חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | עבירות סמים | עבירת הדחת קטין לשימוש בסמים

עבירת הדחת קטין לשימוש בסמים

עבירת הדחת קטין לשימוש בסמים מתקיימת כאשר אדם בגיר (מעל גיל 18) מספק סמים מסוג כלשהו לקטין. פקודת הסמים קובעת בצד העונש המרבי למדיח קטין לסמים גם עונש מינימום של מאסר בפועל. כדי להרשיע בעבירה זו, נדרשת התביעה להוכיח כי הנאשם ידע שקורבן העבירה הוא קטין. עו"ד אסף דוק מסביר אודות עבירת הדחת קטינים לשימוש בסם מסוכן ומרכיביה.

הדחת קטין לשימוש בסמים מסוכנים

עבירת הדחת קטין לשימוש בסמים הינה חלק מפקודת הסמים המסוכנים המרכזת תחתיה את רוב החקיקה הפלילית בנושא הסמים. המדובר בסעיף עבירה חמור במיוחד אשר בניגוד לסעיפי עבירה אחרים על פי הפקודה, מחייב את בית המשפט, ככל והנאשם מורשע, להשית עליו עונש מאסר בפועל ללא שיקול דעת בנושא זה לשופט כולל היעדר האפשרות להסתפק במאסר על תנאי. 

בספרו של י' קדמי, על פקודת הסמים המסוכנים נכתב כך:

"האיסור מכוון למנוע נתינת סם מסוכן לקטין, על ידי החמרת העונש הצפוי בשל מעשה כזה בהשוואה לאספקת סם לבגיר; אין נפקא מינה באיזו דרך ובאיזו צורה ניתן הסם, אם ניתן בתמורה או שלא בתמורה ולאיזו מטרה ניתן".

יסודות עבירת הדחת קטין לשימוש בסם מסוכן ומרכיביה

בגין הדחת קטינים לשימוש בסמים נקבע עונש חמור במיוחד של 25 שנות מאסר. לצורך ההשוואה העונש בגין עבירת ההריגה עומד על 20 שנות מאסר בלבד. מתן עונש בדמות מאסר בפועל בגין עבירה זו מוגדר כחובה כאמור ולכך בית המשפט יכול להוסיף עונשים נלווים לעונש המרכזי כגון: קנס, שלילת רישיון הנהיגה וכו'.

על פי פקודת הסמים המסוכנים פעולת “הדחה" מצידו של הנאשם יכולה להיות אחד מאלה:

  1. מתן סם מסוכן לקטין
  2. אדם אשר אחראי על קטין, ובזמן זה איפשר לקטין להשיג סם מסוכן או להשתמש בו.
  3. שידולו של קטין להשיג סם מסוכן, או להשתמש בו.

עניין חשוב המשתמע מתוכן הסעיף עצמו, תנאי הכרחי להרשעת אדם בעבירה זו, הוא כי העבירה בוצעה כלפי קטין. אם כך, קם הצורך לענות על השאלה מיהו קטין מבחינת החוק?

קטין” הוא אדם שטרם הגיע לגיל 18. לעניין החוק אין חשיבות מהו הגיל בתוך מרחב הקטינות, קרי האם הקטין בן 17 או בן 11.

בנוסף, תנאי נוסף הינו היות המדיח בגיר. אם כך, קם גם הצורך להבין מיהו בגיר מבחינת החוק?

מכלל "הקטינות" ניתן להבין מהו כלל "הבגירות"  - "מדיח” לשימוש בסמים, הינו אדם מעל גיל 18, המספק סם אשר מוגדר כאסור על פי פקודת הסמים המסוכנים מכל סוג לקטין. בנוסף, על מנת שיורשע נדרש יסוד של ידיעה עבור הבגיר כי הוא בא במגע עם קטין בעניין השימוש.

לצורך ההדגמה קיימים מצבים אבסורדים מבחינת השכל הישר אשר עלולים ליפול בגדרי הסעיף, לדוגמא כאשר בגיר בן 18 ונערה בת 17 יוצאים יחד ובמסגרת הבילוי נעשה שימוש בסם קל. די בזאת על מנת שהדבר ייחשב בגדר הדחה של קטין לשימוש בסם.

גם נסיבות בהן אדם אשר נחשב לאחראי על קטין ובזמן קיומה של אחריות זו איפשר לאותו קטין להשתמש או להשיג סם אסור, נופל בגדרי ההדחה.

אחראי על קטין הינו מלבד ההורה הביולוגי יכול להיות גם הורה חורג, מאמץ, אפוטרופוס או אדם אשר נמצא בעמדת השגחה או משמורת על הקטין.

החשיבות בשכירת שירותיו של עורך דין פלילי מקצועי הינה קריטית וזו בגין השאלה סביב יסוד ה"ידיעה" מצידו של המדיח כי המדובר בקטין. הדבר חשוב בעיקר לצורך מיזעור הנזקים והעונש הכבד אותו עלול הנאשם לשאת.

זומנת לחקירה במשטרה או הוגש נגדך כתב אישום

אתה זקוק לעורך דין המתמחה בעבירות סמים שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, בין אם זה בחקירה המשטרתית ובין אם זה בכותלי בית המשפט. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים המואשמים בעבירה של הדחת קטין לשימוש בסמים מזה תקופה ארוכה ובכך שומרים נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה וזומנתם לחקירה או הוגש נגדכם כתב אישום בגין עבירות סמים פנו ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאירו פרטים ונשמח לסייע ולהציע לכם מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות סמים | סחר בסמים | הדחת קטין לסמים | הדחת קטין לשימוש בסמים | תיווך בסמים | עורך דין סחר בסמים | עבירות סחר בסמים | שידול קטין לסמים

הצלחות המשרד בתחום
שחרור ממעצר חשוד בעבירות סחר בסמים והחזקת סמים שחרור ממעצר זוג חשודים בעבירות חמורות של סחר בסמים, גידול וייצור סמים שחרור נאשם ממעצר במסגרת ערר בעבירות גידול וייצור סמים במשקל 900 גרם הארכת מאסר מותנה לנאשם בפעם השלישית בעבירות סמים ביטול רישום משטרתי בעבירות נשק וסחר בסמים המשטרה סגרה תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם באיומים נגד בת זוגו

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עומרי | 19:48 03/03/2014
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עו''ד חזי כהן | 22:44 04/03/2014
עבירות סחר בסמים
אבי | 22:20 17/11/2018
נחקרתי על החזקה שלא לשימוש עצמי
יוני ב | 17:25 24/01/2018
נחקרתי על החזקה שלא לשימוש עצמי
עו''ד עודד רגב | 11:41 28/01/2018