חזרה לעמוד הראשי | תחומי עיסוק | עבירות סמים | איך להימנע מהרשעה בעבירות סמים?

איך להימנע מהרשעה בעבירות סמים?

בשני העשורים האחרונים, גברה התפישה בקרב הציבור כי שימוש בסמים קלים (מריחואנה וחשיש) הוא לא כצעקתה שכן לרוב העושים בו שימוש הינם אנשים שהתנהגותם נורמטיבית. אולם אל לשכוח שלפי החוק הישראלי, גם החזקה של 0.001 מיקרוגרם מריחואנה או חשיש הינה עבירה פלילית שיכולה להוביל לפתיחת תיק במשטרה, רישום פלילי ובמקרים מסוימים אף למעצר.

עד לפה ניתנה הדוגמא על סמים "קלים", אך עדין מוגדרים כמסוכנים ולכאן נוסיף את המסוכנים הנוספים שבחבורה – הלא הם הכימיים, טבליות האקסטזי, LSD , MDMA, הרואין, קראק, קוקאין, קריסטל ודומיהם.

בואו נציץ לרגע לדבר המחוקק וננסה להבין למה התכוון:

ע"פ החוק במדינת ישראל, גם 0.001 מיקרוגרם מריחואנה או חשיש, היא עבירה פלילית לכל דבר ועניין. בואו נפשיט את הדוגמא: "שוטר משמר אזרחי, בחור צעיר אחרי צבא, מחליט לעצור אותך ולעקב אותך כי הריח את ריח המריחואנה המוכר והמתקתק, למרות שכבר סיימת את הג'וינט לחלוטין ונשארו שתי שאכטות בלבד. מבחינתו, גם שתי השאכטות עם נייר הקרטון המשמש כפילטר הוא סם לכל דבר ועניין ויכול לעצור אותך , לחקור אותך ולפתוח לך תיק פלילי. וזה לא משנה אם זאת עבירה ראשונה ואם זאת פעם ראשונה ואם אין לך או ברשותך סמים נוספים".

אז נכון שמדיניות ההבלגה של המשטרה בנוגע לסמים קלים וכמויות לשימוש עצמי , מסתיימות בעצימת עין, אך ישנם את ה"מורעלים" , המשועממים ואלו שחייבים להצדיק את המשמרת שלהם או להתגאות ב"שלל" ולא חסרים כאלה. המחוקק החמיר ביותר גם אם מי שנתפס עם 15 גרם, אפילו שמדובר בכמות מזערית המוחזקת לשימוש עצמי, לפי ראות המחוקק, כמות זו מוגדרת ככמות מסחרית ואם נתפסת כשבכליך יש 15 גרם חשיש, אתה יכול לעמוד בפני אישום פלילי של סחר והפצת סמים מסוכנים ואף להיכנס לכלא.  

אבל הבנתי שיש כמות שמותרת ומוגדרת לפי החוק כ"כמות לשימוש עצמי"... אם כך מהי הכמות ומאיזה כמות זה מתחיל להיות מסוכן?

מעטים יודעים, אבל המונח "כמות לשימוש עצמי", יוצרת הנחת יסוד  שגויה ומסוכנת בקרב המשתמשים, לפיה הם מקבלים לגיטימציה שזה "חוקי" או "מותר" ו"על כמות קטנה לא עושים כלום" למיניהם, כדי להשקיט את מצפונם, אבל המציאות הרבה יותר אכזרית ומסוכנת ולכן קראו היטב את  הסייגים והאזהרות והימנעו ממצבים שיכולים לעלות לכם ביוקר בהווה ובעתיד.

אחזקת כמות של עד 15 גרם, מוגדרת ע"פ המחוקק, ככמות לשימוש עצמי, כמות של 16 גרם ומעלה, כבר נחשבת לכמות מסחרית שאינה לשימוש עצמי ויכולה בנקל להפוך למסוכנת יותר – תלוי בשוטר שתפס, בחוקר שחקר ובשופט שישפוט. (שבסופו של דבר כולם אותה מקשה) .

חשוב שתדעו כי לאור ריבוי תאונות הדרכים, ההידרדרות לסמים קשים וקשיי הגמילה והדרך לעבירות חמורות כתוצאה משימוש בחומרים מסוכנים יותר, יצרה אצל גורמי האכיפה הן בצד המשטרה והן בבית המשפט, לחצי הענשה לצרכיי הרתעה קשים וכואבים שיכולים להיות הרסניים ובעלי השפעה לטווח ארוך.

סם זה סם – חוק זה חוק ועכשיו כדאי שתציצו לנעשה במציאות

הפרקליטות, שהיא הגוף המשפטי המייצג את המדינה (והמשטרה), תדרוש הרשעה ואף מאסר ממושך לצרכיי הרתעה, גם אם העבירה כלל אינה מצדיקה הרשעה מחד ועונש מאסר בפרט, בית המשפט – השופט או השופטת יהיו מי שיכריעו בסופו של דבר את עתידו של הנאשם אם להרשיע או להימנע מהרשעה ואלו אמות המידה הנלקחות בחשבון:

זאת עבירה ראשונה או יחידה – במקרה זה בית המשפט יהיה מוכן להימנע מהרשעה וזאת אם אין לנאשם עבר פלילי קודם.

משקל העבירה ונסיבות ביצוע העבירה – כאן ניתן לומר כי שיקול זה ידגיש את החשיבות הקיימת בהורדה של אישומים חמורים יותר כמו למשל: "אחזקה שלא לצריכה עצמית", או "אספקת סם לאחר" – כלומר, נתפסת מעשן? זאת עברה ראשונה שלך? אבל נתפסת כמי שהעביר ג'וינט לחברו ולאחר מכן "צ'יפר" אותו בג'וינט מתנה – המחוקק "ימתיק" לך את ההרשעה בכך שהוא ירשיע אותך על שימוש עצמי, אך יוריד את האספקת סם לאחר ואחזקה שלא לשימוש עצמי.

מידת הפגיעה בזולת כתוצאה מהעבירה – נתפסת מעשן? תפסו עליך עוד כמה גרמים בודדים? אם מדובר ב עבירה ראשונה, אין לך הרשעות קודמות ואופי הפעולה נעשה לצרכים אישיים בלבד, בית המשפט יתחשב בך, אך אם יודע לבית המשפט כי הציבור נפגע כתוצאה מהעבירה כמו למשל: "שידול אחרים לעישון", "הדחה לרכישה" או שימוש בקרב קטינים, בית המשפט כלל אינו יחוס עליך ויראה בך עבירה חמורה ביותר ואיתה גם רמת ענישה מרתיעה.

כמו כן נלקחים בחשבון גם הסייגים הבאים: הסבירות שהנאשם יחזור על אותה עבירה (כלומר על אותה טעות בעתיד) ולפיכך בוחן את הליך הענישה ואם ההליך הפלילי הרתיע את הנאשם, מהו היחס של הנאשם לעבירה? כאן מציב בית המשפט לנאשם מאין "מבחן" סמוי ונותן לו להיעזר בשירות המבחן עד לדיונם הבאים בהכרעת ובגזר הדין לפיו הנאשם מכיר בסיכון ובחומרת העבירה ואין חשש כי יחזור עליה בעתיד. כמובן שאם הנאשם אינו קטין ובעל תפקיד או מעמד קרייריסטי חשוב וכי הרשעה פלילית מן הסוג הזה יכולה לשבש מהלך חיים שלם, בית המשפט יתחשב בנסיבות וישקול זאת בחיוב ע"מ להימנע מהרשעה.

גם אם נתפסת עם כמות קטנה  שלדעתך לא מצדיקה ייעוץ או טיפול של עו"ד פלילי, תן לי לתת לך טיפ קטן, זה מסוג הדברים שהרבה לא מודעים אליו, שוטר שמצא בכליך סמים או תפס אותך מעשן – גם אם בכמות לצריכה עצמית ולא מסחרית, יכול להפוך לטפיל , גם אם לא הוא באופן אישי אלא חבריו ובכל הזדמנות שתהיה לו לפלוש לתחומך, לעשות חיפוש על גופך, לבצע חיפושים בביתך ושלל חדירות לשטח האישי, המונעות שלוות נפש ואיכות חיים, הוא יכול לעשות וזאת כי כבר נתפסת בעבר ויש לך "רקורד" . עורך דין פלילי המכיר את הסייגים בחוק, ידע לבצע מניעת אישום פלילי בהליך של ניסיון הרשעה בעבירת סמים, המתקה של העונש וליווי מקצועי אחיד ומוסדר המקובל בבית המשפט בכדי לשמור על עברך ומסלולך התקין.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות הכותב:

עו"ד אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי וצבאי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק מזה זמן רב בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. למענה מקצועי ודיסקרטי ניתן ליצור קשר בטל' 03-5505995 | 052-6885006 ממליצים   Google+   facebook

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות סמים | שימוש בסמים לצריכה עצמית | סחר בסמים | החזקת סם לצריכה עצמית | סמים

הצלחות המשרד בתחום
שחרור ממעצר חשוד בעבירות סחר בסמים והחזקת סמים שחרור ממעצר זוג חשודים בעבירות חמורות של סחר בסמים, גידול וייצור סמים שחרור נאשם ממעצר במסגרת ערר בעבירות גידול וייצור סמים במשקל 900 גרם הארכת מאסר מותנה לנאשם בפעם השלישית בעבירות סמים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
מה העונש על החזקת סמים לצריכה עצמית?
גונטר | 06:38 18/06/2014
מה העונש על החזקת סמים לצריכה עצמית?
עו''ד אסף דוק | 06:52 18/06/2014
מה העונש על החזקת סמים לצריכה עצמית?
מירי | 06:32 06/06/2018
חקירה על החזקת סם לצריכה עצמית
יובל | 20:29 19/11/2014
חקירה על החזקת סם לצריכה עצמית
עו''ד אסף דוק | 20:32 19/11/2014
חקירה על החזקת סם לצריכה עצמית
יובל | 20:55 19/11/2014
כתב אישום וזימון למשפט על החזקה ושימוש בסמים לצריכה עצמי
נועם | 17:52 01/10/2018
כתב אישום וזימון למשפט על החזקה ושימוש בסמים לצריכה עצמי
עו''ד רביד כהן | 20:31 01/10/2018
האם זה נחשב להחזקת סם לצריכה עצמית?
דני | 12:56 31/01/2016
האם זה נחשב להחזקת סם לצריכה עצמית?
עו''ד אלעד שאול אלבז | 14:34 31/01/2016
האם זה נחשב להחזקת סם לצריכה עצמית?
דני | 16:58 31/01/2016
החזקה וגידול של סם לצריכה עצמית
אזרח | 10:24 28/01/2015
החזקה וגידול של סם מסוג קנאביס לשם צריכה עצמית
עו''ד אסף דוק | 10:28 28/01/2015
עבירות סחר בסמים
אבי | 20:20 17/11/2018
משפט על החזקת 30 גרם סמים ברכב
עידו | 10:07 19/02/2018
משפט על החזקת 30 גרם סמים ברכב
עו''ד עודד רגב | 18:52 19/02/2018
שימוש בטונפה להגנה עצמית
הארי | 16:34 08/02/2017
שימוש בטונפה להגנה עצמית
עו''ד אלעד שאול אלבז | 09:13 14/02/2017