חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | דיני תעבורה | מה צפוי לנהג חדש שנתפס נוהג בשכרות?

מה צפוי לנהג חדש שנתפס נוהג בשכרות?

כולנו יודעים שנהיגה תחת השפעת אלכוהול וסמים אסורה בחוק, אך נהגים חדשים וצעירים לא תמיד מבינים את ההשלכות של מעשיהם. על נהגים אלו להכיר את העובדות ואת התוצאה: ביטול הרישיון לחלוטין וצורך להוציאו מחדש לאחר תקופת שלילה ארוכה, תשלום קנסות ולעיתים גם מאסר בפועל. כל אלו מצטרפים כמובן להשלכותיה הקשות של תאונת דרכים עם נפגעים. עו"ד אסף דוק סוקר במאמר הבא את הגדרותיו של נהג חדש, מתי הוא ייחשב לשיכור ומה צפוי לו מבחינה עונשית.

מהו בעצם נהג חדש ומה מוטל עליו לעשות

על פי הגדרות משרד התחבורה, נהג חדש הוא מי שקיבל את רישיונו בשנתיים האחרונות, וישנה גם הגדרה של נהג חדש צעיר שגילו נמוך מ- 24 שנים. יש לציין כי בתור נהגים צעירים נחשבים גם מי שיש להם מזה זמן רישיונות לטרקטור, אופנוע או מכונות ניידות אחרות, ומוציאים כעת רישיון לרכב משא או פרטי.

במהלך השנתיים הללו קיימות תקנות מיוחדות שחלות על נהג צעיר, כגון מגבלת כמות נוסעים שמותר לו להסיע, ליווי של נהג ותיק (אלא אם גיל הנהג החדש מתחת 24 שנים), ותליית שלט "נהג חדש" על השמשה האחורית. מעבר לכך, בתום השנתיים הללו יהפוך הנהג לוותיק ורישיונו יחודש לחמש שנים, שלאחריהן יהיה עליו להשתתף בקורס רענון. במהלך השנתיים מחויב הנהג להקפדה מיוחדת על חוקי התנועה ולהימנע מביצוע עבירות.

בפרט יש להדגיש את העבירות הבאות: אי ציות לרמזור, אי מתן זכות קדימה, תאונת דרכים הגורמת לנפגעים, וכל עבירה שבגינה מוטלת פסילת רישיון מעל 3 חודשים. אם יורשע נהג חדש בכל אחת מהעבירות הללו, והוטלה עליו פסילה ל- 3 חודשים ומעלה, הוא יהיה מחויב לאחר מכן בביצוע מחדש של הטסט והתיאוריה כדי לקבל את רישיונו. יתר על כן, אם הורשע בעבירת תעבורה שהובילה לתאונת דרכים עם נפגעים, יהיה עליו גם לעבור בדיקות במכון רפואי ייעודי. כפי שנראה, הדבר נכון גם לגבי נהיגה בשכרות. על כל פנים, בכל המקרים שתוארו לעיל מתחילה להימנות מחדש תקופת הנהג החדש, כלומר השנתיים מתאפסות.

מהי נהיגה בשכרות וכיצד היא נמדדת?

לפי פקודת התעבורה, שיכור הוא מי ששותה משקה משכר בזמן נהיגה או בזמן שהוא ממונה על המכונית, או מי שבגופו מצוי סם מסוכן או תוצריו. כמו כן, שיכור הוא מי שנמצא בגופו ריכוז אלכוהול הגבוה מהתקנות המנויות בפקודת התעבורה. בנקודה זו חשוב להדגיש את ההבדל שבין נהגים חדשים לותיקים. הרף המינימאלי של ריכוז אלכוהול המותר לנהגים ותיקים עומד על 50 מיליגרם ב- 100 מיליליטר של דם, בעוד שלנהג חדש או שגילו מתחת ל- 24 שנים מותר עד 10 מיליגרם בלבד ב- 100 מיליליטר דם.

החמרה זו נכונה גם לגבי בדיקות ינשוף, כאשר לנהג ותיק מותר שיהיו 240 מיקרוגרם לכל היותר של אלכוהול בליטר אוויר, ואילו לנהג חדש או צעיר מותר עד 50 מיקרוגרם בלבד בליטר אוויר. באשר לבדיקות עצמן, הן מתחילות במכשיר ינשופון שרק מעיד על הימצאות אלכוהול בדם ותוצאותיו לא קבילות בבית משפט. לאחר מכן יבצע הנהג בדיקת מאפייני שכרות, כמו הליכה בקו ישר וכדומה, ובמידה שקיים חשש סביר להיותו שיכור תיעשה גם בדיקת ינשוף שתוצאותיה קבילות בבית משפט. מעבר לכך, אם נהג מגיע לתחנת משטרה לאחר תאונה, או בנסיבות אחרות בהן יש חשש להיותו שיכור, ייתכן שייעשו גם בדיקות דם ושתן.

מה קורה לנהג חדש שנתפס כשהוא שיכור

ראשית, בין אם הנהג חדש או ותיק מותר לשוטר לעכבו לביצוע בדיקת שכרות במשך 30 דקות. אם ישנו חשד סביר כי הוא אכן שיכור, מותר לעכב אותו עד ל- 3 שעות. כמו כן, מותר לעכב את הרכב ולבצע בו חיפוש כדי למצוא ראיות הקשורות לעבירה זו. במידה שתוצאות הבדיקות הראו כי הנהג היה שיכור, יוטל עליו עונש פסילת רישיון נהיגה לתקופה של שנתיים לפחות, אלא אם היו נסיבות מיוחדות.

יחד עם זאת, אם הוטל עונש של פחות משנתיים פסילה, ובמהלך השנה שלאחר גזר הדין נתפס הנהג שוב כשהוא נוהג בשכרות, תוטל עליו פסילת רישיון של לפחות 4 שנים. בנוסף, אם מדובר בנסיבות מחמירות כמו כמות אלכוהול גבוהה במיוחד בדם (פי שתיים וחצי מהתקנות), תאונות עם נזקים קשים, או נהיגה חסרת אחריות באופן קיצוני – הנהג מסתכן גם בעונשי מאסר בפועל, ושלילה ל- 3 שנים.

כפי שראינו, במקרה של נהג חדש הרשעה בנהיגה בשכרות מבטלת למעשה את הרישיון, והוא יהיה חייב במבחן תיאוריה וטסט, כמו גם לעבור בדיקות במכון רפואי מטעם משרד התחבורה. על כל פנים, רישיונו של נהג שיזומן לבית המשפט בגין נהיגה לשכרות עלול להישלל מיידית על ידי המשטרה. כלומר, השוטר לוקח את הרישיון ונותן זימון לשימוע אצל קצין תעבורה תוך שלושה ימים. בשימוע עשוי להחליט הקצין על פסילת רישיון לתקופה שבין חודש לשלושה חודשים בהתאם להתקיימותה של תאונה בנסיבות השכרות, ובהתאם לתוצאות התאונה.

לסיכום, נהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים הינה מסוכנת מאוד, ופוגמת ביכולותיו הקוגניטיביות והפיזיות של הנהג. על כן, מוטלים עונשים חמורים על המבצעים עבירות אלו במטרה להרתיע ולהוריד עבריינים מהכביש. דברים אלו נכונים במיוחד לגבי נהגים חדשים, אשר התקנות לגביהם מחמירות עוד יותר, לרבות כמויות האלכוהול המותרות בדם וביטול מוחלט של הרישיון.

נתפסת נוהג בשכרות וזומנת לבית המשפט לתעבורה?

דיון בבית משפט לתעבורה בעבירה של נהיגה בשכרות יכול לגרור אחריו מגוון עונשים כגון: מאסר מאחורי סורג ובריח, שלילה למשך שנתיים מינימום של רישיון הנהיגה, שלילה על תנאי וקנס כספי גבוה. עורך דין המתמחה בדיני תעבורה יכול להביא לא אחת לזיכוי או להפחתה משמעותית של העונש בגין עבירת נהיגה תחת השפעת אלכוהול. לכן, אתה זקוק לעורך דין לתעבורה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך בכותלי בית המשפט. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים המואשמים בעבירות תעבורה מזה תקופה ארוכה ובכך שומרים נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה והוגש נגדך כתב אישום בגין עבירת נהיגה בשכרות פנה ללא דיחוי להתייעצות עם עורך דין תעבורה מומחה בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
נהיגה בשכרות | נהיגה בזמן שכרות | סירוב לבדיקת שכרות | עורך דין נהיגה בשכרות | נהיגה תחת השפעת אלכוהול | עונש על נהיגה בשכרות | נהיגה בשכרות נהג חדש | נהיגה בשכרות נהג צעיר | נהיגה תחת השפעת אלכוהול נהג חדש | עונש על נהיגה תחת השפעת אלכוהול | נהג חדש שכרות

הצלחות המשרד בתחום
ביטול פסק דין בשל חשש לעיוות דין ללקוח שנשפט בהעדרו בתיק נהיגה בשכרות 59 ימי פסילה בלבד ללקוח שנהג תחת השפעת סמים ובקלות ראש סגירת תיק פלילי בהיעדר אשמה ללקוח שנחשד במעשה מגונה בקטינה זיכוי סטודנט מעבירות הונאה באוניברסיטת אריאל תקדים: ועדת משמעת קבעה שיקום על פני השעיית סטודנט שהטריד מינית בשטח האוניברסיטה בית המשפט המחוזי ביטל הרשעתו של אדם שתקף ופצע שתי נשים בהתקף פסיכוטי

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
נהיגה תחת השפעת אלכוהול
אחד | 21:40 06/07/2014
נהיגה תחת השפעת אלכוהול
עו''ד חזי כהן | 17:04 07/07/2014
נהיגה בשכרות פעם שנייה
ינון | 23:06 16/10/2016
נהיגה בשכרות פעם שנייה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 07:05 18/10/2016
נהיגה בשכרות - סמים
ויקטור | 17:41 04/06/2015
נהיגה בשכרות - סמים
עו''ד אסף דוק | 18:14 04/06/2015