חזרה לעמוד הראשי | תחומי עיסוק | עבירות סמים | החזקה או שימוש בסמים לצריכה עצמית

החזקה או שימוש בסמים לצריכה עצמית

פקודת הסמים המסוכנים אוסרת כל החזקה או שימוש בסמים לצריכה עצמית ושלא לצריכה עצמית. עם זאת, המדיניות החדשה נגד משתמשי סמי הקנאביס (מריחואנה וחשיש) ממקדת את המאמצים בהסברה וחינוך תוך שימוש בהליכים פליליים רק כמוצא אחרון. בהתאם למדיניות זו, אדם שיימצא מחזיק בקנאביס במרחב הציבורי בפעם הראשונה צפוי לקנס בלבד ללא רישום פלילי. מהפעם הרביעית ומעלה הוא צפוי לכתב אישום והעמדה לדין בעבירה שדינה עד 3 שנות מאסר. עו"ד אסף דוק מסביר אודות יסודות עבירת החזקה או שימוש בסמים לצריכה עצמית ומרכיביה, העונשים הקבועים בצידה והתייחסות בתי המשפט אליה.

הגדרת סמים מסוכנים בישראל

סמים מסוכנים מוגדרים כחומרים או מוצרים בעלי רכיב כימי המשפיע על מערכת העצבים של גוף האדם, גורם לשיבוש בתפיסת המציאות וההכרה העצמית, ועלול לגרום לנזקים נפשיים והתנהגותיים קבועים. כמו כן, מרבית הסמים המסוכנים גורמים להתמכרות נפשית ופיסית ותלות יומיומית. על פי פקודת הסמים המסוכנים סמים אלו כוללים בין היתר מריחואנה, חשיש, קוקאין, אקסטזי, הרואין, קראק וקודאין, אותם אסור לצרוך, לגדל, לייצר, לשווק, לפרסם או למכור, מלבד בעלי אישור מוכר לגידול ושימוש בגראס לצרכים רפואיים.

החזקת וצריכת סמים לשימוש עצמי

כאמור, החוק בישראל יוצר הבחנה בין שימוש והחזקת סמים לצריכה עצמית, לבין פעולות שאינן מיועדות לצריכה עצמית, וזאת בהתאם לכמות החומר שנמצא ברשות הנאשם. ההבדל בא לידי ביטוי בעיקר בחומרת הענישה על העבירה, אשר במקרה של שימוש עצמי מגיעה עד לשלוש שנות מאסר, ואילו התנהלות שאינה עומדת בהגדרה זו, כגון: סחר בסמים, או אפילו החזקה של סם לצריכה עצמית אך מעבר לכמות המנויה בחוק - עלולים להוביל אף לעשרים שנות מאסר. כך לדוגמא, גם אדם אשר החזיק בביתו קנאביס במשקל של למעלה מ-15 גרם עלול למצוא עצמו מואשם בעבירת החזקת סם שלא לצריכה עצמית שהינה עבירת סחר לכל דבר ועניין בעיני המחוקק. יש לציין כי כל כמות סם שתימצא ברשות נאשם נחשבת לעבירה, אפילו אם מדובר בפירור, אך חשוב לדעת כי אדם שהחזיק ברשותו כמות לשימוש עצמי הגדולה מזו המוכרת בחוק, עדיין עשוי להיכלל בהגדרת הצריכה העצמית באמצעות ייצוג משפטי הולם.

החזקה ושימוש בסמים לצריכה עצמית – כמויות

סם ייחשב כנועד לשימוש עצמי, כך לפי הפקודה, אם אינו עולה על הכמות המצוינת בטבלה שלהלן:

סוג הסם

הכמות

קנבוס (מריחואנה, גראס)

15 גרם

שרף של קנבוס (חשיש)

15 גרם

אופיום

2 גרם

לס”ד

3 יחידות

קוקאין

0.3 גרם

הרואין

0.3 גרם

מתדון

0.15 גרם נטו

מורפין

0.3 גרם

משרת אופיום

0.3 גרם תכולת מורפין נטו

פתידין

1 גרם נטו

מתאפמטאמין

0.2 גרם נטו

"גרם נטו" – משמעותו משקל הסם המסוכן נטו מתוך כלל משקל התכשיר, התרכובת, התערובת או התמיסה. "יחידה" – משמעותה טבלייה, כמוסה, אמפולה, בקבוק או אריזה יחידתית כלשהי.

נתפסתי עם סמים – מה עושים?

אנשים נורמטיביים רבים ללא עבר פלילי מוצאים את עצמם בפני פתיחת תיק פלילי והליך משפטי בגין החזקת ושימוש עצמי בסמים, ואינם מכירים את הצעדים הפתוחים בפניהם ואת השלכותיהם. לכן, חשוב כבר בתחילת ההליך לקבל סיוע משפטי הולם מצד עורך דין פלילים מנוסה, האמון על תחום זה. כפי שראינו, הענישה המרבית על עבירה זו מגיעה עד ל- 3 שנות מאסר, עונש כבד לכל הדעות. לכך מצטרפת החוויה הבלתי נעימה, לשון המעטה, בתחנת המשטרה, כאשר החוקרים עשויים להפעיל טכניקות שונות בעיקר על מנת להגיע למקור הסם ולעבריינים כבדים.

מצד שני, במרבית המקרים של שימוש עצמי, ובעיקר בסמים המוגדרים כקלים, ייסגר התיק עוד במשטרת ישראל תחת העילה של "היעדר עניין לציבור", בהמשך להנחיית היועץ המשפטי לממשלה בנושא. לכן, הדבר החשוב ביותר שיש לעשות לפני תחילת החקירה הוא לנצל את הזכות להיוועץ בעורך דין. שימו לב שההיוועצות הינה זכות חוקית שאינה מעידה בשום אופן על אשמתכם, או שיש לכם מה להסתיר. נהפוך הוא, מדובר בהתנהגות שקולה שתעזור לכם לעבור את החקירה מבלי ליצור לעצמכם סיבוכים מיותרים.

מדיניות חדשה באכיפת שימוש עצמי בסם הקנאביס - קנס מנהלי במקום רישום פלילי

המשרד לביטחון פנים מאמץ מדיניות חדשה בכל הקשור לשימוש בקנאביס, לפיה האכיפה נגד המשתמשים בסם תעבור למתן קנסות מנהליים וייעשה שימוש בהפללה רק כמוצא אחרון.

בהתאם למתווה החדש, אדם שיימצא מחזיק בסם קנאביס במשקל של עד 15 גרם לא יטופל כלל בפן הפלילי אלא יושת עליו קנס או שעניינו יועבר למסלול סגירת תיק בהסדר מותנה.

סיכום המדיניות החדשה כלפי בגירים שייתפסו משתמשים בקנאביס:

בגיר אשר ייתפס מחזיק בקנאביס בפעם הראשונה יושת עליו קנס מנהלי ואם ייתפס בפעם השנייה - יושת עליו קנס כפול.

בגיר אשר ייתפס מחזיק בקנאביס בפעם השלישית - הטיפול בעניינו יועבר למסלול של סגירת התיק בהסדר מותנה, מבלי שיוגש נגדו כתב אישום, וזאת בתמורה להודייתו ולעמידתו בפיקוח שירות המבחן ו/או להימנע מביצוע עבירה בעתיד. כמו כן, במקביל תישקל אפשרות שלילת רישיון הנהיגה או שלילת רישיון הנשק שלו.

בגיר אשר ייתפס מחזיק בקנאביס בפעם הרביעית ומעלה - ייפתח לו תיק פלילי ותישקל האפשרות להגיש נגדו כתב אישום ולהעמידו לדין פלילי רגיל.

כמו כן, המשטרה צפויה להצטייד במכשור טכנולוגי לשם עריכת בדיקת רוק חדשה לגילוי נהיגה תחת השפעת סמים מצד נהגים.

סיכום המדיניות החדשה כלפי קטינים שייתפסו משתמשים בקנאביס:

בכל הנוגע לקטינים תתקיים מדיניות במסגרתה לא יושתו עליהם קנסות מנהליים.

קטין אשר ייתפס מחזיק בקנאביס בפעם הראשונה - הטיפול בעניינו יועבר למסלול של טיפול מותנה ללא קנס או רישום פלילי.

קטין אשר ייתפס מחזיק בקנאביס בפעם השנייה - הטיפול בעניינו יועבר למסלול של סגירת תיק בהסדר מותנה.

קטין אשר ייתפס מחזיק בקנאביס בפעם השלישית ומעלה - ייפתח לו תיק פלילי ותישקל האפשרות להגיש נגדו כתב אישום ולהעמידו לדין פלילי רגיל.

מספר עצות בסיסיות להתנהלות בחקירה

כאשר תיכנסו לחקירה ישאל החוקר מספר שאלות הנוגעות לאופן השגת הסם והשימוש בו. אם נתפסתם עם הסם כאשר אתם נוהגים ברכב ייתכן מאוד שתידרשו גם לבדיקות שתן ואחרות. מלבד היוועצות בעורך דין, העצה החשובה ביותר היא לנסות לשמור על קור רוח, מבלי לתת ללחץ להשתלט עליכם. זכרו שלדברים שתאמרו עשויה להיות השפעה גדולה על המשך הטיפול בתיק, והימנעו מלמסור פרטים שלא לעניין. לדוגמא, אדם שנתפס עם כמות לצריכה עצמית בפעם הראשונה ומתחיל לספר על מסרונים ששלח לחברים שרצו "להסתדר", או שביצע עבורם שיחות טלפון, עשוי למצוא את עצמו בפני אישום חמור בהרבה של תיווך בסמים. גם הפניית החוקרים לגידולים פרטיים של עצמכם או של חברים עלולה לעלות ביוקר. מצד שני, גם שמירה על זכות השתיקה אינה מועילה בהכרח למצבכם, ויש לממשה רק אם זוהי האפשרות הטובה ביותר להימנעות מהשלכות חמורות. מעבר לכך, זכרו שאיש בתחנה אינו חבר שלכם ושכל פגישה אקראית עם שוטר מחוץ לחדר החקירות עשויה בהחלט להיות מתוכננת.

כתב אישום על החזקת סם לצריכה עצמית ושיקולי בית המשפט

כאמור, במידה שזו עבירה ראשונה ובסמים קלים, סביר להניח שהתיק ייסגר מחוסר עניין לציבור וזאת על פי הנחיות היועץ המשפטי לממשלה בנושא. ואולם, במידה ומדובר בחקירה שנייה שלכם בנושא או שנסיבות העבירה אינן פשוטות - התביעה המשטרתית צפויה להחליט על הגשת כתב אישום נגדכם ועל כן חשוב מאוד להיערך בהתאם. יודגש, כי בעבירות סמים מעין אלה בית המשפט בוחן כל מקרה לגופו, ומתחשב בין היתר בסוג הסם בו נעשה השימוש, בנסיבות האישיות של הנאשם, במספר הפעמים בהם נתפס בעבר, וכן בקיומו של עבר פלילי אחר. כלומר, למרות שפקודת הסמים המסוכנים אינה מבדילה בין סוגי סמים וכמויות שונות של צריכה עצמית, בית המשפט אכן מבצע הבדלות אלו. יתר על כן, במהלך המשפט תינתן לכם ההזדמנות (באמצעות עורך דינכם) להציג טיעונים רבים לקולא. לדוגמא, תוכלו להראות שאתם מקיימים אורח חיים נורמטיבי, שישנן נסיבות רפואיות מיוחדות, שיש מי שתלוי בכם כמפרנסים, שאתם תורמים לקהילה וכן הלאה. בנוסף, גם קבלת אחריות על המעשה והבעת חרטה עשויה בהחלט לסייע לכם, ולאור נתונים אלו ישנו סיכוי טוב שלא תיגזר עליכם כל תקופת מאסר בפועל.

זיכוי מעבירות אחזקה ושימוש לצריכה עצמית

לא פעם מזכים בתי המשפט נאשמים בעבירות אלו, והדבר תלוי בעיקר במיומנות וביסודיות של עורך הדין. מדובר בעיקר במקרים שבהם נפל פגם בהתנהלות המשטרה, כגון חיפוש בלתי חוקי על גופכם, במכונית או בבית, טיפול לקוי בראיות, בדיקות מעבדה שלא נשמרו בהתאם לנהלים, וכדומה. במקרים אלו ניתן בהחלט להביא לפסילת הראיות מכל וכל, ומכאן גם לזיכוי בבית המשפט ולסגירת התיק שנפתח נגדכם.

זומנת לחקירה במשטרה או הוגש נגדך כתב אישום בגין החזקת סם לצריכה עצמית?

אתה זקוק לעורך דין מנוסה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, בין אם זה בחקירה הראשונית ובין אם זה בכותלי בית המשפט, שכן המדובר בעבירה פלילית שתוצאתה יכולה להיות חמורה מאוד עבורך הכוללת כאפשרות סבירה לחלוטין גם הותרת רישום פלילי ובמקרים מסוימים אף שהייה מאחורי סורג ובריח. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים המואשמים בעבירות סמים בכלל ובעבירת החזקה או שימוש בסמים לצריכה עצמית בפרט, מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה וזומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין החזקת סמים פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי בעניינם. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מונה צוות עורכי דין מוכשר וייחודי המתורגל בחשיבה "מחוץ לקופסה" למציאת פתרונות מקוריים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצון המטופל. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות סמים | שימוש בסמים לצריכה עצמית | החזקת סם לצריכה עצמית | החזקת סמים לצריכה עצמית | שימוש בסם לצריכה עצמית | עורך דין עבירות סמים | החזקה או שימוש לצריכה עצמית | החזקה או שימוש שלא לצריכה עצמית | פקודת הסמים המסוכנים | החזקת סם לשימוש עצמי | כמות סם לשימוש עצמי | החזקת מריחואנה לשימוש עצמי | החזקת קנאביס לשימוש עצמי | עונש על החזקת סמים קלים | קנס על שימוש בקנאביס | קנס על שימוש בסמים קלים | החזקה ושימוש בקנביס

הצלחות המשרד בתחום
שחרור ממעצר חשוד בעבירות סחר בסמים והחזקת סמים שחרור ממעצר זוג חשודים בעבירות חמורות של סחר בסמים, גידול וייצור סמים שחרור נאשם ממעצר במסגרת ערר בעבירות גידול וייצור סמים במשקל 900 גרם הארכת מאסר מותנה לנאשם בפעם השלישית בעבירות סמים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
מה העונש על החזקת סמים לצריכה עצמית?
גונטר | 06:38 18/06/2014
מה העונש על החזקת סמים לצריכה עצמית?
עו''ד אסף דוק | 06:52 18/06/2014
מה העונש על החזקת סמים לצריכה עצמית?
מירי | 06:32 06/06/2018
חקירה על החזקת סם לצריכה עצמית
יובל | 20:29 19/11/2014
חקירה על החזקת סם לצריכה עצמית
עו''ד אסף דוק | 20:32 19/11/2014
חקירה על החזקת סם לצריכה עצמית
יובל | 20:55 19/11/2014
כתב אישום וזימון למשפט על החזקה ושימוש בסמים לצריכה עצמי
נועם | 17:52 01/10/2018
כתב אישום וזימון למשפט על החזקה ושימוש בסמים לצריכה עצמי
עו''ד רביד כהן | 20:31 01/10/2018
החזקה וגידול של סם לצריכה עצמית
אזרח | 10:24 28/01/2015
החזקה וגידול של סם מסוג קנאביס לשם צריכה עצמית
עו''ד אסף דוק | 10:28 28/01/2015
שימוש בטונפה להגנה עצמית
הארי | 16:34 08/02/2017
שימוש בטונפה להגנה עצמית
עו''ד אלעד שאול אלבז | 09:13 14/02/2017
האם זה נחשב להחזקת סם לצריכה עצמית?
דני | 12:56 31/01/2016
האם זה נחשב להחזקת סם לצריכה עצמית?
עו''ד אלעד שאול אלבז | 14:34 31/01/2016
האם זה נחשב להחזקת סם לצריכה עצמית?
דני | 16:58 31/01/2016
פתחו לי תיק במשטרה על שימוש עצמי בסמים
רועי | 10:18 09/08/2014
החזקת סמים לשימוש עצמי
עו''ד אסף דוק | 10:43 09/08/2014
הזמינו אותי לחקירה עקב תפיסה לסמים..המשקל בקושי 0.5 גרם
חסוי | 10:25 17/02/2017
החזקת סכין או אולר לצורך הגנה עצמית
נגב | 19:55 22/04/2014
החזקת סכין או אולר לצורך הגנה עצמית
עו''ד אסף דוק | 20:01 22/04/2014
החזקת סכין או אולר לצורך הגנה עצמית
מעין | 02:13 24/09/2016