חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | דיני תעבורה | נהיגה בקלות ראש - אופיה ומהותה

נהיגה בקלות ראש - אופיה ומהותה

עשרות אלפי ישראלים מזומנים מדי שנה אל בתי המשפט לתעבורה בגין עבירות שביצעו בזמן נהיגה. בתוך כך, לעיתים מחליטה המשטרה להחמיר עם העבריינים ולצרף לאישומים גם עבירה המכונה נהיגה בקלות ראש. כעת כבר מדובר בהשלכות חמורות בהרבה עבור הנאשם, העלולות אפילו להוביל למאסר בפועל. עו"ד אסף דוק מסביר על העבירה ומאפייניה וכן על העונשים המוטלים בגינה.

הגדרת עבירת נהיגה בקלות ראש

בעבירת נהיגה בקלות ראש עוסק סעיף מספר 62 לפקודת התעבורה, הקובע בגינה עונש מרבי של שנתיים מאסר ו/או קנסות גבוהים. עוד נקבע שבמידה שמדובר בעבירת קנס הנידונה בבית המשפט, הרי שהקנס שיוטל יהיה גבוה יותר ב- 25% מהרגיל. העבירה עצמה מבוצעת כאשר אדם נוהג ברכבו ברשלנות, בקלות ראש, או במהירות המסכנת את הציבור לאור התנאים הספציפיים, וזאת גם אם המהירות נמוכה מהמותר בחוק.

כמו כן, עובר את העבירה מי שנוהג במכוניתו בשעה שהוא שיכור או תחת השפעת סמים, או שנתון להשפעתם של חומרים אלו בזמן שהוא ממונה על הרכב. לכך מצטרפים מקרים בהם אדם אינו מציית לתמרור דרך, או לסימן שנתן שוטר לובש מדים, או מי שביצע עבירת תעבורה אך מסרב לתת את כתובתו ושמו, או מוסר פרטים כוזבים. יש לציין כי מלבד הקנסות הגבוהים או מאסר בפועל, בית המשפט מחויב לשלול את רישיון הנהיגה של מורשעים בעבירה זו לתקופה של שלושה חודשים לפחות.

למה בדיוק הכוונה?

מהדברים האמורים לעיל ניתן להבין כי מדובר בהגדרות רחבות מאוד, בוודאי אם לוקחים בחשבון שהעבירה מתקיימת כאשר אדם נהג ב- "רשלנות" או "בקלות ראש" – מונחים שבהחלט נתונים לפרשנות. על מנת לסבר את האוזן, נבחן מספר דוגמאות שעלולות להוביל לאישום בגין נהיגה בקלות ראש.

1. נהיגה תחת השפעה או בשכרות – במקרה זה מובן מאיליו מדוע יואשם אדם בקלות ראש, ומצד שני לרוב לא תצורף העבירה להאשמות הבסיסיות, שכן נהיגה תחת השפעה ממילא חמורה יותר.

2. דיבור במכשיר נייד – במרבית המקרים לא יואשם בעבירה זו נהג שנתפס מדבר בסלולארי, אך הדבר בהחלט ייתכן אם התנהגותו גרמה לתאונה. אגב, הדבר נכון לגבי כל התנהלות דומה שהובילה לתאונה, בין אם הנהג טיפל ברדיו במכוניתו, החזיק בידו פחית משקה או ציוד שהועמס ונקשר על הגג.

3. נסיעה מסוכנת – כל מקרה של נסיעה המתעלמת מחוקי תנועה, מפגינה זלזול בחוקי התעבורה ואי התחשבות בתוצאות. זאת, בין אם מדובר באי עצירה ברמזור אדום, בתמרור עצור, ביצוע עקיפות פזיזות וכדומה, וגם אם אלו לא הובילו לתאונה עם נפגעים.

נהיגה בחוסר זהירות

לצד נהיגה בקלות ראש עומדת עבירה דומה אך פחות חמורה, המכונה נהיגה בחוסר זהירות. כבר משמן של העבירות ניתן לראות את הדמיון, ואכן לעיתים קרובות עובר ביניהן קו דק מאוד. מסיבה זו גם ישאף הסנגור להפחית את האישום הראשון לכדי השני, בו עוסקת תקנה מספר 21 ג' בתקנות התעבורה, על פיה אסור לאדם לנהוג בחוסר זהירות, או בלי תשומת לב מספיקה לאור הנסיבות. מדובר  למשל במטען המועמס על הרכב, סוג המכונית, מצב הבלמים ושיטת הבלימה, סימנים שניתנו על ידי שוטרים, הולכי רגל בסביבה, תמרורים, מצב הכביש, עצמים המצויים בסמוך לדרך או עליה, וכן היכולת לעצור באופן בטוח ונוח. כפי שאמרנו, השלכותיה של עבירה זו פחות חמורות, שכן העונש המוטל בגינה הוא קנס בלבד בסך מאות שקלים. כמו כן, היא אינה מחייבת את פסילת רישיונו של הנהג ואף איננה מחייבת במשפט, בניגוד לעבירת נהיגה בקלות ראש. לכן, היא תידון בפני שופט תעבורה רק אם הנהג בחר בכל זאת להישפט בגינה, או אם עורך דינו ממיר אליה את ההאשמה הכבדה יותר בגין נהיגה בקלות ראש.

בין שתי העבירות

כאמור, המקרים הספציפיים בהם עלול נהג להיות מואשם בעבירות אלו יכולים להיות דומים מאוד. ואולם, מאחר שקיים הבדל כה מהותי מבחינת הענישה, עולה השאלה מהי ההבחנה העקרונית ביניהן. ובכן, העיקרון המנחה הוא שנהיגה בקלות ראש מיוחסת יותר למי שביצעו התנהגות חמורה או גרמו לתאונה תוך התעלמות מחוקי התנועה, ויש לציין כי לרוב היא גם תיוחס לעברייני תנועה סדרתיים במטרה להרתיעם. כמו כן, מפסיקות שניתנו על ידי בתי משפט לתעבורה עולה כי ההבדל טמון במידת הרשלנות, כלומר, ככל שרמת היעדר הזהירות והרשלנות גבוהה יותר, כך יש מקום להאשים בנהיגה בקלות ראש. מכאן ניתן להסיק שעל התביעה מוטל להוכיח מידה גבוהה של רשלנות, ושעליה להוכיח גם את היסוד הנפשי שעמד בסיס התנהגותו של הנאשם. מצד שני, נהיגה בחוסר זהירות תיוחס לרוב למי שביצע עבירות תנועה עקב אי תשומת לב בסיסית, וכאשר זו הפעם הראשונה בה מעד.

דוגמאות לנהיגה בקלות ראש

על מנת לסבר את האוזן מובאות לפניכם שתי דוגמאות בהן הואשמו נהגים בעבירת נהיגה בקלות ראש:

1. במקרה הראשון מדובר באישה שנהגה ברכבה הפרטי בעוד שבנה הצעיר יושב על ברכיה, ותוך כדי כך האכילה אותו. מלבד הסכנה לשאר הנהגים והולכי הרגל ברור כי גם הילד עצמו מצוי בסיכון רב, הן מפני שאימו אינה ממוקדת בנהיגה, והן מפני שנהגים אחרים עלולים לבצע עבירות תנועה, לפגוע ברכב ולהעיף את הילד שאינו קשור בחגורת בטיחות. על כן, למרות שמדובר באישה ללא הרשעות תעבורה קודמות, בית המשפט הורה על פסילת רישיונה לתקופה של שנתיים, וגם ערעורה לבית המשפט המחוזי נדחה.

2. במקרה השני נכנס אדם עם רכבו לתוך צומת מרומזרת, תוך שהוא מתעלם מרמזור אדום. כתוצאה מכך נגרמה תאונה המערבת שלושה כלי רכב, ומספר אנשים נפגעו. אדם זה הואשם בנהיגה בקלות ראש, לצד אי ציות לאור אדום וגרימת תאונה עם פציעות ונזקים. הסנגוריה הגיעה להסדר טיעון עם התביעה, והשופט גזר על המורשע מאה ימי מאסר או קנס כספי, פסילת רישיון לחצי שנה, ושבעה חודשי מאסר על תנאי.

זומנת למשפט תעבורה בגין נהיגה בקלות ראש?

דיון בבית משפט לתעבורה בעבירה של נהיגה בקלות ראש יכול לגרור אחריו מגוון עונשים כגון: שלילה ארוכה, שלילה על תנאי, קנס כספי גבוה ובמקרים מסוימים אף מאסר מאחורי סורג ובריח. עורך דין המתמחה בדיני תעבורה יכול להביא לא אחת לזיכוי או להפחתה משמעותית של העונש בגין עבירת נהיגה בקלות ראש. לכן, אתה זקוק לעורך דין לתעבורה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך בכותלי בית המשפט. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים המואשמים בעבירות תעבורה מזה תקופה ארוכה ובכך שומרים נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה והוגש נגדך כתב אישום בגין עבירת נהיגה בקלות ראש פנה ללא דיחוי להתייעצות עם עורך דין תעבורה מומחה בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות תעבורה | עונש נהיגה בקלות ראש | נהיגה בקלות ראש | נהיגה בקלות ראש נהג חדש | נהיגה בקלות ראש קנס | שלילת מינימום על נהיגה בקלות ראש

הצלחות המשרד בתחום
תיק תאונת דרכים בו נפגעה הולכת רגל ונגרמו לה חבלות הסתיים בפסילה של 20 יום בלבד 59 ימי פסילה בלבד ללקוח שנהג תחת השפעת סמים ובקלות ראש ביטול הרשעה בעבירות של זיוף מסמכים וניסיון קבלת דבר במרמה זיכוי נאשם בתיק פשע חמור בעבירות של אונס, מעשי סדום, איומים ותקיפת קטין בית המשפט הורה על מאסרו של אבי דוביצקי צייד הפדופילים קבלת פטור מלא מאיסור עיסוק לאח סיעודי בבית חולים שהורשע בעברו במעשים מגונים במטופלות

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
נהיגה מעל המותר בכביש עירוני - נהג חדש
אורי | 21:29 06/06/2014
נהיגה מעל המותר בכביש עירוני - נהג חדש
עו''ד חזי כהן | 15:01 09/06/2014
אי מתן זכות קדימה - נהג חדש
דקל | 08:30 31/01/2015
אי מתן זכות קדימה - נהג חדש
עו''ד חזי כהן | 16:52 08/02/2015
נהג חדש ותאונת דרכים עם נפגעים
גלעד | 09:08 06/01/2015
נהג חדש ותאונת דרכים עם נפגעים
עו''ד חזי כהן | 16:16 18/01/2015