונאה בבחינה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 15:03 09/06/2016
עבירות סחר בסמים
אבי | 20:20 17/11/2018
תדפיס היעדר עבירות מין
רועי | 17:56 01/10/2017
תדפיס היעדר עבירות מין
עו''ד אור הדאיה | 19:48 01/10/2017
אילו עבירות נכללות בהליך סגירת תיק בהסדר מותנה?
נועם | 14:55 27/09/2017
אילו עבירות נכללות בהליך סגירת תיק בהסדר מותנה?
עו''ד אסף דוק | 15:31 27/09/2017
חקירה על עבירות מין
חסוי | 11:24 27/12/2016
חקירה על עבירות מין
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:17 27/12/2016
עבירות מין בקטינה בתוך המשפחה
רועי | 10:42 27/09/2016
עבירות מין בקטינה בתוך המשפחה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 11:03 28/09/2016
הונאה בבחינת אמיר"ם באוניברסיטה - האם פלילי?
סטודנטית | 05:44 14/08/2016
הונאה בבחינת אמיר"ם באוניברסיטה - האם פלילי?
עו''ד אלעד שאול אלבז | 10:14 14/08/2016
התייצבות לחקירה ביחידת הונאה ת"א
מפוחד | 14:42 19/02/2016
התייצבות לחקירה ביחידת הונאה ת"א
עו''ד אלעד שאול אלבז | 15:11 19/02/2016
התייצבות לחקירה ביחידת הונאה ת"א
מפוחד | 18:56 20/02/2016