חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | דיני תעבורה | נהיגה בזמן פסילה - משמעותה והעונש הקבוע לצידה

נהיגה בזמן פסילה - משמעותה והעונש הקבוע לצידה

עבירת נהיגה בזמן פסילה היא עבירה שנתפסת בעיני רשויות החוק כעבירה חמורה ביותר שכן היא מהווה זלזול של ממש בצו מנהלי או בצו שיפוטי. עם זאת, נכון לכתיבת שורות אלה מדובר על עבירה שנחשבת ללא פחות ממכת מדינה. רבים לא מודעים לכך כי עבירות תעבורה הן עבירות פליליות לכל דבר ועניין ולכן אין זה מן הנמנע כי זה שנמצא אשם בביצוע עבירה מסוג זה ימצא את עצמו מאחורי סורג ובריח לתקופה של עד 3 שנים, זאת לצד עונש פסילה בפועל לתקופה מינימאלית של שנתיים ימים. עו"ד אסף דוק מסביר אודות יסודות עבירת נהיגה בזמן פסילה וכן על האפשרויות העומדות בפני הנאשם בעבירה זו.

עבירת נהיגה בזמן פסילה 

נהג אשר רישיונו הנהיגה שלו נפסל על ידי בית המשפט, חייב להפקיד את הרישיון במזכירות בית המשפט. ככלל, אדם שנמצא נוהג בפסילה צפוי לקנס בגובה רב, לפסילת רישיונו לתקופה ארוכה ביותר ולעונש מאסר על תנאי, אך במידה ומדובר על עבירה חוזרת, כפי שציינו, ייתכן מאוד שהעונש יכלול גם מאסר בפועל. במקרים רבים מאוד החשודים נעצרים באופן אוטומטי עד לסיום ההליכים המשפטיים שמתנהלים נגדם ולכן מומלץ מאוד להיעזר בשירותיו של עורך דין לתעבורה או עורך דין לתאונות דרכים.

סעיף 67 לפקודת התעבורה קובע כך בזאת הלשון:

"מי שהודע לו שנפסל מקבל או מהחזיק רשיון נהיגה, וכל עוד הפסילה בתקפה הוא נוהג ברכב שנהיגתו אסורה בלי רשיון לפי פקודה זו, או מי שנוהג בניגוד לתנאים שנוספו ברשיונו כל עוד הם בתקפם, או מי שהודע לו כי נפסל מהחזיק ברשיון רכב וכל עוד הפסילה בתקפה הוא משתמש באותו רכב או מרשה להשתמש בו או מי שנהג או הרשה לאחר לנהוג ברכב בניגוד להודעת איסור שימוש או צו איסור שימוש, דינו - מאסר שלוש שנים או קנס מאה אלף לירות, או שני הענשים כאחד."

 כמו כן, קבע המחוקק תקופה מינימאלית של 24 חודשי פסילה בפועל של רישיון הנהיגה לאדם שיימצא אשם בעבירת נהיגה בזמן פסילה.

כיצד המשטרה אוכפת את עבירת הנהיגה בזמן פסילה?

למשטרת ישראל יש שתי דרכים מרכזיות שבהן היא נוקטת על מנת לאכוף את העבירה הנ"ל. הדרך הראשונה היא באמצעות בדיקות שגרתיות שבהן השוטרים מורים לרכבים אקראיים לעצור בצד הדרך ולהציג רישיונות. בדרך זו ניתן להוכיח בנקל כי הנהג נוהג ללא רישיון. הדרך השנייה היא באמצעות מידע מודיעיני שמתקבל על ידי מכרים או בני משפחה של הנהג ביחידת הפסולים המשטרתית. בדרך כלל מידע זה מגיע לידי המשטרה בעקבות דאגה כנה לשלומו של הנהג הפסול.

יחידת הפסולים נוהגת לערוך מבצעים מיוחדים לאיתור הנהגים העבריינים ולא אחת מבצעת מעקבים ומארבים שבסופם נתפסים החשודים בזמן ביצוע העבירה.

התירוצים השגורים

ברוב המקרים בהם נהג נתפס בקלקלתו הוא מנסה לתרץ את ביצוע העבירה בתואנות שונות ומשונות. הטענה הנפוצה ביותר היא שהיה מדובר במקרה חירום חד פעמי. במקרים בהם זוהי הטענה שנמצאת בפיהם של הנהגים מדובר על מקרה חמור שכן לא זו בלבד שבשום מקרה אסור לנהג לנהוג ברכב, גם אם מדובר במקרה חירום של ממש, הרי שבכך שהנהג טוען שנהג רק כי מדובר במקרה חירום הוא למעשה מודה בכך שהיה מודע לעובדה שאסור לו לנהוג ברכב.

הטענה השנייה השגורה בפיהם של העבריינים נוגעת לחוסר המודעות שלהם לדבר השלילה. גם טענה זו נדחית ברוב המקרים על הסף. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שלפי החוק די בשליחה של מכתב בדואר רשום שבו נכתב כי הנהג אינו מורשה נהיגה בשביל ליידע אותו על כך ולמעשה כיום במידה והפסילה הגיעה ממשרד הרישוי, די בשיחה טלפונית כדי להחיל את האחריות על הנהג.

מהי פסילת מינימום?

פסילת מינימום היא פסילה של רישיון הנהיגה למשך תקופה מסוימת בעקבות הרשעה בביצוע עבירה. ישנן עבירות תעבורה רבות שהחוק מתייחס אליהן בהקשר זה כשלכל אחת מוצמד עונש מינימאלי של פסילה למשך תקופה אחרת. עם זאת, במקרים מסוימים החוק מתיר לבית המשפט להפעיל שיקול דעת ולהחליט כי הנהג לא מהווה סכנה לציבור או לעצמו ולכן באפשרותו לפסוק על פסילה על תנאי בלבד. פסילת מינימום יכולה להיות פסילה למשך של חודשיים, שלושה חודשים, חצי שנה, שנה, שנתיים, חמש שנים ואפילו פסילה לצמיתות.

מפאת קוצר היריעה לא נוכל להתייחס לכל אחת ואחת מהעבירות שעבורן קיימת פסילת מינימום ועל כן נזכיר רק קומץ מהן על קצה המזלג להלן:

  • פסילת מינימום של שלושה חודשים מוטלת על עבירות כמו למשל אי עצירה ומסירה של פרטים לאחר תאונה, נהיגה ללא רישיון נהיגה או נהיגה של נהג חדש ללא מלווה.
  • פסילה של חודשיים מוטלת על נהגים שלא עצרו את רכבם לפני מסילת ברזל, שנהגו בקלות ראש או שנסעו לאחור שלא לצורך.
  • פסילת מינימום למשך של שלוש שנים תוטל על נהגים שגרמו מוות ברשלנות או שהפקירו נפגעים לאחר פגיעה.
  • פסילת מינימום למשך של ארבע שנים תוטל על נהגים שנתפסו כשהם נוהגים בשכרות במידה וכבר הורשעו בביצוע עבירה זו בשנה שקדמה לאותה העבירה. 

נתפסת נוהג בזמן פסילה?

אתה זקוק לעו"ד מומחה לתעבורה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, בין אם זה בחקירה המשטרתית ובין אם זה בכותלי בית המשפט. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים המואשמים בעבירות של נהיגה בזמן פסילה מזה תקופה ארוכה ובכך שומרים נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה וזומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין נהיגה בזמן פסילה פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות תעבורה | פסילת רישיון נהיגה | נהיגה בזמן פסילה | נהיגה בפסילה | עונש על נהיגה בפסילה | עורך דין נהיגה בפסילה | עונש על נהיגה בפסילה בפעם השנייה

הצלחות המשרד בתחום
בית המשפט העליון קיבל ערעור בתיק עבירות מין חמורות והמיר עונש מאסר בפועל לעבודות שירות בלבד ביטול כתב אישום ללקוח שהואשם בעבירות גניבה שישה חודשי עבודות צבאיות בלבד לאיש קבע שהורשע בגניבת עשרות אלפי שקלים מכספת הבסיס בו שירת סגירת תיק חקירה למעסה שנחשד בביצוע מעשים מגונים במטופלות בית המשפט המחוזי ביטל הרשעתו של אדם שתקף ופצע שתי נשים בהתקף פסיכוטי ביטול רישום משטרתי ללקוח שנחשד במכירת משקאות משכרים לקטינים לרגל חגיגות 70 שנות עצמאות למדינת ישראל

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עומרי | 19:48 03/03/2014
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עו''ד חזי כהן | 22:44 04/03/2014
פסילת רישיון נהיגה
אחד | 11:08 22/07/2014
פסילת רישיון נהיגה
עו''ד חזי כהן | 09:10 23/07/2014
פסילת רישיון נהיגה - ניתן להגיש בקשת חנינה?
ניר | 20:49 23/03/2014
בקשת חנינה לעניין הקלה בפסילת רישיון נהיגה
עו''ד אסף דוק | 20:54 23/03/2014