חזרה לעמוד הראשי | תחומי עיסוק | עבירות תעבורה | מה צפוי לנהג חדש שנתפס נוהג בשכרות?

מה צפוי לנהג חדש שנתפס נוהג בשכרות?

כולנו יודעים שנהיגה תחת השפעת אלכוהול וסמים אסורה בחוק, אך נהגים חדשים וצעירים לא תמיד מבינים את ההשלכות של מעשיהם. על נהגים אלו להכיר את העובדות ואת התוצאה: ביטול הרישיון לחלוטין וצורך להוציאו מחדש לאחר תקופת שלילה ארוכה, תשלום קנסות ולעיתים גם מאסר בפועל. כל אלו מצטרפים כמובן להשלכותיה הקשות של תאונת דרכים עם נפגעים. עו"ד אסף דוק סוקר במאמר הבא את הגדרותיו של נהג חדש, מתי הוא ייחשב לשיכור ומה צפוי לו מבחינה עונשית.

מהו בעצם נהג חדש ומה מוטל עליו לעשות

על פי הגדרות משרד התחבורה, נהג חדש הוא מי שקיבל את רישיונו בשנתיים האחרונות, וישנה גם הגדרה של נהג חדש צעיר שגילו נמוך מ- 24 שנים. יש לציין כי בתור נהגים צעירים נחשבים גם מי שיש להם מזה זמן רישיונות לטרקטור, אופנוע או מכונות ניידות אחרות, ומוציאים כעת רישיון לרכב משא או פרטי.

במהלך השנתיים הללו קיימות תקנות מיוחדות שחלות על נהג צעיר, כגון מגבלת כמות נוסעים שמותר לו להסיע, ליווי של נהג ותיק (אלא אם גיל הנהג החדש מתחת 24 שנים), ותליית שלט "נהג חדש" על השמשה האחורית. מעבר לכך, בתום השנתיים הללו יהפוך הנהג לוותיק ורישיונו יחודש לחמש שנים, שלאחריהן יהיה עליו להשתתף בקורס רענון. במהלך השנתיים מחויב הנהג להקפדה מיוחדת על חוקי התנועה ולהימנע מביצוע עבירות.

בפרט יש להדגיש את העבירות הבאות: אי ציות לרמזור, אי מתן זכות קדימה, תאונת דרכים הגורמת לנפגעים, וכל עבירה שבגינה מוטלת פסילת רישיון מעל 3 חודשים. אם יורשע נהג חדש בכל אחת מהעבירות הללו, והוטלה עליו פסילה ל- 3 חודשים ומעלה, הוא יהיה מחויב לאחר מכן בביצוע מחדש של הטסט והתיאוריה כדי לקבל את רישיונו. יתר על כן, אם הורשע בעבירת תעבורה שהובילה לתאונת דרכים עם נפגעים, יהיה עליו גם לעבור בדיקות במכון רפואי ייעודי. כפי שנראה, הדבר נכון גם לגבי נהיגה בשכרות. על כל פנים, בכל המקרים שתוארו לעיל מתחילה להימנות מחדש תקופת הנהג החדש, כלומר השנתיים מתאפסות.

מהי נהיגה בשכרות וכיצד היא נמדדת?

לפי פקודת התעבורה, שיכור הוא מי ששותה משקה משכר בזמן נהיגה או בזמן שהוא ממונה על המכונית, או מי שבגופו מצוי סם מסוכן או תוצריו. כמו כן, שיכור הוא מי שנמצא בגופו ריכוז אלכוהול הגבוה מהתקנות המנויות בפקודת התעבורה. בנקודה זו חשוב להדגיש את ההבדל שבין נהגים חדשים לותיקים. הרף המינימאלי של ריכוז אלכוהול המותר לנהגים ותיקים עומד על 50 מיליגרם ב- 100 מיליליטר של דם, בעוד שלנהג חדש או שגילו מתחת ל- 24 שנים מותר עד 10 מיליגרם בלבד ב- 100 מיליליטר דם.

החמרה זו נכונה גם לגבי בדיקות ינשוף, כאשר לנהג ותיק מותר שיהיו 240 מיקרוגרם לכל היותר של אלכוהול בליטר אוויר, ואילו לנהג חדש או צעיר מותר עד 50 מיקרוגרם בלבד בליטר אוויר. באשר לבדיקות עצמן, הן מתחילות במכשיר ינשופון שרק מעיד על הימצאות אלכוהול בדם ותוצאותיו לא קבילות בבית משפט. לאחר מכן יבצע הנהג בדיקת מאפייני שכרות, כמו הליכה בקו ישר וכדומה, ובמידה שקיים חשש סביר להיותו שיכור תיעשה גם בדיקת ינשוף שתוצאותיה קבילות בבית משפט. מעבר לכך, אם נהג מגיע לתחנת משטרה לאחר תאונה, או בנסיבות אחרות בהן יש חשש להיותו שיכור, ייתכן שייעשו גם בדיקות דם ושתן.

מה קורה לנהג חדש שנתפס כשהוא שיכור

ראשית, בין אם הנהג חדש או ותיק מותר לשוטר לעכבו לביצוע בדיקת שכרות במשך 30 דקות. אם ישנו חשד סביר כי הוא אכן שיכור, מותר לעכב אותו עד ל- 3 שעות. כמו כן, מותר לעכב את הרכב ולבצע בו חיפוש כדי למצוא ראיות הקשורות לעבירה זו. במידה שתוצאות הבדיקות הראו כי הנהג היה שיכור, יוטל עליו עונש פסילת רישיון נהיגה לתקופה של שנתיים לפחות, אלא אם היו נסיבות מיוחדות.

יחד עם זאת, אם הוטל עונש של פחות משנתיים פסילה, ובמהלך השנה שלאחר גזר הדין נתפס הנהג שוב כשהוא נוהג בשכרות, תוטל עליו פסילת רישיון של לפחות 4 שנים. בנוסף, אם מדובר בנסיבות מחמירות כמו כמות אלכוהול גבוהה במיוחד בדם (פי שתיים וחצי מהתקנות), תאונות עם נזקים קשים, או נהיגה חסרת אחריות באופן קיצוני – הנהג מסתכן גם בעונשי מאסר בפועל, ושלילה ל- 3 שנים.

כפי שראינו, במקרה של נהג חדש הרשעה בנהיגה בשכרות מבטלת למעשה את הרישיון, והוא יהיה חייב במבחן תיאוריה וטסט, כמו גם לעבור בדיקות במכון רפואי מטעם משרד התחבורה. על כל פנים, רישיונו של נהג שיזומן לבית המשפט בגין נהיגה לשכרות עלול להישלל מיידית על ידי המשטרה. כלומר, השוטר לוקח את הרישיון ונותן זימון לשימוע אצל קצין תעבורה תוך שלושה ימים. בשימוע עשוי להחליט הקצין על פסילת רישיון לתקופה שבין חודש לשלושה חודשים בהתאם להתקיימותה של תאונה בנסיבות השכרות, ובהתאם לתוצאות התאונה.

לסיכום, נהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים הינה מסוכנת מאוד, ופוגמת ביכולותיו הקוגניטיביות והפיזיות של הנהג. על כן, מוטלים עונשים חמורים על המבצעים עבירות אלו במטרה להרתיע ולהוריד עבריינים מהכביש. דברים אלו נכונים במיוחד לגבי נהגים חדשים, אשר התקנות לגביהם מחמירות עוד יותר, לרבות כמויות האלכוהול המותרות בדם וביטול מוחלט של הרישיון.

נתפסת נוהג בשכרות וזומנת לבית המשפט לתעבורה?

דיון בבית משפט לתעבורה בעבירה של נהיגה בשכרות יכול לגרור אחריו מגוון עונשים כגון: מאסר מאחורי סורג ובריח, שלילה למשך שנתיים מינימום של רישיון הנהיגה, שלילה על תנאי וקנס כספי גבוה. עורך דין המתמחה בדיני תעבורה יכול להביא לא אחת לזיכוי או להפחתה משמעותית של העונש בגין עבירת נהיגה תחת השפעת אלכוהול. לכן, אתה זקוק לעורך דין לתעבורה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך בכותלי בית המשפט. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים המואשמים בעבירות תעבורה מזה תקופה ארוכה ובכך שומרים נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה והוגש נגדך כתב אישום בגין עבירת נהיגה בשכרות פנה ללא דיחוי להתייעצות עם עורך דין תעבורה מומחה בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות הכותב:

עו"ד אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי וצבאי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק מזה זמן רב בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. למענה מקצועי ודיסקרטי ניתן ליצור קשר בטל' 03-5505995 | 052-6885006 ממליצים   Google+   facebook

תגיות - מונחים נוספים בתחום
נהיגה בשכרות | נהיגה בזמן שכרות | סירוב לבדיקת שכרות | עורך דין נהיגה בשכרות | נהיגה תחת השפעת אלכוהול | עונש על נהיגה בשכרות | נהיגה בשכרות נהג חדש | נהיגה בשכרות נהג צעיר | נהיגה תחת השפעת אלכוהול נהג חדש | עונש על נהיגה תחת השפעת אלכוהול | נהג חדש שכרות

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק משטרתי בחוסר אשמה ללקוחה שנחשדה בתקיפת זקן ביטול רישום משטרתי בעבירות השתתפות בהתקהלות אסורה והיזק לרכוש ביטול כתב אישום וסגירת תיק בהסדר מותנה ללקוחות שהואשמו בגניבה סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד באונס ומעשה סדום באישה אותה הכיר

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
נהיגה תחת השפעת אלכוהול
אחד | 21:40 06/07/2014
נהיגה תחת השפעת אלכוהול
עו''ד חזי כהן | 17:04 07/07/2014
נהיגה בשכרות פעם שנייה
ינון | 23:06 16/10/2016
נהיגה בשכרות פעם שנייה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 07:05 18/10/2016
נהיגה בשכרות - סמים
ויקטור | 17:41 04/06/2015
נהיגה בשכרות - סמים
עו''ד אסף דוק | 18:14 04/06/2015
עבירת נהיגה בשכרות
יובל | 20:00 20/11/2014
עבירת נהיגה בשכרות
עו''ד חזי כהן | 16:36 22/11/2014
הרשעה על נהיגה בשכרות
רחמים | 09:44 19/02/2014
בקשת חנינה בעניין הקלה בפסילת רישיון נהיגה
עו''ד אסף דוק | 08:32 20/02/2014
משפט על נהיגה בשכרות
מוטי | 09:01 14/08/2013
נהיגה בשכרות והשלכותיה
עו''ד אסף דוק | 09:56 14/08/2013
החזקת סמים ברכב והזמנה למשפט על נהיגה תחת השפעת סמים
גלעד | 07:04 03/09/2016
החזקת סמים ברכב והזמנה למשפט על נהיגה תחת השפעת סמים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 07:48 03/09/2016
דיבור בפלאפון בזמן נהיגה
נאוה | 07:12 07/11/2013
דיבור בפלאפון בזמן נהיגה
עו''ד חזי כהן | 15:33 09/11/2013