עבירות סמים

משרד עורכי דין פלילי אסף דוק מתמחה בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בעבירות סמים לסוגיהן, כגון: החזקה ושימוש בסמים לצריכה עצמית, החזקה ושימוש בסמים שלא לצריכה עצמית, סחר בסמים, ייצור סמים, החזקת כלים לשימוש בסמים ונתינת סמים לקטינים.

זכויות בתמונה: Morgan200 / Foter / CC BY-NC-SA

עבירות הסמים והעונשים עליהן מוסדרים בפקודת הסמים המסוכנים אשר מגדירה מהו בסמים לצריכה עצמית, הדחת קטינים לשימוש בסמים, החזקת כלים לשימוש בסמים וכדומה. לעיתים נכנסים לשימוש סמים חדשים אשר טרם "זכו" להיכלל בפקודת הסמים המסוכנים, דבר המהווה תחום אפור אשר נתון לפרשנותו של בית המשפט. לשם המחשה, עד לפני זמן לא רב ניתן עוד היה לרכוש בקיוסקים ובפיצוציות חומר בשם קאתין במוצר המוכר בשם "חגיגת".

עבירות הסמים נפוצות ביותר גם בקרב אנשים נורמטיביים ובמיוחד בעבירות של צריכת סמים קלים לשימוש עצמי, כגון קנביס, מריחואנה וחשיש. החוק, מכל מקום, לא עושה הנחות ומתייחס, במידת האפשר, במלוא החומרה לנושא ולכן רבים מאלו שנהוג לכנותם "אנשים נורמטיביים" – בעלי מקצוע ובעלי משפחה עלולים לעיתים למצוא עצמם מתמודדים בפני חקירה פלילית ואף כתב אישום בהמשך בגין עבירות של שימוש בסמים קלים לצריכה עצמית.

לגבי כל סם נקבעה כמות, בפקודת הסמים המסוכנים, אשר מי שנתפס כשברשותו יותר ממנה נחשב כמי שמחזיק אותה שלא למטרת שימוש עצמי. לכמויות הסם שנתפס השלכות לעניין העונש - החוק קובע עונש מרבי של שלוש שנים על החזקה לשימוש עצמי לעומת עונש מרבי של 20 שנות מאסר בגין החזקה שלא לשימוש עצמי.

החזקה ושימוש בסמים לצריכה עצמית – כמויות

סם ייחשב כנועד לשימוש עצמי, כך לפי הפקודה, אם אינו עולה על הכמות המצוינת בטבלה שלהלן:

סוג הסם

הכמות

קנבוס (מריחואנה, גראס)

15 גרם

שרף של קנבוס (חשיש)

15 גרם

אופיום

2 גרם

לס”ד

3 יחידות

קוקאין

0.3 גרם

הרואין

0.3 גרם

מתדון

0.15 גרם נטו

מורפין

0.3 גרם

משרת אופיום

0.3 גרם תכולת מורפין נטו

פתידין

1 גרם נטו

מתאפמטאמין

0.2 גרם נטו


"גרם נטו" – משמעותו משקל הסם המסוכן נטו מתוך כלל משקל התכשיר, התרכובת, התערובת או התמיסה. "יחידה" – משמעותה טבלייה, כמוסה, אמפולה, בקבוק או אריזה יחידתית כלשהי.

החזקה ושימוש בסמים שלא לצריכה עצמית - כמויות

החזקה בפקודת הסמים המסוכנים הינה כי שימוש בסמים בכמויות נמוכות מאלה המצוינות בטבלה הינן לשימוש עצמי. לכן במידה ורשויות התביעה סוברות כי בוצעה עבירה חמורה יותר כגון סחר בסמים - עליהן נטל ההוכחה. באם כמות החומר שנתפס עולה על המצוין בטבלה, הרי שהחזקה היא כי אין המדובר בהחזקת סמים לשימוש עצמי ומשכך הנטל להפריכה הוא על כתפי החשוד.

בדיקת סמים

בדיקת סמים יכולה לאתר סמים אשר הוכנסו לגוף בדרכים שונות: עישון, הזרקה, שאיפת אדים, בליעה וכדומה. קיימים 3 סוגי בדיקות לאיתור שרידי סמים בגופו של חשוד כמפורט להלן:

1. בדיקת שתן: לרוב הבדיקה המקובלת לאיתור שימוש בסמים היא בדיקת שתן. בדיקות שתן פחות יעילות מבדיקות הדם, היות שניתן למצוא עדות לנוכחות סם, עד לתקופה של מספר שבועות בודדים. להלן משכי ההישארות של שרידי סמים לסוגיהם בשתן;

חשיש ומריחואנה

מ-3 ימים עד שבועיים. בשימוש כבד אף יותר

אופיאטים (הרואין, מורפין, קודאין)

2-3 ימים

מתדון

3-5 ימים

אקסטזי ואמפטאמינים

2 ימים

קוקאין

2-3 ימים

בנזודיאזפינים (וואליום וכדומה)

בד"כ עד 7 ימים

אלכוהול

זמן קצר מאוד. עדיף למדוד בנשיפון ולא בשתן

ל.ס.ד.

2 ימים

חגיגת (קאתינון ומתקאתינון)

2 ימים או פחות


2. בדיקת דם: בדיקה זו יכולה להפיק תוצאה רק אם לא חלפה תקופה של למעלה משלושה חודשים מיום השימוש בסם.

3. בדיקת סמים בשיער: בדיקת סמים בשיער יכולה להעיד על שימוש בסם גם אם חלפה תקופה של למעלה משלושה חודשים מיום השימוש בסם.

חילוט רכושו של אדם שהורשע בעבירות סמים

בהתאם לפקודת הסמים המסוכנים בית המשפט רשאי לחלט את רכושו של אדם אשר הורשע בעבירה של עסקת סמים (סחר, ייצוא, ייבוא, הפקה, גידול או עסקה אחרת) לטובת אוצר המדינה.

"רכוש" מוגדר כנכס אשר שימש או נועד לשמש לביצוע העבירה בה הוא הורשע או שמדובר בנכס שהושג, במישרין או בעקיפין, כשכר העבירה או כתוצאה מביצוע העבירה או שיועד לביצועה של העבירה.

יודגש, כי לא ניתן לחלט את רכושו של אדם שהורשע בעבירה של החזקת סם לצריכה עצמית בלבד. כמו כן, על התביעה לכלול בכתב האישום את פירוט הרכוש אותו היא מבקשת לחלט.

שלילת רישיון נהיגה

סנקציה נוספת המסורה בידי בית המשפט הינה שלילת רישיון נהיגה או לפסול אדם מלקבל רישיון נהיגה לתקופה של 5 שנים, בנסיבות לפיהן הורשע אדם בעבירות סמים או על פי החלטה שיפוטית הקובעת כי אדם ביצע עבירות סמים, על אף שבית המשפט נמנע מהרשעתו, זאת כל זמן שהוא סבור כי הדבר דרוש כדי להגן על הציבור.

עורך דין פלילי לעבירות סמים

פקודת הסמים המסוכנים קובעת עונש של עד 3 שנות מאסר בשל עבירות סמים של החזקה ושימוש בסם מסוכן לצריכה עצמית, ואילו במקרה של עבירות סמים של ייצור, הכנה, הפקה, יבוא, יצוא ומסחר עונשו של מבצע העבירה יכול להגיע עד 20 שנות מאסר. במידה ונוהלה כנגדכם חקירה במשטרה בגין עבירות סמים או הוגש כנגדכם כתב אישום בגין עבירות אלה, מומלץ לפנות בהקדם לעורך דין פלילי מנוסה בתחום. ייעוץ משפטי נכון, כבר בשלבי החקירה הראשוניים, עדיף על פני ייעוץ בדיעבד ותיקון טעויות שנעשו במהלך החקירה ויכול בהחלט למנוע עוגמת נפש עתידית.

במידה והנכם מעוניינים לקבל ייעוץ משפטי ו/או ייצוג משפטי מעורך דין פלילי בתחום עבירות הסמים, הנכם מוזמנים ליצור עימנו קשר בטלפון 052-6885006 או להשאיר פרטים. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עורך דין פלילי | עבירות סמים | שימוש בסמים לצריכה עצמית | סחר בסמים | החזקת סם | עורך דין סמים | שימוש בסמים בצבא | יייצור סמים | שימוש בסם מסוכן | עורכי דין סמים | החזקה או שימוש לצריכה עצמית | החזקה או שימוש שלא לצריכה עצמית | ייבוא סמים | יבוא סמים

הצלחות המשרד בתחום
שחרור ממעצר חשוד בעבירות סחר בסמים והחזקת סמים שחרור ממעצר זוג חשודים בעבירות חמורות של סחר בסמים, גידול וייצור סמים שחרור נאשם ממעצר במסגרת ערר בעבירות גידול וייצור סמים במשקל 900 גרם הארכת מאסר מותנה לנאשם בפעם השלישית בעבירות סמים קבלת חנינה מנשיא המדינה ללקוח שהורשע בעבירות תקיפה לשם גניבה והחזקת סכין סגירת תיק מחוסר אשמה לאחות מוסמכת שנחשדה בתקיפת ילדיה הקטינים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
מה העונש על החזקת סמים לצריכה עצמית?
גונטר | 06:38 18/06/2014
מה העונש על החזקת סמים לצריכה עצמית?
עו''ד אסף דוק | 06:52 18/06/2014
מה העונש על החזקת סמים לצריכה עצמית?
מירי | 06:32 06/06/2018
שימוש בסמים בצבא בחמש הזדמנויות
נמרוד | 09:50 31/03/2019
שימוש בסמים בצבא בחמש הזדמנויות
עו''ד אסף דוק | 05:06 02/04/2019
כתב אישום וזימון למשפט על החזקה ושימוש בסמים לצריכה עצמי
נועם | 17:52 01/10/2018
כתב אישום וזימון למשפט על החזקה ושימוש בסמים לצריכה עצמי
עו''ד רביד כהן | 20:31 01/10/2018