עבירת החזקת סכין או אגרופן

למי מאתנו אין סכין בבית? אולר לפיקניקים ואפילו איזה לדרמן נחמד לטיולי ג'יפים עם החברה? כמעט לרובנו! "צעצועים אלו" , מוגדרים בחוק לפי סעיף 186 לחוק העונשין אסורים להחזקה . לפני שנמעיט מערך חשיבותם ומהותם הפלילי חשוב יהיה לסקור תחילה את האופן בו אוסר המחוקק וגורמי האכיפה את השימוש והאחזקה שלהם.

עבירת החזקת סכין או אגרופן

נתחיל איפה מהעובדה הקבועה בחוק כי קיים איסור להחזיק סכין או אגרופן גם אם כלל לא בוצעו עבירות אלימות מכל סוג שהן או פגיעה באחר באמצעותם. אם לחדד את הנקודה הזאת, חשוב שתדעו כי במידה ונתפסו בכליו של נאשם אחד מאלו (סכין\אולר או אגרופן) בשעה בה שהה הנאשם מחוץ לביתו או חצרו, מבחינה עובדתית וראייתית התקיים היסוד העובדתי הקבוע בעבירה ועל כן צפוי נאשם שהורשע בעבירה של החזקת סכין או אגרופן, עונש של עד 5 שנות מאסר, אלא אם הוכיח הנאשם שאחזקת חפצים אלו הייתה למטרה כשרה ולא נועדה להזיק או לפגוע ברכוש או אנשים במזיד.

נשמע אבסורד? מגוחך? זאת עובדה!

וכאן נחדד את הסוגיה הזאת למי מבניכם שלא הבינו את משמעותה. במידה ושוטר עצר אתכם לבדיקת רישיון תמימה ועלה חשדו כי קיימים לכם כלים מסוכנים ואו שרידי סם ברכב והוא מתחיל בחיפוש שגרתי במכוניתכם ומוצא בתא הכפפות (מקום דומם ונטרלי), סכין, אולר או אגרופן... אתם כבר חשודים בעבירה פלילית שהעונש המקסימלי בגינה הוא עד 5 שנות מאסר.

מעבר לעובדה כי הוא יכול להחרים לכם את הכלים ללא הסבר או צידוק, אתם יכולים למצוא את עצמכם עצורים נחקרים ובעלי הרשעה פלילית מכרעת וחשובה שיכולה להשפיע על מהלך חייכם לאורך זמן, גם אם נראה לכם כי "זה כלום" או "רק דבר קטן" ובייחוד שאתם יודעים שלא נפצע או נפגע אדם אחר מעצם הכלים הללו. בכך, יוצר המחוקק 'רשת ביטחון' המהווה גורם מניעה לביצוע עבירות אלימות ופציעה עתידיות או שימוש בניגוד לדין באמצעות נשק קר.

קיצוני מדי? לא נשמע הגיוני? בואו נציץ לרזי החוק בהגדרת המחוקק

סעיף 184 לחוק העונשין קובע ומגדיר חוקית – סכין ואולר מהם:

סכין: "כלי בעל להב או כלי אחר שמסוגל לדקור או לחתוך".

אולר: "סכין מתקפלת שאורך להבה אינו עולה על עשרה סנטימטרים ושלא ניתן להפכה בעזרת קפיץ או באמצעי אחר, לסכין שלהבה קבוע". מעצם הגדרת המחוקק עולה כי הגדרת "סכין" הינה רחבה באשר לכלי בעל להב –ולכן ייחשב לסכין. "אולר" לעומת זאת, ייחשב כ"סכין" שאורך להבה הינו עד 10 ס"מ שניתן לקפלו ולא ניתן לקיבוע במצב שהלהב נפתח למלוא אורכו.

למי מבניכם שלא הבין את המשמעות המשפטית הבה נבהיר זאת בשפה פשוטה

הפועל היוצא של המחוקק בא ואומר דבר פשוט: מותר לך להחזיק בביתך סכין או אגרופן שניתנים להיות מוחזקים בביתך או בחצרך ובשטח המוגדר כאזור מחייתך ואו עבודתך בלבד!

מאידך, מצד שני, אולר, במובחן מסכין או אגרופן מותר לאחזקה מחוץ לביתך או חצרך של המחזיק(שלך) ואם נחדד את הסוגיה הזאת לעומק בבחינת "מה נגיד בבית המשפט" , צאו מנקודת הנחה ופועל יוצא, כי תצטרכו צידוק מספיק הגיוני ומשכנע למה נמצאו בכליכם, חפצכם או על גופכם אולר – כלומר, תצטרכו להוכיח כי אחזקת האולר הייתה למטרה כשרה, אלא אם כן הוכיחה המאשימה (מדינת ישראל נגד הנאשם) את ההיפך וסתרה את טענתכם.

כאן המקום להדגיש כי ככלל, מותר להסתובב עם אולר, פרט למספר מקומות בהם קבע המחוקק במפורש כי אסור להימצא בהם עם אולר והם:

1. מוסדות חינוך: גן ילדים, בית ספר יסודי, תלמוד תורה, חטיבת ביניים, בית ספר על-יסודי, מוסד חינוך משלים, מפעל קיט לילדים, מרכז תרבות נוער וספורט, פנימיה, מוסד להשכלה גבוהה וכל מוסד אחר שבו ניתן חינוך.
2. בית אוכל: מסעדה, בית קפה, פאב וכל מקום כיוצא באלה.
3. מועדון או דיסקוטק.
4. מקום שבו נערכים משחקים באמצעות מכונות, משחקי ביליארד, קלפים, קוביות וכיוצא באלה.
5. מגרשי ספורט, אצטדיונים וכל מקום אחר שבו נערכות תחרויות ספורט.
6. מקום שבו נערכים מופעי תיאטרון, קולנוע, מוסיקה, מחול וכיוצא באלה.

נעצרת או הוגש כנגדך כתב אישום בגין החזקת סכין או אגרופן?

פנה ללא דיחוי להתייעצות עם עורך דין פלילי מומחה בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
החזקת סכין או אגרופן | עבירת החזקת סכין | החזקת סכין | החזקת סכין שלא כדין | ענישה על החזקת סכין | החזקת סכין להגנה עצמית

הצלחות המשרד בתחום
עונש מקל בעבירות החזקת סכין וגניבת רכוש סגירת תיק משטרתי ללקוח שהחזיק סכין שלא כדין סגירת תיק משטרתי לקטין שנחשד בהחזקת סכין במסגרת הליך טיפול מותנה סגירת תיק לשחקן כדורסל ישראלי שנחשד בהחזקת סכין וסמים שלא לצריכה עצמית אי הרשעה בעבירות של גניבה והונאה בכרטיסי אשראי מאסר על תנאי בלבד ללקוח שהתחזה לשוטר תקף ופצע עובר אורח בטיילת בנתניה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
החזקת סכין או אולר לצורך הגנה עצמית
נגב | 19:55 22/04/2014
החזקת סכין או אולר לצורך הגנה עצמית
עו''ד אסף דוק | 20:01 22/04/2014
החזקת סכין או אולר לצורך הגנה עצמית
מעין | 02:13 24/09/2016
איסור החזקת סכין- היתרים
ירון | 11:56 18/10/2015
איסור החזקת סכין- היתרים
עו''ד אלון שליכטר | 14:12 18/10/2015
החזקת סכין
אבי | 10:26 11/04/2015
החזקת סכין וחיפוש בלתי חוקי
עו''ד אסף דוק | 12:56 13/04/2015